• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

שפות פנטזיה

Darki

פונדקאי ותיק
אהלן וסאהלן לכולם.

רציתי לדעת אילו שפות אתם הכי אוהבים במו"ד/פאת'פיינדר/כול משחק תפקידים/כול ספר פנטזיה שאתם מכירים?

אני אישית אהבתי מאוד את השפה העתיקה באראגון,בין אם במילים היפות ובין אם בכוח שטמון בהיותה שפת קסם המדוברת ביום יום על ידי האלפים.

אגב,לא הייתי בטוח באיזה פורום לשים את זה,מקווה שפה זה בסדר.

אני חושב שעדיף ב״משחקי תפקידים כללי״, אבל לא קריטי.
לא מכיר כל כך שפות פנטזיה, אבל אני אוהב להשתמש בשילובים מכל מיני שפות ולעוות את המילים. לחילופין, אני אוהב להשתמש בנורדית עתיקה. באופן כללי, הרעיון של שפות פנטזיה די קוסם לי, למרות שכשאני מדמיין את זה זה נשמע כמו חרטוט אקראי של ילד בן שלוש, עם קצת שיפורים ומבטא.
אגב, באותו נושא- מישהו מכיר שפות קוד כלשהן שתתאימנה לפנטזיה?

אני לא יודע איך עשו את זה באראגון,אבל אני זוכר שפעם קראתי קובץ pdf שמסביר על צורות הטייה ועל החוקים של אלפית וגמדית.

יאאהוו! בלשנות!

השפה העתיקה באראגון היא לטעמי... לא מספיק עלפית. היא שילוב של נורדית עתיקה ורוסית, ואלוהים יודע מה קליל וחינני בזה. דווקא בתור שפת גמדים היא היתה יכולה ללכת יפה.

השפות של טולקין, כמובן, שפשוט נשמעות כל כך... נכונות. קווניה היא פשוט כל כך יפה ומתנגנת, בדיוק כמו שעלפית אמורה להיות, וקהוזדול היא גרונית ומאוד גמדית. השפה השחורה מאוד אורקית בדרכה המכוערת.

מה שכן, אני לא ממש הבנתי את הקטע עם השפות במו''ד. בשום נקודה בהיסטוריה, אולי למעט בימינו אבל בעולם הפנטזיה הממוצע אין תקשורת המונים מהירה כמו בימינו, לא היתה שפה כזו ''מדוברת'' שכולם מדברים - היתה לינגואה פרנקה של משכילים ושליטים, אבל לא המצרי הממוצע ולא החתי הממוצע לא ידעו אכדית, ה''מדוברת'' של אז.

אני חושב שאני אוהב יותר את הברכיני של זומפיסט.
https://www.zompist.com/virtuver.htm
לגבי "השפה המשותפת", אפשר גם לראות בה רצף של דיאלקטים מספיק דומים זה לזה כדי שדוברים ממקומות שונים יוכלו להבין זה את זה. אנשים שנוסעים בדרכים ילמדו את הדיאלקט הנפוץ של השפה המשותפת באזורם. מעבר לכך, כל מנחה יכול לבחור את ההסבר שלו
- מהרפתקנים עם כשרון מופלא לשפות עד לשפה ששולטת במחשבותיהם של האנשים והם לא מסוגלים לדבר באף שפה מלבדה.

אני די בטוח שבתקופה ההלניסטית,היה שלב מסוים שכול העולם הידוע והלא "פרימיטיבי" ידע לדבר יוונית,או לפחות מעמד בינוני ומעלה.

עברית. :D
משפות בתוך המשחק אני לא חושב שצריך לעשות ענין כזה גדול - שפה נועדה לתקשר עם אנשים, ותו לא. בשפה מובלעים רעיונות שונים, וזה ממש מוסיף לעולם אם מכניסים כמה אנקדוטות, אבל מכאן ועד להגיד ששפה מסוימת "מתאימה לגמדים" או "מתאימה לאלפים" או "אצילית" יש מרחק גדול. למשל הקנטטות של באך הולחנו על טקסט גרמני, והן נשמעות נפלא הגם שישנם כאן אנשים שיש להם דבר או שניים שליליים לומר על השפה הגרמנית.
הח׳אן הטטרי אמר/ה:
לא היתה שפה כזו ''מדוברת'' שכולם מדברים
אבל במשחק אנחנו רוצים שהשחקנים יבינו את מה שאומרים להם, ורק כשלא רוצים עוברים לדבר ביידיש/גובלינית.

אני חייב להבהיר שכול העניין פלאפי לחלוטין.לא רק שפות מתוך מו"ד - האם יש שפות מספרי פנטזיה או מד"ב שאהבת?
או האם כמו שהזכרתי בכותר אתה מכיר כתבות וכו' על שפות גם בתוך המו"ד והפאת'פיינדר?

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
תקשורת המונים או תקשורת מהירה בין שליטים? ועד כמה השימוש בזה נפוץ?
במו"ד, היכן שיש הרבה מאוד הרפתקנים (והרבה אשפים)?
הלחש "הודעה" במה' 5 (שהוא פשוט דואר קסום) הוא לחש דרג 1, מה שאומר שכל הרפתקן סוג ז' יכול להשתמש בו.
החפץ "sending stones" (שהוא בעצם טלפון מאוד בסיסי) הוא חפץ Uncommon, שזה לא מאוד נדיר, אז אני אניח שלכל האנשים החשובים יש אותו ומאפשר להטיל גרסה משודרגת יותר של הלחש שלעיל, לאדם ספציפי- והוא יכול גם לענות.

אז... כן, נפוץ למדי (וזה בלי להחשיב את כל שאר הדברים שקיימים וללא מכאניקה)

ח'אן - השפה המדוברת היא לא שפה עם הגיון משחקי טוב במיוחד. היא לא שפה שהגיוני שיהיה בעולם. היא שפה ש...טוב, צריך אותה בשביל שהמשחק יתקיים. בקבוצה של הרפתקנים מגזעים ותרבויות שונות, שפוגשים אנשים שונים מגזעים ותרבויות שונות, אתה רוצה שכולם יצליחו לתקשר אחד עם השני. אז זה או זה, או להכניס לדמויות דג לאוזן.

האמת? גם אני אהבתי את השפה העתיקה של פאוליני.
אם תשאלו אותי, ברוב ספרי הפנטזיה שהם לא שר הטבעות והירושה, אין הזכרה בכלל לשפות שונות. הכל מתנהל באותה שפה. יש ספרים שאתם מכירים, שהם לא הנ"ל, שהדמויות מדברות כמה שפות?

חזרה