ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

מזל מול תכנון - ממה אתם נהנים יותר?

פורום המוקדש לדיונים על מבוכים ודרקונים מכל המהדורות כולל פאת'פיינדר. כאן תוכלו לפגוש את המומחים, לשאול שאלות, לפרסם תוכן שיצרתם, להתייעץ לגבי הנחייה, דמויות ועוד.
סמל אישי של משתמש
פלאפי
The Three Headed Archmage
תשובות: 36

שליחה על ידי פלאפי » 27 נובמבר 2019, 14:34

לאחרונה נעשתי קצת מתוסכל בעקבות כיוון שהקבוצה הקבועה שלי הוסטה אליו, על ידי בחירות של כמה שחקנים. אחת מהם משחקת מכשפה עם הסאבקלאס Wild Magic, שכידוע אחד הפיצ'רים המרכזיים שלו זה שהם מכניס הרבה רנדומליות למשחק. ובנוסף אליה, שחקנים אחרים לעיתים עושים בחירות שהולכות כנגד דברים שתוכננו, או בגדול סומכים על מזל שיחלץ אותם מסיטואציות מורכבות. חוץ מזה גם היה לי דיון על זה עם מנחה בקבוצה אחרת. אני בגדול מעדיף לתכנן דברים ולא להיות תלוי במזל או גלגולים טובים, ולכן רציתי לבדוק מה הגישה הרווחת -

האם אתם נהנים יותר כאשר הדמויות שלכם מצליחות כתוצאה ממזל, או כתוצאה מתכנון? כשאני אומר מזל, אני מתכוון לכך שיצא גלגולים טובים או קרה דבר רנדומלי שלא בשליטת הדמות שהוביל לתוצאות טובות (למשל שימוש בקסם פראי). וכשאני אומר תכנון, אני מדבר על מכלול הפעולות שכולל השגת מידע מקדים, שימוש בו כדי לתכנן את דרך הפעולה הטובה ביותר, ולפעול על פי התכנון, ודרך זה להצליח.
אני לא שואל מה יותר אפקטיבי או מה יותר מתאים לשיטה הספציפית שמשחקים בה (למרות שאני כן שם את הדיון במסגרת של מו"ד כדי לתת קונטקסט), אלא בפשטות מה עושה לכם יותר כיף. ואם אתם נהנים מהצלחה כתוצאה ממזל\אקראיות, אנא ספרו למה.
למה פלאפי? כי זה פאפי! (כל הזכויות לשם "פלאפי" אינן שמורות וכל מי שקורא הודעה זו יכול להשתמש בשם זה בחופשיות, אך אם אכן ייבחר להשתמש בשם הנ"ל, צפה לתוצאות חמורות מעורך דיני – מיצי!).
סמל אישי של משתמש
BadBug

שליחה על ידי BadBug » 27 נובמבר 2019, 14:48

אני חושב שאקראיות היא חלק ממה שעושה את משחקי התפקידים מעניינים ומותחים ולא תאטרון/סיפור סיפורים טהור.
עם זאת אני אישית גם כמנח וגם כשחקן מעדיף שהאלמנטים העיקריים במערכה/הרפתקה יהיו עם שלד מתוכנן.
נניח להרוג דמות בגלל חץ טועה (וגלגול קוביה מוצלח של האויב) בדרך לקרב בוס יהיה משהו שאעדיף להמנע ממנו, אבל מוות אפי בקרב האחרון יתכן מאד וישתלב יפה בסיפור.

לסיכום לדעתי האישית, אי אפשר לשים את כל מבטחך באקראיות כי זה פחות מעניין ויגמר מהר ככל הנראה.
מצד שני אי אפשר לוותר על האקראיות שהיא חלק משעותי מליבו של המשחק.
אה כן ויש את ההנחה הלא מוסברת - אנשים אוהבים לגלגל! :)
סמל אישי של משתמש
פלאפי
The Three Headed Archmage
תשובות: 36

שליחה על ידי פלאפי » 27 נובמבר 2019, 15:09

אני חושב שלא הבנת את הכוונה שלי. אחדד -
אני לא מדבר על המקום של אקראיות באופן כללי במשחק, וגם לא על נקודת המבט של המנחה. אלא, כמה הנאה אתה שואב כשחקן כאשר דברים פשוט "הולכים טוב" כי היה לך מזל, לעומת אם הם הולכים טוב כי היה לכם תוכנית טובה ופעלתם על פיה. חלק מהעניין זה כמובן האם אתה בכלל נהנה לתכנן תוכניות לעומק, או מעדיף לזרום על הסיטואציה ולקוות לטוב.
אקראיות יש בכל המקרים, ואם משחקים מו"ד אז זה משהו שבכל מקרה יהיה. השאלה כמה אתה מעדיף לצמצם או להרחיב את התפקיד של מזל בהצלחה שלך.
למה פלאפי? כי זה פאפי! (כל הזכויות לשם "פלאפי" אינן שמורות וכל מי שקורא הודעה זו יכול להשתמש בשם זה בחופשיות, אך אם אכן ייבחר להשתמש בשם הנ"ל, צפה לתוצאות חמורות מעורך דיני – מיצי!).
סמל אישי של משתמש
lonewolf

שליחה על ידי lonewolf » 27 נובמבר 2019, 15:51

תוכנית טובה יכולה להיכשל בגלל מזל גרוע, ומזל טוב יכול לשנות משחק.

אני מעדיף לסמוך על המזל, כי זה הופך את המשחק להרבה יותר רב תהפוכות ונחמד.
.The lone wolf hunts alone
סמל אישי של משתמש
ת'ור
The Thundering Archmage
תשובות: 8

שליחה על ידי ת'ור » 27 נובמבר 2019, 16:06

זה מפתיע אותי (כי בדרך כלל אני נוטכה לתכנן הכל כמיטב יכולתי), אבל אני חושב שאני נהנה יותר מאקראיות. ליתר דיוק, אני נהנה מתוצאות לא מתוכננות. בין אם זה מקוביה או בגלל רצף אירועים שלא הייתי יכול לחזות, כשמשהו טוב קורה בפתאומיות זה מרגיש נהדר.
כשאתה מתכנן משהו אתה מתכונן נפשית להצלחה - אתה יודע שזה מגיע. התחושה הטובה של ההצלחה נפרשת על פני יותר זמן. כשזה קורה באופן בלתי נשלט, כל המתח נפרק בבת אחת והתחושה הרבה יותר חזקה.
איתיליבנה כתב:מצאתי את הטיעון המוחץ שמוכיח את הוגנות הנזיר: כל המקצועות בסל"ש מאוזנים, וויזארדס דאגו לזה, אבל לנזיר יש "איזון" כמיומנות מקצוע!
סמל אישי של משתמש
The oldman
The Rainbow Archmage
תשובות: 14
יצירת קשר:

שליחה על ידי The oldman » 28 נובמבר 2019, 06:53

שאלה חשובה שבהחלט שווה דיון.
אני אישית מגיע לרוב משחקי התפקידים והדמויות שלי מהנקודה של תכנון, כלומר אני מרוצה כשהתוכנית שלי יוצאת לפועל ועובדת. מזל או תהליכים אקראיים זה מעין בונוס, אבל זה מעצבן כשתוכנית טובה נהרסת בגלל גלגול בודד גרוע.
אבל זה ממש עניין של אופי ושל גישה.
אני מכיר אנשים לוגיים ומחושבים שמתייחסים למשחק כאל מקום של רוגע ושחרור לחצים ודווקא במשחק הם הולכים לכיוון האקראי / כאוטי... כל מי שמשחק ברברי אמיתי בערך 🦁
בעלים, הפונדק הוצאה לאור
מנחה: פאת'פיינדר (מורדי הגיהנום - מערכה של פאת'פיינדר)
משחק: מבוכים ודרקונים 5 (גלגול גורלי), משחקי לוח בכל הזדמנות :)
סמל אישי של משתמש
המפקד האלמוני
תשובות: 7

שליחה על ידי המפקד האלמוני » 29 נובמבר 2019, 08:53

האמת - אני לא יודע לענות על זה!
במציאות אני יודע לומר שאני מעדיף סדר ותכנון, אבל יש שני דברים שמכריחים אותך להתמודד עם כאוס - להיות אבא ולקבל דרגות.
במשחק.. אני חושב שזה מאוד תלוי סיטואציה. אבל בכל מקרה במשחקי תפקידים נחמד שיש אלמנט של אקראיות ושיבוש - אחרת זה סתם לכתוב סיפור מהראש.
إذا رأيت نيوب الليث بارزة فلا تظنن أن الليث يبتسم
סמל אישי של משתמש
BadBug

שליחה על ידי BadBug » 29 נובמבר 2019, 09:12

בקצרה - כשחקן אני נהנה לתכנן תוכניות לעומק במידה ויש לי זמן ובכלל מרחב ההרפתקה יאפשר זאת אבל יחד עם זאת לפעמים אלתורים מביאים לסיפורים הכי הזוים/זכורים בקמפיין.
סמל אישי של משתמש
dragonitzan

שליחה על ידי dragonitzan » 13 דצמבר 2019, 07:45

התוכניות הטובות הן כיפיות ומגניבות, אבל לנצח בהפתעה בזכות זה שחבר שלך הופך לחצי אל, האויב מפספס באופן מפתיע והחץ שלך פוגע בול בליבו... זה מדהים. המזל, הקוביות והאקראיות הופכים נצחונות פשוטים לאגדיים, וה1 וה20 הם שהופכים את המשחק לדבר המצוין שהוא.
אז כן, גם אותי זה מפתיע אבל אני בוחר באקראיות. כי כשאני עובר על הדברים הכי מדהימים שקרו לי, ממשחק דמות עמוק ונהדר ועד קרבות מדהימים... הם נוצרו בזכות המזל, לא בזכות תכנון של השחקנים (ולפעמים גם לא של המנחה).

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה