• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עלה עדכון 13.9.04 באתר קלדאריה - עיר הנמל אסטהארק

העדכון הנוכחי הינו ערך מפורט על עיר הנמל ההרקאלית האסטרטגית, החולשת על המיצרים הצפוניים, ולא נכבשה מעולם - עד שרשלנות ושחיתות מצד מלכיה הפילו אותה כפרי בשל בידיה של מצביאה דארקירי רבת עוצמה.
הערך כולל מפה צבעונית, וגם תאורים מקוצרים של דמויות חשובות בעיר.

http://www.members.pundak.co.il/world/Keldaria/Herk/esthark.html

תהנו!

אסטהארק היא בהחלט עיר מעניינת. אני אהבתי בעיקר את מצודת קארהלוריי עם תותחי הברקים שלה. גם בארובו "קומותיים" נשמע כמו טיפוס שמעניין לשמוע עליו סיפורים (ולא להיתקל בו בסימטה חשוכה).

א. לאורך הטכסט אתה מגדיר את אסטהארק כ-"ליגה". עם זאת, אם כוונתך לליגה מהסוג שניתן למצוא באמת'וריה, איננו פוגשים אף אחד מהמלכים והנסיכים בעלי בריתה של אסטהארק שהנם
חברים בליגה בטכסט עצמו או בהיסטוריה שלה. מה בדיוק עושה את אסטהארק לליגה?

ב. האם יש לקלודיה דארקהיירל עוד שארי בשר סמוכים אל שולחנה באסטהרק או שהאחיינית הייתה היחידה מבנות משפחתה הקרובה שהסכימה ללווותה לאחר שעזבה את דארקרילד? מה הניע את אחייניתה בזמנו להצטרף אליה - מהמעט שנאמר על אצולת דארקרילד, התנהגות כזו אינה אופיינית לה - ולבגוד בה מאוחר יותר (הצל בדרך כלל מפתה אנשים, לא משעבד אותם)?

ג. האם קאהרוס הוא האל הפטרון של אסטהארק (כמו שאתנה הייתה האלה הפטרונית של אתונה) או שמדובר בדת מונותאיסטית בדומה לדת 'האחד' באלמאריה ובזאהאדריין? במקום מסוים, נאמר שאמונת פיוריליה הותרה רק מפאת סובלנותם של השליטים. בניגוד לזאת, ניתן להבין שמאמיני 'האחד' ,בערך על הרקלסיליי, הם ,בעיקרון, המונותאיסטים היחידים בתת-היבשת.

ד. מדוע הצהרתו של הנסיך-העוצר של אסטהארק על עצמו כ-"מלך המיצרים" נחשבה לעילה כשרה לתקוף אותו?

ה. לסיכום, אסטהארק נראית כמו שילוב די מעניין של סרנטיום ועיר מדיוויאלית טיפוסית. גם התרבות ההרקאלית שמוצגת טיפין טיפין בין הערות השוליים נשמעת מעניינת ואשמח לראות בעתיד הרחבה גם על התרבות ההרקאלית עצמה אם זה יהיה בגדר האפשר.

א.כבר מזמן שמתי לב לכך שתיאורן של ערים גדולות, מוציא ממך את המיטב, וכך זה גם הפעם. אז מה היה לנו שם?:) : זירקוניי, רוטמייר, היידרקרון, קאנדבריש, ועכשיו אסטהארק. אני כבר מצפה בכיליון עיניים לדפי האינדקס של היליאפוליס ואיל דה-לה-רואה. (וסבורני שאיני היחיד...;))

ב.הרעיונות של 'מגדל הברקים' (ראה גם ב'הערות', למטה) ושל מערכת האורות המכנית-קסומה- במקום סתם מגדלורים שגרתיים- מוצלחים מאוד.

ג.קלודיה דארקהיראל הינה בהחלט דמות מרתקת. ביחוד מעניינים יחסי האהבה-שנאה שלה עם הולקירה ולריה. כמו-כן יש לתת את הדעת לכך שהיא מכנה את עצמה 'נסיכה', ולא 'מלכה'- כפי שעשו שליטיה הקודמים של אסטהארק. מכאן נובע שהעיר אינה נתפסת בעיני קלודיה כממלכה של ממש. ומה כן יחשב עבורה כממלכה- ריילנבורג? הרקאלסיליי המאוחדת? שתיהן גם יחד? כפי שאמרתי, טיפוס מעניין, קלודיה. זאת הקטנה, עוד עשויה (או עלולה) להיות גדולה מאוד...:twisted:

ד.דרכי שלטונה של קלודיה מזכירים לי את נסיכי הרנסנס של איטליה (ובמידה מסוימת אף את התנהלותו של האיחוד האירופי כיום): שלטון ציני, אופרטוניסטי, מתוחכם ומחושב, המתובל בשפע של תרבותיות וברשעות מעודנת בשעת הצורך. למעשה, אופי התנהלותם של קלודיה וחבר עוזריה נראה לי כ''מודרני'' ביותר מכל שאר השליטים של קלדאריה, אותם תיארת עד כה.

ה.ואשר לעוזריה של קלודיה עצמם, ובכן זו חבורה מעניינת, מצמררת ומשעשעת כאחד. ניתן לכנות אותם בשם- ''חבורת הסיבוב השני''. וקלודיה עצמה, יכולה הייתה לפרסם מודעת דרושים בזו הלשון: ''נכשלת, אבל עדיין יש לך פוטנציאל? בוא לעבוד אצל קלודיה דארקהייראל!''
לאמיתו של דבר, ניתן להבין מדוע מסכימה קלודיה לתת הזדמנות נוספת לאנשים מוכשרים שנכשלו במקומות אחרים. ראשית, היא עצמה הייתה מצוייה במצב כזה, בעבר. ושנית, אין ספק שלא קל למצוא אנשים מוכשרים אשר יאותו למלא תפקידים תחת שלטון החדש יחסית של אוזורפאטורית אשר נאמנויותיה ותוכניותיה לעתיד אינן נהירות די הצורך.

ו.ה''תרגיל'' שביצעו קלודיה וצמד השגרירים לקסטאל אר-טורגול, היה משעשע ביותר. אולם לא הייתי רוצה להיות במקומם אם בלגורת ותומכיו ינצחו בסופו של יום. (חלילה וחס! o_O)

ז. אני משער כי ''חוג ויילורין של מעלה'', המשעשע והמרגיז כאחד, הינו עוד חץ סאטירי שאתה משלח במציאות הפוליטית-תרבותית השוררת בארצנו הקטנטונת...
:twisted:

ח.מכל הדמויות המתוארות בדף האינדקס של אסטהארק, מצאתי את בארובו ''קומותיים'' כנתעב ביותר. כן, כן, אפילו יותר מן הגברת הכמושה. יתכן שהדבר נובע פשוט מכך שאלימות גופנית חסרת מחשבה תמיד הייתה צורת הרוע המאוסה עלי ביותר; ואולי זה מכיוון שבארובו אינו אלמת, מכשף או מפלצת, אלא ''סתם'' בן-אנוש רגיל- מה שהופך את מעשיו לנתעבים עוד יותר.

ט.הערות ושאלות:

1.מספרים, אורבך יקירי, מספרים! כמה אנשים חיים באסטהארק? וכמה עלפי סערה ודרקירי חיים בה? (הפרט האחרון חשוב, מפני שהוא נותן לנו מושג עד כמה חזקה התמיכה בקלודיה- שכן בניהם של שני הגזעים הללו, הם תומכיה העיקריים של הנסיכה בעיר.)

2.מגדל הברקים, הינו כאמור, רעיון נאה מאוד. אולם לעניות דעתי, יש משום הפרזה בטענה שהוא יכול לטבע מאות ספינות. עשרות ספינות יהיה מספר סביר יותר. (ולמעשה, אין צורך ביותר מכך, שהרי ציי המלחמה בכל הזמנים היו קטנים למדי- אפילו לאימפריה הבריטית בשיאה, בעת שהייתה ''גבירת האוקינוסים'', לא היו יותר ממאה או מאתיים ספינות מלחמה גדולות.)

3.אולי מן הראוי לציין (בדף האינדקס של גזע הואלקיריות) מה עולה בגורלן של נשמות הואלקירי לאחר מותן. האם הן מתגלגלות בגופן של ואלקירי צעירות או עוברות למישור קיום בלתי גשמי? אם נדע זאת, נוכל להבין את מלוא משמעותו של הריטואל אותו מתכננת לבצע הגברת הכמושה.

4.אני מרשה לעצמי לנחש שהשמועות בדבר היותה של הגברת הכמושה אלמתה בעלת כוחות כישוף, הן הנכונות. שהרי לא סביר להניח שהיא ''סתם'' מכשפה- הלא אם היו לה כוחות כישוף לפני ההפיכה של קלודיה, בוודאי לא היו מצליחים ללכוד אותה ולמכרה לעבדות. וברור גם שלא היה באפשרותה ללמוד כישוף
לאחר שנמכרה לעבדות, בהיותה בשבי הטיגובי.
מסיבה זו, סביר להניח שהגברת הכמושה היא אכן אלמתה, אשר הוקמה לתחייה על ידי מישהו- כפי הנראה בידי סוכנים קאזאטיריים.

5.אני משער שהשם ''הליגה האסטרקית'' אינו כינוי מדיני אלא כלכלי- דהיינו, שהוא מרמז על צורת השלטון של אסטהארק (פרלמנט סוחרים ובו נציגי הגילדות)ולא על שליטתה בערים ובשטחים הסובבים אותה.

6.על קוריס אסטריי נכתב: ''הוא מתהלך כשהוא עטוי חליפת ארגמן של סוחר הורליאני...'' בוודאי התכוונת לכתוב: ''...חליפה של סוחר אסטהארקי...''

א. גם אני שאלתי אותה שאלה בזמנו בנוגע לתוארה של הנסיכה. אני מניח שגדעון שינה את דעתו מאז אבל זו הייתה תשובתו:
"מאחר ודארקהייראל אינה רודפת תארים רשמיים, ואינה מקנה להם חשיבות מיוחדת. היא נסיכה לוחמת מלידה, וזה הדבר שחשוב לה, בעוד תואר המלוכה המנופח של אסטהארק (שהיא סה"כ עיר מדינה) נראה לה פומפוזי מדי ומעניין אותה כקליפת השום".

ב. ארגונים כמו "חוג ויילורין של מעלה" היו קיימים מאז ומעולם. האקדמיה של אפלטון באתונה בזמנו הייתה עוד יותר יומרנית מהם אבל אני מניח שאנחנו עוד נתקל במקבילותיה (של האקדמיה)
בקלדריה.

ג. כדברי גדעון בפתיל המקורי על הרקלסיליי, מדובר כנראה בגוזמה הרקלית טיפוסית. המיצרים עצמם לא רחבים דיים כדי להעביר ציים בגודל כזה אם בכלל.

ד. אני חושב שהטיגובים, לאור ניסיונם, יודעים לסתור כוחות כישוף מהדרגות הנמוכות ויכלו, על כן, ללכוד אפילו מכשפה כמו 'הגבירה כמושה' בטרם מתה. כיצד לוכדי העבדים ברובע הברקים מצליחים ללכוד מאגים, לדעתך, ולהביאם לשוקי העבדים של העולם התחתון?

הוביטון, תודה על הביקורת המפורטת. אכן, יש שם כמה חיצי לעג לכיוון כמה גורמים הזויים בארצנו הקטנטונת.

ובאשר לשאלותיך:

1. באשר לאוכלוסיית אסטהארק: סביר להניח שיש שם כ-75,000 נפש.
לגבי עלפי סערה - מספר קטן למדי, כמה מאות לכל היותר. דארקירי יש יותר, אולם עדיין לא יותר מ-1000 (אולם שים לב, שבניגוד לבני האדם, כמעט כל דארקירי היא לוחמת אימתנית).

2. לגבי מגדל הברקים - אתה צודק לגבי עניין הספינות. יתוקן בקרוב. (ומאידך, זו בהחלט היתה יכולה להיות הפרזה הרקאלית טיפוסית).

3. אני אשקול זאת. לגבי הריטואל - הרי ידוע שנשמות בד"כ הן בנות אלמוות, ולא ניתן להשמיד אותן ממש, גם אם זורקים אותן לשאול. לכן, האיום של הגברת הכמושה הוא כל-כך מפחיד (או סתם הגזמה מגוחכת).

4. :rolleyes:

5. הליגות היו לאורך תקופה ארוכה גם כח מדיני. כיום, הן בד"כ כלכליות גרידא, כדבריך.

6. אכן טעות. הכוונה היתה ל"הרקאלי", ולא ל"הורליאני".

א. מתי העדכון הבא באתר עולם המערכה של קלדריה?

ב. מדוע מכשפים הרקאלים ממעטים לפעול בעיר המסחר? אפשר היה לצפות כי לאור עושרה של העיר יהיו פה הרבה מכשפים שישחרו אחרי פטרונים נדיבים מקרב האליטה השלטת.

ג. מדוע מיוחסת חשיבות רבה לאורגים בדף האינדקס של אסטהארק וקהנדבריש (שם הם מצוינים כאחת הגילדות המשמעותיות)?

חזרה