• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

קראתי את Eberron Rising from the Last War

לפני כמה ימים נחת אצלי ספר המערכה של אברון והיום בבוקר קראתי אותו - והיה כיף לקרוא אותו. פשוט ספר שמושך אותך לקרוא עוד ועוד, ולדעתי ספר המערכה הכי טובה לעולם בכל המהדורות. הוא גם מציג את התוכן לשחקן בצורה נהירה וברורה וגם מעניינת - עם דגש על בניית דמות מותאמת לעולם וגם החלק למנחה טוב.

מבחינת הגזעים החדשים, אמנם עומס גזעים זה לא ה Cup of tea שלי, אבל הגזעים נראים אחלה בגדול ובייחוד הדגש על הגזעים הקלאסיים ומקומם באברון. את הארטיפסר לא קראתי (מכאניקה פחות מעניינת אותי) אבל כן התרשמתי לטובה מהמכאניקה של הפטרונים. למרות שחדי-האבחנה ישימו לב שאין שם הרבה מכאניקה, וזה קצת הזכיר לי את הארגונים מ Complete adventurer (אם לא התבלבלתי בשם) ואת ארגוני הנבלים של "מתוך האפלה", זה בהחלט משתלב טוב בעולם. ומכיוון שלכל ארגון יש תיאור כללי של הטיפוס של הארגון ואז דוגמא מאברון אפשר גם לשלב בעולמות מערכה אחרים. זה לא פורץ-דרך, אבל זה אחלה.

מבחינת ההסברים על העולם, אהבתי. כל ארץ מקבלת הסבר של עמוד עד שלושה, ברמת פירוט למה שמופיע למשל ברשומון איי הסערה אבל מכוון יותר לשחקנים. הדבר היחיד שהפריע לי זה שארן - או ליתר דיוק, אני פחות מתחבר לעיר ולכן הדגש הרב שהיא קיבלה בספר הוא פספוס בעיניי. מצד שני, הספר הוא עב-כרס באופן כללי, אז עדיין מדובר בתמורה מצוינת.
דבר מגניב נוסף בספר זה המפלצות - הם שילבו בספר אוסף של מפלצות שמתלבשות היטב על המערכה, בין אם מדובר במפלצות רגילות או במפלצות-בוס ייחודיות.

זה גם גרם לי לשלוף מחדש את המדריך למערכה ל-4 שיש לי (רק של השה"ם) ובהזדמנות אוסיף כאן השוואה קצרה בניהם.

והערה אחרונה בהחלט - אני רכשתי את הספר עם הכריכה הרגילה והכריכה בסדר גמור. לא מרהיבה בתמונות כמו הגרסה המיוחדת, אבל אם בוחנים אותה בזכות עצמה, היא טובה.
eberron.jpg

אני אישית קצת פחות מתחבר לכל הרעיון של אברון - אבל בגדול בעד הרחבות ועוד אופציות לשחקנים.
לגבי הכריכה, הרגילה הנ"ל הרבה יותר טובה מזו שכמעט הוצעה בהתחלה אם אתם זוכרים (שהייתה נוראית לכל הדעות).

בדיוק קיבלתי את העותק שלי (במהדורת הכריכה המיוחדת והמפה המתקפלת של העולם) ביום רביעי האחרון. לא יצא לי להתעמק ואני חושב שייקחו כמהשבועות עד שאוכל לקרוא בעיון, אבל מרפרוף נראה שזה ספר ממוקד יותר מאשר הספר של מהדורה 3.5. אין ציר זמן עם ההיסטוריה של עידנים נשכחים, יש פחות מיקוד על היבשות האחרות, ויש הרבה פחות תוכן מכאני (שזה הגיוני כי כל ספר של מהדורה3.5 היה מגיע עם כמה מקצועות יוקרה ומחא כשרונות וחפצים, ואילו ב-5 זה הרבה פחות בולט בשיטה - מה גם שזו הפעם הראשונה שיש מקצוע מלא חדש במהדורה 5, מעבר למקצועות של ספר הבסיס).

עוד דבר שאהבתי, זה היחס לספוילרים בקאנון. הספר של מו"ד 3.5 היה מיועד גם למנחה וגם לשחקן,ולכן היו הרבה תוכן לשחקן לצד ספוילרים עלילתיים משוגעים למנחה, מה שיצר הרבה מאוד בדיחות מטא-משחקיות ("אף אחד לא יודע ש-X הוא בעצם ערפד! חוץ מכל דמויות השחקן").
במהדורה 4 פיצלו את העולם לשני ספרים, ככה שהספר לשחקן הכיל מידע לשחקנים והספר למנחה הכיל ספוילרים על העולם.
עכשיו, שוב מדובר בספר אחד, אבל כל מני סודות רשמיים הפכו להיות שמועות אין-גיים שהמנחה יכול לבחור אם הם נכונות או לא ("הקצין הבכיר טוען ש-X הוא ערפד, X פגש בקצין בכיכר העיר בצהרי היום, וחתך לעצמו את כף היד כדי להראות שניגר דם מהפצע. המפגש המתוקשר הפך לשיחת היום וכולם מאמינים ש-X הוא לא ערפד, אבל הקצין החליט לערוק מהצבא ולהסתלק לסטרומריץ', והוא טוען שזה בעצם היה דופלגנגר בכיכר העיר, שעובד עבור הערפד!")

הזאב הבודד יש עליו מבצע באמזון עם שילוח חינם אז קצת פחות מ 120₪

ויש הרבה טקסטים מגניבים בספר שכתובים בתור ידיעות חדשתותיות, השליט-ערפד לכאורה זה רק אחד. הם ממש מוסיפים לספר ולאווירה שלו.
נ.ב. אני גם אוהב שאין קידום משמעותי של קו הזמן בניגוד לממלכות נשכחות.

היום חזרתי וקראתי את המדריך לשה"ם לאברון למהדורה 4.
  • עדיין ספר מצויין, אמנם יש הרבה מידע כפול אבל בגלל שזה לשה"ם אז יש יותר מקום בספר על העולם והספר פחות מסתיר דברים מאחורי שמועות.
  • יותר מידע על ההיסטוריה, על יתר היבשות ועל מאחורי הקלעים. אחלה קו זמן ומפה של היבשות. המפה של Sharn זהה :)
  • משלב היטב את הפלאף עם הקראנץ', הספר של חמש הוא יותר ניטרלי למהדורות במובן שהקראנץ' נמצא בפרקים ספציפיים וכאן זה משולב לכל אורך הספר.
  • כיף לקרוא עוד פעם ספר של 4, בחיי שאני אוהב את המכאניקה של השיטה הזו (לפחות מהצד של המנחה).
  • פרק שלם ומפורט על היבשות האחרות, כולל מפות.
  • ההרפתקה יותר טובה ושאפתנית לדעתי, יותר מעניינת לשחקנים מנוסים.
בסך הכל ספר טוב, הספר של חמש עשוי יותר טוב ויש לו יתרון שהוא גם לשחקן וגם למנחה בספר בודד. הספר של ארבע יכול להשלים אותו למי שאוהב את המערכה. בכל מקרה, אם יש לכם אחד מהשניים, השני לא ממש נחוץ - ורצוי לבחור בספר שמתאים למהדורה שבה אתם משחקים.

טוב, זה הספיק עבורי כדי להזמין את הספר (והמדריך לחוף החרבות והמדריך של ולו למפלצות, כי אם כבר)
אני סקרן לדעת אם יש עוד ספקי מערכה שאתה יכול לחשוב עליהם באיכות דומה (לא כולל רישומון איי הסערה שכבר יש לי :D )
ומה בעיניך הופך ספר עולם מערכה למוצלח במיוחד.

ספר מערכה טוב בעיניי הוא ספר שמציע רעיונות והשראה למנחה להריץ בעולם. הדגש בעיניי הוא על המנחה, כי בעיקר המנחה הוא זה שקובע איפה משחקים.
מה שאני אוהב זה דגש על מה קורה עכשיו ולא היסטוריה של העולם שהיא לא שמישה, עולם מערכה שלועס לי את המחשבות בגדול אבל לא צולל למיקרו.

בקשר לספרים נוספים של עולמות מערכה, אני לא מכיר עוד הרבה שיצאו לאור כיום. הספר של גולאריון חביב אבל יבש יחסית, ממלכות נשכחות אין בכלל ספר מערכה... ולמעשה בין איי הסערה לבין הארץ התיכונה וגם אברון - אני די שבע.

חזרה