• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 [מו"ד 3.5] הוגה של אל עם רק 3 תחומי השפעה

super sorcerer

פונדקאי ותיק
ב"ה
יש את מקצוע היוקרה הוגה (Contemplative) מהמדריך השלם לקדושה (complete divine). כתוב שהוא מקבל תחום השפעה (domain) נוסף בדרגה 11 ובדרגה 16 (בנוסף לשניים שכל כוהן מתחיל איתם). לחלק מהאלים (במיוחד חצאי אלים) יש רק 3 תחומי השפעה, אז מה עושים במקרה שבו הוגה של אל עם רק 3 תחומי השפעה מגיע לדרגה 16 כשיש לו כבר את כל תחומי ההשפעה של האל שלו והוא צריך לקבל אחד נוסף?

יש שתי אפשרויות: או שיקח תחום השפעה מתאים לאל או לכהן (ולהרבה אלים יש בהרחבות תחומי השפעה נוספים בכל מקרה), או שלא יקח תחום השפעה.
לדעתי האפשרות הראשונה טובה יותר, ושישב עם השה"ם כדי לוודא שהתחום הזה אכן מתאים.

קצת כמו האפשרות ש"ייגמרו לך הכישרונות/לחשים לקחת" זה מסוג מקרי הקיצון שלא אמורים לקרות. הייתי ממליץ להסתכל על ספרי הרחבה או מגזין דרגון שאולי הוסיפו תחומי השפעה לאל מבלי שידעתם על כך (קורה מידי פעם, אלא אם זה אל ממש לא מוכר). כמנחה הייתי באמת נותן כמו שאביעד אמר תחום השפעה מספיק מתאים, כי אני חושב שהפירוש הבאמת נכון (ומבאס) של החוקים הוא פשוט שאתה לא מקבל עוד תחומי השפעה.

ב"ה
תודה רבה.
בתכלס באמת הגיוני לפרש את המשפט-
. The character can choose any domain made available by her deity or alignment
בצורה שברגע שנגמרים לאל שלו הוא יכול לקחת כל מה שמתאפשר על ידי הנטייה שלו.

זה גם עושה קצת הגיון מבחינה איזון, לאל עם הרבה תחומי השפעה יש הרבה אפשרויות לתחומי ההשפעה הראשונים ואז האפשרויות הולכות ומצטמצמות, ולאל עם רק שלושה תחומי השפעה הבחירות הראשונות מצומצמות, בשלישי כבר אין בחירה, אז לפחות ברביעי תהיה יותר בחירה. אצל אל עם הרבה תחומי השפעה יהיה אפשר להימנע מהגרועים, ואצל אחד עם שלושה יהיה מגוון גדול יותר אחרי שבוחרים את כל אלה שיש.

היות שמדובר בעולם מערכה שבו יש שימוש בווריאנט spontanious divine spellcasting, מקצוע היוקרה הזה הוא הדרך העיקרית להגדיל את רפרטואר הלחשים הידועים מכל דרגה, לכן אני מצפה שיהיה בו שימוש דיי נרחב (אני לא אתפלא אם בערך שני שליש מהכוהנים שיעברו את דרגה 10 שהם דמויות שחקן יקחו אותו, אז גם תהיה לו קצת נוכחות בקרב דב"ש כוהנים). אני מאוד אוהב את הווריאנט הזה כי הוא גורם לבחירה של תחומי ההשפעה להיות הרבה יותר משמעותית (ויוצר הרבה יותר הבדלים בין כוהנים שונים).

חזרה