• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

אלפית וגמדית - בעברית?

Sayeg

פונדקאי מהשורה
היוש
בשבוע הבא אני נרגש להתחיל לשה"ם לכמה חברים קרובים הרפתקת D&D, אחרי שכולנו לא שיחקנו כמה שנים. נכון לעכשיו אני לא בארץ, ולכן הספר שרכשתי באנגלית.

בחלק אינטגרלי מאוד בהרפתקה, השחקנים יצטרכו לתרגם כתבים מאלפית וגמדית בשביל לפתור חידה, כשלרשותם האלף-בית בשתי השפות בשביל להבין איזה אות בשפות הזרות הללו הופכת לאיזה אות בCommon language.
בעיה: תכננתי להשתמש ישירות באלף-בית שנמצא בספר (באנגלית, עמודים 122-123) אבל הוא באנגלית ואנחנו כמובן נשחק בעברית! אני לא מתכוון לבקש מהשחקנים לפתור את החידה הזו באנגלית, כולנו אוהבים את השפה שלנו וחלק מהם לא מדברים אותה טוב כמו עברית. כמו שציינתי אני לא בארץ כרגע ואין לי גישה לחנויות שמוכרות ומציגות את הספרים בעברית, ולכן אני קצת בבעיה.

האם מישהו יודע אם במהדורה העברית האלף-בית של השפות הללו מתורגם לעברית? הרשימות נמצאות בפרק 4: Personality and background. בנוסף, אם יש רשימת אלף-בית של גמדית או אלפית שמקורה לא ממבוכים ודרקונים זה גם כן ממש בסדר, כל עוד זה נראה מגניב ואוטנטי. חיפשתי את של טולקין בגוגל אבל לא מצאתי תרגום גם במקרה הזה.

מודה לכולם!

באנגלית יש יותר אותיות מבעברית, אבל מצד שני יש בה גם כמה חוסרים כמו ח' ו-צ', או שאין הבדל בין א ל-ע.
אבל ממילא הפונט האלפי לא מבוסס על כתב קיים בדרך כלל - אז פשוט תצלם או תסרוק אותו ותתאים באקראי 22 אותיות מתוכו לא-ב העברי ואתה מסודר.

חזרה