• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מפלצות מגוחכות ומקומן במשחק

בעקבות הניסיון שלי בבניית אויב בעץ הזה, חיפשתי את הבלתי-נמנעים (Inevitables) בספר המפלצות של מהדורה 5. די הופתעתי לגלות שהמפלצות האלה, שתמיד חשבתי שהן די מגניבות גם אם לא יצא לי להשתמש בהן, לא הוכנסו לספר.

אבל, מה שבאמת היה מוזר בעיני הוא המפלצות המגוחכות שכן נכנסו, כמו הפלומפ (מדוזות מרחפות תת קרקעיות שמדברות בטלפתיה) או המודרונים (חוצנים שהם פשוט גופים גיאומטריים עם ידיים ורגליים, והציורים שלהם מזכירים מיניונים מסדרת הסרטים של Despicable Me). זה גרם לי לתהות מה הניע את יוצרי הספר בבחירת התוכן. אני יודע שהפלומפ הוא מפלצת ממהדורות קודמות, אבל עדיין הוא ודומיו נראים לי כמו בחירות מפוקפקות.

האם למישהו מכם יצא להשתמש במפלצות מגוחכות כאלה במשחק שלו? מה לדעתכם המקום שלהן במשחק והאם הוא מצדיק את הכנסתן לספר המפלצות הבסיסי של השיטה?

גם המודרונים וגם הפלומפ הם מפלצות הם היסטוריה ארוכה מאוד במשחק. אני חושד שהסיבה שהם מופיעים במגדיר המפלצות היא ששחקני מו"ד מצפים שהם יופיעו שם, לא על מנת שיתמשו בהם באמת. אני חושד שoots העלה מאוד את הפופולריות של הפלומפ, ומקווה שplanescape torment עזר לפופולריות המוטלת בספק של המודרונים.

אני כן חושב שיש תועלת במפלצות כאלו. הסיבה העיקרית להשתמש בהן, בעיניי, הן התקלויות אקראיות מלבד קרבות. הדמויות נתקלות במהלך המסע שלהן בחבורת מודרונים שמנסים לחקור התנהגות מאוד מסודרת או מאוד לא מסודרת בעולם - זאת הזדמנות לאינטרקציה מול יצורים חייזרים. כן, אפשרי להלחם בהם, אבל, אני לא מצפה שזה יקרה לעיתים קרובות (אני גם לא מצפה שהדמויות ילחמו בלאמאסו לעיתים קרובות, ועדיין יש לו נתונים).

סיבה נוספת היא כמובן אתנחתא קומית, ע"ע הפלומפ בoots. אני בהחלט השתמשתי בקובולדים בעבר כאתנחתא קומית במשחק, וזה שימוש סביר לחלוטין בעיניי.

אחד מהספרים האהובים עליי לפאת'פיינדר הוא ספר בשם Misfit Monsters Redeemed, שלוקח כמה מפלצות מוזרות (חילזון-מקבת, פלומפ, ועוד) ומפתח אותן ומרחיב עליהן כדי להפוך אותן למפלצות מעניינות שאתה תרצה להשתמש בהן.

גאלאן אמר/ה:
גם המודרונים וגם הפלומפ הם מפלצות הם היסטוריה ארוכה מאוד במשחק.
לא ידעתי שגם המודרונים כאלה. אבל האם מדובר בכך שמהדורה 5 מנסה בכוח לשחק על נוסטלגיה? פשוט שתי המהדורות הקודמות לא הכניסו את היצורים האלה בספרי הבסיס.

לגבי היתקלויות לא קרביות - ברור לי הערך בהיתקלויות כמו הדוגמה שלך עם הלאמאסו, אבל אני מרגיש שהיתקלויות עם יצורים שהם חייזריים ומגוחכים (להבדיל מחייזריים ומאיימים) יהפכו אוטומטית לאתנחתא קומית.

לגבי אתנחתא קומית - התחושה שלי היא שאתנחתות כאלה נוצרות מעצמן, אבל אני מניח שזה תלוי בדינמיקה הקבוצתית. על כל פנים, אני חושב שיצורים שמלבד נוסטלגיה משמשים רק כאתנחתא קומית הם מקום מבוזבז בספר. הרי, כמו שהדגמת בעצמך - אפשר לעשות אתנחתא קומית עם מפלצות אחרות.

אבל אני מניח שזה עניין של טעם.

עוג -
זה נשמע רעיון מעניין. יש לך דוגמאות למה שעשו שם עם המפלצות האלה?
אני חושב שקיום של ספר כזה מדגיש את העובדה שיש קהל שהרגיש כמוני שהמפלצות האלה לא במקום...

אני לחלוטין חושב שמהדורה 5 מנסה לשחק על נוסטלגיה. זה לא בהכרח רע - אני חושב שבמהדורה 3 שרי עין היו מפלצת משעממת (מבחינת המכאניקה, לפחות), והופיעו במגדיר המפלצות (ועוד עם ואריאנטים!) בעיקר בגלל נוסטלגיה ממהדורות קודמות. שזה אחלה, כי אח"כ הם קיבלו מקום מעניין יותר בספר ההרחבה lords of madness, ובכלל הפכו למפלצת מוצלחת בהרבה במהדורה 4. מפלצות אייקוניות זה חלק מהמשחק, פשוט לא לכולם יש את אותה ההגדרה לאייקוניות.

אני גם חושב שהרבה מזה תלוי במנחה וביחס שלו למפלצת. יש המון מפלצות במבוכים ודרקונים שהן, בגדול, מגוחכות. תיבה עם פה מלא שיניים? מוח עם מחושים ומקור? ציפור די רגילה, אבל ממש ממש מרושעת? אם מתארים אותן כמסוכנות, ואם משתמשים בהן בצורה מסוכנת, הן מפחידות. מודרונים שמשטחים עיר שלמה כי היא עמדה להם בדרך למעקף בין גלקט- כלומר, כי מסלול הצעדה שלהם תוכנן מאות שנים לפני שהעיר קמה והם לא מתכוונים לשנות אותו, יכולים להיות מאיימים.

מעבר לטענות שכבר נכתבו כאן לטובת המודרונים, נראה לי שעולם פנטזיה "שלם" הוא שלם יותר גם עם יצורים שהם פשוט... יצורים. לאו דווקא מפחידים במיוחד, לאו דווקא מכוערים במיוחד. מותר לדובלין שיהיו לו אף חמוד כזה שאתה רוצה ללטף, ומותר ליצור אוכל-טלפתיה להיראות כמו מדוזה מרחפת עם עיניים. הם לא חייבים להיות כולם נורא רציניים.

במציאות יש לנו בעל חיים מטופש עם מערכת עיכול של טורף אבל שמתעקש לאכול רק במבוק. בעולם הבדיוני של מבוכים ודרקונים אפשר שיהיה יצור מטופש שמסוגל לאכול רק תדרים טלפתיים. זה לא הופך את העולם לפחות רציני.

זה קצת מזכיר לי את הפעם ההיא כשהמדריך לפסיונים של מהדורה 3 ניסה למחזר מפלצות פסיוניות ישנות בצורה "בוגרת ורצינית" ואז הפכו את אוכל המחשבה המלחיץ מברווזן אתרי מעופף למין גריפון אתרי נטול כנפיים. אבל היצור הוא בכל מקרה חצי יונק וחצי ציפור אתרי מעופף שאוכל לאנשים את התבונה. למי אכפת אם יש לו ראש של נץ או ראש של ברווז?

זה שמשהו נראה מטופש ונלעג, לא אומר שאי אפשר לעשות איתו משהו מעניין. ומצד שני, גם מפלצות/דמויות אפיות לפעמים כוללות צד מגוחך.

אוזיריס למשל. אל הפרעונים, שופט המתים, יוצר התרבות. מת ובותר וקם לתחייה בתור מומיה. אפי כל כך.
עד שאתה קולט שכשאיסיס ואנוביס הרכיבו את חלקיו המבותרים בחזרה, תפרו אותו והחיו אותו, היה חסר להם חלק קטן.
ה.. אמ.. "כלי" של אוזיריס אבד לנצח כי... דג אכל אותו. בדיוק מה שקראתם. כשאוזיריס נרצח ונזרק לנילוס מבותר לחתיכות, איזה שפמנון שמן החליט לאכול את הפין שלו לארוחת בוקר.
כל האפוס הדרמטי של אוזיריס, וברקע צף לו איזה דג מלוכלך עם %# תקוע לו בפה.
והעיקר המצרים החצופים האלה המציאו שהיהודים מתפללים לפסל של חמור מצוייד היטב.

אז אם אתה מסוגל לקבל אל אפי שמסתובב עם מכנסיים ריקים כי דג נישנש לו, אז אפשר לקבל גם מיניונים הרסניים שצועדים דרך העולמות.

גאלאן -
טוב, זה טיעון לא רע למה זה בסדר להכניס אותם לספר, הרי גם ככה הוא בחלקו הגדול מלא במפלצות די מגוחכות (כתלות בהצגה שלהן).

הדוגמאות שנתתם די משכנעות למה קיומם של יצורים מגוחכים בעולם פנטזיה הוא סביר. בכל זאת, אני לא יכול לסתור פנדות ואת אוזיריס. להציג אותם כנראה לא יתאים בכל משחק, בפרט בזה הנוכחי שלי, אבל הטיעונים שלכם בעד קיומם ברקע די משכנעים.

גם זוטונים באופן שהציגו אותם במהדורות הישנות יותר לא יתאימו להרבה עולמות משחק.
אנגלים שמנים מכפר במאה ה19 שאוהבים ארוחות בוקר מתמשכות, ללכת לפאב וגינון - יראו מטופשים למדי ואנאכרוניסטים בעולם שמשתמש במוטיבים של מצרים העתיקה או יפן הפאודלית.

אם מזכירים זוטונים, אפשר להשתמש ב"מגוחכות" שלהם להגברת הדרמה.
טולקין זרק אנגלים שמנים כפריים מהמאה ה19 אל מול הרוע המוחלט. יותר מזה, האנגליות השמנה הכפרית שלהם היתה המפתח.

גם למשל להציג אותם כקורבנןת
ברומח הדרקון (כן. אני מקבל אחוזים על כל הודעה שאני מזכיר אותם)
היה שלב שבו הרבה קנדרים הפכו ל"שבורים".
והם מתוארים כמו ילדים ניצולי שואה או משהו. ואיכשהו זה יותר מכה בבטן מאשר אלפים פליטים

dragonian אמר/ה:
זרק אנגלים שמנים כפריים מהמאה ה19 אל מול הרוע המוחלט.

את זה גם הלורד קיצ'נר עשה וטולקין הכיר את זה אישית.

אבל דמיין לך עולם שנראה כמו מצרים העתיקה ופתאום יש בו זוטונים בשם בילי ושיימוס שמעשנים מקטרת ומדברים על באולינג. בעולם של שר הטבעות הם חלק מהאפוס. בעולם המצרי הם נראים כמו מערכון של רואן אטקינסון.

bes-cosmetics.jpg

אולי. אבל אפשר לעשות התאמות.
נגיד האל בס, הוא אל גמד "עממי" שבקצת טוויקים יכול להיות השראה לגזע דומה לזוטונים עם מסר דומה.

אה. כן. אבל הפואנטה היתה על יצורים מגוחכים ככלל, לא ספציפית כפריים אנגליים שמנים מהמאה ה19.
)למרוץ שאחרי שקראתי את הסיפור של טולקין על ג'יילס נהייתי מעריץ של הארכיטיפ הזה)

הרעיון של יצורים קטנים ומאוד חומריים(לכאורה) יכול להיות פיצ'ר, ולפעמים להדגיש את הטון הרציני.
אם הוביטים לא היו הדמויות הראשיות אלא נגיד אלפים כמו לגולאס ולוחמים מגניבים כמו אראגורן...
משהן מהעוצמה בסיפור היה פוחת. לטעמי.
אז כמעט כמו בכל דבר מעולם הסיפורים, זה הכול ארגז כלים, ואפשר להשתמש בהם לאפקטים שונים.

עוד דוגמא קצת רחוקה...
אשתי מעריצה של K dramas
ולפעמיפ גוררת אותי לצפות איתה. היתה סדרה חמודה על 'דון בון סונג החזקה" או משהו כזה.
בגדול בחורה קוריאנית גאנרית עם כוחות על.
רוב הסדרה זה קליל, מצחיק, אפילו האלימות "מצוירת' ובמצולם זה נראה יותר מגוחך.
הנבלים הם מאפיה, אבל מאימים בערך כמו צוות רוקט וזה באווירה
אבל בפרקים האחרונים, פתאום יש נבל פסיכופט, כמו ג'וקר על סטרואידים או משהו, וזה ממש היכה בבטן. במוב7 מסויפ יותר מלחיץ מהנבלים בסיפורים הכי אפלים.
האמת ששנאתי את זה, אבל כנבל הוא היה אפקטיבי, וזאת אחת הסדרות הקוריאניות שלא שכחתי 2 דקות אחרי שסימנו

dragonian אמר/ה:
הפואנטה היתה על יצורים מגוחכים ככלל, לא ספציפית כפריים אנגליים שמנים מהמאה ה19.

ברור, אבל הטענה שלי - שאם אתה לוקח משהו ושם אותו מחוץ להקשר שלו, הוא יכול להיות מגוחך גם אם במקור הוא לא היה אמור להיות כזה.

זה לא רק הוביט אנגלי במצרים העתיקה. זה יכול להיות ילד אימו בחצר המלך ארתור, סמוראי ברומא וכיו"ב. אף אחד מהם לא מגוחך בפני עצמו (טוב, ילד האימו אולי כן) אבל ההקשר הלא קשור שלהם הופך אותם למטופשים כמו ברווזן מעופף שאוכל מחשבות או חבורת שעונים חולי נפש שצועדים ומפרקים אנשים.

חזרה