• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עדכון 12.7.04 - מפה מעודכנת של יבשת ואלנקאלד

סוף-סוף, לאחר עבודה של שעות והרבה התחבטויות, עלתה המפה המעודכנת של יבשת ואלנקאלד, או לפחות של חלקיה הידועים.

http://members.pundak.co.il/world/valenkeld.html

מספר הערות:

א. הדמיון המסויים למזרח אסיה (בצורת המפה) הוא מקרי בהחלט, ובתחום התוכן אין שום הקבלה בין השניים.

ב. יתכנו מספר תיקונים ושינויים נוספים במפה בהמשך, בעיקר במה שנוגע למחוזות ההילאסיאנים.

תהנו!

א. האם יעלה דף אינדכס כתוב של יבשת ואלנקאלד כמו דף האינדכס של יבשת סילנארלאד בגירסה הישנה או לפחות רשימה מתומצתת על מדינות היבשת?

ב. בכן, זה מזים את התיאוריה שלי שואלנקאלד בגירסה החדשה היא פשוט "הילאסיאס הגדולה" ומסביר מי היו בעלי בריתו של בלגורת' במלחמת "התופת השואגת" ביבשת ואלנקאלד.

ג. האם קארדורץ' היא ארץ קיידרהרצית קרי ארץ שתושביה באו מארצות הלילה? השם מזכיר במקצת את השם קיידרהארץ אבל אני מניח שזה רק דימיון ארעי.

התכוונתי לערכים עם פירוט קצר מתחתיהם כמו ברשימת הארצות שהופיעה בזמנו בדף האינדכס של יבשת הסיל'נארלאדה. אני מניח שהערכים יעודכנו בעתיד.
יש להעיר כי חשבתי שוויפסאריה היא מחוז בהילאסיאס ולא עיר - אמרת פעם ששם עיר המחוז הוא ויפסארים - אבל אני מניח שזה המחיר ששילמו הוויפסארים בתמורה לכך שהרפובליקנרים מהילאפוליס יניחו להם לנפשם... [בסה"כ, אמונת ה-'זוהר' בטח אקזוטית מספיק לטעמם של הרפובליקנים על מנת שלא יחשיבו אותה לחלק מאושיות הקיסרות השנואה עליהם].

א.מפה נאה מאוד. זהו, ללא ספק, התיאור הגרפי המוצלח ביותר שיצרת, עד עתה, של יבשת שלמה. (בייחוד בהשוואה לשאר המפות, הפשוטות למדי, של יבשות קלדאריה, אותן העלית לאתר עד כה.)

ב.גם רשימת הארצות השונות מסקרנת ביותר, ומציתה את הדמיון. (לדוגמא- ממלכת כס הנחש- האם עסקינן בגזע של אנשי-נחש, בבני-אנוש העובדים לאלי-נחש או נשלטים בידי שדים נחשיים, או במשהו אחר?... על כל פנים, ברור לי שהרבה טובה לא תצמח ממקום בעל שם כזה... :twisted:.
שלא לדבר על ממלכת קיקלופי הים... :) )

ג.בעייה מרכזית אחת, הזדקרה לנגד עיניי ממבט ראשון במפה: (ולמעשה, גם בעבר כבר הרהרתי בסוגיה זו.) שטחה של אושגורה קטן מאוד, באופן כללי, וקטן עד כדי גיחוך לעומת האימפריה ההילאסיאנית. ומטעם זה, קשה מאוד להאמין שהנמלה האושגורית הצליחה לכבוש את הפיל ההילאסיאני.
אמנם ברור שהילאסיאס סבלה מבגידה רבתי מבית, וממרידותיהם של בני אנוש רבים בהם שלטה, ויתכן גם שצפיפות האוכלוסין באושגורה גבוהה בהרבה מאשר באימפריה, ובכל זאת... (ונקודה חשובה נוספת- האורקים מעולם לא היוו יריבים שקולים לבני האדם, ובייחוד לא לצאצאיהם של אנשי המערב- כמו בני הילאסיאס, ותמיד נדרשו כמה וכמה אורקים כדי להביס לוחם אנושי אחד מבני המערב. ואמנם, בדפים המוקדשים לבני אוראזיס ציינת כי במלחמת אושגורה-הילאסיאס, היתה נחיתותם המספרית של לוחמי הילאסיאס נוראה; ושוב, השאלה המתבקשת היא- מניין באו כל אותם המוני לוחמים אושגורים שהכניעו את האימפריה?)
מובן כי לבעייה זו קיים פתרון פשוט למדי- להגדיל בהרבה את שטחה של אושגורה. אולם כדי שבאמת יוכלו האושגורים לאיים על הילאסיאס, צריך מספרם להיות, כאמור, רב פי כמה וכמה ממספרם של לוחמי האימפריה, כך שהאי שלהם אמור ''לתפוח'' לגודלה של יבשת קטנה- מה שעלול כמובן ליצור בעייות חדשות, ולשבש את כל המבנה הגיאוגרפי והפוליטי של קלדאריה.
כאמור, זו בעייה לא קלה, שכבר נתתי את דעתי עליה לפני כן, ומאוד מסקרן אותי לדעת כיצד בחרת אתה לפותרה.

ד.ושאלה נוספת: מדוע בחרו האושגורים לכבוש ארצות רחוקות כל-כך ממולדתם? הרי קיימים מחוזות אנושיים קרובים אליהם בהרבה- בושיסוטו לדוגמא.

חשוב לציין שהאושגורו שולטים מלאכות אפלות וקסמי טומאה (שאגב, יהיה מעניין גם לשמוע עליהם).

הדמיון למזרח אסיה מאוד מוחשי...
עד לרמה של הרי געש באיזור "יפן" ומעין "אוסטרליה" במקום הנכון...

...אתה בטוח שלא תכננת חופשה למזרח סמוך למועד ציור המפה? ;)

כך או כך, אני בהחלט מחכה ומצפה לתיאורי המקומות השונים.

האושגורים אינם אורקים במלוא מובן המילה. מדובר במקבילה האורקית לאמזונות הרעל מהצד הגברי של המשוואה ומשופרת בהרבה בהשוואה לאורקים רגילים. קל להבין לאור המפה שהם
,כנראה, נעזרו בבעלי ברית מהיבשת - אולי ממלכויות החורף - מכיוון שמסטודונים לא אמורים לשרוד באקלים הטרופי של אושגורה. שנית, הליגיונות ההילאסיאנים סבלו ממחסור בכח אדם
איכותי הן ברמת החיילים הפשוטים והן ברמת המפקדים - לא היו מספיק גברים ולכן הליגיונות
התחילו לגייס נשים. שלישית, סביר להניח שההילאסיאנים נטו להגזים במימדי הכוחות האלו.

מדובר במפה מדינית, לא במפה של איזורי השפעה. מנין לך שכל האיזורים האלו אינם כבושים או מעלים מס לאושגורה?

א.נכון, האושגורים הם אמנם אורקים ''משופרים'', אולם עדיין קשה לי להאמין שהם שווים בכוחם ללוחמי המערב. לכל היותר ניתן להניח שאין צורך ביותר משניים או שלושה אושגורים כדי להכריע לוחם הילאסיאני אחד. (לעומת תשעה או עשרה אורקים הדרושים להכרעתו של בן-מערב- כפי שטולקין מציין במפורש.)
מכל מקום, הרושם שלי היה שהאושגורים רחוקים עד מאוד מלהגיע לדרגת עוצמתן של אמזונות הרעל. הם פשוט לוחמים גדולים, קשוחים ומאורגנים יותר מן האורקים הרגילים, שמעטים מתוכם שולטים גם באמנות הכישוף.

ב.בקשר לבעלי ברית- כבר ציינתי כי סביר להניח שבני אנוש רבים שנשלטו על ידי האימפריה מרדו וחברו לאושגורים, אולם לדעתי, אין להניח שדי היה בכך כדי לשנות לחלוטין את גורל המלחמה; ובעניין שאר ארצות היבשת- קשה לי מאוד להאמין שארצות רבות עלולות להכנע לאושגורים- שוב , כוחם לא נראה לי חזק מספיק כדי להשיג הגמוניה ביבשת שלמה.
אשר לממלכת הצפון- ובכן, היא בפירוש לא השתתפה במלחמה- אורבך ציין בדף האינדקס של אאנון והאונדרגרי, כי לפני מאות רבות של שנים צץ מגדל קסום באותה ארץ, ומנע מצבא צפוני גדול לפשוט על כל היבשת, ומאז הסתגרו אנשי הצפון בארצם ולא חרגו ממנה, עד עצם היום הזה.

ג.האימפריה החלה לגייס נשים עוד מספר שנים לפני המלחמה, כך שאני מעריך שהדבר נעשה בשל שינוי מדיניות, (החלשות הקוו השמרני בשלטון) ולא בשל מחסור בכוח-אדם.

ד.ואחרון אחרון חביב: הידיעות אודות כוחות עדיפים בהרבה של אושגורים, לא הגיעו אלינו מתוך ציטוט של קצין מפוחד, אלא מאורבך עצמו- ולו, אני נוטה להאמין... :) (והוא כותב בפירוש- ''הפלישה האורקית העצומה לדרום הילאסיאס'', ו- ''קאסיוס הצליח להחזיק מעמד אל מול כוחות אויב רבים ממנו עד לאין שיעור.'' וכדומה. לא נכתב שם משהו כמו: ''החיילים דיווחו שהאוייב רב בהרבה מהם'', או: ''לפי השמועות, האושגורים עלו במספרם על ההילאסיאנים'', או משהו מעין זה.) היינו- מדובר כאן בעובדות ולא בהשערות- היו הרבה יותר אושגורים מהילאסיינים במלחמה. נקודה.

מה שהביס את ההילאסיאנים הוא עדיפות הטכנולוגיה האושגורית. הליגיונות הרומיים היו רגליים והליגיונות ההילאסיאניים ,שנבנו ,כמדומני, בצלמם ובדמותם של הליגיונות הרומיים, גם רגליים.
סביר להניח שבהמות המלחמה האושגוריות פשוט רמסו את הליגיונות כמו שהמומאקים רמסו את
צבאות גונדור במלחמת היכל הלוטוס. ראוי לציין שהאורקים הם קשתים מצויינים והם בטח יכולים
לצלוף בליגיונרים הילאסיאנים ממקום מושבם על בהמותיהם. יש גם מקום להעריך שהאושגורים תיגברו את כוחותיהם באורקים רגילים שכנראה נותרו באיזור מאז ימי מלחמת "התופת השואגת".
ובסך הכל, השלטון ההילאסיאני נפל מבפנים. כמו שהקרייסנים לא המשיכו להילחם אחרי נפילת
מלכם בקרב בוואזי, גם ההילאסיאנים הניחו ברובם את נשקם אחרי שהובהר להם שהם הפסידו.
אלה שלא הניחו את נשקם התבצרו בקונסריליי מאחורי תעלת המגן הלבן אבל הם לא היו מרובים דיים כדי לשנות את המצב בשטח. ולענייננו, הילאסיאס לא נכבשה, הילאסיאס נכנעה. בהחלט ייתכן שההילאסיאנים היו מנצחים וכובשים את אושגורה אבל נפילת לבה השלטוני של הקייסרות חיסל אותם.

האורקים הם קשתים מצוינים?
זה חדש לי.

להוביטון: כמובן, לא רמזתי שכל אורק ואורק מומחה בשימוש בקסם...
אבל עד כמה שהבנתי, מדובר בתרבות אשר עושה שימוש נרחב בקסם אפל.

אאז"נ, האושגורים ניחנים בברכתה האפלה של הע'ודה, ושכל צאצאיהם נושאים את אותה ברכה\קללה - אולי עומדים לרשותם גם בני אנוש מרובים אשר מוצאם הוא אושגורי בחלקו?

ובכן, לעניין האושגורים:
זו טעות להשוות את האושגורים לאורקים רגילים; דם הע'ודה שזורם בעורקיהם מקנה להם חוכמה, כח ורשעות מעל ומעבר לשאריהם הרחוקים. לוחם אושגורי אמיתי (מאקאת'ולו), שווה לפחות ללגיונר הילאסיאני ברמה.
לגבי יחסי הכוחות; רק אחוז קטן מהכח שתקף את הילאסיאס היה אושגורי ממש. היתר היו שבטי דולגו, ברבארים חצי אנושיים מהדרום, קיקלופי ים, וגם בני אדם רבים - בעיקר הציים והכוח הלא מועט שמחזיקים סוחרי עבדים הילאסיאנים בנמל הזהוב.
כמו כן, ההמון הגדול שאושגורים מתבססים עליו בהתקפה הוא הגארקו - יצורים פתטיים שנולדים בהמוניהם מנשים אנושיות שמוזרעות בדם ע'ודה מדולל; מדובר באספסוף של אלפים על אלפים, בעלי מסת שרירים גדולה, חוסר מודעות עצמית ומח של תינוק בן שלוש; הם נשלטים בידי רוחות הרפאים המיוסרות של הנשים שהולידו אותן ומתו, אליהן הם מתייחסים כמו "אמא מצווה", והם ניזונים על פגרי המתים בקרב, כולל של בני מינם. מאחר ותוחלת החיים שלהם קצרה מאד, מזריעים אותם חודשים ספורים לפני הקרב.
בנוסף לכך, תשקללו טכנולוגיה משוכללת שהאושגורים מתמחים בה, בעיקר בים; שימוש בבהמות מעוותות שנוגעו בדמה של ע'ודה, ורקבון כמעט מוחלט בקרב הצבא ההילאסיאני. בנוסף לכך, הלגיונות המובחרים של הצפון עסקו בפלישה מארצות החורף, וחרגו הרבה מעבר להוראות שלהם - הם לא הסתפקו בהדיפת המתקפה, אלא חדרו לעומק ארץ האויב בכדי להחליף שם את השליטים. זה הצליח, אבל כאשר היו זקוקים ללגיונות האלו בהילאסיאס, הם לא היו.
ואחרון חביב; כאשר הרפובליקנים נכנעו לאושגורים, רבים טוענים שהקרב לא היה אבוד, ועדיין ניתן היה להחזיק מעמד במרכז הילאסיאס, עד שהליגיונות הצפוניים יחזרו, ביחד עם אצילים ואסאלים מארצות החורף.
ולגבי שטח; האושגורים מקיימים ישובים צפופים, ובנויים על צי השולט במגוון האיים שיש באוקיאנוס (חלקם מזרחית למפה).

היות וקרונזארק לא הועברה לבסוף לפארלאריה בעוד זורנאו נותרה בפארלאריה ,כמדומני, ובהנחה
כי בדומה לגירסה הישנה קרונזארק וזורנאו לא רחוקות מדי זו מזו, כיצד בדיוק ניהלה רילדריה את
המערכה שלה? אפילו עם העקשנות האגדית המיוחסת לה, אפילו היא אינה יכולה להתחקות אחרי
"גויי הים" במשך שלושה חודשים או יותר [לפי מפת היבשת, התרשמתי שהחוף הצפוני של היבשת ארוך יותר מנקודת המקסימום של מדבר סאלוד שהיא כ-12,000 קילומטרים. כמו כן, נאמר שהים ליד קרייסנאו מלא בקרחונים] מבלי להצטייד באספקה ובו זמנית לשמור על קשר עין עם ספינותיהם של 'גויי הים' המתקיימים על מזונות שמקורם בים עצמו (כפי שגדעון ציין בזמנו, אאל"ט). כיצד בדיוק כל המערכה בזורנאו הייתה אפשרית בכלל?

מדוע האנורקירי והברברים הצפוניים לא פנו להילאסיאס הקרובה יותר למקום מושבם? אחרי הכל,
בתקופה ההיא, הילאסיאס הייתה בתור הזהב הראשון שלה ויכלה בטח להרים מבצע צבאי שכזה -
בניגוד לקייסרות הוולקירי שהייתה מוחלשת בעקבות פשיטות גויי הים.

חזרה