• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תגובות [תגובות] שעת הכישוף: הג'יני האציל

חלק מהותי ביצירת דמות מכשף, גם במישור הסיפורי וגם במישור המכאני, הוא בבחירת הפטרון. ספר החוקים לשחקן של מבוכים ודרקונים 5 מציג שלושה פטרונים – אדון האופל, הארכי-פיה והעתיק העליון. בכתבה זו אציג פטרון חדש: הג'יני האציל, אדון עשיר ונהנתן ממישורי היסודות, המעסיק משרתים רבים ומחזיק באוצרות רבים.

כתבה זו היא ההמשך השלישי של פרויקט שעת הכישוף עבור מבוכים ודרקונים 5. התוכן פתוח לחוות הדעת, לביקורות ולהצעות שלכם, הקוראים, שכן בסופו של דבר אאגד את סדרת הכתבות כולה לקובץ אחד, שיהיה זמין להורדה באתר. יש לכם הזדמנות להשפיע על התוכן!

קרא את הכתבה...

עדכון מעניין. אני מודה שדיסני כלאו מאד את הג'יני בתוך נישה מסוימת - השד בבקבוק - כך שקשה לדמיין אותו כמשהו אחר לפחות.

לאחרונה נתקלתי בדעה בלפחות שני ספרים - בסדרת "המורדת מהחולות" וגם ב-"מדריך לצייד הצללים" (באנגלית) - שצריך לסווג את הג'יני כיצור פיה בשל רגישותו לברזל (שהפעם הראשונה שאני נתקלתי בזה היה ב-"הג'יני והגולם". אני מניח שמומחים למיתולוגיה ערבית יכולים להסביר מאיפה המספרת ליקטה את הפרט הזה.)

וואו, זה ממש טוב. אני חושב שאני עוד זוכר את הגרסא הראשונית שפרסמת פה בפורום.

החלוקה של הג'ינים לארבעת היסודות היא הלבשה של מודל היסודנים של פרצלזוס (שבתורו מבוסס על ארבעת היסודות היווניים) על מיתוסים ערביים. במקור הג'ינים היו בעיקר יצורי אש ומים אבל לא השתייכו לאחד היסודות באופן מובהק.

הלדין אמר/ה:
עדכון מעניין. אני מודה שדיסני כלאו מאד את הג'יני בתוך נישה מסוימת - השד בבקבוק - כך שקשה לדמיין אותו כמשהו אחר לפחות.
ההופעה הראשונה על הכתב של ג'יני כשד בבקבוק היא לדעתי בסיפור הדייג מאסופת אלף לילה ולילה.
הנסיבות שם די מורכבות: בתפיסה המוסלמית המוקדמת ובקוראן, הג'ינים הם בני תמותה (כמו בני האדם), חלקם מוסלמים וחלקם לא. זו אגב תפיסה שיוחסה גם לשדים ביהדות בתקופות מסוימות.

בסיפור הדייג, שלמה המלך כולא עפרית\ג'יני רשע בתוך כד נחושת ומשליך את הכד לים. הג'יני הכלוא מתפלל לאלוהים ומתחנן שישחרר אותו. כעבור מאה שנים הוא נשבע שיהפוך את מי שישחרר אותו לעשיר. כעבור מאות שנים נוספות הוא נשבע שייתן למי שישחרר אותו "את כל אוצרות האדמה". לאחר מכן הוא נשבע שיגשים למי שישחרר אותו שלוש משאלות. לאחר מאות שנים נוספות, הג'יני המריר נשבע שאת האדם שישחרר אותו - הוא יהרוג, בדרך שיבחר האדם. בשלב זה גיבור הסיפור הדייג מעלה את כד הנחושת בחכה, משחרר את הג'יני ושומע את סיפורו. במקום לבחור איך הוא רוצה שהג'יני יהרוג אותו, הוא מרמה את הג'יני וכולא אותו שוב בכד, ומשביע אותו שישחרר אותו בתמורה לכל מני טובות והגשמת משאלות.

וזה מצחיק, כי בחרת להשתמש בביטוי "כלאו מאוד את הג'יני" בהתייחסות לשד בבקבוק :)

המפקד האלמוני אמר/ה:
החלוקה של הג'ינים לארבעת היסודות היא הלבשה של מודל היסודנים של פרצלזוס (שבתורו מבוסס על ארבעת היסודות היווניים) על מיתוסים ערביים. במקור הג'ינים היו בעיקר יצורי אש ומים אבל לא השתייכו לאחד היסודות באופן מובהק.
אני לא בטוח למה הג'ינים במבוכים ודרקונים הם יצורים יסודניים דווקא, אבל היה חשוב לי לשמור כאן על נאמנות לבחירה הזו ולסוגי הג'ינים המתוארים במגדיר המפלצות של המשחק. מצד שני, האופי שלהם במשחק כחברה עשירה עם גינוני אצולה, רכושנות ומילה של כבוד - אלו דברים שעושים את הג'יני האציל ליותר מסתם פטרון יסודני, לטעמי. אדון העפרית צריך לייצר במשחק משהו שונה מאוד מאדון אש "סתמי".

הלדין אמר/ה:
שצריך לסווג את הג'יני כיצור פיה בשל רגישותו לברזל (שהפעם הראשונה שאני נתקלתי בזה היה ב-"הג'יני והגולם". אני מניח שמומחים למיתולוגיה ערבית יכולים להסביר מאיפה המספרת ליקטה את הפרט הזה.)
אני לא מכיר מקור לא-מודרני שבו לג'יני יש חולשה לברזל, אבל באופן כללי, הג'ינים מהמיתוס הערבי ומהאסלאם המוקדם (ושוב - גם השדים מהגמרא) דומים מאוד ליצורי הפיה של מזרח אירופה: לפחות בתפקיד שהם משחקים באגדות.

נקודות הדמיון די בולטות:
יצורים בני תמותה ובעלי רצון חופשי אבל חיים הרבה יותר זמן מבני אנוש; מסוגלים לשנות צורה או גודל; מבינים בתורת הנסתר; יכולים להיות טובים או רעים (אבל תמיד יש להם מילה של כבוד וקטע לעמוד בשבועות); יש להם ממלכות במקומות שבני האדם לא מגיעים אליהם בדרך כלל; גיבור הסיפור האנושי נתקל בהם במפתיע וצריך להיזהר בסביבתם (לא תמיד הוא מבין מייד שהם לא בני אנוש); למרות שהם לא תמיד רעים, יש דרכים להרחיק אותם בנימוס מהבית שלך - ליתר בטחון.
אנשים שמתמצאים יותר ממני כותבים כאן: https://www.facebook.com/groups/1904850306481759/

בקשר למה שאמרת על סוגי הג'ינים השונים, אני חושב שיהיה ניתן ליצור מאפייני מקצוע\לחשים שגורמים נזק מסוג האנרגיה של הג'ין.

נכון, אבל אני חושב שזה פשוט לא מעניין באותה המידה. לג'ינים יש אופי מאוד מסוים. להתמקד בצד היסודני שלהם יפספס את האופי המיוחד הזה או ידחוק אותו לשוליים.
אפשר לעשות גם ארכיטיפ של פטרון יסודני, ואם אתה משחק מכשף של ג'יני, תוכל לבחור אם אתה מתמקד בקסם היסודני או בעושר והמעמד שמיוחדים לג'ינים.

כאשר באתי לכתוב סט יכולות לפטרון ג'יני, שהאופי שלו יסודני, מפתה מאוד לכתוב סט יכולות נפרד לכל אחד מסוגי הג'ינים - פטרון עפרית\אש, פטרון דאו\אדמה וכן הלאה... אבל זה אומר שנצטרך לכתוב סט יכולות חדש לכל פטרון. בגהנום של באאטור ישנן תשע שכבות עם עשרה שליטים פעילים, אבל יש רק ארכיטיפ אחד של פטרון "אדון האופל" והוא מתאים לכולם, ואף יותר מכך.

דבר נוסף שכדאי לזכור, הוא שמכשף בוחר לחשים ידועים מתוך רשימה רחבה. הוא לא חייב לבחור דווקא את הלחשים מרשימת הלחשים המורחבת של הפטרון. שחקן שמעוניין לעגן את הדמות שלו באופי הפטרון יבחר את הלחשים ההולמים את הפטרון - אם אדון האופל של המכשף שלך הוא שטן-קרח, המכשף לא יבחר דווקא בלחש כדור אש. נסו להכניס לרשימת הלחשים המורחבת את אותם לחשים שלא מופיעים ברשימת לחשי המכשף אבל כן עשויים להתאים לפטרון מסוים מתוך הארכטיפ - הלחש כדור אש הולם את ארכיטיפ פטרון אדון האופל, מאחר שרוב אדוני האופל כן יודעים לזמן להבות.

חזרה