• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אז... רטרו מו"ד - האם זה טרנד שנעלם?

לפני מספר שנים כל משחקי ה OSR פרצו בתרועה רמה לשוק משחקי התפקידים, כולל אפילו תרגום לאחד מהם לעברית על-ידי ערן מולוט.
רוב המשחקים השתמשו במכאניקה של מה' 5 או של 3.5 כדי לדמות את החוויה של המהדורות הראשונות.
אישית לא התחברתי אליהם ולאחרונה גם שומעים על המשחקים הללו הרבה פחות - אז האם מו"ד רטרו זו תופעה שנעלמה או פשוט אנשים ממשיכים לשחק ורק ההייפ נעלם?

תחושתי היא שמבוכים ודרקונים 5 קצת ייתרה את החוויה של רטרו מו"ד לפחות מהקהל הרחב, כי היא מציעה חוויה דומה בכך שמדובר במבוכים ודרקונים פשוט אבל עם כל הקסם...

אולי ההייפ ירד, אבל ככה זה עם המון טרנדים אחרים במשחקי תפקידים שבאים והולכים - משחקי רטרו, משחקי נראטיב, מד"ב, אימה, במו"ד ובשיטות אחרות.

היה פעם בפורום משתמש נחמד בשם גולן שעסק די הרבה בתחום הרטרו, אבל הוא עצמו די נעלם וחבל.

להבדיל, מקריאה מרפרפת ברשת עושה רושם שגולן החביב לא בהכרח מעיד על הכלל ושקהילת הרטרו מכילה ריכוז גדול של אנשים מאוד לא נעימים.

The oldman אמר/ה:
אישית לא התחברתי אליהם ולאחרונה גם שומעים על המשחקים הללו הרבה פחות - אז האם מו"ד רטרו זו תופעה שנעלמה או פשוט אנשים ממשיכים לשחק ורק ההייפ נעלם?

תחושתי היא שמבוכים ודרקונים 5 קצת ייתרה את החוויה של רטרו מו"ד לפחות מהקהל הרחב, כי היא מציעה חוויה דומה בכך שמדובר במבוכים ודרקונים פשוט אבל עם כל הקסם...
התופעה לא נעלמה, ואפילו ממשיכים לצאת משחקים כאלה. פשוט חלף ההייפ *בעברית*. אבל זה מלכתחילה היה שוק יחסית נישתי של חברות קטנות ויוצרים עצמאיים.

המפקד האלמוני אמר/ה:
היה פעם בפורום משתמש נחמד בשם גולן שעסק די הרבה בתחום הרטרו, אבל הוא עצמו די נעלם וחבל.

להבדיל, מקריאה מרפרפת ברשת עושה רושם שגולן החביב לא בהכרח מעיד על הכלל ושקהילת הרטרו מכילה ריכוז גדול של אנשים מאוד לא נעימים.
עומר גולן עדיין חי ובועט ומשחק במשחקי רטרו ואפילו מוציא ואתם לאור. הנה המוצרים שלו - https://www.drivethrurpg.com/browse/pub/9571/Stellagama-Publishing

dragonian אמר/ה:
כרגע אני מנחה בשיטת רטרו
מסקרנות, באיזה שיטה?

ו [mention]golan2072[/mention] עבר בעיקר לדברים של Traveller, אם אני זוכר נכון. מראש זה הדברים שהוא בעיקר הוציא לאור.

אני לא מכיר נתונים רשמיים כלשהם, אבל התחושה היא שזה כלל לא במיינסטרים וזה מן מעגל שמזין את עצמו - בעקבות הפריצה של מו"ד 5 יש פחות ופחות קהל לOSR (שוב לתחושתי), אבל אני לא מסכים שמו"ד 5 מספקת את הקסם הישן של מו"ד קופסאות.
עדיין לא פיצחתי מה היה הקסם שם, יכול להיות שהפשטות בחוקים, דמויות שלא סופר גיבורות לעומת מו"ד 5 ועוד אלמנטים שאילצו את השחקנים להיות יותר יצירתיים עם הכלים שכן יש ברשותם להתמודד עם מצבים.

אני עצמי משחק כיום בעיקר מו"ד 5 כי קל הרבה יותר למצוא מבחר שחקנים והשיטה אכן נגישה יותר לקהל הרחב.

נראה לי שחלק גדול מחובבי הרטרו אוהבים אותו בדיוק מאותה סיבה שיש לי נוסטלגיה לשנות התשעים - היה לי שיער ויכלתי לרוץ שני קילומטר בשבע וחצי דקות.

יותר משלרטרו יש איכויות בפני עצמו, הוא מזכיר להם את המשחקים הראשונים ואת הכיף שהיה אז + הקטע של להיות בן נוער חופשי ומאושר. כמו שזה נראה, מי שנמשך למשחקי רטרו הוא מי ששיחק במהדורות ישנות בעבר, קהל מבוגר עם נוסטלגיה ולא צעירים ושחקנים חדשים שרוצים את החוויה של פעם.

הצד האפל של זה, הוא טיפוסים שמתגעגעים לימים שבהם הגברים היו לוחמים, הנשים היו #ונות והאורקים היו ערבים או כושים.

אני חייב להוסיף שכעבור חודשיים מהתגובה האחרונה שלי פה, דברים עבורי השתנו מקצה לקצה בהקשר לOSR.
גיליתי שזה עולם ומלאו, חי ובעט עם ההרפתקאות שנחשבות להכי איכותיות ומעניינות בתחום.
אני עצמי תמכתי בקיק סטארטר של אחת השיטות המובילות כיום (OSE) ואני רק מחכה לקצת זמן להריץ כמה וואן שוטים.
זה ממש ממש לא תחום שנעלם, לדעתי ההיפך ולמי שלא שיחק במהדורות הממש ישנות - פשוט חובה להתנסות בסוג משחק כזה.
לא מדובר רק בחוקים שונים/מופשטים אלא בגישה שונה לחלוטין למסחק שמספקת חוויה שונה ממה שאולי רובכם מכירים ממהדורות 3-5 נניח.

יש הבדל בסגנון משחק (לא מכאניקה) לעומת מו״ד מיושן?
אני משער כשאתה מדבר על גישה שונה לחלוטין הכוונה שלך לסגנון יותר קטלני, אכזרי וכזה שמנהל משאבים.

חזרה