• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 1 [פאת'פיינדר] אני רוצה להתחיל לשחק, חייב לקנות את מגדיר המפלצות?

Nir the Collector

פונדקאי מהשורה
אני רוצה להתחיל לשחק משחקי תפקידים והמליצו לי להתחיל בפאת'פיינדר ואני יודע שצריך לקנות את ספר החוקים הבסיסי וסט קוביות ומה שמסביב, השאלה שלי היא האם נחוץ לשחקן מתחיל גם מגדיר המפלצות? ומה לגבי אוגדן לשחקן? ממה שהבנתי, זה פשוט דף דמות אחד ארוך מאוד ומפורט אם אני ארצה לכתוב את כל הנתונים של הדמות הקבועה שלי, גם את זה צריך לקנות?

קודם כל, ברוך הבא לפורום! ממליץ לקרוא- https://www.pundak.co.il/forums/rules
פחות מבין בפאת'פיינדר, אבל לדעתי לא. לפעמים זה אפילו קצת רמאות להשתמש במגדיר מפלצות בזמן משחק, כי אז אתה יודע מה החושלות של היצור שאתה נלחם נגדו. אם אתה רוצה אותו רק לקריאה בזמן הפנוי, אז כן, זה אפילו מומלץ. יש שם המון פרטים מעניינים.
אם אתה מתחיל הייתי מתחיל עם שיטות יותר פשוטות. אין לי דוגמאות, אבל פאת'פיינדר זה קצת מסובך.
לגבי האוגדן לשחקן- אם אתה מסתבך עם הדף דמות, תשאל פה בפורום על הדברים שהסתבכת בהם. אל תוציא 250 ש"ח (או כל מחיר אחר) על ספר כזה. לא כדאי.

האמת שדווקא העדפתי להתחיל בפאת'פיינדר כי ממה שהבנתי הוא יותר פשוט למתחילים וכששאלתי לגבי מה' 4 נגיד אמרו לי שהיא טובה, אבל שונה מאוד מכל המהדורות האחרות ולא זמינה היום בשום מקום, ולגבי 5, קשה לי עם אנגלית למרות שהיא נראית באמת פשוטה הרבה יותר. אם יש לך המלצה לשיטה פשוטה יותר ומתורגמת לעברית וגם זמינה, אשמח לשמוע. כרגע, פאת'פיינדר יהיה הכי נוח לי, הוא זמין, הוא מתורגם, והוא ממש דומה ל3.5. הוא פשוט כמעט אותו דבר, רק מתוקן.
אני מאמין שאם האנגלית שלי תשתפר לרמה של הבנה במו''ד, אני אעבור למה' 5.

בספר החוקים הבסיסי יש הוראות להכנת דב"שים

גם למנחים לא חובה ספר המפלצות אבל בלעדיו יש במשחק רק גזעים "רגילים"

מומלץ לקנות מגדיר מפלצות בשביל להפוך את המפלצות ובכללי את ההרפתקה למאתגרות ומעניינות יותר, או שגזעים "רגילים" כמו שאמרת, זה לא כזה נורא?

אם אתה שחקן, אין לך יותר מדי מה לעשות עם מגדיר המפלצות, אלא אם אתה משתמש בלחשי זימון ואז הספר חובה.
אם אתה מנחה, מגדיר המפלצות הוא ספר ממש חובה (מו"ד זה משחק שמשחקים עם מפלצות, לא לוחם שנלחם בקוסם ובברברי - זה קצת משעמם), אלא אם אתה משתמש בהרפתקאות מוכנות, בדרך כלל הנתונים של המפלצות רשומים בפנים, ואז לא צריך לקנות את המגדיר. בכל מקרה כדאי לבדוק שהנתונים של המפלצות אכן רשומים שם.
את רוב המפלצות אתה יכול למצוא באופן חוקי ובחינם כאן: https://www.d20pfsrd.com/, כך שניתן לשחק היטב בלי המגדיר.
הערה חשובה: אמנם יש גישה שאומרת לא לקנות את הספרים כי יש חומר פתוח, אבל לא נכונה לדעתי, ממספר סיבות:
1. החומר הפתוח בדרך כלל לא מכיל את הל החורים הדרושים כדי לשחק בשיטה
2. לשאול שאלות במקום לקנות את הספר סתם מטריח אנשים, מה גם שאם תשאל אותם יותר מדי שאלות יימאס להם לענות לך. במיוחד אם תשאל את אותה השאלה שוב ושוב.
3. לתמוך ביוצרים של הספר - הם טרחו והשקיעו, ולהשתמש בsrd, למרות שנעשה ברשותם ולפיכך חוקי, לא עוזר להם לפרסם עוד תוכן איכותי.
4. סיבה לכל אלה עם בעיה באנגלית - הsrd באנגלית

גם אם קשה לך עם אנגלית, מה׳ 5 לא אמורה להיות בעיה. בכל מקרה, יש בעברית את ואנור, שהיא שיטה יותר סיפורית, עם פחות חוקים וסיבוכים מיותרים. רוב החוקים בחינם באתר שלהם, אבל אפשר לרכוש את הספר עם החוקים הבסיסיים.
לגבי האנגלית- יש מסמכים מתורגמים של כל מיני שיטות(לאחרונה יצא של מו״ד חמש), וגם אם לא הכל מתורגם, אתה תמיד יכול לשאול כאן. למרות ששוב, האנגלית בספרים היא די בסיסית, ואין צורך בדוקטורט בבלשנות כדי להבינה.

אפשר למצוא את הספרים של מו״ד 5 באינטרנט, ספרים של 4 ו-3/3.5 נמכרים בדוכני יד שנייה בכנסים ולפעמים זמינים ב״צומת ספרים״ ובספריות, ויש את ואנור באתר ובכמה חנויות.

אם אתה חדש בתחום/שחקן חלוד שלא שיחק הרבה זמן, אמליץ על מהדורה 5. היא קלילה, נוחה, וויזארדס מוציאים הרבה ספרים שלה, ורוב השחקנים החדשים(אבל גם הוותיקים)יודעים לשחק בה.

נ.ב
בקרוב אצרף קישורים.

kwint stormbellow אמר/ה:
לגבי האנגלית- יש מסמכים מתורגמים של כל מיני שיטות(לאחרונה יצא של מו״ד חמש),
המסמך המדובר הוא הsrd, מסמך לאקוני שחסרים בו חוקים בסיסיים, לא מכיל כמעט אפשרויות לשחקן, ואי אפשר ללמוד או לשחק איתו. הוא יצטרך לפנות לפורום כל כמה דקות כדי להבין מה רוצים ממנו, וזה פורום שאלות על חוקים ספיציפים, לא פורום ללמוד את השיטה מאפס.
ואני מסכים שהאנגלית קלה, עם זאת ישנם אנשים שאינם מסוגלים להבין גם אנגלית ברמה הזו.

בנוסף למה שאביעד אמר (שזה בהחלט מדויק), אוגדן השחקן הוא בהחלט לא דרוש- אני אפילו די בטוח שהוא לא רשמי, אלא מוצר צד ג'. אם אני זוכר נכון- יש בו גם כמה תרגומים בעייתיים.
אתה יכול להשתמש בדף הדמות שמגיע בספר ופשוט לצלם אותו במכונת צילום, או להוריד דף דמות מאתר הפונדק.

אביעד אמר/ה:
המסמך המדובר הוא הsrd, מסמך לאקוני שחסרים בו חוקים בסיסיים, לא מכיל כמעט אפשרויות לשחקן, ואי אפשר ללמוד או לשחק איתו.
מבהיר שוב למי שלא הבין - אי אפשר לשחק רק עם התרגום של מו"ד 5 בפונדק.

זה כמובן לא סותר את העובדה שלדעתי לכל המתרגמים מגיע יישר כוח גדול ושהם עשו עבודה מעולה.

lonewolf אמר/ה:
אבל לבנות דמות ולשחק איתה אפשר.
לא רק שזה ממש לא נוח, אי אפשר לשחק בכלל עם הsrd בעברית. אתן לך דוגמא:
1. איך קובעים את ערכי התכונות ההתחלתיים?
2. איפה זה מופיע בsrd?

[mention]Nir the Collector[/mention] אהלן וברוך הבא
קודם כל העברתי את הנושא מפורום שאלות ותשובות - הוא מיועד לשאלות ספציפיות (כמו נניח איך מחשבים תוסף התקפה בסיסי).
בקשר לשאלות שלך, אם אתה שחקן, אז ספר החוקים הבסיסי מספיק בהחלט.
אם אתה רוצה להיות שליט מבוך, אני לרוב ממליץ לקנות הרפתקה מוכנה, כזו שמגיעים עם נתוני מפלצות בפנים - למשל מגילות העוצמה או קבר הלהבה הנצחית (רק תוודא שבאמת יש בה נתוני מפלצות). זה גם יותר זול, וגם שתי ציפורים במכה אחת - אתה יכול להתחיל להריץ הרפתקה מוכנה, ואתה לא צריך בשלב ראשון את אוגדן המפלצות.
אחרי זה, ואחרי שאתה נהנה להנחות ואתה רוצה להכין הרפתקאות לבד, תקנה את אוגדן המפלצות.

חזרה