• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 מייק מירלס על מבוכים ודרקונים 4

באתר Enworld הביאו ציוצים מעניינים על מייק מירלס ועל השינויים/הבדלים שהוא רצה לעשות במה' 4, לעומת מה שיצא לאור בפועל. ההבדל העיקרי לדבריו הוא שכוונתו הייתה שיהיה שוני ברמות ההתקדמות בין המקצועות השונים ויותר הבדלים ביניהם.
בהמשך, הוא גם מרחיב על דברים שהוא מצר עליהם שהוא לא "בזז" לטובת מה' 5, ומקנח בכך שלדעתו שיטת הקרב ב-4 היא שיטת הקרב הטובה ביותר של מבוכים ודרקונים לדורותיו.
אני מסכים עמו - שווה קריאה
http://www.enworld.org/forum/content.php?5784-Mike-Mearls-on-how-4E-could-have-looked

אני... כל כך לא מסכים עם מה שנאמר שם.

אחד הדברים הנהדרים במו"ד 4 היא שבכל דרגה, הדמות שלך משיגה משהו חדש. כשרון, כוח, מאפייני נתיב מופת וייעוד אגדי (ות'מה). אין במהדורה הזו דרגות מתות. לשנות את קצב ההתפתחות של מקצועות שונים רק ידפוק את זה חזק.
בנוסף, אני דווקא חושב שהחלוקה לתפקידים עובדת טוב. מקצועות שונים יכולים להיבנות בצורה שתאפשר להם למלא תפקיד אחר מהתפקיד המיועד להן (ראה ערך כוהן, שיכול להיות בערך הכל), אבל עדיין הצורה בה הם מחולקים לתפקידים דואגת שיהיה ברור מה יותר טוב איפה, ומוסיפה הרבה לגיוון הקבוצה.

אני מסכים עם נקסטורל שזה שאין דרגות מתות זה אחד מהיתרונות הגדולים של 4, אבל אני לא מסכים שכל מה שאמר מירלס לא נכון.
לצורך העניין, הייתי ממש שמח אם 5 תשאב יותר דברים ממהדורה 4 (ותפסיק להיות חיקוי משעמם של 3.5), והרעיון שיכולות התקלות היו חלקים של יכולות יומיים נשמע ממש מגניב (למרות שאני לא ממש מבין איך זה יעבוד בפרקטיקה).

לא יודע, קראתי ולא היה מלהיב או משהו. הוא רצה את מהדורה 4 יותר... אמורפית?
הקסם של 4 הוא שהיא שוברת את המוסכמות של מו"ד רגיל בהרבה בחינות - היא עובדת שונה לגמרי, מכל בחינה אפשרית בערך - תוסף חצי דרגה להכל (פעם השפיע רק על תה"ב בערך) ערכי תכונה, יכולות התקפיות, לחשים, ריפוי - המהדורה פשוט מעודדת (וברמה אחרת לגמרי) לחימה טקטית ממה שעודדו עד עכשיו.
בנוסף, האיזון שלה מושלם בפוטנציאל (כי כולם בעצם מקבלים בדיוק את אותם מאפיינים בעיקרון, רק שאתה יכול לבחור מאפיין אחד מכמה.)
הל - אנסה בעתיד להסביר איך אפשר לארגן יכולות התקלות כחלק מיכולת יומית - לא כזה מסובך למען האמת.
בכל מקרה, יצא לו אחרת. שיתכנן ככה את מו"ד 6 אם בא לו. או שיטה משלו.

הדבר שהכי התחברתי אליו זה היחס שלהם לאתגר מיומנויות - רעיון נהדר ונפלאות, אולי הכי טוב שהיה במה' 4. אבל גם במקור וגם בתיקון אחרי זה הם עשו פשלות עם החשבון.
ובאמת שמה' 4 לדעתי היא מיוחדת ולא "עוד" מהדורה.

אם מתישהו אצליח למצוא מישהו או משהו שיתרגם את מהד' 4 לשפה של מוגלגים הייתי יכול לחוות דיעה.
אני זוכר שראיתי את הספר וקראתי שוב ושוב ואפילו בנשגבים המוח שלי לא התקמט ככה.
אבל בכללי, קצב התקדמות שונה בין המקצועות אני מתאר לעצמי היה מסבך הכול יותר.
אני אשמח שמהד' 5 תתרחק ממהד' 4 כמו מאש. מהד' 5 מושלמת למוגלגים כמוני...

וקצב ההתקדמות שונה למצועות, היא אחד האלמנטים שלא אהבתי במהד' 2

חזרה