• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הסבר על מצליפי מוח?

Doctor Who

פונדקאי מהשורה
שיעמם לי אז קראתי עוד פעם את כל הספרים של מו"ד 4 והחלטתי שאני מאוד מתעניין במצליפי המוח ולכן אני שואל: האם מישהו פה יכול להביא לי מקורות מידע או לכתוב על האילת'ידים בכל המהדורות, הרחבות וכולי, אז תודה לכל המשיבים, זה מאוד עוזר לי

אכן. הגעת למפלצת האהובה עלי!
במו''ד 4 יש את המגד''מ השלישי, שמכיל מידע על מצליפי מוח של ג'ון. מה זה ת'ון? הם לא מוכנים לספר.
אולי גם במדריך לשה''ם לממלכות נשכחות יש איזה אזכור.
במו''ד 3 יש אותם המגד''מ הרשמי ואת מצליפי המוח של ת'ון במגד''מ החמישי.
כמו כן ניתן למצוא אותם בספר lords of madness - the book of abberations, שזה ספר חובה לכל חובבי התפלצים, ובספר expanded psionics handbook, כי תפלצים וכוחות פסיוניים קשורים בקשר הדוק זה לזה.
יש גם ספר שנקרא underdark, ומכיוון שהוא עוסק בunderdark אז אני מניח שיש בו מצליפי מוח.
לעיון נוסף עיין על הגית'זראי ועל הגית'יאנקי, הגזעים שמצליפי המוח שיעבדו, גם בספרים שהצגתי.
מצליפי מוח מופיעים גם בספר גלות מטרילוגית האלף האפל של סלבטורה, והם מוצגים כבעלי בריתם של האלפים האפלים בעולם של טוריל (ממלכות נשכחות).

קראתי על גזע הג'ית, לפחות במהדורה 4 אין יותר מידע עליהם, ואם כבר מדברים על האילת'ידים, האם אפשר גם לכתוב על המרחב שמעבר? והאם יש קשרים בין כל הגזעים, בנוסף, יש את המפלצת star spawn, מתי היא נחשפה לראשונה והאם יש גם להם קשר לאילת'ידים, האם נשארו אילת'ידים במרחב שמעבר?
ובכללי, יש כל כך הרבה מה לקרוא עליהם

על הגית' אתה יכול לחפש בספרים של 3.5.
בגדול הם מרדו במצליפע המוח ואז התפצלו עקב חילוקי דעות מסוימים.
הגית'זראי הם חבר'ה נחמדים שהלכו ללימבו/מישור היסודות כדי להיות נזירים ולא להפריע לאחרים, והגית'יאנקי הם חבר'ה פחות נחמדים שהפכו לשודדים אסטרליים.
הם שונאים אחד את השני והורגים אחד את השני בכל הזדמנות, אלא אם כן יש מצליפי מוח בסביבה, ואז הם מתאחדים כדי להרוג אותם קודם. בכלל, הסיבה היחידה שמצליפי המוח שורדים זה כי הם מרגלים אצל כולם (כשהם חסינים לריגול כי אם איזה אחד מהם יבגוד המוח המרכזי מיד יחוש בו, והופה - לינץ'!) ודואגים ללבות את השנאה בין הגית' כדי שלא יתאחדו ויחסלו אותם טוטאלית.
לא מכיר מקורות מידע על המרחב שמעבר, נראה לי שחלק מהקונספט שלו הוא להיות מקום סלחתי מוכר לחלוטין שלא מבקרים בו בהרפתקאות כי רק להתקרב אליו מנקז לך את השפיות.
Star spawn נחשפו לראשונה במהדורה 4.
בקשר להרס העולם, אכן היה על זה דיון בתקופה הקצרה אחרי ההרשמה שלי שהייתי פעיל בה...
https://www.pundak.co.il/forums/threads/34330hilit=מה+אני+מפספס+פה

מה הגודל של המוח המרכזי?
אני יודע שבמגדיר 3 של מהדורה 4 המוח בגודל עצום או גדול, האם בכללי יש יותר גדולים? כי בראשונה כשקראתי על המוחות הגדולים דימיינתי משהו בגודל כפר עם יכולות טלקינטיות עצומות.
והאם אתה יודע על הרפתקה שכוללת כניסה למרחב שמעבר? והכי חשוב, האם יש בריתות בין ביצורים שבאו מהמרחב שמעבר?

מוח בגודל כפר? מוגזם. הם חיים במערות תת קרקעיות, ולמרות שיש מערות גדולות, לפעמים צריך לעבור דירה במנהרות צרות. גודלעצום זה די להוציא למרות שמסתבר שישנם מוחות כבירים.
הרפתקאות במרחב שמעבר? כאמור, לא יודע ולא נראה לי שיש.
על בריתות בין יצורים מהמרחב שמעבר אני פשוט לא יודע. כמובן, ייתכנו בריתות בין יצורים אינדיבידואלים, אבל בריתות בין גזעי חוצנים לא ידועות לי. אולי הבריתות חשאיות ואני לא יודע עליהם. :)

באיזו גרסה התווספו האילת'ידים למשחק?
בקשר לגודל כפר, לא כזה מוגזם אם הוא המוח הראשי של כל האילת'ידם, אם יש כזה
אם הם מהעתיד איפה החלליות? אגב, יש איזו מפלצת שמזכירה דאלק?

אני מניח שהאילת'ידים הגיעו במהדורה 1, צריך לשאול את המפקד האלמוני, וגם אני סקרן לדעת מאיפה ההשראה למפלצת.
המוח הראשי הוא מוח מרכזי של קהילת אילת'ידים. לכל קהילה יש מוח משלה, שמורכב מהמוחות של האילת'ידים בקהילה שמתו. אצל אילת'ידים אין חיים לאחר המוות, רק הצטרפות למוח המרכזי, והעונש הנורא מכל הוא לא להצטרף אליו לאחר המוות. לכן אילת'ידים שביצעו פשעים נוראים מחפשים דרכים להאריך את חייהם ואף להימנע ממוות, כי הם לא הולכים לגן-עדן או לגהינום אחר כך. הם הולכים למוח המרכזי או לכלום מוחלט.
הספינות של האילת'ידים נקראות נאוטילוידים ומונעות בקסם. הן עשויות מקונכיות של חלזונות ענקיים, והידע כיצד לבנות אותן עוד לא התגלה.
מה זה דאלק?

אביעד אמר/ה:
אני מניח שהאילת'ידים הגיעו במהדורה 1, צריך לשאול את המפקד האלמוני, וגם אני סקרן לדעת מאיפה ההשראה למפלצת.
המוח הראשי הוא מוח מרכזי של קהילת אילת'ידים. לכל קהילה יש מוח משלה, שמורכב מהמוחות של האילת'ידים בקהילה שמתו. אצל אילת'ידים אין חיים לאחר המוות, רק הצטרפות למוח המרכזי, והעונש הנורא מכל הוא לא להצטרף אליו לאחר המוות. לכן אילת'ידים שביצעו פשעים נוראים מחפשים דרכים להאריך את חייהם ואף להימנע ממוות, כי הם לא הולכים לגן-עדן או לגהינום אחר כך. הם הולכים למוח המרכזי או לכלום מוחלט.
הספינות של האילת'ידים נקראות נאוטילוידים ומונעות בקסם. הן עשויות מקונכיות של חלזונות ענקיים, והידע כיצד לבנות אותן עוד לא התגלה.
מה זה דאלק?
בכללי, רוב מה שנכתב ידעתי, את כולו או חלקים, על זה כמעט ולא היה לי מושג, תודה
דאלק זה הגזע שנלחם בדוקטור הו, סיפור ארוך אבל בקיצור נוסע בזמן, גזען קיצוני שהושפע על ידי הנאצים וכולי
ת'אמת ידעתי שאתה לא יודע על דוקטור הו, אבל שכחתי להפנות את השאלה לכולם
אביעד אמר/ה:
תקרא לזה פער בהשכלה

טוב, אין כאן שאלות שמופנות אליי כרגע, אבל אני לא אפספס הזדמנויות לדבר על מצליפי מוח.
עכשיו אני שואל את השאלות:
איפה ניתן למצוא מידע על מסע בזמן? לאו דווקא של האילת'ידים, אפילו של קרמון ורייסטלין. מעניין אותי לדעת איך הם חזרו בזמן.
האילת'ידים הן האבות של עצמם - אבל מה קרה לפני שהם נכנסו ללולאת הזמן הזו? ומה יקרה אחריה שהם כל כך חששו ממנו עד כדי כך שהם הסתבכו עם הזמן?
ושאלה מכאנית - אילת'ידי נזיר (3.5) תוקף בפעולת סיבוב מלא גם בסערת חבטות וגם ב4 משושים? והאם הוא יכול להשתמש במשושים לסערת חבטות? האם זה הוגן לתת למצליף מוח נזיר שימוש בלתי מוגבל באגרוף הלם מכיוון שגם ככה יש לו פיצוץ מוח?

מפלצת שמזכירה דאלק- לא, מסיבה מסוימת. זה מו"ד. אולי מלחיה מונפשת. מפלצת של נאצי-חלל שמסתובב בתוך מלחייה ויורה קרני מוות ממקציף ביצים או שואב לאויבים את המוח עם פומפה לא נשמע כ"כ מו"די.

מבחינת השראה לאילת'ידים- קת'ולהו, לא?
כמו כן, בדיקה מהירה בוויקיפדיה מגלה שהם הופיעו במהדורה הראשונה של מבוכים ודרקונים בnewsletter של TSR, ואחר כך בהרחבה Eldritch Wizardry.

בסדר, אז גיגול קצר הראה לי את זה:
https://www.pundak.co.il/forums/threads/36191#p624635
https://www.pundak.co.il/forums/threads/36191#p624642
זה תכ'לס רק למה גאלאן אוהב אותם וזה, אבל זה משהו.
יש גם את הציטוט המתומצת מאוד הזה:
גאלאן אמר/ה:
[post]617491[/post] מצליפי מוח - נקראים גם אילת'יד. הם בעלי יכולות שליטה מוחית שונות, ומתמחים בקסם פסיוני, או בקסם רגיל בעולם ללא כוחות פסיונים. ניזונים ממוחות, ומכאן השם.
אני עצמי לא יכול להגיד לך יותר מזה, בעצם, הידע היחיד שיש לי על מצליפי מוח הוא מספרים מושאלים ומהספר גלות, של ר.א סלבטורה.

השם שלהם לא נובע מהתפריט שלהם. הוא נובע מהיכולת המוחיות שלהם, החל מכוחות פסיוניים, המשך בשיתוק אנשים, וכלה בשליטה מוחית מלאה ביצורים, ואף בהשמדת התודעה המקורית שלהם בתהליך הרבייה שלהם.

הפועל flay יכול להיות מתורגם כלהצליף, להרתיח/לצרוב או לפשוט את העור. ראיתי כבר שתרגמו אותם לעברית כ"שולקי מוחות" אבל גם כ"מעופפי מוח" בגלל שגיאה של המתרגם שחשב שמדובר בfly.

הם מאוד דומים לעיצוב של קת'ולהו, אבל חוץ מהמראה הכללי של "ראש תמנוני על גוף דמוי-אנושי" והיכולות המנטליות לגרום לנזק מוחי, אין באמת הרבה דמיון בינם לבינו. הם הופיעו כבר בהרחבה למו"ד העתיקה-באמת, ולפני זה התפרסמו במגזין "סטרטגיק רוויו" שאחרי ארבעה או חמישה גליונות שינה את שמו ל"דרגון" והחזיק בשם הזה כ-350 גליונות...

חזרה