• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

רובוט חבית-בירה, כל כך הרבה פוטנציאל

מפלצת מגניבה מהספר החדש של מבוכים ודרקונים 5 - https://www.pundak.co.il/forums/threads/41216 הוא רובוט חבית-בירה, שפשוט גם משעשע להחריד וגם עם פוטנציאל לסצנות מגניבות ואולי אפילו הרפתקה שלמה, אז איזה רעיונות לכם יש?

אני אתחיל בשניים משלי:
- צבא שלם של רובוטים כזה משתגע ויוצא להרוס את הפונדקים המקומיים, כאשר מסתבר שמאחורי זה עומד ברמן מתוסכל שפוטר מעבודתו
- חפשו את הטבעת, מלך מקומי איבד את טבעת הנישואין שלו בתוך חבית בירה כזו בנשף המקומי, וכעת הנישואין בסכננת ביטול אלא אם ימצאו הגיבורים שיאתרו את הטבעת... מה יהיה גורל הטבעת האחת?
dnd-kegbot.jpg

הbodendrucker היה מפלצת לא רשמית שאדם פרטי יצר ושלח לאינטרנט- אז אין בעיית זכויות יוצרים (לפחות על פי מה שהמפקד האלמוני אומר)
אבל הkeg robot הוא (על פי מה שכתבת) מפלצת רשמית מספר הרחבה של מהדורה 5. אני די בטוח (שוב, תקנו אותי אם אני טועה) שזו עבירה על זכויות יוצרים.

רק אני חושב על העובדה שמדובר ביחידת חבלה מופלאה? אתה ממלאים את זה בחומר נפץ, שולחים את זה לאירוע שאתה רוצה להרוס, ודואגים שאחד מהם יקפוץ על אחד הלפידים או משהו. או שאתה מחליף את הארגזים של האספקה של הצבא בכאלה, ואז הם יוצאים לחיסול לילי.
בכנות היצור הזה מפחיד אותי באפשריות שלו, בייחוד לאור הכמות חסיוניות הרבה שלו.

גרגויל אמר/ה:
עבירה על זכויות יוצרים.

בלי קשר לנושא, וסתם כי זה נושא שחוזר על עצמו לאחרונה בפונדק - אז בתור התחלה קניין רוחני מוגן בזכויות יוצרים בהתאם לחוקי המדינה בה נמצאים (ורוב המדינות פשוט חתמו על הסכמים שזה חופף האחד לשני) - ספרי מו"ד מכילים קניין רוחני של ההוצאות לאור (כמו כל ספר אי פעם) ביחד עם קניין רוחני של מי שיש לו זכויות על הספר (לרוב הכותבים, לא תמיד)

במסגרת זכויות יוצרים, אכן קיים הראיון של "שימוש הוגן" (זה לא הגדרה מדויקות, כי הדבר לא קיבל פרשנות מלאה בשם ערכאה שיפוטית, אלא רק מקומות בהם שופטים הסכימו שמדובר בשימוש הוגן) - פירוש המושג זה לקחת חלק מהמוצר המוגן בזכויות יוצרים, ושימוש פנימי שלו שלא לצורך מסחרי, אלא לדברים יותר פנימיים (כמו לצורך שיעור, פרסום, וכדומה), כשאולדמן מפרסם לנו תמונה מהספר, לרוב מדובר בתמונה ששוקה בתור תוכן פרסומי (והמטרה שלו ככזו היא לצאת החוצה כמה שיותר) ולאיו דווקא שהוא צילם עמוד מספר והחליט להפיץ אותו (שוב, דבר שיכול להיכלל תחת שימוש הוגן). לכן לא מדובר בעבירה של הפרת זכויות יוצרים, אם משתמש היה רוכש את הספר, מצלם את כלל העמודים בו ומעלה אותו לפורם בתור קובץ, אזי היה מדובר בעבירה על זכויות יוצרים, וכנראה שברגע שהדבר היה מתגלה, הייתה דרישה לאלתר להוריד את הקובץ במקרה הטוב, ותביעה במקרה הרע.
אז לסיכום (ואני מבהיר שאין בדבר חוו"ד משפטית מוחלטת, ואין לראות בזה בתור כזו) אין בעייה להפיץ תוכן פרסומי, ולא אמורה להיות בעיה באיזה העלאה מאוד נקודתית של משהו (ברמת פסקה מתוך עמוד, ולא עכשיו 12 עמודים מתוך ספר), לרוב לכל חברה יש גם מדינות משלה בנוגע לדברים האלה, ולעיתים הדרך הכי בטוחה לדעת בדברים האלה היא לשאול את החברה עצמה, ולבקש את אישורם.

לא בגלל זה פתחתי את הנושא, אבל לא סתם יש עמודים לדוגמא גם בכתבות שמכריזות על מוצרים, בסקירות ובעוד הרבה מקומות.
במקרה הזה, זה גם פרסום לספר - בטח יש עוד הרבה דברים מדליקים בספר ולכן שווה לקנות אותו. כמו שיש טריילר מסרט
אם מפרסמים ספר שלם, או שמישהו מבקש סריקה של תוכן ספציפי, זו עברה על זכויות יוצרים.

(מעט מדי זמן כדי להגיב לכל הנושאים המעניינים בפורום! נו טוב, מה שאפשר...)

קראתי את הפוסט הראשון מתי שנכתב, וגם אני ממש התלהבתי! עלו לי מספר רעיונות, אם כי הם רחוקים מלהיות מושלמים. אבל אולי שווים פיתוח?

1.אותי דווקא מאוד עניין הסוף של ה Flavor, שאומר שלרובוטי הבירה יש אינטיליגנציה מסויימת, ואף כי יש להם מעין... חוש הומור? שלא הוסבר? השילוב של זה, עם העובדה שהשימוש המרכזי שלהם הוא אספקת אלכוהול ניידת, וכי הם מעוצבים כגמדים מעט מגוחכים, גרם לי לחשוב על משהוא פחות משעשע, וקצת יותר אפל...
מה אם הרובוטים אינם Constructs הנוצרים מאפס? אולי האינטיליגנציה, ההומור, הינם למעשה סממנים של אישיות? אישיות כלואה? אישיות מקוללת?
מה אם, מתי שהוא בעבר, אוכלוסיית גמדים (שבט? מבצר? קבוצה אחרת?) קוללה בצורה כזו, שהאישיות שלהם נכלאה בסוג של כלא (אולי האבנים הירוקות שמרכיבות את "מח" הרובוט בתמונה), ואז הם נכלאו בדמות השמה ללעג אותם- רובוט בדמות גמד מגוחך, מלא בבירה. ולא רק זאת- הגמדים שכה אהבו לשתות אלכוהול, לא רק שלעולם לא יוכלו לשתות עוד, אלא יקוללו בלהיות מיכלים המגישים אותו לנצח לאחרים...
ההומור הפיזי הגס אינו הומור- הוא למעשה קריאה לעזרה! הנשמות הכלואות, הנלחמות בכלא שלהן, מסוגלות לעתים לגרום לרובוט לעשות משהוא בלתי צפוי. אך הרובוטים כה מגוחכים/ חמודים/ "לא מזיקים", עד שאותן פעולות נתפסות כהומור פשוט ולא מובן. אם באמת נגרם נזק, הרי הרובוט ה"תקול" פשוט ישלח לתיקון...
ואולי, אולי זו לא קללה של העבר, אלא של ההווה? אולי המתים של אוכלוסיית גמדים מסויימת לא עוברים לעולם הבא, ונשמותיהם נשאבות ונכלאות ביצירים אלא? ואם צריך לייצר יותר, הרי שיותר גמדים צריכים למות...
אני בהחלט רואה נבל שמייצר את הרובוטים הללו, חלקית לשם רווח, אך בעיקר בשל נקמה/שינאה/ סיבה אחרת שתגרו לאותם גמדים לחוות קיום איום ומקולל זה.
המממ... אם הדמויות קונות/מקבלות פרס של רובוט שכזה, זו יכולה להיות תפנית מעניינת כשהם מבינים את האמת מאחורי זה.

2. בעוד Lirongonen3 חשב עליהם כעל יחידת חבלה, אני חשבתי בכיוון קרימינלי אחר- הברחה!
מישהוא מייצר את החברה החמודים האלה, והם נמכרים כמו לחמניות חמות- כל אחד רוצה כזה! בעיקר העשירים ובעלי הכח, שיכולים להרשות לעצמם. אבל לאחר זמן מה של התבססות, ניתן להתשמש בהם להבריח הרבה דברים. 2 מהמכלים יכולים להיות מלאים ב"סחורה רגילה" , בעוד השלישי מבריח נוזלים אסורים, חפצים אסורים, ואולי אפילו יצורים? ואולי בחלק מהם אין 3 מכלים (כי בשלבמסויים מישהוא יכול לבדוק), אלא גם תחתית סודית של כמה סנטימטרים להברחה?

אולי זה אפילו יכול להשתמש כדרך הסתננות של יצורים הדורשים נוזל כדי לחיות? אולי Mindflayer tadpoles? או גירסה קטנה/ מיניאטורית של Aboleth? ועוד... לא חשבתי על כך עד הסוף, אך יש בכך פוטנציאל.

3. ומחשבה כמעט אחרונה- In Alcohol we trust!
אולי הרובוטים מפיצי האלכוהול, הם למעשה שליחים של ישות אחרת, שטנית, מפלצתית של... אלכוהול?
שד/יישות/ fey/ אל של אלכוהול בזמנים עתיקים נכלא/נכבל בצורה כזו שגופו יהיה מורכב רק מאלכוהול מאוד מסויים. ישנם הרבה טקסטים דתיים מאותה תקופה, הפרטים כבר דהו, אך המסר של "הזהר מהאלכוהול! האלכוהול הוא השטן! הוא ישתלט עליך ויהרוג אותך ואת משפחתך!" נמצאים שם לרב, אך הרב לא לוקחים זאת באופן מילולי...
אך אולי אותה יישות אלכוהול חוזרת לעולם/ לתפקוד/יצאה מכלאה, ומנסה כעת להפיץ את עצמה. היא עושה זאת באצמעות הרובוטים, שגם מגישים אותה, אך בהם היא גם שולטת באופן מלא יותר (אותן "תאונות ופעילויות הומור בלתי מוסבר"). יישות האלכוהול, אם נצרכת מספיק, הופכת למעין פרזיט- שוהה בכבד ומשחיתה אותו (מעין גרסת פנטזיה של שחמת קסומה?), ומשם יכולה גם להשפיע על המח?

4. אולי אף רעיון מערכה המשלב בין הדברים?
הדמויות נשכרות לאתר רשת הברחה... הרמזים בסוף מובילים לרובוטים, ולמייצר שלהם. לאחר שהם מביסים את הנבל הקטן, הם מקבלים כפרס את אחד הרובוטים, או יותר מכך- הם הופכים לבעלי המפעל לייצורם? (אם מתייחסים לכך שפורסם בפורום שבספר המציד אותם יש גם חוקים לעסק?) יישות האלכוהול הייתה צריכה לייצר יותר מהאלכוהול המיוחד המרכיב אותה, אך זה תהליך יקר, אז התחלתו היה מעפל הברחות לא חוקי לשם כסף ועוצמה.
היישות מנסה למצוא דרך לזקק אלכוהול יותר איכותי, ובתהליך יותר מהיר ויותר זול, על מנת שתוכל להגיע ולהשתלט על יותר ויותר אנשים.
בין הרפתקאות הדמויות מפתחות את העסק, ומפיצות את הרובוטים. בינתיים אוכלוסיית גמדים מסויימת הולכת ונכחדת/ מתיה לא עוברים לעולם הבא, כשכת מסתורית מחסלת אותם למען הענקת כח למעין ישות עתיקה ולא ידועה... הדמויות מחפשות רמזים ולבסוף מוצאים הריסות של יישוב עתיק שגם נהרס בעבר ע"י אותה ישות. הגמדים בתחילה סגדו לה, אך לבסוף מצאו דרך לכלוא אותה. (שם יכולים להיות רמזים מהדת של הגמדים בנוגע ל"רשע של האלכוהול" בין שאר הדברים...). והדמויות מוצאות שם רמזים לתהליך אשר כלא את נשמות הגמדים באבנים המשמשות את הרובוטים.
לאחר שהם פותרים את התעלומה (ו... מחליטים מה לעשות עם הרובוטים ונשמות הגמדים), ואולי לפני כן, הדמויות נתקלות בשינויי התנהגות/ מעשים דרסטיים/ מרושעים/מניפולטיביים ע"י דמויות רבות כח בעיר שלהן/ מדינה שלהן- אלו כבר נשלטים ע"י ישות האלכוהול. אותה ישות שמבינה כי הדמויות קרובות לעלות עליה, משתמשת בנשלטים על מנת להלחם בדמויות ולמרר אותן (ואולי להרוס להן את העסק, ולהקים עסק מתחרה? של רובוטים משופרים? עם אלכוהול "באמת משובח"?)

בשלב זה, אם העסק של הדמויות היה מוצלח, הן גם כנראה מבינות שהיה לכן חלק ארי בהפצת היישות... ובפגיעה באוכלוסיית הגמדים... יכול לעורר תגובות מעניינות. בנוסף- ייתכן שגם הדמויות עצמן שתו לא מעט מתוצרתן? אולי אפילו מהאלכוהול האסור המכיל חלקים מהיישות?

אני לא יודע באמת מה ה End game, אך אולי איזו מסיבת ענק שבה ישתתפו הדמויות החזקות באיזור, שעליהן הוא רוצה להשתלט? או ייצור מכונה/ מרקחת אלכוהול משובח המאפשרת לייצרו בכמויות אדירות ("אלכוהול רפואי במים לכולם!") או משהוא גרנדיוזי אחר... אני משער איזשהוא קרב סופי מול דמויות עוצמתיות אך נשלטות ע"י ש האלכוהול, רובוטי ענק משופרים (כגון ה Warforged titan מ Eberron, אך יותר בכיוון Alcohol titan!) ולבסוף התגשמות של אותה יישות (מעין יסודן אלכוהול אדיר אך תבונתי ושטני?)

הרפתקאה שנעה בין ההומוריסטי, לביזארי, למטריד, אך בהחלט נראה לי שיש פוטנציאל...
הממממ... ואם בזמן ההרפתקה השחקנים מביאים בירה, יין או משהוא אחר, יש לכך עוד יותר פוטנציאל? הממממ...

חזרה