ברוכים הבאים לפורום הפונדק
פורום הפונדק הוא קהילה של משחקי תפקידים, משחקי לוח, מיניאטורות, מדע-בידיוני ועוד. נשמח לענות על השאלות שלכם, לקרוא את היצירות שלכם ולשחק איתכם.
אתם מוזמנים להירשם לפורום ולהצטרף לקהילה.

[מהדורה 5] שחקן חדש ללא נסיון כלל

פורום המוקדש לדיונים על מבוכים ודרקונים מכל המהדורות כולל פאת'פיינדר. כאן תוכלו לפגוש את המומחים, לשאול שאלות, לפרסם תוכן שיצרתם, להתייעץ לגבי הנחייה, דמויות ועוד.
Asaf82

שליחה על ידי Asaf82 » 01 ספטמבר 2019, 18:23

שלום לכולם,אני רוצה להתחיל לשחק במבוכים ודרקונים אבל אני לא יודע איך אני לא יודע מה אני צריך בשביל זה איפה אני עושה זאת ואיך,
אני מאוד אשמח לעזרה.
תודה מראש.
סמל אישי של משתמש
lonewolf
יצירת קשר:

שליחה על ידי lonewolf » 01 ספטמבר 2019, 18:28

כל מה שאתה צריך זה כסף.
למה כסף? בשביל לקנות את ספר החוקים לשחקן של מוד 5, ואם אתה רוצה אפילו אפשר לקנות את מגדיר המפלצות, אם כי זה לא חובה אם אתה לא מנחה.
.The lone wolf hunts alone
סמל אישי של משתמש
kwint stormbellow
תשובות: 1

שליחה על ידי kwint stormbellow » 01 ספטמבר 2019, 18:59

לא בדיוק נכון, לונוולף.
באופן עקרוני, כל מה שאתה צריך זה שחקנים ומנחה שיודע את החוקים. אני מכיר כמה אתרים שנותנים את החוקים המלאים בחינם כ-pdf או וויקי, למרות שאני חושב שזו פיראטיות לקשר לשם, אז לא אקשר. ספרים הם תוספת נהדרת, אבל כל מה שחייבים בשביל לשחק זה שהמנחה ידע את החוקים, בין אם מתוך ספר, או מהמחשב, או שסתם יש לו זיכרון טוב והרבה ניסיון.

בשביל להבין מה זה בכלל, ממליץ לקרוא את אחד המשחקים שרצים פה בפורום, או איזו סדרת רשת באנגלית(יש גם את ״גלגול גורלי״ בעברית, זה אומנם חמוד, אבל לא משקף בצורה מדויקת מה זה מו״ד).
יש גם כנסים, כמו דרקוניקון שהיה הקיץ(הייתי אמור להגיע בפעם הראשונה, אבל בסוף לא יכולתי), ועוד כמה שאני לא בטוח לגבי השמות המדויקים, שבהם אנשים מומחים יחסית מריצים משחקים ועושים פלייטסטים לכל מיני דברים, ביניהם משחקי מו״ד.

יש גם כמה ״ערכות התחלה״ נחמדות, שהן בעצם חוקים בסיסיים+קוביות+הרפתקאה מוכנה. יש את הבסיסית, ויש את הessential kit, ששתיהן נחמדות(ע״פ מה ששמעתי).

בהצלחה, מקווה שתהנה מהתחביב האדיר הזה!
"A quark does not barks, but bark has many quarks"
-Kwint stormbellow
סמל אישי של משתמש
lonewolf
יצירת קשר:

שליחה על ידי lonewolf » 01 ספטמבר 2019, 20:34

כנראה אתה צודק בנוגע לחלק של לשחק, אבל בשביל ללמוד את החוקים צריך כסף. אלא אם כן מישהו משאיל לך את הספרים שהזכרתי. בכל אופן, הם די יקרים.

ובכל הנוגע לדקוניקון- הייתי פעם אחת, רק בפעם האחרונה, אבל המשחק ששיחקתי שם היה אמור להיות מוד 5. הוא לא היה. אחד מהחוקים הכי חשובים לא נכח שם- בתוצאה של אחד, כישלון קריטי.
לא הייתי במשחקים אחרים, ואני מניח ששם זה אחרת, אבל לא הייתי סומך על משחק של שלוש וחצי שעות בשביל ללמוד חוקים של שיטה. אני במקומך, אסף, הייתי מחפש קבוצה לdnd בפורום חיפוש שחקנים כאן בפורום הפונדק. או מצטרף למשחק מכוון.

וממה שאני יודע יש את אייקון, ואני חושב עוד אחד. לא זוכר במדיוק.

באתר הפונדק יש את חוקי האס אר די של מוד 5, אם אתה רוצה להתרשם קצת מהמשחק. מה שכן, יש שם מידע חסר בגלל כל העניין של זכויות יוצרים וכאלה.
סמל אישי של משתמש
אביעד
תשובות: 36

שליחה על ידי אביעד » 02 ספטמבר 2019, 15:40

בואו נעשה סדר
בשביל לשחק משחקי תפקידים בכלל, אתה צריך:
1. חברים לשחק איתם.
2. לדעת את השיטה, אם יש שיטה.

בשביל חברים לשחק איתם אתה מוזמן לחפש בבית הספר/עבודה/המתנ"ס הקרוב לביתך, או כאן:חיפוש שחקנים, מנחים וקבוצות משחקי תפקידים. אתה גם יכול להירשם לפורום ולנסות לחפש משחק מקוון בפורום משחקים מקוונים ורשומות: משחקים מקוונים ורשומות

אחרי שיש לך חברים והסכמתם על שיטה, אתה צריך לקנות את הספרים של השיטה: אפשר להשיג אותם בחנויות "פריק" בתל אביב, ו"הממלכה" בהוד השרון, או להזמין אותם באינטרנט מהחברות. אתה גם יכול לחפש את הספרים של שיטות שכבר לא מודפסות כאן: בזאר יד שניה
להרבה שיטות יש srd, שזה קובץ חוקים מצומצם חינמי שאפשר להשתמש בו כדי לשחק במהדורה. השימוש בsrd בלבד לא מומלץ, כי הוא לא מכיל את כל החומר הדרוש בשביל לשחק.
ניתן למצוא את הsrd של מספר שיטות בקישורים שאפרסם כאן, חוקי לגמרי:
מו"ד 3.5: The Hypertext d20 SRD (v3.5 d20 System Reference Document) :: d20srd.org
פאת'פיינדר: Home - Archives of Nethys: Pathfinder RPG Database
מו"ד 5: The Hypertext d20 SRD (5e d20 System Reference Document) :: 5e.d20srd.org
(ובעברית: חוקי הבסיס של מבוכים ודרקונים 5 בעברית להורדה - הפונדק)
פאת'פיינדר 2: Home - Archives of Nethys: Pathfinder 2nd Edition Database
ואנור (בעברית!): ואנור: חוקי המשחק - עולם המבוך בעברית
ישנן עוד שיטות עם עוד srd חינמי, אבל אני לא הולך לפרסם כאן הכל מפאת ריבוי השיטות.
(אני לא הולך לפרסם כאן קישורים לאתרים פיראטיים להורדת הספרים המלאים, כי זה לא חוקי)

השיטות המשוחקות כיום בארץ הן בעיקר פאת'פיינדר 1 (שניתן למצוא את הספרים שלה בחנויות כמו סטימצקי, בעברית) שמומלצת למי שאוהב חוקים מעט יותר "מתקדמים" או למי שאינו דובר אנגלית, ומו"ד 5 - שיטה פשוטה יותר מכאנית, אבל הספרים שלה באנגלית בלבד (הsrd בעברית אמנם, אבל לא ממליץ להשתמש בו בלי הספרים).

אם אתה רוצה לשחק מו"ד 5 אתה צריך לקרוא את הספר של מו"ד 5

kwint stormbellow כתב:
01 ספטמבר 2019, 18:59
יש גם כמה ״ערכות התחלה״ נחמדות, שהן בעצם חוקים בסיסיים+קוביות+הרפתקאה מוכנה. יש את הבסיסית, ויש את הessential kit, ששתיהן נחמדות(ע״פ מה ששמעתי).
אכן, יש ערכות כאלה. אני לא יכול להמליץ בעצמי, כי בחיים לא ראיתי אחת, אבל אני יכול לקשר כאן לערכות של פאת'פיינדר (משום מה לא עולה לי מו"ד 5, אם אצליח למצוא אערוך ואוסיף)
https://www.amazon.com/Paizo-Publishing ... 1601253729
lonewolf כתב:
01 ספטמבר 2019, 20:34
אחד מהחוקים הכי חשובים לא נכח שם- בתוצאה של אחד, כישלון קריטי.
אני רק רוצה להעיר שאין שום חוק כזה. 1 טבעי הוא לא כישלון קריטי, ואין שום דבר שנקרא "כישלון קריטי" במו"ד 5. אמנם, כשיוצא לך 1 טבעי בגלגול התקפה אתה מחטיא אוטומטית, וכשיוצא לך 1 טבעי בזריקת הצלה ממוות זה נחשב כמו 2 כשלונות, אבל בבדיקות תכונה/מיומנות/הצלות/אחר אפילו זה לא קיים, ו1 טבעי הוא בדיוק כמו כל תוצאה אחרת בקוביה - אם פגעת בד"ק הצלחת, ואם לא פגעת בד"ק נכשלת.
סמל אישי של משתמש
lonewolf
יצירת קשר:

שליחה על ידי lonewolf » 02 ספטמבר 2019, 15:46

אולי. אני מכיר את החוק הזה שבתוצאה של אחד אתה מקבל נזק מעצמך. או נכנס למצב כלשהו כמו נופל, המום ודברים כאלה.
כנראה חוקי בית.
סמל אישי של משתמש
kwint stormbellow
תשובות: 1

שליחה על ידי kwint stormbellow » 02 ספטמבר 2019, 15:53

אכן, אביעד צודק בנושא ה-1 טבעי. אני מניח שמה שאתה מכיר זה חוקי בית(שיחקת פעם בחוג מו״ד? נראה לי שזה משם). מזכיר לי שפעם אחת שיחקתי עם שה״מ די גרוע, ובשביל ״לא לשעמם״ הוא נתן לנו לגלגל הליכה ביער, בלי שום משמעות. יצא לי אחד טבעי. בהליכה ביער. ונפלתי לבור.
ש: מותר לכתוב דברים כאלה, או שזה נחשב ספאם?
"A quark does not barks, but bark has many quarks"
-Kwint stormbellow
סמל אישי של משתמש
אביעד

שליחה על ידי אביעד » 02 ספטמבר 2019, 17:54

אכן חוקי בית.
קובר האלים

שליחה על ידי קובר האלים » 02 ספטמבר 2019, 19:07

חוקי בית יכולים להיות מאוד שימושיים ולטרום הרבה, אני בעד שימוש בהם (אם מרגישים שבמהדורה הרשמית חסר משהו).
אני נכנסתי למבוכים ודרקונים דרך חברים, שהסבירו לי פנים אל פנים את המשחק, ככה יותר נוח.
חוץ מזה לא חייבים לדעת את כל החוקים בהתחלה, אפשר ללמוד גם תוך כדי משחק כשהמנחה עושה את החישובים ומתקן אותך לגבי החוקים. אם אתה לא מתכוון להיות מנחה אז אין למה לקנות את אסופת המפלצות או המדריך לשה''ם.
סמל אישי של משתמש
ג'וני

שליחה על ידי ג'וני » 02 ספטמבר 2019, 21:54

אביעד כתב:
02 ספטמבר 2019, 15:40
אני רק רוצה להעיר שאין שום חוק כזה. 1 טבעי הוא לא כישלון קריטי, ואין שום דבר שנקרא "כישלון קריטי" במו"ד 5.
טעות, קיים חוק אופציונלי שמופיע במדריך לשה"מ (עמוד 242 אם מישהו רוצה לבדוק). החוק מדבר על בדיקות תכונה/מיומנות/הצלות בלבד (אין השפעה על קרבות מעבר לכישלון האוטומטי).
סמל אישי של משתמש
אביעד

שליחה על ידי אביעד » 02 ספטמבר 2019, 23:03

אין שם שום חוק כזה. הם אומרים שם של1 או ל20 טבעי אין שום השפעה משחקית, אבל אם אתה רוצה אתה יכול "לקחת את זה בחשבון כשאתה קובע את התוצאות, איך שבא לך.". זה לא חוק - זו עצה טובה, אבל כמעט נעדרת חוקיות - המצריכה תנאי מוגדר (שיש כאן) ותוצאה מוגדרת (שאין כאן) בקצב הזה עוד נפתח פה עצי שאלות על חופשיטה :D
סמל אישי של משתמש
Nextorl
The Crescent Archmage
תשובות: 47

שליחה על ידי Nextorl » 03 ספטמבר 2019, 00:33

היי, העברתי את העץ לפורום המתאים. פורום שו"ת נועד לשאלות מכאניות ממוקדות.

בכל מקרה, שלום וברוך הבא ל#תחביב_הטוב_בעולם! אם המשחק מעניין אותך אבל אתה לא יודע כלום עליו, הייתי ממליץ על להתחיל עם סדרת רשת (גלגול גורלי בעברית, dimension 20, critical role באנגלית) או עם פודקאסט (second best, NADpod לדוגמה, שניהם באנגלית). זה יעזור לך להבין קצת יותר איך המשחק מתנהל ומה הולך בו- אבל תזכור שמדובר בשחקנים עם מלא ניסיון, אז אל תצפה שהמשחקים שלך יהיו אותו דבר מההתחלה :D

אם אתה רוצה להתחיל לשחק, אתה יכול לקוות שמשחקים בסביבה שלך\באינטרנט בשעות שנוחות לך מחפשים שחקנים (ויש לנו פורום ייעודי בשביל זה!) או... שאתה יכול להחליט ולהנחות בעצמך לחברים שלך! זה כיף, זה נהדר, וזו אחלה דרך להתחיל.

בין כה וכה, אני ממליץ לך על אחת מערכות ההתחלה של מו"ד 5- או ערכת ההתחלה פרופר, שכוללת דמויות מוכנות ואת החוקים הבסיסיים הדרושים כדי לשחק, כמו גם הרפתקה מוכנה נהדרת, או את ערכת הבסיס (essential kit) שיוצאת היום באמריקה, והביקורות ממש בעדה. היא גם כוללת חוקים שמאפשרים לשחק עד דרגה 6, במקום עד דרגה 3 עם ערכת ההתחלה הרגילה. ומאפשרת לבנות דמויות משלך לפי הבנתי, ולא להצמד לדמויות המוכנות.
"Honor is dead, but I'll see what I can do."
Kaladin Stormblessed
סמל אישי של משתמש
deadalus

שליחה על ידי deadalus » 05 ספטמבר 2019, 14:16

כתבתם הרבה שהSRD (קובץ החוקים המצומצם) אינו מספיק כדי לשחק, אבל למה בעצם?

לפי דעתי אפשר לשחק משחק מלא בעזרת הSRD בלבד. נכון, הפרטים יהיו פחותים ביחס למשחק בעזרת הספר המלא (למשל פחות תתי מקצוע במו"ד 5, פחות אפשרויות למפלצות וכו') אבל אתה לא מגיע לשלב במשחק שאתה אומר "שיט, אין לי אפשרות להתקדם בהרפתקה כי יש כאן מכניקה שאני לא יודע מה לעשות איתה"

מה גם, שאם אתה משחק בחבורה שכן קראה את הספר אז הם יוכלו להשלים לך את הפרט הנחוץ בזמן הנחוץ
סמל אישי של משתמש
Nextorl
The Crescent Archmage
תשובות: 47

שליחה על ידי Nextorl » 05 ספטמבר 2019, 14:26

בקצרה, כיוון שהSRD לא כולל את החוקים לבניית הדמות, אלא את החוקים למשחק עצמו.
"Honor is dead, but I'll see what I can do."
Kaladin Stormblessed
סמל אישי של משתמש
lonewolf
יצירת קשר:

שליחה על ידי lonewolf » 05 ספטמבר 2019, 16:31

לא נכון. אני הרכבתי שם המון דמויות לפני שהיהנלי את ספר החוקים.

תגובה מהירה

שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.

שלח תגובה
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה