• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 [מהדורה 5] איך הייתם מייצגים השפעה של ארגונים?

לאחרונה נכנסתי אל תוך מהדורה 5, ועלה בי הרצון לתרגם תוכן שהכנתי עבור עולם המבוך למו"ד 5 (למשל, השעון המתקתק או פייטני ואלנריס). התכנים האלה מציגים ארגונים שהדמויות יכולות להצטרף אליהן, ולזכות במאפיינים שונים.

הבעיה שלי, היא איך להציג את היתרונות המכאניים של הצטרפות לארגון במהדורה 5? בעולם המבוך השתמשתי במקצועות הרחבה, ובמהדורה 3.5 הייתי כנראה משתמש במקצועות יוקרה. עלו לי שלושה רעיונות איך לעשות את זה במהדורה חמישית, אבל את כולם פסלתי.

תת מקצוע- לכאורה האופציה הברורה מאליה. זה עוד היה יכול לעבוד עם פייטני ואלנריס כאחד מהאפשרויות של פייטן (אפילו שזה מרגיש לי מוגזם, כי החברות בארגון לא אמורה להיות עד כדי כך משמעותית), אבל זה בכלל לא עובד עם השעון המתקתק שלא אמור להיות קשור למקצוע ספציפי.

רקע- הבעיה עם רקעים היא שהם מייצגים משהו שקרה בעבר, ואז בעצם אני יכול לשחק דמות שמשתייכת לארגון הזה אבל לא יכול לשחק דמות שמצטרפת אל הארגון הזה במהלך המשחק. כמו כן, ההשפעה המכנית של הרקעים די זניחה. זה יכול לעבוד לי עם פייטני ואלנריס (אם כי זה משהו שמוכוון מאוד למקצוע אחד ורקעים לא נוטים להיות כאלה), אבל פחות עם השעון המתקתק.

כשרון- האופציה השלישית שחשבתי עליה היא לתת לכל ארגון כשרון שמייצג את ההצטרפות אליו, עם דרישות קדם מתאימות. זו לכאורה הייתה האופציה הטובה בעיניי, אבל הבעיה היא שכשרונות מקבלים רק כל 4 דרגות- כך שאם הדמות שלי מצטרפת בדרגה 5 לארגון, רק בדרגה 8 זה יוכל לבוא לידי ביטוי מכאנית.

יש למישהו רעיונות נוספים איך לייצג הצטרפות לארגון במהדורה 5?

יש את המאפיין Feature שכל רקע מעניק, שזה יותר השפעה סיפורית ממכנית, אבל עדיין אפקט שהוא יחסית מוגדר וקונקרטי. אם אתה רוצה להוסיף עוד מכניקה למשחק, אני לא חושב שזה שרקעים שייכים לעבר של הדמות צריך להגביל אותך. אפשר לקבוע שדמות שמצטרפת לארגון כלשהו (ואני לא מכיר את הארגונים המדוברים, רק אומר), מקבלת Feature שהוא שווה ערך למה שמקבלים מרקע.
אם זה זניח מדי, אז אפשר לתת השפעה מלאה של רקע, שזה אומר תוספות סקילים ו\או ציוד. למרות שצריך להזהר שלהוסיף סקילים באמצע המשחק לא ישבור את האיזון, כי זה בדרך כלל לא קורה.

יש דבר דומה ברבניקה, בה לכל גלדה(ארגון, לצורך הנאמר) יש רקע ייחודי לה.
אבל בגלל שאתה מעדיף אפשרות יותר מכאנית, תמיד תוכל ליצור ארכיטייפ משלך. או שתעשה שהיכולות שלהם תלויות בחפץ קסם אותו הם מקבלים כאשר הם מתקבלים לגלדה, כאשר התוסף שונה לכל דרגה ו/או מקצוע.

דבר ראשון יצא לי לעבור על היצירות שלך והן נראות נפלא, אקרא אותן לעומק בהמשך.
תת מקצוע גם אני הייתי פוסל - אם אתה רוצה משהו שיתאים לכל מקצוע, לכתוב עשרה תתי מקצועות כאלה זה די כאב ראש.
רקע - אפשר לשנות מקסימום במהלך הקריירה, זה חוק בית ולכן אפשר לתקוע עוד מליון, אבל ההשפעה המכאנית באמת דלה מדי ליצירות כמו אלה שהזכרת.
כשרונות - אתה תמיד יכול לתת לשחקן אפשרות לאמן מחדש כישרון כשהוא נכנס לגילדה.
אבל האפשרות הטובה ביותר לדעתי היא כתיבת מקצוע יוקרה:
https://dnd.wizards.com/articles/features/prestige-classes-and-rune-magic
המקצוע המתואר כאן הוא קוסם רונות, וזה מקצוע יוקרה בן 5 דרגות שנותן לך כל מיני יכולות חמודות.
אתה יכול לקחת את מערכת החוקים למקצועות יוקרה שמוצגת כאן, ולבנות מקצועות יוקרה שיתאימו לפייטני ולארניס או לשעון המתקתק - הם מתאימים לכל דמות, אתה יכול לקחת אותם בכל רמה, והם בעלי השפעה מכאנית משמעותית.

הייתי עושה את זה בכל מקרה כמאפיין נוסף שהדמות מקבלת ולא כתחליף למשהו קיים.
אפשר לעשות משהו כמו כישרון מוחלש, ואולי גם לתת לזה רמות. משהו כמו שוליה, חבר מהמניין ומנהיג. בכל רמה או שהיכולת מתחזקת או שמקבלים עוד יכולת.

קודם כל הפטרונים שיופיעו בספר של אברון יהיו לכל החבורה ולא לדמות ספציפית אז זה לא ישפיע על האיזון הפנים חבורתי.

ואם אתה מוסיף את זה כפיצ׳ר שכל דמות יכולה לבחור, אז זה גם לא אמור להשפיע על האיזון הפנים חבורתי.

לגבי איזון מול אתגרים, זה כבר שאלה כמה היתרונות שהארגון מעניק חזקים. אני מהמר שהגרסה של אברון תהיה דומה בעוצמה של למשהו כמו רקע, ולא כישרון.

הייתי אולי מייצר השפעה שצריך להתכוונן אליה, כמו שמתכווננים לחפץ קסם ועל חשבון ההתכווננות לחפץ קסם אחד.
כמו כן, ארגונים דורשים נאמנות לאורך זמן. צריך לבצע פעולות מסויימות כדי לתחזק אותה. אתה לא יכול למשל לקבל את היתרונות של הארגון "גילדת הגנבים" בלי שתעביר חלק מהשלל שלך לגילדה ותבצע עבורה משימות מידי פעם.

חזרה