• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

רק עכשיו

havana97

פונדקאי חדש
רק עכשיו התחלתי להתייחס לדי אנ די כשיטה אמיתית ויש לי כמה שאלות למטרידות אותי.

1. כל לבל אי זוגי הדמות מקבלת פיט חדש, השאלה שלי היא האם ההתקדמות הזאת כשורה למקצוע או לדמות עצמה, כלומר בקרוס קלאס האם אני מקבל פיט בלבל רביעי כי אני מתחיל אותו כמקצוע חדש ואני מפספס את הפיט של הלבל החמישי או שהדבר מתייחס ללבל הכולל?
2. האם הריפלקס סייב עובד גם עם חצים או שרק עם כדורי אש וכל מני קסמים דומים?
3. כאשר יש נשק שתי ידיים האם משתמשים בפיט טוו וופון פייטינג או שייש פיט שלא שמתי לב אליו?
4. איך אני קובע מהו הרף שאותו צריך לעבור בבדיקות מידע, האם ישנו אומדן או שזוהי החלטה שרירותית ונתונה לחלוטין לידי השה"ם?
5. במה שונה D20 אלטרניטי מאשר די עשרים הרגיל, לפי הבנתי יש הבדל בכמה מהחוקים ושינויים בחלק מהמערכות, במה זה מתמבטא?
6. האם המצב הנפשי של הדמות יכול להיחשב כמיסק מודיפייר לוויל סייב, כפלוס או מינוס והאם ישנם דרכים למדוד את השפיות בנקודות (בשיטה שאינה של קול אוף קטולו)?

דבר ראשון לא ברורה השיטה שאתה משתמש בה. נראה לי שאתה משתמש בפאת'פיינדר, כי רק בה מקבלים כשרון כל רמה אי זוגית. לכן אענה בהתרם.
1. יש להבדיל בין רמות דמות לרמות מקצוע. הדמות מקבלת כשרונות, העלאת ערכי תכונה, ומאפיינים נוספים לפי דרגות הדמות שלה. דרגת הדמות שווה לסך דרגותיה בכל המקצועות שלה. מאפייני מקצוע מופיעים בתיאור המקצוע ואותם הדמות מקבלת לפי מקצוע. ז''א שאתה מקבל כשרון ברמות אי זוגיות תמיד.
2. חיצים לא מאפשרים הצלת תגובה. זו התקפה נגד הדרג''ש שלך. רק מה שמצוין המאפשר הצלת תגובה מאפשר.
3. לא צריך כשרון מיוחד ללחימה בנשק דו ידני. אם אתה רוצה יש vital strike שמאפשר לך לגרום נזק כפול בהתקפה בודדת.
4. יש אומדן כללי, אבל השה''מ תמיד יכול לשנות את הד''ק כרצונו.
5. לא יודע.
6. אפשר לקבוע חוק בית לגבי זה, מן הסתם יש מחלות שמשפיעים על המצב הנפשי (שלא ראיתי), אבל לא ראיתי דבר כזה בחוקים. ובספר ultimate campign יש מערכת שפיות כמדומני.

נראה שאתה קורא את הספרים באנגלית. עדיין אפשר לקנות את ספר הבסיס בעברית בחנויות, אבל הוא עומד לאזול מהמלאי. אם אתה רוצה לשחק פאת'פיינדר ממליץ לך לקנות עכשיו.

אני מניח שמדובר במהדורה 3.5./פא'תפינדר אענה לפי הסדר.

1.- אין קשר לדרגות מקצוע, אפשר להיות אשף1/מכשף1/נוכל1/ וליהות עם אותה כמות כישרונות כמו נוכל 3. אלא אם כן למקצוע רשום במפורש שהוא מקבל כישרונות נוספים כשהוא עולה בדרגות (כמו לוחם ב3.5)
2.- הצלות עובודת רק נגד מה שתוקף אותם, אתה לא קובע שאתה מגלגל תגובה נגד משהו, אלא אם כן נאמר שאתה מגלגל תגובה. כדור אש לדוגמה מציין שיש הצלת תגובה ממנו, בעוד חץ תוקף את דירוג השריון (דרג"ש/AC). יכול להיות שהשה"מ יחליט שיש אירוע שמצדיק תגובה, (כמו נגיד שמטח של עשר חצים נורה על הדמות, ונראה לי יותר פרקטי שהדמות תנסה לקפוץ הצידה מאשר לחסום אותם כמו התקפה רגילה) אבל בכליי. אלא אם כן נאמר אחרת, אתה לא משתמש בהצלה.
3.- לא מבין מהניסוח. אם אתה רוצה להילחם עם 2 נשקים- האחד בכל יד- אז צריך את הכישרון ללחימה בשני כלי נשק. אם אתה מדבר על נשק רגיל שאתה מחזיק בשתי ידיים- לא דורש כל כישרון
4- יש כמה ספרים שמציעים טבלה לשם כך, אבל זה יכול להיות גם קביעה שרירותית של השה"מ
5.- בחיים לא שמעתי על סוג נוסף של ק20 במו"ד לדורותיה.
6. - בעיקרון לא. אין לזה השפעה ואי אפשר למדוד את זה. אבל יצא בזמנו ל3.5 ספר הרחבה בשם heros oh horor שמכיל נתונים לכל הדברים האלה, לרבות סולם השחתה לדמות וכאלה. אישית בחיים לא השתמשתי ולא מוצא סיבה להשתמש. יש כמה יוצאי דופן שהם תוספי מורל וכאלה, אבל זה לא מעיד על הכלל, ולרוב הדמוית לא יהיה כאלה.

5. חוקים נוספים, כמו אלו שהוצגו לשפיות. יש Call of Cathulhu D20 לדוגמה, שפועל בצורה מאוד מאוד שונה ממו"ד רגיל, וכולל מדד שפיות. יש D20 Modern למשחק מודרני ומגיע עם חוקים משלו ו-D20 Future למשחק מד"ב. כול מערכה יוצרת חוקים משלה ומשנה חוקים משלה, אבל בגדול החוקים הנוספים האלו לא אמורים להטריד אותך אם אתה לא משחק במערכות האלו. כן תצטרך ללמוד אותם אם אי פעם תעבור לשחק בשיטה האחרת, אבל ברגע שאתה מבין את הבסיס של מנוע ה-D20 זו לא עבודה כזו קשה ללמוד שיטות חדשות המבוססות על זה.

חזרה