• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הגיון פנימי ואיזון בסדרת הספרים של הארי פוטר

King Revange

פונדקאי ותיק
אני פותח את העץ הזה אחרי לבטים קשים ביותר. בתחילה, חשבתי שמן הראוי שלא לכתוב שום דבר בפורום הזה אודות ה"פ, משום שמדובר בסדרת ספרים לילדים שלא מתיימרת להיות יותר מכך. ובכל זאת, אני חושב שהגעתי למסקנה שעם הזמן רולינג הכניסה וערבבה תכנים בוגרים יותר ברדידות המחשבתית של הסיפור, שאגב אינני חושב אותה לדבר רע [ספרים חכמים מדי בדרך כלל מתגלים במטופשים במיוחד].

אני אשמח להגדיר כמה הנחות יסוד, בכדי שאוכל להתקדם בדיון:
1. מטרת הסיפור [אם ננסה למצוא אחת כזו] היא להראות שהאהבה מנצחת את המוות ואת הכוח - כלומר, גם אם אתה בינוני, מה שחשוב הוא שאתה בן אדם. ג'יי. קיי. רולינג ניסתה בהצלחה רבה להראות כי למרות שלהארי לא היו שום תכונות מעל לגדר הרגיל, פרט למנת משכל של שימפנז [ברור, ברור, הוא ילד... בולשיט] וכמות אומץ בלתי רגילה, הוא הצליח לנצח בזכות האהבה של אמו כלפיו, היהירות והכוח הרב של וולדמורט, ואמונתו החזקה של דמבלדור כי הקסם נועד לרפא ולגונן, ולא לכבוש ולהרוס.
2. וולדמורט הובס בצורה לגיטימית והגיונית לחלוטין. ההורקרקסים שלו הפכו את נשמתו ללא יציבה, יהירותו מנעה ממנו לחשוב על הסוואתם בצורה יעילה יותר, ובסופו של דבר הארי חדר למחשבותיו באקראיות וניצל את זה כדי לשבור את טום רידל. חוץ מזה הוא לא היה מוכן במיוחד להשתלטות.
3. סדרת הספרים לא מיצתה את עצמה בשום צורה וייתכן שרולינג תכתוב ספרים נוספים. הכשפים שמוצגים בספר הם מעטים, הארי עצמו מזכיר זאת בזכרונותיו, יש הרבה מהלכים ורעיונות שהכותבת לא מסבירה עד הסוף, וכמובן, יכול להיות שהסדרה היא סיפתח לאחת נוספת. הארי לא מיצה את היכולות שלו והספר לא נכתב במטרה למתוח את גבולותיו של עולם הקוסמים. זה לא מחקר מדעי, כמו ב"דבר", אלא סיפור שמדגיש יותר את העלילה, ופחות את המטרות.

אם יש לכם איזושהי טענה כנגד הנחות היסוד שלי, אשמח אם תעלו אותה.

הנושא שאני רוצה לפתוח ולדבר עליו בפניכם [הלדין, גדעון, וכל שאר האנשים שקוראים כאן] יכול להיות מתומצת בכותרת "קסם הוא כוח", אחד מן הפרקים שבספר השביעי והאחרון. לאורך כל הספרים, הוצגו הקוסמים כמין בריות רבות עוצמה מן השאר, שכמו שהם מסוגלים להתדרדר אל הכאוס והרוע, הם יכולים להיות האנשים הכי טובים. המוגלגים הם חבורה של בהמות מסכנות שצריכות רועה, ואפילו שאר היצורים הקסומים אינם מסוגלים להגיע לרמתו של קוסם מעולה, שהוא בעצם "אדם עליון" כזה או אחר. אין מה לעשות, הקוסמים טובים יותר. הם תמיד יוצאים מנצחים, הסכסוכים האמיתיים נמצאים בינם ובין עצמם, ובסופו של דבר הם מוקד העלילה של הסיפור.

בתחילה, חשבתי שמן הראוי שכל זה יהיה נכון ואמיתי, כי הרי הספר מדבר על העולם שלהם, ולא על שלנו. יש היגיון פנימי מאוד מאוד יפה בספרים - הדברים קורים, הם קרו והם ייקרו. אין איזושהי סיבה מיוחדת, וכמו שהמדע שם בצד את אלוהים, רולינג שמה בצד את השאלות לגבי האיזון.

וכשאני מדבר על איזון, אני מדבר, כמובן, על כך שהקוסמים שולטים בעולם, בסופו של דבר, אם בעקיפין, ואם ישירות. הם גורמים לאסונות, והם מונעים אותם; הם רוצים במדיניות של "חייה ותן לחיות" אבל מתערבים פה ושם בחייהם של מחוסרי הקסם - עוד משהו מקומם, המוגלגים הם היהודים של ה"פ; המלחמות שלהם הם הגדולות, וההשלכות של המלחמות שלהם הם המלחמות שלנו [45', למשל, בקרב בין גרינדלוולד לדמבלדור. זה ברור שהמלחמה של אז הייתה קשורה לנאצים].

ככל שהעלילה מתקדמת, נראה בפירוש כי ישנן ארצות אחרות בעולם שחיים בהן קוסמים אחרים. משום מה, לא נשלח שום צבא קוסמים להילחם בוולדמורט. אני מניח שזה משום שמדובר בבעיה מקומית, הרי יש קוסמים אפלים רבים בעולם, והוא הקטן שבהם, דג רקק עם שאיפות. גם זה חוסר איזון, אבל הוא נמצא בתוך עולם הקוסמים, והוא נתמך בהיגיון פנימי מאלף - זה קרה ככה כי ככה. ובדרך שבה הסיפור כתוב, זו לא בעיה אמיתית. פשוט מתעלמים מהשאלה המתבקשת, מדוע שאר העולם לא מתערב [מישהו בוודאי הצליח להבין שמשהו מסריח קורה פה].

בספרים אחרים אין בעיה של איזון - בעולם של אברון [עולם פנטזיה טכנומאגי], יש איזון בין כל הכוחות - חוצנים ומקומיים, רעים וטובים, קסומים וטבעיים. בכל ספר אחר, למעשה, כולל בשר הטבעות, יש איזון. בשר הטבעות הסוף ידוע מראש, ולכן נראה כאילו אין בו איזון בין כוחות הטוב והרע. העולם כולו הוא משחק בידיו של אלוהים, ואי אפשר בכלל לדבר על איזון בתוכו. בקיצור - יש לי בעיה עם האיזון הפגום של הארי פוטר. לא מדובר בחוסר איזון מוצדק [שרה"ט, כאמור, מכיל חוסר איזון מפורט והגיוני], או באיזון רגיל [שוויון כוחות], אלא בחוסר איזון שאין לו הצדקה כלשהי בספרים.

ולסיום - סיפורו של האביר ביש-גדא ב"בידל הפייטן". דוגמה מצוינת להבדלים בין קוסמים למוגלגים. למרות שהמכשפות שעלו להר היו חולות, פצועות ודכאוניות, האביר, עם כל כלי נשקו ותאריו, היה אפס מאופס. ואני לא חושב שזה ספציפית הוא. הוא דוגמה לכל המוגלגים באשר הם. זו בעיה.

אני חושב שסיימתי לדבר ולכתוב עכשיו. זה מה שמפריע לי, וזה, אגב, מוביל לכתיבה של פאנפיקים רבים על הסיפור - אנשים שרואים את הפוטנציאל הגלום בסיפור, ומנסים לממש אותו. דעות, רעיונות, תגובות וסיפורים, אשמח לשמוע כאן.

התשובה המתקבלת על הדעת היא שמשרד הקוסמים הבריטי הציג מצג שווא של עניינים כרגיל למקביליו בארצות האחרות. הם שולטים בכל ערוצי התקשורת הקסומה והם יכולים להונות את עמיתיהם מעבר לים. כבר ראינו שמשרד הקוסמים מצטיין בהונאה
ובנטייה לא היגיונית לחשאיות. משרד הקוסמים, עד לתקופתו של וולדמורט, השקיע מאמצים רבים לשמור על הפרדה מוחלטת בין עולם הקוסמים לעולם המוגלגים. אם יחידים ביצעו מעללים אלו ואחרים, הם הפרו את אמנת הסודיות. דווקא מטרתו הסופית
של וולדמורט הייתה לבטל את הגבול שבין העולמות לטובת עולם הקוסמים.

לגבי הסדרה, סיפורו של הארי פוטר תם ונשלם. מכלתחילה תוכננו שבעה ספרים כנגד שבע שנות לימודיו של הארי בהוגוורטס.

לא ענית בכלל על הנושא שרציתי לדבר עליו [האיזון בין המוגלגים והקוסמים]. ולגבי מה שכן כתבת -

התשובה המתבקשת לדבריך היא שאם היו יחידים וקבוצות שזיהו כי וולדמורט השתלט על משרד הקסמים, בוודאי ובוודאי שקוסמים מומחים מרחבי העולם יידעו להבחין בכך. אני מאמין שיש הילאים מנוסים שהיו מסוגלים לזהות את זה. וולדמורט מייצג בעצם את הטיעונים האמיתיים של רולינג, בנושא מאזן הכוחות - הקוסמים למעלה, כל השאר מסביב. אמנם הקוסמים צריכים להיות טובי לב, אבל כמו כל בן לגזע הארי, הם צריכים לדעת להיות מכובדים. מה שמפריע לי הוא לא המאבק בתוך חברת הקוסמים, שהוא מעניין ומלא ברעיונות, אלא ההפרדה הברורה שרולינג יוצרת כבר בתחילת הסדרה בין מחוסרי קסם ובין בעלי קסם. אחד למעלה, השני למטה, ולא משנה מי ומה, זה תמיד יישאר ככה.

הלדין אמר/ה:
לגבי הסדרה, סיפורו של הארי פוטר תם ונשלם. מכלתחילה תוכננו שבעה ספרים כנגד שבע שנות לימודיו של הארי בהוגוורטס.
אני מאוד לא מסכים. בעבר היא הספיקה להתראיין לפה ולשם ולהביע תהיה על סופה של הסדרה. בנוסף, אם לא תמשיך את הארי פוטר, היא יכולה לכתוב על עולם הקוסמים בכלל. הרי בית הספר לא מיצה אותו.

קינג רבנג', כשאתה שם דברים בפי אדם, עליך להראות איפה הם נאמרו. בראיון משנת 2005 רולינג אמרה את הדברים הבאים:

מליסה: אם תכתבי עוד משהו בסדרת הארי פוטר, האם זה יהיה על הארי פוטר עצמו או על דמות אחרת, או ספר נלווה?

רולינג: הדבר הסביר ביותר, ואמרתי את זה כמה פעמים בעבר, הוא אנציקלופדיה שבה אוכל להשתעשע עם הדמויות המשניות ולתת את הביוגרפיה המקיפה של כל הדמויות.

שאר הראיון באתר קהיליית הארי פוטר הישראלית במדור ראיונות.

לגבי איזון, הנחת היסוד של העולם שהיא בנתה הוא שהקוסמים והמוגלגים חיים בנפרד. וולדמורט ואוכלי המוות מנסים לשבור את הגבול הזה. רוב מוחלט בקהיליית הקוסמים קיבל את ההפרדה הזו ונציגי הרוב הזה אוכפים את האיסור הזה. לא חסרות במהלך ההיסטוריה קהילות אנושיות שהחליטו להתבדל מהעולם בגלל שהם חשבו שהן מיוחדות והאחרים אינם ראויים עבורם. ואם כבר, ההבדלים בין מוגלגים לקוסמים יותר קיצוניים מההבדלים בין יהודים לנוצרים.

אני זוכר שקראתי בידיעות או באיזשהו מוסף של אחד העיתונים הגדולים ראיון עם גילי בר הלל שאמרה, בערך בסוף 2007, ש"זה לא הסוף ואני לא רוצה לפרט". מילה במילה. השאלה היא האם היא התכוונה ל:
1. אינציקלופדיה.
2. שטויות.
3. ספרים נוספים בסדרה או כתיבה נוספת על העולם.

הלדין אמר/ה:
לגבי איזון, הנחת היסוד של העולם שהיא בנתה הוא שהקוסמים והמוגלגים חיים בנפרד. וולדמורט ואוכלי המוות מנסים לשבור את הגבול הזה. רוב מוחלט בקהיליית הקוסמים קיבל את ההפרדה הזו ונציגי הרוב הזה אוכפים את האיסור הזה. לא חסרות במהלך ההיסטוריה קהילות אנושיות שהחליטו להתבדל מהעולם בגלל שהם חשבו שהן מיוחדות והאחרים אינם ראויים עבורם. ואם כבר, ההבדלים בין מוגלגים לקוסמים יותר קיצוניים מההבדלים בין יהודים לנוצרים.
אם תסלח לי, קהילה מתבודדת לא אמורה להיות חזקה פי 9874653 משאר העולם. בדרך כלל מדובר בקבוצה של תמהונים. אף פעם לא שמעתי על תמהונים שהיו מעטים וחזקים יותר משאר העולם כולו.

הרעיון הזה אינו ייחודי לרולינג. בראקר בספרו "המארג" עוסק בסיפורה של קהילה דומה. גם יצא לי להיתקל בספר מד"ב עם פרמיס דומה - קהילת פליטים מעולם אחר עם כוחות על-טבעיים שנאספים לאיטם בעיר אמריקנית נידחת. האגריד עצמו אמר שהקוסמים לא רוצים לפתור למוגלגים את הבעיות שלהם (להוציא חריגים כמו גרינדלוולד ודמבלדור.)

"זה לא הסוף ואני לא רוצה לפרט"
רולינג התכוונה לאנציקלופדיה. בהתחשב בקצב הכתיבה שלה, אם היא עמדה להוציא ספר נוסף בעובי מלא שמתרחש בעולם, היינו שומעים על זה כבר.

הלדין אמר/ה:
הרעיון הזה אינו ייחודי לרולינג. בראקר בספרו "המארג" עוסק בסיפורה של קהילה דומה. גם יצא לי להיתקל בספר מד"ב עם פרמיס דומה - קהילת פליטים מעולם אחר עם כוחות על-טבעיים שנאספים לאיטם בעיר אמריקנית נידחת. האגריד עצמו אמר שהקוסמים לא רוצים לפתור למוגלגים את הבעיות שלהם (להוציא חריגים כמו גרינדלוולד ודמבלדור.)
זה לא משנה, מה שמשנה היא העובדה שמאזן הכוחות נוטה לטובתם של הקוסמים באופן פעיל. הרי רובים לא עובדים לידם וכן הלאה.

הלדין אמר/ה:
רולינג התכוונה לאנציקלופדיה. בהתחשב בקצב הכתיבה שלה, אם היא עמדה להוציא ספר נוסף בעובי מלא שמתרחש בעולם, היינו שומעים על זה כבר.
לא מסכים. יכול להיות שלוקח לה זמן לחשוב.

התבלבלת. אלקטרוניקה לא עובדת לידם. רובים עובדים לידם מצוין (וממה שנראה, גם חרבות אם תשאל את ניק-בלי-כמעט-ראש). אם הם לא היו עובדים, לא היו מפרסמים כתבה ב-"הנביא היומי" בעניין (וכנראה, הקליע נורה מהר יותר מאיך שהם מסוגלים לנסח את הלחש שעוצר אותו). הם לא משתמשים בכלי נשק חמים מאותו טעם שהם משתמשים במגילות קלף ועטי נוצה - שמרנות. אנחנו יודעים שהם בחרו לא להתערב בעולם. כל ההצדקה להתנהגות העריצה של משרד הקוסמים מבוססת על אמנת הסודיות.
בטרילוגית ברטמאוס, בה קוסמים מזמני שדים מנהלים את העולם, האיזון מושג על ידי אנשים חסינים לקסם השדים.

קינג רבנג' היקר, השאלה פשוט לא הייתה רלבנטית בעת הסדרה. אם הארי פוטר היה הילאי או איש מחלקת אכיפת חוקי הקסם, רולינג הייתה צריכה להיכנס יותר לעומק לדרך בה עובד הגבול בין עולם הקוסמים ועולם המוגלגים. היות והסיפור מתרחש ברובו בעולם הקוסמים, השאלה לא רלבנטית. מרבית הקוסמים מקהילת הקוסמים מפגינים עניין אפסי במוגלגים - באותה המידה שתושב עיירה קטנה בצפון מערב ארה"ב מפגין עניין אפסי במה שמתרחש מחוץ לעיירה שלו. ולסיום, דמבלדור מייצג יותר נכון את גישתה של רולינג - קסם הוא משהו רב עוצמה ולכן על הקוסמים לקבל על עצמם מגבלות לגבי השימוש בו. וכמובן שעדיף להשאיר את הקסם לקוסמים.

אני מסכים אם הלדין-לקוסמים פשוט אין עיניין במוגלגים.אין הלם סחיבה לשלוט בהם כי זו סתם טרחה,הרי הם במילא מתמרנים אותם איך שבא להם כשהם צריכים, למה להסתכן ולהפגע בשליטה אמיתית עליהם?יש כמובן מטורפים כמו רידל,ששונא מוגלגים בלי סיבה ממשית וסתם רוצה כוח ושליטה על כל מה שזז,אבל לרוב הקוסמים אין שום סיבה לעשות את זה.בקשר לניצול של המוגלגים-משרד הקסמים די מנצל אותם ,ואני בטוח שזה די נפוץ,כי למה לגדל דגנים כשאפשר לקבל אותם ממוגלגים בלי טרחה,אבל אין סיבה ממשית לקחת מהם יותר ממה שצריך.

בינתיים, התשובות שלכם מתחמקות מהנקודה. אתם הולכים מסביב למעגל במקום להיכנס לתוכו.

יש חוסר איזון מובהק, ואתם ממשיכים לא לתרץ אותו. לי זה לא משנה אם הם לא באים במגע באופן סדיר. אם ברגע שהם יבואו במגע אחד עם השני הקוסמים יצאו מנצחים ב100% בגלל הקסם שלהם, זה יהיה לא טוב. למשל, העניין של שלושת המוגלגים שהתעללו באחותו של דמבלדור. אבא שלו יצא וגמר אותם עם השרביט שלו. חבשו אותו באזקבאן, אבל זו דוגמה די טובה למאבק שגם אם הם היו רבים יותר, הוא היה לוקח אותם ככה.

או העניין של ראש ממשלת המוגלגים - הקוסמים פשוט שמים עחיו ועל כל השאר פס, ומעוותים את המציאות לצורכיהם. משכיחי זיכרון, למשל. נו, תמצא לי מוגל שיכול לגבור על יריבים כאלה.

לגבי סדרת הארי פוטר, להבדיל ממשחקי "אסאסין קריד", אין את התחושה של קוסם שיכול למחות במחי יד אספסוף זועם. הקוסמים הכי חזקים שם יכולים להילחם בשלוש קוסמים בו זמנית. ואם מדובר במוגלגים, התשובה היא, כדלקמן, שרביט. מודגש לא אחת שהקוסמים תלויים בשרביט שלהם. למעשה, מבחינה חוקית, אסור להם להיות בלעדיו. הקוסמים גם בורים לגבי עקרונותיו של הקסם ולא יודעים שניתן לתעל, כדבריו של אוליבנדר, אנרגיה קסומה דרך כל מתווך (ואם הם יודעים, הם חושבים שזה ראוי לגובלינים וכמותם). מוגל שיודע את זה יוכל לנטרל קוסם במהירות אבל העולם בנוי על כך שעולם הקוסמים הוא עולם נסתר. לו העולמות היו מעורבים, החוק הראשון במלחמה בקוסמים היה "חסל את השרביט". ההגנה היחידה על המוגלגים, במצב של בורות, היא שהקוסמים עצמם ישמרו על אלה מביניהם שיחליטו להתעלל בהם וזה מה שקורה בסדרה.

תסלח לי, אבל קוסם זועם זה לא מוגל זועם. ואני גם בטוח שהקוסמים הזועמים היו מוצאים את העקרונות שאוליבנדר דיבר עליהם. הרי הם לא השתמשו בהם מתוך בורות, והבורות הזו נובעת מחוסר צורך. הם פשוט לא נלחמו הרבה מאוד זמן בצורה אכזרית. הם שכחו עובדות עתיקות. אגב, יש הפרדה ברורה בין קוסמים למוגלגים - אפילו קוסם בוצדם בעצם קיבל איזה טיפת קסם מהשושלת שלו, איפשהו.

הלדין אמר/ה:
הקוסמים הכי חזקים שם יכולים להילחם בשלוש קוסמים בו זמנית.
זה לא מעניין. אני לא מדבר על סכסוכים פנימיים. אני מדבר על זה שבמהלך המלחמה וולדמורט הוריד משפחה שלמה בהינף שרביט. אני בטוח שקוסמים שמאומנים להרוג יוכלו לעשות יותר מזה, וולודמורט נחשב כבשה שחורה משום שזה עידן של שלום. הרדיפות אחרי הקוסמים של המוגלגים הוכיחו את עצמן כמטומטמות. הקוסמים לא ממש התנגדו להן, כי כנראה שהם רצו לחיות ביותר שקט. אבל הם לא נפגעו מזה בנפש - השתמשו קסמים לקירור להבות וכן הלאה.

ולמה שמוגל ידע את הדברים האלה על קוסמים? הרי קוסמים יכולים להיעלם עם גלימות מיוחדות, להגיע לכל מקום, ובמלחמה הם תמיד ינצחו.

אני עדיין לא רואה את האיזון. משהו פה שבור.

מה לא הגיוני? הקוסמים חזקים הרבה יותר מהמוגלגים, אבל לא הייתה מלחמה כי לקוסמים לא היה מה להרוויח וכשהגיע מישהו שניסה להתחיל במלחמה שאר הקוסמים עצרו אותו. אם סיריוס בלק היה הראשון שנמלט, כנראה האזקאבן היה איום ענקי, ואף קוסם לא רצה לסכן את עצמו בלהיות עם סוהרסנים רק בשביל לתקוף כמה מוגלגים. אני לפחות לא רואה למה צריך להיות איזון כשלא יקרה מצב שבוא יתרחש עימות בקנה מידה גדול.

גאלאן אמר/ה:
מה לא הגיוני? הקוסמים חזקים הרבה יותר מהמוגלגים, אבל לא הייתה מלחמה כי לקוסמים לא היה מה להרוויח וכשהגיע מישהו שניסה להתחיל במלחמה שאר הקוסמים עצרו אותו. אם סיריוס בלק היה הראשון שנמלט, כנראה האזקאבן היה איום ענקי, ואף קוסם לא רצה לסכן את עצמו בלהיות עם סוהרסנים רק בשביל לתקוף כמה מוגלגים. אני לפחות לא רואה למה צריך להיות איזון כשלא יקרה מצב שבוא יתרחש עימות בקנה מידה גדול.
אתה מדבר איתי על איזון פנימי בין הקוסמים. אני מדבר איתך על מצב שבו קהילת המוגלגים וקהילת הקוסמים במלחמה.

במצב כזה אני מסכים איתך שהקוסמים ינצחו, וכנראה בקלות. אני לא מבין מה מפריע לך בזה. בגלל שיש לקוסמים (לפחות באנגליה) אופי אבהי משהו והם לא רוצים לפגוע במוגלגים מתוך רחמים, אז אין בעיה כאן עד שיתרחש עימות, וכשיש עימות הקוסמים ינצחו כי יש להם נשק יותר טוב.

מה שמפריע לי הוא שאין סיבה לזה. וברגע שיש חוסר איזון בעולם זה ברור שהוא יבלוט לבסוף. הנה, קח למשל את המכונות במטריקס. זה רק עניין של זמן עד שהם ישמידו את העולם. הם פשוט יותר טובים.

הבדל הוא, שבמטריקס יש לזה סיבה - המכונות הן בעצם גולם שקם על יוצרו, שמייצגות את כל הדברים שאין לאנושות. מה שאומר שההיפך מהאנושות יותר טוב מהאנושות עצמה.

וכאן?

אנשים שלא אלרגים לבוטנים חזקים משמעותית מאנשים שאלרגים לבוטנים.אני לא מבין איך אנשים שלא אלרגים לבוטנים לא משעבדים את אלה שכן ,בסה"כ מספיק לשלוט על כל מזון ללא חמאת בוטנים ולמנוע מהם.
לאורך ההיסטוריה של החברה האנושית, לא היה מעולם שום מצב של שום איזון,ולמרות שיותר מדי ניצלו את חוסר האיזון למלחמה בחלשים, לא צריך להיות אופטימיסט גדול כדי להגיד שרוב המצבים האלה לא נוצלו.
אז כן, כנראה יש לבני אדם סוג כלשהו של מצפון ורגשות חמלה, ובהתחשב בעובדה שדמויותיה של רולינג מנצחות באמצעות האהבה והחמלה, אין זו הגזמה כ"כ פרועה להניח שזה גורם מפתח בדרך החיים שלהם.

אנשים שלא רגישים לבוטנים לא חזקים משמעותית מאנשים שכן - זו תכונה די שולית, ובסופו של דבר ניתן להתגבר עליה. לאורך כל ההיסטוריה האנושית היה איזון שהופר וימשיך להיות מופר שוב ושוב, משום שכך מתנהל העולם - עידן של שלווה שגורר אחריו ובתוכו תקופות כאוטיות של מלחמה וכן הלאה. אם מישהו יעשה מהבוטנים עניין, זה כבר מצב שונה. בינתיים, זה לא קורה.

פגיעה בחלשים אינה נחשבת מבחינתי לחוסר איזון. זה קורה בצורה פסיבית כל הזמן - האריות אוכלים את הג'ירפות, ראש הממשלה מחליט החלטות שפוגעות במישהו מתוך העיקרון שהחלטותיו לא יכולות להרצות 100% מן האנשים. השאלה אם מדובר בפגיעה יוצאת דופן בחלשים. אז כן, זה נחשב מבחינתי לחוסר איזון - השואה, למשל נחשבת לחוסר איזון. חוסר איזון מתמשך הופך בסופו של דבר לסוג של איזון - עבדות של אלפי שנים כבר הופכת למצב קיים. זה לא אומר שזה בסדר או נורמלי, אבל זה לא חוסר איזון. יש לזה סיבה, זה לא קרה סתם.

הסדרה יוצאת מנקודת הנחה שטוב ליבם של הקוסמים הוא זה שיחליט האם המוגלגים ישרדו את מחרתיים, או לא. נכון, קיימים הרבה מצבים בהם טוב ליבם של אנשים הוא פסע בינך ובין המוות. אבל לא תמיד. ובדרך כלל יש לזה סיבה. כאן זו פשוט חלוקה שרירותית לאפסים ולחצאי אלים מוטאנטים ששולטים בקסם מטורף. הרי אפילו הדנ"א שלהם תותח.

זה לא משנה אם הם טובי לב או לא. משנה שבמצב שבו הם מתחרים על משהו מסוים אחד, כמו למשל שליטה בעולם, מלחמה ביניהם או השגת תרופה או משהו דומה, הקוסמים תמיד יהיו ראשונים.

אה, ולצאת מתוך הנחה ש"הם מאוזנים כי הם אף פעם לא משתמשים בכוחות שלהם לרעה", לא. וולדמורט.

אגב, "אתה לא יודע עד כמה בוטנים חשובים לחלקנו" - זה לא חלק גדול מדי באוכלוסיה.

חזרה