• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 [מבוכים ודרקונים 5] מחפשים עוזרים לגיבור שלכם?

מכשפי החוף מגיעים לעזרה! ב Unearthed Arcana חדש הם מציגים את העוזרים, sidekicks, סט חוקים כיצד להעלות אותם בדרגות ושימשיכו איתכם בכל ההרפתקאות שלכם. זה יכול להיות דב"ש, חיה או עוזר נאמן.
https://media.wizards.com/2018/dnd/downloads/UA_Sidekicks.pdf
חייב להגיד שאני לא מצאתי את האיזון בזה, כי בעצם לא משלמים כלום על זה שיש Sidekick, ואם לוקחים מטיל לחשים אז הוא ממש חזק. כמובן שהכל בידי השה"ם, אבל זה מאכזב במובן הזה שזה לא סט חוקים של עוזר נאמן שהולך איתך לקרבות, אלא יותר מתאים לכוהן המקדש המקומי שעוזר מדי פעם באיזה לחש או עצה.
הייתי שמח לראות משהו מאוזן מול הדמות, במינימום שזה יעלה כישרון.

דווקא אהבתי את זה שהסיידקיק לא תלוי במכניקה של הדמות אלא פשוט מהווה סט כללים פשוט יותר לפיתוח וניהול של דב"ש.
זה קצת מזכיר את השכירים והמלווים של מהדורות מוד"מ הישנות ומו"ד בקופסאות ונראה לי שזו הכוונה.
ונראה לי שבמו"ד5 הנטייה היא להעביר כמה שיותר דברים כ"תלוי בהחלטת שה"מ" ופחות כחוקים קשיחים שנועדו לabuse ע"י גיימרים רעילים בדמותו של מונטה קוק.

מסכימה עם המפקד האלמוני. אני לא חושבת שזה צריך לבוא במקום משהו אחר - אם השה"ם מחליט לתת לך עוזר, זה כנראה כי בכל מקרה חסר לך משהו. אם יש רק שני שחקנים בחבורה, לדוגמא, וחסר להם דמות שיכולה לרפא, השה"ם יכול לתת להם כוהן sidekick. המערכת הזאת גם יכולה לספק פרס מעניין במקום חפצים קסומים וזהב - אם הקוסם בחבורה מגיע לדרגה גבוהה, לדוגמא, הוא יכול לקחת לעצמו שולייה ברמה 1. במקרה הזה השה"ם יכול להעלות את הד"ק של הקרבות בקצת במקום לקחת משהו מהקוסם.

יש שיטות שמתייחסות למלווים בצורה הרבה יותר מכאנית. בואנור למשל הם פשוט מוסיפים לך בונוס לגלגול, אם אני זוכר נכון.

ב"פנדרגון", השיטה שבה משחקים אבירים בגרסא אגדית של בריטניה בימי המלך ארתור, על דף הדמות של האביר שלך היה סעיף שהתייחס לנושא כלים. לנושא הכלים לא היה דף דמות מלא - רק שם, מיומנות בסיסית מאוד בעזרה ראשונה וטיפול בסוסים וגיל (בין 15 ל-21) כשהגיל היה גם רמת המיומנות בכל מיני פעולות אחרות שנושא כלים אמור לדעת לבצע - בעיקר להגיש לך רומח חדש, לתקן את השריון שלך וכו'.

חזרה