• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

יחס למשתמשים חדשים - מספיק!

lonewolf אמר/ה:
מבוכים ודרקונים או פאתפיינדר או משהו אחר?
תגיד, כשאתה מגיע למכולת לקנות חלב, מנסים לשכנע אותך לקנות קולה? או אומרים לך שחלב זה גרוע וכדאי לך לקנות מיץ פאפיות, אפילו שאין אותו בארץ חוץ מבמכולת ביפו?
תתחילו לכבד משתמשים חדשים.
מספיק לדחוף מהדורות/משחקים שאתם אוהבים למי שמבקש משחק/מהדורה ספציפית או פשוט שואל איפה קונים.

עד היום לא חילקתי על זה אזהרות רק ביקשתי שוב ושוב ממשתמשים. אני רואה שאתם לא מתייחסים וכל פעם מחדש הנושאים האלו מתנפחים והמשתמשים החדשים לרוב לא חוזרים.

אם אתם רוצים לדון על הבדלים בין שיטות/מהדורות תפתחו נושא חדש.
מעכשיו כל תגובה שמנסה לשכנע פלוני אלמוני שהמשחק שהוא מחפש הוא משחק שאתם לא אוהבים תזכה אוטומטית לאזהרה ולמחיקה.
לי נמאס - מה הבעיה לתת תשובה פשוטה?
שואלים איפה קונים/מה צריך - נותנים תשובה ברורה.
שואלים על משחק מומלץ - תמליצו.
זה שתי שאלות שונות לגמרי.

הכל טוב ויפה, רק שאתה בעצמך החלטת שמה שאותה משתמשת חדשה מחפשת זה בהכרח פאת'פיינדר.
נכון, וואנור זאת לא שיטה שכנראה כדאי להציע למישהו שרוצה ללמוד מו"ד, אבל מן הראוי לפחות לכתוב על המהדורות השונות שהוא יכול לבחור ללמוד ועל היתרונות והחסרונות של כל אחת. מו"ד 5 ו-4 שתיהן אפשרויות שזמינות לשחקנים חדשים, מו"ד 5 אולי אפילו פשוטה יותר מפאת'פיינדר ועל כן יותר נוחה ללמידה. מעבר לכך, למרות שנשאל "מה צריך לקנות" לא אומר שחייבים להשיב בדיוק על כך אם אפשר לספק תשובה אחרת שיכולה לעזור יותר לשחקן החדש. במיוחד באשכול הספציפי אליו אתה מכוון, אני חושב שאולי כדאי לוודא שלשחקנית יש קבוצה לשחק איתה, והאם היא רוצה לשה"ם או לא, כדי לדעת בוודאות מה להמליץ לה לקנות או לא, וגם אז אולי ראוי להמליץ לה להתחיל עם תכנים חינמיים כמו הSRD כדי לראות אם השיטה מתאימה עבורה לפני שהיא משלמת עליה כסף.

יש כאן יותר מדי מחשבה והתפלספות לגבי מה שחקן חדש מחפש ו"צריך".
רוב האנשים שבאים לקנות ספר קריאה, משחק חדש למחשב או משחק תפקידים, פשוט רוצים לקבל מידע ישיר ולא רקע מכביד.
אני חושד שאני הכי מנוסה כאן (אם לא היחיד) שאשכרה עמד עשרות פעמים בדוכן מול אנשים שרצו לקנות ספר, וראה מה עובד ולא עובד. הגישה כאן צריכה להיות דומה, לא בגלל שמישהו מרוויח כסף (גם לא בדוכן שלי) אלא כי המטרה היא להביא עוד אנשים לתחביב.

כשנותנים מידע ברור ו Actionable, אז הצד השני מבין מה הוא צריך לעשות.
כשמעמיסים במידע או מנסים ל"התחכם" זה רק גורם לניתוק.

אין שום סיבה לוודא שלשחקנית יש חבורה לשחק איתה, אם היא רוצה להנחות וכך הלאה - היא אדם בוגר ושאלה שאלה ספציפית. לא שאלה כללית "מה זה משחקי תפקידים".
היא לא צריכה להבין איך השיטה עובדת - זה רלוונטי למי שיש ניסיון. היא צריכה לשחק ולהבין אם התחביב מגניב בעינייה או לא. אחרי זה שתבוא תראה ותלמד על אפשרויות אחרות.

ותכנים חינמיים כמו ה SRD זה נורא ואיום ברוב המקרים לשחקנים חדשים. זה מידע שלא מונגש ומפורמט טוב למי שרק מתחיל לשחק - ה SRD בעברית של 5 הוא דוגמא מצויינת, עם מעל 500 עמודים של טקסט רציף, בלי דרך פשוטה וברורה שמסבירה איך מתחילים לשחק.
לא סתם נאמר "מה שזול, יקר".
אם כבר רוצים להציג למישהו את התחביב, יש תוכניות ביוטיוב - שזה בדיוק גורם מרכזי להצלחה של משחקי תפקידים באנגלית. כי לראות תוכנית של חצי שעה או שעה ביוטיוב עם אנשים משחקים, זה יותר מגניב, ברור ומחדד מה זה משחקי תפקידים מאשר כל מסמך חינמי ורוב הדברים בתשלום. אפילו אם זה לא מאפשר לשחק בבית אחרי זה.

שאלה לגבי שפה זה כן רלוונטי, כי זה משפיע על איך מתחילים - בעיקר כי באנגלית אכן יש ערכות התחלה כמו של מו"ד 5 או פאת'פיינדר שבדיוק מכוונות לנקודה הזו של שחקנים מתחילים.

ליזי אמר/ה:
אני יודע שזה טיפה הרבה, אבל כיוון שיש כמה מהדורות וגרסאות של מבוכים ודרקונים, זה יעזור לנו להמליץ לך על הגרסה הטובה ביותר בשבילך ללמוד ומה בדיוק כדאי שתקני. אם יש לך עוד שאלות כמובן שאת מוזמנת לשאול בפורום כפי שאביעד מעלי ציין.

ורק לפרוטקול, יש בדיוק מהדורה אחת רלוונטית בעברית של מבוכים ודרקונים לשחקנים חדשים (פאת'פיינדר) ושתיים באנגלית (מה' 5 ופאת'פיינדר 2).
כן, יש גם מה' 4, AD&D, OSR, העידן ה-13, ואנור, נומנרה, פנטזי אייג', וורהאמר פנטזי, מו"ד קופסאות וכך הלאה.
אבל מה שזמין ונגיש - כולל הפקטור החשוב של מה שרוב האנשים משחקים, זה השיטות למעלה. אלא אם מישהו מתחיל לשחק עם מנחה מנוסה שיש לו בבית את העידן ה-13 או מה' 4, אין סיבה להמליץ עליהן לשחקנים חדשים.
יותר מדי בחירה, זה רע. אם מישהו אוהב את התחביב, יהיו לו שנים לגלות שיטות חדשות.

רעיון מעניין להעלות כתבה לפורום שמציגה את השיטות השונות בפיסקה שתיים.

לפני שתגיב, אני כבר לא משחק וגם ששיחקתי הייתי יותר שחקן מזדמן ואין לי מספיק חדות להבין למה אני פחות מעדיף פאטפינדר (יותר מידי מספרים) ויותר מעדיף גנסיס או גורל (מכניקה בסיסית שנותנת המון יכולת ליצור סיטואציות מעניינות).

פארסק אמר/ה:
רעיון מעניין להעלות כתבה לפורום שמציגה את השיטות השונות בפיסקה שתיים.
למעשה כבר חשבנו על משהו כזה וזה בעבודה של [mention]the Nerubian[/mention] 😇

חזרה