• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ניתן לשחק מבוכים ודרקונים עם ספרים ממהדורות שונות?

Yuval

פונדקאי חדש
שלום, אני רוצה להתחיל לשחק מבוכים ודרקונים.
אירגנתי קבוצה של שחקנים חדשים אז אף אחד לא ממש יודע את התשובה.
יש לי ספר מדריך לשחקן של מהודרה שלוש וספר מדריך לשליט המבוך מהדורה ארבע. אני יכולה לשחק איתם ביחד?
אם כן עדיף לי מגדיר מפלצות של מהדורה שלוש או מהדורה ארבע?
תודה רבה מראש לכל העוזרים.

בסך הכל, כן. אם את מתעלמת מכל הפן המכאני של המדריך לשליט המבוך, הוא כולל עצות והבהרות כיצד להנחות- ולכן אפשר להשתמש בו עם כל נהדורה.
עם זאת, מבחינה מכאנית תצטרכי להשתמש רק בספר לשחקן של 3, וזו בעיה כיוון שאי אפשר כבר להשיג את ספר המפלצות של המהדורה הזו (למרות שיש הרבה באינטרנט באופן חוקי אם את יודעת אנגלית).

לא. מהדורות שונות של מו''ד משתמשות בחוקים שונים, ולכן את לא יכולה לשלב חוקים ממהדורה שונות.
אם את משחקת עם חוקי מהדורה 3, החוקים שבמדריך לשה''מ מהדורה 4 פשוט לא רלוונטיים עבורך, ואם את משחקת עם חוקי מהדורה 4, הסל''ש של 3 פשוט חסר תועלת.
אבל בנוגע למקרה שהזכרת - המדריך לשה''ם של מהדורה 4 הוא ספר שמאוד אהבתי, והוא לא כולל הרבה חוקים. לכן אני ממליץ לקרוא אותו בלי קשר למהדורה שאתה משחק, אבל תשיגי גם את המדריך לשה''ם של 3, כי הוא מכיל את כל חפצי הקסם, ואת מגדיר המפלצות של 3.
או שתקני את הספר הבסיסי של פאת'פיינדר - שיטה שדומה במהותה למו''ד 3.5, שזמין בארץ בעברית. עולה 200 ש''ח, ולפעמים יש מבצע עליו ועל אוגדן המפלצות של פאת'פיינדר במחיר כולל של 300 ש''ח. בנוסף, פורסמו הרפתקאות מוכנות של פאת'פיינדר בעברית.
אם את רוצה לקנות ספרים של מו''ד 3.5 או 4, או ספרים באנגלית, את מוזמנת להגיע לכנס דרקוניקון בשבוע הבא בימי חמישי לשישי - 23-24.8. יש שם דוכני יד שנייה, ועם קצת מזל תוכלי למצוא שם את הספרים שאת רוצה.
או לפרסם הודעה בבזאר יד שנייה שבפורום השולחן העגול.
עריכה - התייחסתי רק לספרים בעברית. באנגלית, כמו שנקסטורל אמר, את יכולה להשיג הכל

כשאתה אומר הכל, זה כולל את המדריך לשה'' ם מהדורה שלוש גם? ואתה מתכוון אפשרי לקנות את הספרים או אפשרי למצוא באינטרנט בחינם באופן חוקי?

הכל זה כמעט כל ספר שהודפס אי פעם, אבל באנגלית. יש אפשרות לקנות קובץ pdf באופן חוקי, לקנות ספר מודפס מיד שנייה, ואפילו במצב סביר, או להוריד קבצים לא חוקיים, ואז צריך להיזהר מוירוסים.

רוב המהדורות של מו"ד/מוד"מ לא תואמות אחת לשניה ומלבד מושגים דומים די ממציאות את הגלגל מחדש כל פעם.
אפשר כמובן לקרוא תכנים של מהדורה אחרת מזו שבה משתמשים כדי לקבל רעיונות והשראה, אבל מבחינת חוקים - זה כמו לנסות לתדלק מנוע בנזין בסולר.

אם אתם משחקים באנגלית, המהדורה הרלוונטית היא החמישית שכוללת שלושה ספרי בסיס (שה"מ, שחקן ומפלצות).
אם אתם מעדיפים מוצר בעברית, הכי עדכני וזמין הוא פאת'פיינדר שכולל שני ספרי בסיס (ספר כללים שזה שה"מ+שחקן וספר מפלצות)

באופן כללי, אם אתם שחקנים חדשים ואין לכם הרגלים/נוסטלגיה/סט מלא של ספרי כללים שחבל לקנות חדש, אז הכי כדאי זה להצטייד ולהשתמש במוצרים העדכניים בשוק - ככה גם תמצאו יותר חומר חדש ונגיש וגם שיח משותף עם שחקנים חדשים אחרים.

במאמר מוסגר, אציין שאם אתם שולטים היטב באנגלית, מו"ד/פת'פיינדר היא ממש לא האופציה היחידה - יש הרבה שיטות משחק שונות ומגניבות, שאולי פחות נפוצות אבל עדיין לא רעות בכלל וכיף לשחק בהן. כמו כן, למו"ד3 יצאו כל מיני שיטות-תואמות שחלקן חינמיות, וכן יש גרסאות חינמיות למהדורות מו"ד ישנות יותר כמו "אדון הלבירינת" או "חרבות וכשפים" (שהאחרונה אף תורגמה לעברית).

חזרה