• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

רעיון איך לתקן סיירים [כל המהדורות]

רעיון שישב לי הרבה זמן בראש על דרך לתקן את הבעיה הגדולה של סיירים הוא שבמקום ללמוד באופן קבוע יצור ושטח בשביל יתרונות הוא שבמקום זאת הוא יכול לשנות את המיקוד שלו.
בעצם הסייר משקיע כמות זמן מסויימת בשביל לקחת שטח מעודף (אני חושב על סביבות ה1ק4 שעות) ובשביל להתמקד באויב מעודף הוא צריך להוציא 4ק4 שעות במקרה וצריך לתצפת מרחוק (למשל על מחנה גובלינים) 3ק4 במקרה של אינטראקציה מוגבלת ואז מעקב (למשל משא או מתן ערוך ולאחר מכאן מעקב) 2ק4 במקרה של אינטראקציה לא מוגבלת אך רגילה (הגזע נפוץ בסביבה ולא נמנע ממנו או מסרב לדבר איתו באופן פעיל) או כאשר יש לו גופה של היצור שהוא יכול להקדיש לה את אותו זמן והיא תטרייה פחות או יותר.
ו1ק4 שעות בלבד במקרה ויש לו גישה חופשית ליצור שהוא רוצה להגדיר כאויב מעודף ובעל אפשרות לעשות בדיקות פולשניות למחצה (מישהו שמסיבה לא ברורה הסכים לכך או אויב שבוי למשל).

הבעיה במקרה הזה אני לא בטוח מה אמורה להיות ההגבלה על מספר האויבים, אישית אני מתנדנד בין אויב אחד בלבד או חצי מהאויבים המעודפים (הבונוס נשאר כרגיל לסייר בדרגה הזו כנגד אויב מעודף)

יישר כוח על הפתרון, כל הכבוד על השקעת המחשבה.
האמת היא שהפתרון הזה כבר קיים, לכל הבעיות כולן, ונקרא אימון מחדש:

מו"ד 3.5
בספר החוקים לשחקן 2 עמוד 191. (הספר באנגלית)
פאת'פיינדר
https://www.d20pfsrd.com/basics-ability-scores/more-character-options/retraining/
מו"ד 5
אין חוק שמאפשר אימון מחדש, וזו גם שיטה שלא מעודדת את זה כל כך, אבל השה"מ יכול לאפשר לך את זה. תפשט טיפה את שלך והוא יתאים בול.

(וואו, הרבה הודעות נמחקו מפה כשהשרת נפל, מוזר)

כמה וכמה הודעות דיברו על איך שחלק מהקטע של הסייר הוא שהמנחה צריך להתאים אליו את הקמפיין, אבל אני לא באמת רואה סיבה למה. כולם מסכימים שדברים שעובדים רק בסיטואציות מסוימות הם פחות כיפיים מדברים שעובדים כל הזמן.
אם כבר, כדי לתקן את הסייר, צריך להחליף את התוסף האקטיבי מבוסס-המצב בתוסף פאסיבי שקשור לאויב המועדף הזה. כמו ש(אני חושב) עוג אמר בהודעה שנמחקה, לתת איזה באף פאסיבי בדומה לבלאדליין של הסורסרר בפאת'פיינדר. במחשבה שנייה, אולי עדיף פשוט להוסיף תוסף פאסיבי בנוסף לתוסף האקטיבי, הסייר מילא נחשב אחד החלשים אז אני לא חושב שזה יעשה בעיות.

זה מזכיר לי שפעם קראתי על מישהו ששיחק סייר עם אויב מועדף אל-מתים בהרפתקה של סטראהד - זו דוגמא טובה לסייר שכל הזמן כמעט יכול לנצל את האויב המועדף שלו - רק שאז הוא חזק מדי.
לכן כתבתי שלדעתי אויב מועדף הוא מאוזן על ידי המנחה, שצריך לדאוג שיהיו כאלו, אבל לא תמיד ולא אף פעם.

נקודת ייחוס מעניינת זה העדכון של הסייר בחמש - שם מה שעשו זה בגדול להוריד קצת את המיקוד והיכולות של הסייר באויב המועדף ולתת לו יכולות שטובות תמיד, אבל ללא האויב המועדף.
בעצם האויב המועדף זה מה שלכאורה מייחד את הסייר במוד המודרנית. השאלה איך מטפלים בו...

נ.ב. בחמש המעודכן גם חילקו את האויבים המועדפים כך שבדרגה הראשונה אפשר לבחור רק אויבים פשוטים (אנושיים, מפלצתיים, אלמתים וכך הלאה) ורק בדרגה שש הוא יכול לבחור אויבים עוצמתיים יותר כגון דרקונים או חוצנים, שזה טאץ׳ ממש מגניב

בכל מקרה אי אפשר להיות טוב בכל סיטואציה. תמיד יש יחסי קח-תן. האשף טוב נגד הרבה יריבים חלשים שמרוכזים במקום אחד, אבל חלש נגד יריבים שתוקפים את הקשיחות\את החוסן שלו. הפלאדין טוב נגד שדים ובני-שטן אבל פחות מועיל נגד חיות אימים וקוביות ג'לטין.

הבעיה של הרבה אנשים עם יכולת האויב המועדף היא שהיא עלולה להיות מאוד ספציפית, ושהיא ממש עיקרית בדמות. "אויב מועדף (גובלינים)" זה הרבה יותר ספציפי מ"אויב מועדף (יצורים שחסינים לאש)", ו"אויב מועדף 2+" זה בונוס נחמד שמגיע מדי פעם, אבל "אויב מועדף 8+" זה משהו משמעותי שאם אתה לא משתמש בו אתה מרגיש שהוא מבזבז לך מקום על דף הדמות וחבל שלא לקחת דרגה כלוחם.

נראה לי שהפתרון הנכון הוא ללכת בדרכה של מו"ד 5 (לפחות בנתיב הצייד של הסייר), ולקבוע שעיקר יכולות הסייר לא יתמקדו בסוג יצור, שזה לפעמים צר מדי, אלא בסגנון של אויבים - גדול ואיטי עם הרבה נק"פ, חלש אבל בא בהמונים, מעופף - הגדרות שמכסות מגוון יריבים ממגוון סוגים, ושקשה מאוד לבנות הרפתקה רצינית בלי שיופיע כמה מכל סוג.
היכולות לא יהיו סתם תוסף להתקפה ולנזק ולמלא מיומנויות, אלא יכולות קרביות מעניינות יותר - שוב, כדאי להסתכל על מו"ד 5 להשראה.

מצד שני, ליכולת האויב המועדף הספציפית יותר יש ערך סיפורי די מגניב, אז אפשר אולי לשמור את התוסף לבדיקות ידע ומעקב ואת לימוד השפה שמגיע עם היכולת בחלק מהמהדורות של מו"ד.

חזרה