• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 2 רשמים מהספרים של פאת'פיינדר 2

אז מי שעקב אחרי התמונות יודע כי בכנס UKGE פאיזו הציגו לראווה את הספרים של פאת'פיינדר 2, יצא לי לשבת בדוכן שלהם רבע שעה, וגם לדבר על השיטה עם ג'ייסון בולהמן ואריק מונה - היה בהחלט מרתק. נראה גם ששיפרו / שינו הרבה דברים מאז הפלייטסט - בהחלט יש מה להתרגש לקראת אוגוסט (ג'נקון השקה אמריקאית, דרקוניקון השקה ישראלית :) ).
PF2-covers.jpg
אז הנה הרשמים שלי מהשיטה ומהספרים בצורה מעורבבת לגמרי:
- ראשית, הספרים הם בעלי עיצוב מהמם, אני יודע ש [mention]the Nerubian[/mention] העביר על אומנות הכריכה, אבל כשמחזיקים אותם ביד הם נראים מגניב. מעבר לכך, ספר החוקים הוא פשוט עצום פיזית! חלק מהגודל הזה מגיע גם כי הם בחרו לא להעמיס טקסט באופן מטורף כמו ב 3.5/פאת'פיינדר. לדוגמא עבור כל מקצוע העמוד הראשון מתאר את המקצוע ואיך בונים דמות במקצוע הזה, מה שמקל על השחקנים.
- כל הספר והשיטה בנויים מאוד "לוגי" כלומר קל להבין מה עובד עם מה, מתי מקבלים עוד כשרון וכך הלאה.

- תוכן העניינים של הספר הוא בגדול +400 עמודים ראשונים תוכן לשחקן, ועוד 200 עמודים תוכן למנחה. יש פרק שלם על גולאריון בספר, משהו כמו 40 עמודים, פרק על מורשות(משהו כמו 4 עמודים לכל גזע), רקעים, מקצועות (13 מקצועות אם אני זוכר נכון), לחשים זה הפרק הגדול של הספר עם 120 עמודים וכמובן שיש גם פרק ציוד, למנחה, איך לשחק את המשחק, אוצרות וכך הלאה. אין הרפתקה ואין מפלצות בספר. כשמחזיקים את הספר זה באמת מפלצת, למרות ששוב, זה לא "עמוס" כל-כך בטקסט בכל עמוד כמו פעם.
- הגזעים (מורשות), פעם ראשונה במבוכים ודרקונים אחרי שנים רבות שדיברו על זה, מגיעים עם כשרונות מורשת שמקבלים כל 4 דרגות. יש כשרונות מתקדמים יותר שאפשר לבחור בדרגות גבוהות יותר. לכל מורשת יש משהו כמו 8-10 כשרונות.
- במקצועות - אין יותר את הערבוביה של Prestige class/Archtypes וכיו"ב, היה לי גם שיחה מעניינת בנושא עם ג'ייסון שגם אמר שהם פשוט נתקעו עם מטען עודף של 3.5. גם המקצועות בנויים על כשרונות של מקצוע, שגם מחולקים לדרגות - לזכרוני משהו כמו שלוש כשרונות לבחור אחד כל 2-3 דרגות.
- אם מדברים על כשרונות, לפי מה שראיתי רוב הכשרונות (יש בערך 150 אאז"נ) עושים משהו ולא רק נותנים תוסף 1+ לאיזו בדיקה/התקפה/כיו"ב. רוב הכשרונות בספר הבסיס הם בדרגה 1, רק חלק קטן בדרגות גבוהות יותר.
- הלחשים מסודרים בהרבה, חסל התקופה שבה שיש לחש שלדרואיד הוא דרג 2, לכוהן דרג 3, ולאשף דרג 4. כעת דרגות הלחשים הן קבועות וזה נקבע לפי המסורות שלכם. תוספת נוספת שאני לא בטוח לגביה, היא שבאינדקס הלחשים.

- ספר המפלצות מכיל אומנות משופרת בהרבה לעומת פאת'פיינדר 1 (לא חוכמה גדולה, פאיזו למדו המון מאז), כשהשיפור האדיר והענקי מגיע בסטאטבלוקים - כמו שכבר נאמר קודם, מפלצות היום בנויות במכאניקה משלהן, קרי כמו מה' 4 ו-5 ולא כמו 3.5/פאת'פיינדר 1. אז הם הרבה יותר קומפקטיים ומכילים את כל המידע שצריך - לא בדקתי אם הם מכילים תיאורי לחשים, אבל כן בדיוק איך עובדות כל היכולות. אני ממש מקווה שזה אומר שבהרפתקאות שלהם נראה סטאטבלוקים ולא רק שם מפלצת והפניה לעמוד בספר אחר (כמו שבהרפתקאות שאני כתבתי, מגילות העוצמה/אלופי האור, יש סטאטבלוק שמכיל כל מה שצריך כדי להריץ).

בסך הכל, מבחינת התוכן והקריאה שלו, הרושם שלי מאוד חיובי מהמהדורה, לצערי מבחינת משחקי ההדגמה שהם הריצו, זה עדיין לא היה לפי החוקים הסופיים להבנתי אז לא הצטרפתי אליהם.

ולקינוח, ראיון של אריק מונה וג'ייסון:

ממש מגניב, ועכשיו לשאלות:

א.מתי הספרים יוצאים לחנויות?
ב. איך דרקוניקון משיק את השיטה אם הספרים יוצאים לאור חודש לפני הכנס ועוד צריכים להגיע לארץ ושיקנו אותם?
ג. מה יש במקום ארכיטיפים וארכיטיפים של ריבוי מקצועות ומקצועות יוקרה?
ד. 13 מקצועות? חשבתי שהוסיפו רק אלכימאי. מה המקצוע הנוסף?
ה. מה הגודל של הספרים?
ו. ממה הכי התרשמת בספרים?

א. הספרים מגיעים לחנויות בתחילת אוגוסט.
ב. מה הבעיה? שלחנו אשף לג׳נקון והוא משתמש הדיסקית המעופפת של טנסר. אה, רגע - זה קיים רק במבוכים ודרקונים, אז לחש משאלה!
וברצינות, קבצי pdf ותמיד יש משלוח אווירי או חברים שנוסעים לג׳נקון.
ג. לזכרוני רק ארכיטייפים. אבל פחות חד לגבי זה.
ד. אמ, אולי זה 12 מקצועות באמת, אני מתנצל אבל לא היה לי מספיק זמן לשנן בעלפה.
ה. לדעתי, 600 ומשהו עמודים זה גדול מדי, הייתי מעדיף שהיו דוחים חלק מהתוכן לספר המתקדם לשחקן או משהו.
ו. הכי הרשים אותי העיצוב והניסיון שלהם שכל המידע יהיה נגיש בקלות. אפילו שזה ספר ענק הרושם שקיבלתי שקל להבין את כל האפשרויות והדברים שיש בספר.
וכמובן הסטאטבלוקים של המפלצות, אולי הדבר שאני הכי מתעב ב 3.5/ פאת׳פיינדר.

תודה רבה על התגובה המפורטת.
איך לא היה לך זמן לשנן בעל פה? הרמיוני שיננה בעל פה את כל ספרי הלימוד שלה! נו באמת אתה צריך להשתפר.
בכל אופן, כששאלתי לגבי גודל הספרים התכוונתי למימדים של אורך/רוחב. בעצם מה שהם עשו זה לקחת את אותה כמות טקסט ולעצב אותה כך שתתפוס יותר מקום אבל בצורה מרווחת?
לגבי נתוני המפלצות - הוצאת לי את המילים מהפה.

היא אכן נשמעת (נקראת?) שונה מאשר פאת'פיינדר 1, אבל זה בהחלט מבוכים ודרקונים באווירה. זה מורגש ונוטף מהספר, פשוט המכאניקה לא באמת... דומה ל 3.5.
בין אם זה המכאניקה של הפעולות, או בניית הדמויות או הלחשים. עם זאת, נראה שיש שם הרבה דברים שהרבה אנשים רצו לאורך הזמן, כמו הסטאטבלוקים החדשים, יותר משמעות לגזעים וכך הלאה.
אז לדעתי זה בהחלט מבוכים ודרקונים, עם העושר של פאת'פיינדר וניסיון לעשות Streamline והנגשה נוחה בסגנון של מבוכים ודרקונים 4 / 5. כמובן שצריך יהיה לשחק בזה לראות עד כמה זה מצליח, אבל לדעתי זה בהחלט הצעד הנכון מבחינתם במאבק מול מבוכים ודרקונים 5.
פאת'פיינדר 1 היא שיטה אחלה, אבל מיושנת ולא באמת מצליחה להתחרות בכבוד מול מבוכים ודרקונים 5. פאת'פיינדר 2 לדעתי נותנת פייט יותר רציני.

חזרה