• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 1 [פאת'פיינדר] זומבי מגיפה= משחק שבור?

אני פותח משחק פאת'פיינדר ואחד מהשחקנים שלי משחק אשף נקרומנסר והוא התעניין בזומבי מגיפה, אני החלטתי לעשות לאותו זומבי באן עקב הפוטנציאל ההרסני שלו ואמרתי שאוכל לאשר אותו רק אחרי מחקר וכמה הרפתקאות קשות בשביל לחשוף את הידע ליצירת הזומבי הזה.
לאחר מכאן הובא לידעתי שלמעשה קיים בספר החוקים הבסיסי חפץ שכולל זומבי מגיפה, "גלימת עצמות" (robe of bones) וזה גורם לי לשקול מחדש את אותו זומבי ולתהות אם הגזמתי ברמת הכוח שלו.
האם למישהו יצא להריץ משחק עם היצורים האילו בלי לעשות שידור חוזר של "המתים המהלכים"?

אוקיי, הוא קטלני אם משתמשים בו כדי להפיץ מגפות.
לכן יצרו אותו - כדי שהוא יהיה איום מסוכן על כפר תמים והגיבורים יעצרו אותם. אז אני חייב לשאול למה ששחקן ירצה ליצור כאלה? אלא אם הוא מרושע הוא לא אמור לרצות לעשות את זה. אם זה רק לצורך אלמתים שיסייעו לו בקרב, הוא צריך לדאוג שהם לא יפגעו בכפריים תמים.

בנוגע להשפעה שלו על עולם מערכה, אתה גם צריך לזכור שיש כוהנים שמרפאים מחלות וכך הלאה. בכל מקרה יש הרבה דברים אחרים שמצליחים "להרוס" כפר/עיר/עולם - לכן יש את הגיבורים.

אם תוכל להסביר מה כל-כך מפריע לך בהם, זה יעזור לי להבין. בעיניי בסופו של יום הם עוד מפלצת.

מדובר במערכה שהשחקנים משחקים שחקנים מרושעים, מדובר בשחקנים בוגרים שלא גוררים לpvp כך שאפשר להריץ איתם מערכה כזו.
הפחד שלי שהוא שאם אני אתן להם להחיות את היצור הם פשוט יגרמו למגיפת זומבים המונית.

בעיקרון זו לא שאלה על חוק ממוקד אלא על סמכות שה"ם, ואני אנסה לסדר,למקד, ולתמצת כאן את התפיסה שלי כפי שהצגתי אותה בפרטי.
בעיקרון, בשיטות כמו פאת'פיינדר 1 ומו"ד לדורותיה, השיטה נותנת לשחקנים את זכות ההחלטה המוחלטת לגבי היכולות שהם לוקחים (הגם שאתה יכול להטיל באן על ספרים או לחשים או כל דבר), אבל ההשפעות הסביבתיות, כגון סכנות ואוצר, מסורות בידי השה"ם. לכן זומבי מגיפה מסור לשליטתך המלאה, ואתה יכול בהחלט להטיל עליו באן (ביחד עם גלימת העצמות) אם הוא נראה לך לא טוב, כמו כן לאפשר אותו לתקופת נסיון. אתה גם יכול להגדיל את דירוג האתגר של האויבים אם השחקנים שלך חזקים מהרגיל. זה לא רע.

עכשיו נלך לענייננו - זומבי מגיפה. אין לי מושג אם זה שובר משחק, אבל אם אתה לא רוצה מגיפת זומבים אתה יכול לרפא את החולים כפי שאולדמן הציע: פשוט אחרי כמה זמן הכהנים ימצאו תרופה זולה למגיפה ויפיצו אותה, והשחקן יצטרך לחקור מגיפה חדשה בשביל ליצור עוד כאלה. או לעבור לשיטה אחרת להשמיד את העולם, כי אם מה שהוא עושה כל הזמן זה לשלוח זומבים שמפיצים מגיפות זה ישעמם גם אותו במוקדם או במאוחר. ואם אתה לא רוצה מגיפת זומבים המונית אז תבקש יפה מהשחקן - אם זה מוציא את העוקץ מזומבי מגיפה אז הוא פשוט יוותר עליו ובא לציון גואל.

תמיד עדיף לזרום עם השחקנים. בפעם הראשונה והשנייה אולי זה יעבוד להם, אבל בפעם השלישית כוהני אלי הטוב כבר ייצרו שיקויים נוגדים לכל הכפר, או שגיבורים מצאו צמח שהתכונות שלו הן מרפא למחלה. אופציה אחרת היא שאולי המגפה מתפרצת גם בקרב בעלי הברית של הדמויות.

אני יודע ש easier said than done אבל עדיף להגיד כן לשחקנים מאשר לא.
מבוכים ודרקונים זה לא המתים המהלכים. יש קסם 🧞🧞‍♂️

הי. אני לא כותב הרבה (אין זמן) אך רציתי לענות.
אתחיל מהסיכום:
זומבי מגיפה הם ג-ר-ו-ע-י-ם! תרגיש חופשי לאשר אותם.
אפרט בשני מישורים- מכני (mechanics) וסיפורי (flavor).

מכני:
-------------
# זומבים ככלל, במהדורה 3.5 ו PF הם גרועים ככלי שחקן. זאת בעיקר בשל יכולתם לבצע רק פעולה אחת בכל סיבוב (Staggered). התפקיד המרכזי שלהם הוא כשק חבטות/ meat shiled, או ככח עבודה זול. זה נובע משתי תכונות מרכזיות שלהם:
- תוספת קוביות פגיעה (ב 3.5 פשוט הוכפלו, ב PF מקבלים תוספת לפי הגודל של יצור הבסיס).
- Damage reduction 5/slashing.

הם טובים להגנה, אך בהתקפה? גרועים, בעיקר בשל תכונת ה Staggered. למעט מקרים בהם אתה מופתע מזומבים, שאתה חייב להתקדם דרכם, או חללי לחימה מאוד צרים, מאוד קל לחסלם.
כמעט תמיד עדיף להעלות באוב שלדים, ולא זומבים, ככח תוקף.

# זומבי מגיפה:
אני מתייחס בעיקר ללינק מה PFSRD:
https://www.d20pfsrd.com/bestiary/monster-listings/templates/zombie/
למה הם גרועים? מספר נקודות:
1- הם עדיין Staggered (באמת, זו תכונה כ"כ מגבילה ומתסכלת!)
2- הם מאבדים את הגנת ה DR 5/slashing, מה שעוד יותר מקל לחסלם!
3- ה DC ל zombie rot הוא מאוד נמוך. הוא תלוי קוביות פגיעה, ותוסף כריזמה. ומכיוון שלכל הזומבים יש כריזמה 10, הוא תמיד +0, משמע תלוי קוביות פגיעה בלבד. זכור שבהעלאת זומבי הדרגות של יצור הבסיס לא נספרות! רק ה racial HD. לזומבי בסיסי של אדם יש רק DC 11... אפילו לאיכר פשוט עם חוסן 10 יש 50% להציל. שלא לדבר על לוחם מיליציה, או כל מי עם חוסן קצת יותר חזק...
על מנת שיהיה DC סביר ליכולת, צריך שיהיו להם הרבה קוביות פגיעה, אך זה אומר זומבי שעולה הרבה כסף (באבני חן onyx) יחסית להעלותו באוב, ושלוקח הרבה קוביות ממאגר שליטה של המעלה באוב.
4- לאחר שהקורבן שחלה במחלה מת, לוקח כ 2-12 שעות עד שיעלה כזומבי. זה... לא מעט זמן ביישוב. משמע שיש צורך להסתיר את הקורבנות. קשה לעשות זאת כמגיפה...
5- במידה והשחקן המעלה באוב מתכנן לשלוט במגיפה, יש להזכיר שהזומבי מגיפה החדש שקם לא נתון לשליטתו... אמנם ניתן להשתמש בלחשי שליטה באל מתים ועוד, אך אלו עוד משאבים. אם הזומבים נשארים לבדם, ללא מישהוא חי בקרבתם, הם פשוט יעמדו ויחכו... לנצח... אין תבונה או רצון.
6- ואולי הכי חשוב- בדרגה שכבר ניתן להעלות זומבים (5 כמדומני במינימום? ללא טריקים כלשהם) מרבית היריבים נפתרים מהם בקלות. ולא רק בנשקים, אלא בקסם ויכולות מיוחדות- channel energy, כדורי אש, ועוד. הי, אפילו בור עמוק מספיק יספיק.

# אציין עוד נקודה מאותו עמוד (מופיעה מעל ה fast zombie): כ DM אתה יכול לטעון שזומבי המגיפה עולים יותר "נקודות שליטה" מאשר זומבים רגילים. אם כי בהתחשב שהם CR +0, וכי הם מאבדים את יכולת ההגנה המרכזית שלהם, לא הייתי טורח לגביהם... אך...

# באותו עמוד יש כמה זומבים שכן הייתי שוקל אם לאפשרם (או לדרוש יותר נקודות שליטה)- fast zombie ושדרוגו relentless zombie, והזומבים התבוניים (zombie champion). אמנם לא ראיתי את הסדרה "המתים המהלכים", אך מהתרשמותי מקריאה נראה כי ב PF הדבר הכי קרוב הוא ה Apocalypse zombie, שהינו למעשה זומבי עם השינויים הבאים- relentless, plague, brain eating. אחד כזה אכן יוכל לגרום מגיפה רצינית...

סיפורי
------------
אז החברה הרעים רוצים ליצור מגיפת זומבים?
אני אומר- תן להם לנסות!
אבל עליהם לזכור שזה עולם פנטזיה, עם דתות וכוחות המיועדים ללחימה באל מתים, הרפקתנים (טוב, ברב העולמות, לא כולם) המכירים היטב שכשיש זומבים, יש לחפש את המעלה באוב.

אם יחלו בהעלאת מתים לא חכמה, מתוך תקווה לייצר מגיפה "כך סתם, לשם המגיפה", הם די מסמנים על עצמם מטרה, עם זיקוקים בשמיים המכוונים אליהם. מגיפות אל מתים, עד כמה שהם קלישאות מוכרות, כיפיות וטובות, לא עובדות היטב בעולם המכיר סכנות אלו, בלי תשתית מתאימה. לפחות לא מגיפות של אלמתים לא תבוניים... מגיפת ghouls? Wights? ערפדים? בטח! אבל שיהיה במזל לשלוט בהם לאורך זמן...

אני חושב שהרעיון למגיפה מקומית הוא טוב, בתנאים הבאים:
1. אם יודעים שזה לזמן קצר, לא יחזיק מעמד, ושאתה למעשה מצלצל בפעמונים להביא לפה תגבורות של "החברה הטובים", ואתה מוכן לזה.
2. אם המטרה היא לא מגיפה "לשם מגיפה"... אנסה להסביר- לשחק רשע חכם, משמעו לשחק רשע עם מטרה, ולפעול לאותה המטרה. אם המגיפה מטרתה למשוך קבוצה ספציפית של עושי טוב למארב (לדוגמא אם הם רוצים לחסל פלדין/ איש דת מסויים?) אז אחלה! או אם המגיפה מטרתה להסיח את החברה הטובים בזמן שהרעים עושים משהוא אחר (שודדים אוצר? רוצחים מישהוא אחר? או כל דבר בעצם?) גם אחלה! קראתי פעם אפילו לוג הרפתקאות של צמד מרושעים מוצלח, שיצר מגיפה קטנה רק כדי לפתע להופיע, למגר את המגיפה במהרה (בקלות, שכן הם שלטו באל מתים) ולזכות בתהילה כגיבורים, מה שאפשר להם השפעה לאחר מכן.

ודרך אגב, גלימת העצמות היא חפץ מאוד חביב, לא מאוד חזק, ולדעתי יחסית מאוזן. רק זכור את מגבלות הלא מתים הלא תבוניים.

מקווה שזה יעזור. אלו הם דעותי בלבד, תהנה, ואני מקווה לשמוע על עלילות החבורה המרושעת! (מעט מדי חבורות יודעים לעשות זאת טוב, בלי שיהפך לפארסה).

חזרה