• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 פציעות קטלניות (מה' 5)

זרתוסטרה

פונדקאי ותיק
אז... ראיתי ביוטיוב סרטון של מישהי שמסבירה על כל-מיני חוקי בית שהיא אוהבת להוסיף למשחק כדי לעשות אותו מעניין יותר.

אחד מהחוקים האלה היה חוק פציעות קטלניות, שאומר שמדרגה שלוש ומעלה אם דמות חוטפת במכה אחת נזק שווה ערך ללפחות מחצית מהחיים שלה + נכשלת בבדיקת הצלת קשיחות בד"ק 15 היא חוטפת פציעה קטלנית לפי חומרת הכישלון שלה.
לדוגמה- שבר עצם בתוצאה של 11-13, שגורם לחיסרון בהתקפות/ להתקדמות בחצי מהמהירות שלך, נזק לאיבר פנימי בתוצאה של 6-10, שגורם לך לאבד הכרה תוך שלוש תורות, איבוד עין והכרה מיידי ב1 טבעי או פרץ אנדרנלין ב14 שנותן לך כל מיני באפים משוגעים אבל אחרי סיבוב או שניים הדמות שלך מותשת ומקבלת חיסרון ענק.

מה דעתכם על חוקים מהסוג הזה? האם אתם חושבים שנקפ צריך להיות רק משהו תאורטי כמו במשחקי מחשב שמפריד בין חיים או מוות או שחסרה ההרגשה של פציעות חמורות וצלקות קרב במשחק- גם מבחינת קראנץ וגם מבחינת פלאף? מה הייתם עושים אחרת?

מדרגה 3 ומעלה? מה נסגר? בדרגה 1 אתה יותר חלש אבל חסין לזה?
חוק שנראה לי לא הכי מתוכנן. ופוגע באיזון של המשחק - יצורים עם הרבה קב"פ (והצלת קשיחות גבוהה יותר בד"כ) יסבלו פחות, בעוד שיצורים עם פחות נק"פ גם ככה יאכלו אותה בגדול.
אם אתה רוצה הרגשה של פציעות חמורות תן מחסרים שונים לפי הנק"פ בו הדמות מצויה או משהו, רק שיהיה פשוט, כי כמוש שחזרו על הנושא הזה בפורום הרבה פעמים: שיטת הנק"פ במו"ד היא שיטה מופשטת שבאה לתאר לא רק את העמידות הפיזית שלך, אלא גם את הנחישות שלך והרצון להילחם, ועוד הרבה דברים. לכן אתה סופג נזק גם כשאתה רעב, צמא, עייף או בלי אוויר. סטארפיינדר למשל באו וחילקו את הנק"פ לשלושה מאגרים, שכל אחד מהם מייצג משהו אחר - בריאות, שפיות ונחישות, אאל"ט. מו"ד פשוט לא בנויה לפציעות חמורות. אין לה את הכלים להתמודד עם זה. מה גם שלחשי ריפוי יסדרו את זה תוך שנייה.

נכון, השיטה היא מופשטת, אבל החוק הזה בדיוק בא בשביל זה. אני מאמין שהחוק עובד מדרגה שלוש ומעלה בגלל שלפני זה הדמויות חלשות מידי בשביל להתמודד עם מהלומות כאלה וכנראה שזה ידרה להם בתדירות הרבה יותר גבוהה. זה גם יותר הגיוני שפציעות חמורות אבל יקרו פחות בדרגות גבוהות יותר. הרעיון פחות קשור במכניקה נטו בגלל שזה חוק בית ואפשר לשחק עם זה או לשנות אותו טיפה בדרגות הגבוהות. השאלה היא יותר מבחינת הרגשה והאם שיטה מופשטת מספקת.

דוגמה טובה היא שבאחד טבעי דמות מאבדת לדוגמה עין, דבר שבעיקרו הוא פלאפי ונועד כדי לסמן צלקת קרב שתשאר עם הדמות ותזכיר לה את הקרב כל הזמן ואחלה פתח לפלאף.

זה חוק די "סטנדרטי" מבחינת חוקי בית, וראיתי אותו מוצע בכמה וכמה ספרי חוקים של מו"ד במרוצת השנים- והוא בהחלט קיים גם במשחקי תפקידים אחרים. עם זאת, אף פעם לא אהבתי את זה- זה מכניס כאוס למשחק, מה שיכול להיות טוב אם זו המטרה שלך אבל במו"ד קרב לא אמור להיות כאוטי.
בכל מקרה, תבהיר שמדובר במהדורה 5. כי למען האמת לקח לי דקה לקלוט.

Nextorl אמר/ה:
בכל מקרה, תבהיר שמדובר במהדורה 5. כי למען האמת לקח לי דקה לקלוט.

חשבתי על זה קצת ובגלל שהמכניקה לא כל כך משנה בחוק אלא יותר ההרגשה שהוא נותן החלטתי לשים את זה תחת משחקי תפקידים ולא במבוכים ודרקונים תחת מה' 5. אפשר אבל לשים את זה אם צריך. (איך מעבירים נושא פורום בכלל?)

בנוגע לשאר התשובה, שים לב שצריך להוריד לדמות חצי מהנקפ + להיכשל בבדיקת הצלה בשביל שהפציעה תעבוד, כך שלפי דעתי (ותקן אותי אם אני טועה) זה לא משהו שיקרה כל כך הרבה במהלך קרבות.

נ.ב מישהו מכיר חוקים דומים בשיטות אחרות ויכול לפרט עליהם או איך זה השפיע על המשחק? מבחינת הרגשה ומבחינת פרקטיקה?

זרתוסטרה - גם אני חשבתי על הסיבה שהחוק מגיע מדרגה 3. מצד שני בוא ותסביר את זה פנים משחקית. והחוק הזה מכיל הרבה נתונים קראנצ'יים טהורים. חוץ מזה שדמות יכולה לאבד את שתי העיניים ואז מה?
נקסטורל - זה שהחוק הזה סטנדרטי ושאני מכיר אותו אותו לא אומר שאני אוהב אותו. והוא לא הזכיר הצלת קשיחות? איך הגעת למסקנה שמדובר במו"ד 5 ולא 3 (לפני שזרתוסטרה הודה בזה)?

חוק שיכול לעבוד סבבה, אבל תלוי בסגנון המשחק - מבוכים ודרקונים מניח הרבה קרבות מול אויבים חלשים כדי להוריד משאבים. במקרים כאלה זה לא כיף להילחם מול גובלים ולשבור את הצלעות.

לעומת זאת אם הכיוון הוא למשחק יותר קטלני, עם פחות קרבות אבל כל הקרבות הם חשובים - אז בהחלט יכול לעבוד מצויין.

זרתוסטרה אמר/ה:
דבר שבעיקרו הוא פלאפי
I have been summoned!

מו"ד אף פעם לא היה משחק סימולטיבי מדי, וכל פעם שראיתי חוקי בית כאלה במהדורה 3 זה נראה לי קצת מסובך ולא נחוץ. במהדורה 5 זה בעייתי פי כמה, כי במהדורה הזאת הם פישטו עוד יותר את המשחק והרחיקו אותו ככל האפשר מריאליזם. לדעתי השפעות כאלו של פציעות ספציפיות צריך להישאר בגדר פלאף נטו ולא לזלוג למכניקה. זה פשוט לא המשחק המתאים לדברים כאלה.

דווקא אני מחבב את החוק הזה.
מרגיש לי קצת יותר קשה אבל יותר מציאותי, וגם יותר מחבר לדמות.
מה שמרגישים כשיורד HP פחות רציני לעומת כשלדמות שלך נשברת הרגל, המשחק דמות יכול להשתפר

אני פחות מתחבר לחוק הזה.
ראשית, הוא לא באמת הופך קרבות לקטלניים יותר. הוא פשוט לאט לאט שוחק את הדמות שלה ומעמיס עליה פציעות ונכויות.
שנית, הוא מייצר עוד חישוביאדה - קרבות במו"ד הם גם ככה לא מאוד קצביים ומהירים, וכאן הוא פשוט מוסיף עוד "עצירה מנהלתית" כדי לחשב אם חצית את רף הנק"פ שלך, ואז עוד גילגול או שניים (לראות אם זה השפיע, לראות מה ההשפעה) ואז עוד חישוב של ההשלכות של ההשפעה. עכשיו תכפיל את זה במספר הדמויות, והאטת מאוד את הזרימה של המשחק.

כללי קרב כאלה עובדים סבבה בשיטות שאינן מו"ד - כשהקרב מהיר וגמיש יותר ועם פחות משתנים מתערבים אחרים, כשנקודות הפגיעה נמוכות יותר בהגדרה וקרב טיפוסי לא נמשך יותר מחמישה-שישה סיבובים. השיטה המוצגת כאן נראית לי קצת מועתקת מחוקי הפציעה החמורה של סטורמברינגר (שיטת מבוססת BRP מסוף הניינטיז, בעולם של אלריק) - היו לדמות שלך בדרך כלל 13-14 נק"פ (וזהו. אין דרגות. אבל יש שריון שסופג נזק לפי תוצאה של גלגול קוביה וגם מיומנויות כמו התחמקות, חסימה עם המגן והדיפה עם הנשק, שאיפשרו לך להימנע מפגיעה), אם בפגיעה אחת ירדת לחצי, היה סיכוי שספגת גם נזק כלשהו לתכונות (ירידה של 1-3 נקודות זריזות יכלה להיות מוסברת ע"י פציעה ברגל, פגיעה בראייה, יד פצועה - לא כבלו אותך לאזור פגיעה מסויים, רק לנזק לתכונה או השפעות דומות שאפשר לתאר בכל מיני דרכים פלאפיות) ואחרי הקרב היית עושה בדיקת מזל (הייתה תכונה כזו) - אם נכשלת הנזק היה לתמיד, ואם הצלחת היית מחלים ממנו אחרי זמן מה ועם טיפול רפואי.

אבל מה שעבד בסטורמברינגר בצורה די חלקה, קצת פחות מתאים למו"ד שיש בה הרבה יותר נקודות פגיעה, שריון מונע נזק אבל לא סופג אותו וחוץ מדרג"ש בעצם אין לך דרכים להימנע מפגיעה (או גלגולי הצלה במקרים של לחשי נזק).

אישית, אני נוטה לאמץ כחוק בית את הפגיעות הקריטיות שמתכנן משחקי התפקידים מ.ע.ר (מחמד עבדאלרחמאן) בארקר המציא כבר בשנות השבעים לשיטת הכמו-מו"ד שלו "טקומל: אימפריית כס עלי הכותרת":
אם יצא לך 20 טבעי בגלגול הפגיעה, אז חוץ מהנזק הכפול של פגיעה קריטית, אתה מגלגל עוד ק20. אם יצא 19 או 20, היריב שלך מת.
זה יוצר תחושה של סיכון בקרבות (ומפחית את הלהיטות של שחקנים להיכנס אליהם כי מפלצות גם יכולות לגלגל את זה נגדן) אבל הרבה יותר "רזה" מבחינת חישובים ומהיר.

נכון, אבל אני רואה צורך לציין שחוק הבית שהצגת בסוף ההודעה לא מייצג פציעות שנגרמות בקרב ונמשכות איתך לעד ולנצח. הוא פשוט הורג אותך. חד פעמית. ולא מוסיף כלום למשחק הדמות. אבל אפשר פשוט לשלב את שני החוקים לעיל לחוק פשוט שנותן נזק תכונה קבוע או קוטע איבר אקראי (במקום מוות).

אביעד אמר/ה:
הוא פשוט הורג אותך. חד פעמית. ולא מוסיף כלום למשחק הדמות

כשאתה יודע שהדמות בדרגה 10 שלך עלולה (בסיכוי של 1 ל-200, אבל בכל זאת) למות מפגיון של קובולד, זה משפיע על ההתנהלות שלה ועל הנכונות שלה להימנע מעימותים אלימים.

הבעיה עם הצמדה של השפעות לאיברים מסויימים, היא שהאפשרויות אינסופיות בעוד שהאופציות בטבלה קצת פחות. האם שברת לדמות את היד או רק קטעת לה אצבע? ואם קטעת אצבע - איזה אצבע וכמה אצבעות? (לאבד אגודל הרבה יותר משפיע מלאבד זרת) גם נוצר הצורך להתאים בין ההתקפה לתוצאות - איך בדיוק כדור האש שהברברי שלי חטף שבר לו את הצלעות? ולמה השיער הגולש של הברברי לא נשרף באירוע?

אפשר לנסות לפשט את זה. למשל, אם ספגת בהתקפת אחת נזק של יותר מהכושר שלך שלא הרג אותך (מה שאומר שאפשר להחיל את החוק הזה על דמויות בדרגה 1, פשוט רוב הסיכויים שהן ימותו לפני ההשפעות...) אז איבדת נקודה אחת של תכונה להחלטת שה"מ או לבחירה אקראית (יש 6 תכונות אז גלגל 1ק6), כשאת הסיבה לכך (תיאור פלאף) אפשר להמציא במקום. אחרי הקרב, אתה עושה גלגול הצלה כלשהו או בדיקה דומה, שקובע אם הנזק הוא תמידי, זמני ויעבור לבד או זמני ואם לא תקבל טיפול רפואי או לחש ריפוי חזק מספיק תוך זמן סביר אז הוא יהפוך לתמידי.

למשל:
ברבונרוק הלוחם הגמד (כושר 16) וטריסטרם האדם האשף (כושר 11) חטפו שניהם כדור אש מהמכשפה שושילה, שגרם לנזק של 28 נק"פ. הם יצאו מזה בחיים, אבל הראייה של ברבונרוק נפגעה קצת לתמיד כשהגבות שלו נשרפו (1- לזריזות) בעוד שטריסטרם נחנק קצת מהעשן (1- לכושר, יעבור תוך שבוע).

אני פחות מבין אותך כי הכוונה הייתה שהנזקים לא תמידיים (מתרפאים אחרי ריפוי/ הקרב מבחינה מכנית ופלאפית אחרי כמה זמן שצריך). כנראה הייתי צריך לציין את זה בראש ההודעה.

המפקד - בדיוק לזה התכוונתי.
זרתוסטרה - אז תוריד ממה שהמפקד כתב את החלק של נזק קבוע. תמיד אפשר להתרפא מזה - למשל בק6 תוצאה של 1 תהיה נזק ליד, 2 - רגל, 3 - ראש, 4-5 - גוף - 6 החלטת שה"מ או נזק קבוע.

זרתוסטרה אמר/ה:
הכוונה הייתה שהנזקים לא תמידיים (מתרפאים אחרי ריפוי/ הקרב מבחינה מכנית ופלאפית אחרי כמה זמן שצריך). כנראה הייתי צריך לציין את זה בראש ההודעה.

אם ככה, אז זה לא באמת איום ממשי על שלמות הדמות - כמו נק"פ, גם אם שברו לדמות שלך את כל האצבעות, פרקו לה את שתי הברכיים מהמקום והוציאו לה את המעיים דרך הטבור וחנקו אותה איתם - בסוף הקרב הכל מתרפא פתאום. הדבר היחיד שנשאר זה סתם עוד חישוב ועוד טבלה שצריך להתעסק בהם באמצע הקרב עצמו.

אני דווקא חושב שכן, זה נותן לה מחסרים בקרב ולפעמים איום של איבוד הכרה. חוץ מזה שלשם זה ריפוי פצעים (בעזרת קסם או טיפול) נועדו- חרפא פגיעות מהקרב. נכון יש גם דברים שהחוק אומר שהם תמידיים- אבל זה רק בתוצאה ממש גרועה בהצלה.
תדמיין את זה ככה, הדמות שלך מקבלת נזק רציני בקרב (נניח כתוצאה מכדור אש), ההדף גורם לה לעוף ולשבור צלע מה שמקשה עליה במהלך הקרב לזוז או לתקוף ומרגיש כמו פציעה ממשית. אחרי הקרב הדמות מתרפאת כתוצאה מלחש ריפוי של הכוהן הקבוצתי אבל עדיין נשארים לה סימנים כחולים/ צלקת (נניח אם לא כל הנק"פ שלה חזר).

מצד שני, אלה בכל זאת השפעות די מינוריות וזמניות, שעולות לך במחיר של יותר התעסקות גם בנוהל הקרב (להכין טבלה מתאימה מראש) וגם בניהול הקרב (לזכור מתי להשתמש בה, לגלגל בה, לתעד את התוצאות וההשפעות שלהן ואחר כך גם לשנות בחזרה עם היעלמות ההשפעות).

תעשה לזה פלייטסט - לא כל מה שנשמע טוב או נראה טוב על הנייר גם עובד טוב במשחק שוטף. במהלך השנים ובמהדורות השונות של מו"ד ששיחקתי בהן, ניסיתי כל מיני חוקי בית של פגיעות-לפי-מיקום ופגיעות קריטיות (כבר בספר השה"מ של מוד"מ2 הציעו שאם פגעת בגלגול של 20, אתה יכול לגלגל עוד גילגול פגיעה כדי לקבוע אם פגעת טוב יותר וליותר נזק) ולא תמיד ההתעסקות הייתה שווה את התוצאה. בשיטות שאינן מו"ד, שנכתבו מלכתחילה עם פגיעות קריטיות ומיקומי פגיעה כמשהו מובנה בשיטת הקרב ולא "מודבק" עליה, זה עבד דווקא סבבה.

בזמנו היה מוצר שנקרא "עשר מיליון דרכים למות", שהיה אמור להלביש את שיטת הקרב המפורטת והריאליסטית של רולמאסטר (שכללה שימוש נרחב בטבלאות של מיקומי פגיעה ופגיעות קריטיות לפי סוג הנשק ובהתאם לשריון) על שיטות משחק אחרות ובהן מוד"מ2 (כשהוא יצא ב-1999 מו"ד3 עדיין הייתה בתהליכי פלייטסט) - לא השתמשתי בו, אבל שמעתי מאנשים שכן שהוא לא היה משהו.

ICE5705.jpg

בגיגול מהיר, מצאתי שאפשר לקנות עותקים שלו במצב ממש טוב (כולל "כמעט כאילו הודפס עכשיו!") באתר הזה ובמחירים של בסביבות 10 דולר, אבל אין לי מושג אם הם עושים משלוחים לארץ:
https://www.nobleknight.com/P/9007/10-Million-Ways-to-Die

זכרתי גם שהיה משהו "רשמי" במו"ד5, ובאמת דפדוף חוזר בספר השה"מ גילה שבעמ' 272-273 יש כללים אפשריים לנזק מאסיבי (אם ירד לך חצי מהנק"פ במכה אחת אז אתה יכול לרדת ל-0, להיות המום וכו') וגם טבלה עם השפעות כמו אובדן עין, פצע מזוהם, צלעות שבורות וכיו"ב - שהמנחה יכול להחליט להחיל במצבים כמו פגיעה קריטית, ירידה ל-0 נק"פ וכיו"ב.

חזרה