• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

באבות ומקובלים במו"ד?

סתם תהייה - איך הייתם מייצגים במו"ד (5, או אחת המהדורות האחרות/פאת'פיינד) את כוחות הקסם של באבות ומקובלים?

במחשבה ראשונה - אפשר לבנות אותם בתור כוהנים, אולי עם תחום שליטה חדש, אבל איכשהו זה פחות מסתדר לי בראש. אולי מכשף (שהפטרון שלו הוא מלאך, אחת הספירות או צדיק מת הקרוי במיתתו חי?), כושף (שהקסם שלו מבוסס על היותו חלק משושלת של באבות) או אשף (שלומד צירופי אותיות מאגיים ושמות מיסטיים ומשתמש בכוחות שמבוססים על עץ הספירות) - גם הם יכולים להתאים.

אפשר גם להפריד בין באבות למקובלים, כשהמקובלים עוסקים במחקר, קריאה וכתיבה בצורה יותר "אקדמית" בעוד שהבאבות הם יותר כמו שאמאנים של דת עממית, קרובה לטבע ולרוחות האבות ופחות ממוסדת.

אין לי רעיון יותר מסודר כרגע...

לי תמיד היה ברור שכוהנים זה מקובלים, אנשי דת מיסטיקנים שכוחם קשור לידע שלהם בדת, אבל בעיקר בנכמנות שלהם לדת.

השאר זה ניואנס פלאפלי, כוהנים במו'ד בדרך כלל פגאנים, אבל פועלים כבירוקרטיה נוצרית

מניחה שבמו"ד 5 הם עובדים על כמעט על כל מקצוע שמטיל לחשים : יש את הנוכלים כמובן, יש את כוהני האמת, יש את הwarlock ששואבים ממקום אחר, יש את הדרואידים ... בגדול, השאלה היא יותר מה אתה רוצה שיקרה בהרפתקאה.

הייתי מפריד לפי השאלות כיצד נרכשים הכוחות והאם ניתן להשתמש בהם לרעה.
מקובלים נוסח אשכנז או בן סירא כמו שמוצג בספר בן סירא הקטן כנראה יעבדו טוב יותר כאשפים (הם לומדים ידע סודי שהאל השתמש בו אבל שניתן לעשות בו גם שימוש לרעה). הבעל שם טוב נחשב למי שנולד עם כוחות אז הוא סוג של Celestial Sorcerer. דמויות כמו הבאבא סאלי או נחמן מאומן עובדות יותר כמו כוהנים, וכך גם רוב הנביאים בתנ"ך שלכאורה הכוחות שלהם עובדים רק כשהם בתיאום ישיר עם האל והם לא יכולים להשתמש בהם לרעה.

טוב,יש את הקונצפט בתלמוד של שימוש שלילי בכוחות קדושה.
נגיד בגמרא מסופר שיש שבריר רגע אחד ביממה שבו ה' כועס, ןכל קללה מתקימת בו ושהמכשף בלעם ידע לכוון לרגע הזה, ובכללי חז'ל מרחיבים, שהוא הגיע לכוחות האלה, דוקא דרך חיבור לטומאה, ןבכללי יש הקבלה כזאת-

מי שצם במשך 30 יום בלי לצאת מהבית מדרש זוכה לגילוי אליהו הנביא, ומי שצם בלי לצאת מבית קברןת במשך 30 יום יכול לדבר עם מתים וכאלה.
קוראים לזה "סטרא אחרא' "הצד האחר', ובמונח יותר "פיזי" במשל "הגב" של האל.
אבל אפשר לתאר את זה ככוהנים אפלים.

האמת שזה לא בהכרח מקצוע שחקן
כי אם הצדיק הוא צדיק מספיק גדול אז כשהוא נפטר הוא יותר דומה לפטרון או אפילו לאל, כמו ששמעתי שיש בקבר רבי נחמן תפילה לאלוקים שיעשה לך פרוטקציות אצל הצדיק (!)

אני אפילו לא חושב שצריך לכתוב לזה מקצועות/ארכיטיפים.
מקובל יכול להיות אשף שמתמחה בקסמי הגנה או ידיעה ובאבא יכול להיות מכשף של השמיימי או אדון הפיות. כמובן שיכולים להיות גם באבות ומקובלים נכלוליים יותר, שיהיו גנב מאגי עם רקע של שרלטן...

מצד שני, אני לא זוכר שנתקלתי במו"ד ב"כוהני שקר" חוץ מברומח הדרקון שלפני מלחמת הרומח וגם אז הם היו יותר פריט רקע מאשר מקצוע שחיק.

בפאת'פיינדר יש מקצוע שתואם להגדרה של כוהן שקר.

ראזמיר, שליט ראזמיראן, ידוע גם בתור ״האל החי״. הוא שולט במדינה קטנה וטוען להחזיק בכוחות אלוהיים ושהכול צריכים לסגוד לו- והמדינה שלו היא כת מאוד מסוגרת. בפועל ראזמיר הוא אשף בדרגה 19 שה״כוהנים״ שלו הם אשפים, מכשפים ופייטנים שמומחים בלהראות את הכוח שלהם ככוח מקודש. הוא הדת היחידה שמותרת בראזמיראן, והכהונה שלו היא דת מאוד מסוגרת. יש ארכיטיפ מותר למשחק לכוהנים שלו.

העוג הברברי אמר/ה:
בפאת'פיינדר יש מקצוע שתואם להגדרה של כוהן שקר.

אני זוכר שבמו"ד3 היה מקצוע של "לא-כוהן" - אדם שגונב מהאלים כוחות קסם ולחשים במקום לסגוד להם. מסיבה בלתי מוסברת המקצוע הזה היה מקצוע יוקרה ומסיבה עוד יותר בלתי מוסברת אחד התנאים שלו היה נטייה רעה.

חזרה