• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

TheSuperDodo

פונדקאי מהשורה
מיתולוגיה יהודית? מיתולוגיה יהודית. הארכיטיפ הזה מבוסס על שופטים מקראיים, אבל שיניתי את הרעיון כראות עיני כדי שיתאים יותר לפאת'פיינדר. כרגיל, אני מתרגם את הכל בעצמי אז סביר להניח שיש מונחים בלתי מדוייקים (וגם עוד אין דבר כזה ארכיטיפים בעברית, נכון? לא חשוב).

שופט (ארכיטיפ פלאדין)
לעתים, קהילות שבטיות מחליטות לבחור להן בתור מנהיג אדם בעל מיומנויות קרביות יוצאות דופן ויכולת לאחד את העם נגד איום משותף. מנהיג זה, הנקרא שופט, פועל בחסד האל במטרה להוביל את אנשיו בדרך הטובה ביותר.
מיומנויות מקצוע: השופט מוסיף את הופעה וידע (מקומי) במקום ידע (אצולה) למיומנויות המקצוע שלו.
השראת אומץ (ע"ט): בדרגה 1, השופט יכול להנחיל בבני בריתו להט קרב. יכולת זו פועלת כיכולת הפייטן בעלת אותו השם, והשופט מתייחס לדרגת השופט שלו כדרגת הפייטן שלו כדי לקבוע את ההשפעה של היכולת הזו. השופט יכול להשתמש ביכולת זו מספר סיבובים ביום השווה ל-4 + מתאם הכריזמה שלו, ועוד 2 סיבובים על כל דרגת שופט שיש לו.
יכולת זו מחליפה את הכאת רוע.
נואם מדופלם (י"ד): בדרגה 1, השופט מקבל תוסף לבדיקות דיפלומטיה, הופעה (נאום) וידע (מקומי) השווה למחצית דרגת השופט שלו (מינימום 1).
יכולת זו מחליפה את גילוי רוע.
דיין אמת (ד"ל): בדרגה 3, השופט יכול ליצור סביבו הילה של אמת. יכולת זו פועלת כלחש אזור של אמת, כשהאזור ממוקד סביב השופט ונע איתו. התייחס לדרגת השופט כדרגת המטיל בשביל לקבוע את ההשפעה של יכולת זו. פעם אחת, כשיכולת זו פועלת, השופט יכול להכריח יצור בטווח לענות לו על שאלה אחת, והוא חייב לענות את האמת. המטרה זוכה בהצלת רצון (ד"ק 10 + מחצית דרגת השופט + מתאם כריזמה) נגד יכולת זו. השופט יכול להשתמש בדיין אמת פעם אחת ביום בדרגה 3 ועוד פעם כל 3 דרגות נוספות, עד 6 פעמים בדרגה 18.
יכולת זו מחליפה את הילה של אומץ.
נדר (ע"ט): בדרגה 11, השופט יכול לנדור נדר כדי לקבל עוצמה אלוהית. בתחילת היום, כשהוא מכין את הלחשים שלו, השופט יכול לבחור מגבלה מסוימת או חובה כלשהי שהוא לוקח על עצמו באותו היום. על נדר זה להתאים לאלוהות לה השופט סוגד ולצרכיה של הקהילה אותה הוא משרת. כל עוד השופט עומד בנדר, הוא מקבל תוסף השווה לתוסף השראת האומץ שלו לגלגולי התקפה, נזק, זריקות הצלה ולדרג"ש בזמן שהוא מקדם באופן ישיר את מטרת הנדר שלו. אם השופט שובר את הנדר, הוא מקבל מחסר 2- לכל אותם גלגולים ולדרג"ש. מחסר זה נשאר עד שהשופט מבצע מנוחה ממושכת, והוא חייב לבחור את אותו הנדר למחרת, אם הוא עוד קביל.
יכולת זו מחליפה את הילה של צדק.

הארכיטיפ נוטה בעיקר לroleplay ופחות ללהיות כמה שיותר חזק. הערה בקשר לנדר - השה"מ יכול להרגיש חופשי לא לקבל נדר בלתי משמעותי או כללי, כמו "אני נודר להשאר בחיים" או "אני נודר להלחם ברוע".
(נ"ב: במקור רציתי לעשות משהו עם בהמות, לוויתן, וזיז, אבל אז ראיתי שבBestiary 3 כבר יש משהו דומה. אם למישהו יש רעיון למשהו יצירתי לעשות איתם, שירגיש חופשי להגיד לי.)

תמיד דמיינתי את השופט דווקא בתור ארכיטיפ של אינקוויזיטור, אם לא פשוט אינקוויזיטור רגיל, אבל בלי קשר, זה עדיין ארכיטיפ שבנוי היטב, אולי אפילו מעט חזק מהצפוי. לאבד הכאת רוע וכול שדרוג להנחת ידיים זה כואב, אבל המחיר שווה את זה- השראת אומץ היא יכולת שווה ברמות.

קצת מוזר לי שהשופט לא מוסיף הופעה לרשימת מיומנויות המקצוע שלו, זה אומר שהוא מקבל תוספים להופעה (נאום) מבלי שהמיומנות בכלל ברשימת המקצוע שלו.

דווקא נדר היא יכולת יותר בעייתית. היא ממש חזקה, ואפשר לקחת אותה לכיוונים ממש שבורים. התוסף שהיא מעניקה ממש גבוה ולהמון דברים חשובים, ולכן צריך להיות מופחת ובהרבה אם רוצים לשמור על זה מאוזן. מעבר לכך, התוסף ככול הנראה צריך להיות רק לפעולות שישירות מסייעות בהשלמת הנדר, וצריך לתת דוגמאות לנדרים טובים.

אני דווקא הייתי אגב מאפשר להחליף נדר, עם לחשי מחילה בתהליך ותקופת צינון ארוכה שאסור לך להשתמש ביכולת הזו, אבל אם יצא ונדרת משהו בלתי אפשרי- לא איבדת את כול היכולת במכה.

חוץ מזה, עבודה ממש טובה!

תודה על הביקורת! את מיומנויות המקצוע שיניתי ממש בהתחלה ושכחתי להוסיף את הופעה כשיצרתי את נואם מדופלם; אני אשנה את זה. גם בנדר אמורה להיות השורה שהתוסף הוא רק לדברים שמקדמים את המטרה, אבל אז נדדה מחשבתי למה לעשות בנוגע לנדרים כלליים מדי וכנראה שבסוף שכחתי להוסיף את השורה הזו בכלל.

נראה די טוב...אבל אזור אמת זה דבר די ספציפי ביחס לחסד שמוסיף וורסיטליות להנחת ידיים שהייתה מאוד חסרה במהדורה הקודמת...מה דעתך להחליף במקום את הילת האומץ (או לפחות להוריד את ההשפעה שלה על הסביבה)? זה יהפוך גם את תוספי ההצלה של השראת אומץ ליותר רלוונטיים.
אני חושב שאם אתה יכול להכניס את זה איפשהו, גם יכולת של commune תהיה מתבקשת.

נראה מצוין. ההערה היחידה הקטנה שיש לי זה שאתה מתייחס לדרגת השופט. הוא עדיין נשאר פלאדין, המקצוע לא משתנה לשופט. הרי אפשר לקחת יותר מארכיטיפ אחד, כל עוד אין ביניהם חפיפה.

@yds: רעיון טוב בקשר להילת אומץ, אני אאמץ אותו. בקשר לחלק השני, משום מה לא זכור לי אם לשופטים היתה את היכולת להתנבא, אבל גם אם כן אני מעדיף מבחינה משחקית להשאיר את זה לכהנים (שיותר מחוברים לאל מהשופט שמחובר לקהילה).

@אביעד: לדעתי, אין שום קשר בין להיות ס"ט ללהיות נחמד. ס"ט במקרה זה משמעו להיות מנהיג ולחשוב בראש וראשונה על טובת העם אותו אתה מנהיג. אגב, דווקא הדוגמה שאתה מביא ליפתח היא דוגמה מצוינת לדעתי לדמות בעלת נטייה לסדר- לעמוד בנדר שלך על אף הרגשות האישיים שלך. האם להקריב אדם יכול להיות "טוב" או לא זו שאלה של האלוהות, לא של האדם.

@The oldman: אתה צודק. בחלק מהארכיטיפים הקיימים, ובמקרה האחד שהסתכלתי עליו כדי לחקות את הformatting של ארכיטיפ, משתמשים בשם של הארכיטיפ, אבל נראה שהרוב הנכון הוא להשתמש בשם המקצוע או ב"דרגת המקצוע" (class level).

@אביעד: לכל דמות היו חיים לפני שהיא קיבלה את המקצוע שלה, ולא זכור לי סיפור על חייו של שופט לפני שהיה שופט. מבחנה משחקית, ראיתי לנכון ששופט יהיה מעיין וריאציה על פלאדין, כי הוא לוחם תחת שירות האל, ואני לא חושב שיש בו מספיק ייחודיות כדי להצדיק מקצוע יוקרה. עוד סיבה היא שמאוד מסובך לכתוב מקצוע יוקרה שבאמת שווה להפסיק לעלות דרגות במקצוע הקודם שלך בשבילו.

חזרה