• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

השוואה מפורטת בבקשה

matande1

פונדקאי מהשורה
מישהו יכול בבקשה לעשות לי השוואה מפורטת בין פאת'פיינדר וגרסה 5?
עד היום שיחקתי רק פאת'פיינדר אבל התחלתי לחקור טיפה על גרסה 5 והיא נראית הרבה יותר מאוזנת, הרבה יותר קלילה ויותר מתאימה לוייב של הקבוצה שלי, שגם ככה חלקה מרגיש שהמשחק קצת כבד מדי.

בעיקרון, מהדורה 5 פחות מסובכת מפאת'פיינדר, אבל היא עדיין מו''ד, והיא עדיין מסובכת מאוד יחסית לשיטות אחרות.
לגבי איזון, אני לא ממש קראתי את הספרים של מהדורה 5, רק שיחקתי בה, לפי מה שראיתי האיזון דומה למהדורות אחרות, אשפים עדיין חזקים מדי.

להתרשמות מהירה, אפשר להוריד את חוקי הבסיס של מהדורה 5 בחינם באתר הפונדק:
https://www.pundak.co.il/site-news/599-dnd5-basic-download

בהצלחה!

מהדורה 5 הרבה יותר פשוטה מפאת'פיינדר, אבל הרבה פחות customizable, אם זה הגיוני... כוונתי היא שבפאת'פיינדר קל הרבה יותר לבנות דמות מאוד ייחודית ולפי רצונותיך (אפשר לעשות את זה גם ב5, פשוט בגלל שהחוקים יותר פשוטים זה יותר קשה). אבל שוב, אם הקבוצה שלך מרגישה שהמשחק טיפה כבד עליהם, חמש ממש קלילה ממש נוחה וממש כיפית, ולא צריך הרבה זמן כדי ללמוד אותה, במיוחד אם כבר יש לכם ניסיון בפאת'פיינדר.

קודם כל, השוואה ממעוף הציפור של המהדורות השונות - https://www.pundak.co.il/library/dnd/742-dungeons-dragons-editions

בקשר להשוואה, מאוד תלוי מה אתה מחפש, וגם אם אתה מנחה או שחקן. בנוגע לשלוש נקודות שציינת:
איזון - פאת'פיינדר ומו"ד 5 לדעתי מאוזנות באותה המידה, בגדול. בשתיהן למטילי לחשים יש יתרון. השיטה שבאמת מאזנת נהדר בין כל המקצועות היא מבוכים ודרקונים 4.
קלילה - אין ספק שמבוכים ודרקונים 5 יותר קלילה, והרבה יותר קל להריץ ולבנות בה דמות. פאת'פיינדר בעלת מטען מכאני עודף לפעמים, אבל מצד שני יש לה הרבה יותר עושר מכאני ואפשרויות. אם אתה מחפש משהו קליל יותר, מבוכים ודרקונים 5 מנצחת בלי למצמץ.
מתאימה לוייב של הקבוצה - קשה לדעת למה הכוונה :) בעיניי חמש הרבה יותר כיפית להרצה. וגם הקרבות לוקחים פחות זמן בממוצע, יתרון אדיר. כשחקן, חמש קצת "משעממת" מכאנית. אם הדגש הוא על הסיפור ומעשי הגבורה של הדמויות, חמש לוקחת. אם הדגש הוא על המכאניקות המטורפות ושילובים מגניבים, פאת'פיינדר מובילה. אם הדגש הוא על משחק טקטי ואיזון, ארבע מעולה.

חזרה