• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 דרקונים ונתונים [דו"נ 20] ה"זיז" כי מה רע בקצת יהדות -3.5

אז כן, ליהדות יש מיתולוגיה משלה, ויש לה שילוש משלה, "שליט" לאדמה, למיים, ולאוויר.
את השליט של המים מקירים רבים בשמו, לוויתן. תומס הובס אפילו ביסס את הספר והתורה שלו על שמו של היצור הזה (leviathan)
את שליט האדמה, בהמות. אנחנו מקירים ממס' מקורות אחרים, אבל הוא מופיע גם במקורות היהודים.

מי שלא זכתה למספיק תשומת לב היא הזיז, ציפור שאמורה להיות שליטת האוויר, שאת הבשר שלה נאכל יחד עם הבשר של השניים האחרים באחרית הימים, אבל עד אז. למה לא להכניס אותה למו"ד.

אז מאחר ומדובר ביצור שהפלאפ שלו כבר קיים, מספיק להגיד שזה אמור להיות יצור אווירי ענק, כי בתיאורים שלה היא מוסגלת לחסום את השמש בכנפיה, ועל פי אגדה שאני זוכר שקראתי (ולצערי לא מצליח למצוא עוד) תוכן הביצים שלה היו מסוגלות להטביע ערים שלמות.

הזיז היא תופעת טבע, היא לא משהו שמופיע סתם ככה, בעולם גנרי, הייתי מציע שהיא חייה של אחד האלים, או התגלמות של אל/ת טבע כזה או אחר, היא בסופו של דבר "כמעט אפית" (עוד מעט אסביר למה) והיא יכולה להיות סוג של קרב אחרון בהרפתקה, אולי עם יכתבו נתונים גם לשנים האחרונים, הם יכולים להיות יחד ה"מוטיב" של המשחק.

בכל מקרה, הקראנץ' הוא בעייתי, בעיקר בגלל שמאחר ואנחנו מדברים על יצור שאמור להיברא ביום החמישי לבריאת העולם, ומאחר ואומנות יהודית עתיקה לא הכי שרדה עד ימינו אנו, קצת קשה לקבוע כיצד הוא נראה.
הלכתי לבדוק בספר תהילים, שכן האזכור הראשון של הזיז מופיע שם, אבל לצערי, בשני הפרקים שבו הוא מוזכר, אין תיאור. על כן, ניגשתי למקור הבא, תלמוד בבלי במסכת בבא-בתרא, אין בדיוק תיאור של הדבר במלאו, אבל מדובר "על עוף שרגלו בקרקע וראשו ברקיע"

מאחר והמקורות לא בדיוק נותנים תיאור מדויק, הלכתי לחפש מקורות דומים, נראה שהסימורג הפרסי הוא "בן דוד" רחוק של הזיז, הסימורג נראה ככה:
sfa__simurgh_by_unita_n-daxii5u.jpg

האמת שהדבר הזה נראה לי כמו גריפון, ורציתי לפני שאני הולך על לכתוב נתונים ליצור "לא-יהודי" תחת מיתולגיה יהודית, לוודא שאני לא מוצא משהו מספיק קרוב.
אז הודות לווקיפדיה, מצאתי את התמונה הבאה,
Lev-Beh-Ziz.jpg
, שמתוארכת בערך לשנים 1236-1238, הזיז הוא השלישי ברקע, וגם פה הוא "גריפוני"
בסופו של דבר, החלטתי ליצור 2 גרסאות לזיז. האחת יותר קלאסית, לקחתי את ציפור הרוק ממגדיר המפלצות ונתתי לה את מירב ק"פ שהיא יכולה לקבל בטבעיות, התוצאה להלן: (באנגלית)
Colossal Roc (Advanced Hit Dice) CR 22
Always Neutral Colossal Animal
Init +2 (+2 dex)
AC 18 FF 16 Touch 4
(-8 size, +2 Dex , +14 natural)
HD: 54
HP: 729 (54d8+486)
Fort +38 Ref +31 Will +21
Speed 20 ft. (4 squares), fly 80 ft. (average)
Base Atk +40 Grp +72
Attack: talon +48 3d6+16
Max Power Attack: talon +8 3d6+56
Half Power Attack: talon +28 3d6+36
Full Attack: 2 talons +48 3d6+16, bite +46 3d8+8
Space 30 ft. (6 squares) Reach 20 ft. (4 squares)
Abilities Str 42(+16) Dex 15(+2) Con 28(+9) Int 2(-4) Wis 13(+1) Cha 11(+0)
Stat Points Gained From Advancement: 9
Feats: Alertness, Flyby Attack, Iron Will, Multiattack, Power Attack, Snatch, Wingover
Skill Points: 57
Skills: Hide +21, Listen +20, Spot +20
Gear:
Total Cost of Gear: 0gp
Low-light vision(Ex):
התוצאה של ה"זיז הקלאסי" הוא ציפור מאוד גדולה (יש דרקונים שלא מגיעים לגודל שלה) והאמת שאני גם מסוגל לראות אותה צדה לה דרקונים לטרף. היא בד"א 22, שזה טכנית מעל מגבלת הדמוית הלא אפיות, אבל עדיין מספיק קרוב כדי להיות אפית. בסה"כ היא נחמדה, אבל היא מרגישה לי... לא שלמה.

אז הלכתי ליצור את הגרסה השנייה, נבסס אותה על הגריפין, ואני אשבש את החוקים, ואלביש עליו Titanic Creature למרות שהוא יוצא מחוץ לדרישות התבנית (מופיע במגד"מ 2)
ziz CR 17+epic
Always Neutral Gargantuan Magical Beast
Init +2 (+2 dex)
HP: 402 (25d10+21)
Fort +31 Ref +19 Will +19
Full Attack: Bite +35 3d8+17, 2 claws +31 3d6+9
Full Attack: Bite +35 3d8+17, 2 claws +31 3d6+9, 2 rakes +8 1d6+9
Space 20 ft. (4 squares) Reach 20 ft. (4 squares)
Pounce(Ex): If a griffon dives upon or charges a foe, it can make a full attack, including two rake attacks.
Darkvision(Ex): 60 ft.
Low-light vision(Ex):
Scent(Ex):
A trampled opponent can attempt either an attack of opportunity at a -4 penalty or a Reflex save (DC 22 the titanic creature's Str bonus) for half damage.
sr 30
dr 10/epic
התוצאה הייתה יצור בד"א 17, שאני די מבסוט ממנו, אבל הוא לא מרגיש לי מספיק "ייחודי" אז נתתי לו הפחתת נזק 10/אגדי והתנגדות לחשים 30, זה אמור להפוך אותו ליותר מסוכן, אבל תמיד אפשר להוריד אותן ואז הוא רק "גריפין עצום"

דבר אחרו שיכולתי לעשות זה להוסיף את אותה תבנית על נשר רגיל, אבל הרגשתי שאם הגריפין לא הרגיש "אגדי" מספיק ככה, אז יצור בסיס שהוא נשר יהיה אותו דבר.

יכולות חיצוניות שהייתי מוסיף לכל אחד מהם, זה העובדה שהאיזור שנמצא מתחת לצל שלהם מושפע מלחש חשיכה (מרוב שהוא מסתיר את השמש), וכנראה יכולת בליעה בשלמות, אבל יש ליכולת כזו נטייה להיות מסורבלת ב3.5 אז וייתרתי מראש.

בנימה זו, נראה, אם אני אספיק לפני תחילת הסמסטר, אולי אכתוב גם את הלוויתן והבהמות, אבל יותר חשוב היה לי להציג את הזיז.

הסיפור על ביצה שנשברה והחלבון שלה מציף עיר מתייחסת לעוף בשם "בר יוכני". לא ברור אם זו אותה חיה כמו זיז. מצד אחת, שתיהן ציפורים גדולות. מצד שני, זיז יש כנראה רק אחת ואילו בר יוכני יש כמה (אם הוא "בר" יוכני הרי שזה הזכר, ולכן הוא מטיל את הביצה אלא רק נושא אותה מהמקום שבו הוטלה אל קן חדש - וזה עוד לפני שדירנו על גוזלים).

אני חייב להגיד, באמרת צד. שזה שהדיון פה מתייחס למאיפה היצור הזה מגיע במקור, או התמונה שאין לי מושג למה המפקד האלמוני החליט לשתף פה, ולא.. אני יודע.... בעיקר. זה חלק מהסיבות שאני מאבד את הרצון לכתוב לדו"נים הללו.

התייחסת לסימורג - ובמקרה ראיתי תמונה מאודנחמדה שלו לאחרונה אז שיתפתי אותה.

יתכן ויש קשר השראתי כזה או אחר בין הסימורג (שבדרך כלל אכן מופיע כדמוי-גריפון) לזיז (שמתואר לפעמים כגריפון) או אולי אפילו ליצור מיתולוגי קדום יותר מהמיתולוגיה השומרית המוכר כ"אנזו" או "נשר האנזו" שהוא כמו גריפון רק הפוך - עם גוף של נשר וראש וטפרים קדמיים של אריה.

הרי הרבה מהחשיבה המיסטית היהודית התפתחה במהלך גלות בבל, ויהודי בית שני הכירו היטב גם את התרבות הפרסית, ככה שהשראה עיצובית כזו בהחלט אפשרית.

ואני לא מבין למה אתה מתבאס - הייתי אומר שזה דווקא די מגניב שמה שכתבת מעורר עניין, הנאה, אסוציאציות לרעיונות נוספים (קרובים או רחוקים לנושא המקורי) ומעודד אנשים לנסות לגלות וללמוד עוד. זה ההבדל בין פורום לפייסבוק, נראה לי.

ההבדל בין 2 התגובות שלך הוא שמים וארץ, באחת אתה כן עושה את מה שאתה אומר, וזה כן התפקיד של הפורם, בשנייה סתם הבאת תמונה בלי לקשר אותה בכלל לדיון/נושא.

בסופו של דבר, ה"אתגרים" הללו נועדו למכאניקה. ובמקרה הזה המכאניקה לא הייתה איזה משהו מוכן מראש שהבאתי, אלא כן התעסקתי בנתונים ובדברים הללו כדי ליצור תוצר מוגמר, כשהדיון הולך לדבר רק על סימורג או על מאיפה הקרצתי את הזיז, המכאניקה נשכחת. אני לא אומר שאני כותב רק בשביל שיגידו לי כמה אני כותב טוב מכאניקה (ואני לא) אבל אני מעדיף את זה על לכתוב מכאניקה שתשב לה בצד ואף אחד לא יתייחס לה, אלא ל3 שורות פלאפ.

מצד שני, יכול להיות שזה רק התחושה שלי.

liorgonen3 אמר/ה:
[post]696109[/post] שנייה סתם הבאת תמונה בלי לקשר אותה בכלל לדיון/נושא.

ציינתי ש"זו הגרסא הכי חמודה של סימורג" שאני ראיתי, אחרי שהייתה התייחסות לסימורג בהודעה שלך.

כל הרעיון בלכתוב פה מכניקה לדברים היא שאנשים יוכלו להשתמש בה במשחקים שלהם - מי שישתמש, יוכל גם לספר על זה אחר כך. מטבע הדברים אבל, אנשים יעדיפו לדבר בדרך כלל על הפלאף ואלה השיחות היותר מעניינות - אני לא מאמין למשל שמישהו עקב אחרי כל ה-6 או 7 עמודי ויכוח וחישובים של "האם דרואיד עם חיות עושה יותר נזק בסיבוב מברברי שיכור קרב".

למעשה, אני לא זוכר יותר מידי דיונים על מכניקה, והפורום עדי שכתבתי המון דברים עם מכניקה של מו"ד5 - כדי לשמר את הרעיונות שלי לשימוש בעתיד ולהנגיש אותם לאחרים וגם לקבל תיקונים והצעות יעול, אבל הללו היו נפוצים פחות מדיונים על התוכן העלילתי כי ככה זה, זה מה שמדליק אנשים.

אני לא מומחה ל3.5, אבל 18 ac זה לא ממש קצת?

ולגבי הדיון: הבאת יצור שאני משוכנע שהרוב מעולם לא שמעו עליו (זיז), אני לפחות יודע שמעולם לא שמעתי עליו, אז כן, סביר להניח שידברו על הפלאף יותר, ולו רק בגלל שיותר קל להגיב על פלאף ולא קראנץ'.

18 דרג"ש הוא אכן לא הרבה ברמות גבוהות, אבל בסופו של דבר זה נשר ענקי, אין לו שריון או משהו מיוחד מסביב לזה.
שים לב שיש לו משהו כמו 700 נק"פ, אז תפגע בו כמה שאתה רוצה, הוא יעמוד בזה ויהרוס אותך עם הנזק המסיבי שלו.. יש כמה מפלצות במו"ד שהם פשוט תותח זכויות מסוכן, ואישית אני מעדיף הרבה נק"פ על הרבה דרג"ש. כי דרג"ש בסוף נחדר

אם יש למישהו מחסר זריזות לדרג"ש, הוא יורד גם מהמצב הנטוע - אחרת יהיו לנטוע יתרונות על הרגיל, מה שיוצא לא הגיוני.
לכן הFF של הגריפון צריך להיות 32, לא 34.

חוץ מזה - רעיון יצירתי, ביצוע מגניב, ח"ח.

הכוונה ב"שליטה" הוא לא שהוא שולט ביסוד, כמו שהלוויתן והבהמות לא שולטים במים ובאדמה. אלא שהם בעלי החיים הכי גדולים בתחום הזה.

מה שכן, אני חושב שיצור בגדול הזה כן אמור להיות מסוגל ליצור רוחות חזקות באמצעות משב הכנפיים שלו, אז אולי יכולת של יצירת סערה היא כן במקום, אם כי לא ידובר ביכולת קסומה

מבחינה מכאנית, הגרסה השנייה (המבוססת על גריפון) היא מעניינת יותר. לטעמי היא מוצלחת גם בלי להוסיף לו את הפחתת הנזק. בכל זאת יש ליצור הזה המון נק"פ.
גם דרוג האתגר שלו יותר ריאלי - משהו שיכול לשמש גם כיריב לדמויות בדרגות 15-16 ולא רק לאלו שהצליחו למשוך את המשחק עד ל-20.

כהערת אגב, המילה "בהמות" התרגמה בשפה האנגלית ל"חיה ענקית" אבל איבדה את הייחוס ליצור מסוים. המילה "לוויתן" שמה באנגלית על הקונוטציה של יצור ייחודי וכתוצאה הופיעו במבוכים ודרקונים לאורך השנים שני יצורים שונים שמבוססים במידה מסוימת על הלוויתן המיתולוגי.
הראשון הוא דוכס הגהנום לויסתוס, שמתואר כשטן שוכן מים השולט על השכבה החמישית של הגהנום. מאז שהופיע לראשונה במבוכים ודרקונים ועד היום, הוא מתואר כמי שלכוד בתוך קרחון ענקי, כאשר עבדיו זוממים לשחרר אותו ואילו דוכסי הגהנום האחרים פועלים לשמר את כלאו. הוא מפעיל מעין הקרנה אסטרלית שנראית כמו בן אנוש, אבל בדרך כלל נרמז שהצללית הלכודה בקרח גדולה מדי וצורתה מוזרה, כך שככל הנראה הגוף הפיזי שלו הוא של מפלצת מים ענקית.
השני הוא יצור בשם "לוייתן" מהספר Elder Evils למהדורה 3.5. כאן מדובר על מעין הכלאה בין הלוויתן המיתולוגי, בין נחש העולם יורמונגדר מהמיתולוגיה הנורדית, ובין אפפ מהמיתולוגיה הפרעונית. כאן הלוויתן מתואר כנחש ים ענקי הכרוך מסביב לעולם כולו ושרוי בתרדמת. זהו יצור לא-תבוני, אבל הוא נברא מהתוהו שמתוכו האלים סיתתו את העולם, ולכן אם יתעורר ולא יקום מי שיכריע אותו, הוא עלול לשנות את פני היבשות לפני שיחזור לישון שנית.

לפי מה שבדקתי, הלוויתן יהרג רק על ידי חרבו של אלוהים, אם הוא המקביל של הזיז אזי אפשר לעשות שבשביל להרוג את הזיז או מה שתרצה יצטרכו להשיג חרב מיוחדת שתמנע ממנו להתגשם בחזרה או משהו כזה

חזרה