• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

דרקונים ונתונים בעניין דו"נ 20 - יש נתוני מו"ד למפלצות מהמשימות של הרקולס?

כשדו"נ20 עוד היה אמור להתמקד רק במיתולוגיה היוונית, נאמר כי המיתולוגיה הזו כבר כוסתה מו"דית מכל הכיוונים. אבל כשאני חושב על זה - האם כל המפלצות שהרקולס נלחם בהן במשימות שלו אכן קיבלו גרסת מו"ד?

האריה הנמאי - נדמה לי שהופיע באיזה הרחבה של מוד"מ, אבל רק בתור הנחיה של "קח אריה רגיל, תן לו פי 3 נק"פ וחסינות לנזק דוקר וחותך".
ההידרה - מופיעה במו"ד די מההתחלה, אבל בדרך כלל מורידים לה את הקטע של הראשים שגדלים מחדש כדי לא לסבך את הקרב.
האיילה בעלת קרני הזהב - לא חושב שעשו לה גרסא מו"דית, היא גם לא "היתקלות קרבית" כל כך.
החזיר מהר ארימנתוס - לא מופיע במו"ד. כנראה שכל חזיר בר ענקי יתאים לתפקיד. נדמה לי שבמו"ד4 היו גם חזירים משופרים עם כל מיני כוחות?
הציפורים הסטימפליות - לא זוכר אותן במו"ד וזה מוזר, כי הן ממש מרגישות כמו מפלצת מו"ד מעולה - ציפור קניבלית עם מקור וטפרים מפליז.
הפר מכרתים - לא חושב שראיתי אותו במו"ד. מצד שני, המינוטאור, פרי ניאופיה של פאסיפיאה עם הפר הלבן הזה, מכבב במשחק כבר שנים.
סוסות דיומדס - סוסות פראיות שטורפות אנשים. נשמע מתאים למו"ד אבל לא ממש הופיע בה ככל הידוע לי. סוסיוט דומה אבל לא מתאים.
אמזונות - הופיעו במו"ד מספר רב של פעמים בכל מיני גרסאות.
גריאון הענק בעל שלושת הגופים - לא זוכר שראיתי אותו במו"ד.
אורתוס הכלב בעל שני הראשים - לא חושב שהופיע במו"ד בשם הזה, אבל היה בשיטה את "כלב המוות" הדו-ראשי.
לאדון הנחש-דרקון - ספק נחש ספק דרקון עם הרבה ראשים. לא חושב שהופיע במו"ד.
אנטיאוס - ענק שמקבל כוח מהאדמה ונחלש אם מרימים אותו מעליה. זכור לי משהו כזה במעומעם, אבל לא חושב שבחומר רשמי.
קרברוס - אני חושב שהכלב התלת-ראשי עם זנב הנחש הופיע באיזו הרחבת מו"ד כמפלצת אפית.
קנטאורים - מופיעים במו"ד עוד מתחילתה.

מישהו מכיר נתונים רשמיים (כלומר, כאלה שפורסמו בספרי הרחבה, הרפתקאות וכו') למפלצות שאני זוכר כחסרות במו"ד?

לא בהכרח כל יצור ויצור קיבל נתונים פרטיים משלו, אבל הרבה יצורים משלבים קונספטים שמושפעים ממיתולוגיות, והם כבר מספיק קרובים למקור.
כמו שאמרתי, אין לי היכרות אינטימית עם המיתולוגיה, אבל הרבה מהמפלצות שאתה מתאר כאן זה בסה"כ חיה כלשהי שהיא פשוט יותר חזקה או עם יכולת מיוחדת. במהדורה 3 יש חיות אימים שיכולות להתאים לזה. יש גם ציפורים ענקיות (כמו נשר ענק ורוק), ו-nightmare שזה סוסים רושפי אש מהגיהנום. במגדירי מפלצות שונים היו גם קיקלופים ופניקס וטיטאנים וכל מיני דברים בסגנון.
בקיצור, כנראה לא מאה אחוז מהמיתולוגיה היוונית מכוסה במו"ד, אבל כנראה יותר מרוב המיתולוגיות האחרות. מהמצרים לקחו את הספינקס והמומיה, מהאצטקים לקחו את הקואטל, מהאסלאם הביאו ג'ינים, רקשאסה זה מההודים וכן הלאה. אבל לדעתי כל המיתולוגיות הביאו מספר יצורים מצומצם מאוד, ויכול להיות ששווה לחקור יותר.
מה שכן, אני רוצה רק להעיר מראש שאם לוקחים איזשהי מפלצת אנונימית ממיתולוגיה שולית ומכניסים אותה למו"ד, היא צריכה לעבור מו"דיפיקציה - זה אומר שהיא צריכה להיות חלק מהעולם של מו"ד, ולא להיות תלויה בעולם של המיתולוגיה ממנו היא נלקחה. צריך קצת לשנות ו"להרוס" את המיתוס וליצור מפלצת שההשראה אליה באה ממנו, אבל היא לא תהיה באמת המפלצת מהאגדות. מספיק להסתכל על רוב המפלצות המיתולוגיות שמופיעות במו"ד ולראות שמפלצת שבמיתולוגיה נחשבה איזה משהו אגדי שהיה צריך חצי-אל כדי להרוג אותו, במו"ד זה כולה יצור בד"א 7 עם שתי יכולות מיוחדות שאמורים להרוג בהתקלות אחת. יש מעט מאוד יצורים ששמרו על ההילה המיתית שלהם במעבר למשחק (למשל טיטאנים, שהם עדיין נחשבים מהאויבים החזקים ביותר שקיימים).

בעקרון אני מסכים עם פלאפי, וכנראה שהדוגמה הטובה ביותר היא המדוזה שהפכה מיצור מסוים לגזע שלם.

בכל זאת, הנה היצורים הקרובים ביותר למפלצות ממשיות הרקלס:

האריה הנמאי - בעקרון זה סתם אריה עם חסינות לסוגי נזק מסוימים.
ההידרה - יש במו"ד, ותמיד יש גם ורסיה שמצמיחה ראשים.
החזיר מהר ארימנתוס - חזיר אימים או חזיר-להבים ( http://www.d20srd.org/srd/monsters/razorBoar.htm )
הציפורים הסטימפליות - דומה ביותר לנץ-דם, או שאפשר לעשות רה-סקין לשטן דוקרנים (הוא מסוגל לירות קוצים כמו שהציפורים משתמשות בנוצות המתכת שלהן כנשק).
הפר מכרתים - זה סתם פר מרשים במיוחד. האתגר לא היה להרוג אותו כמו שהוא היה להרוג אותו מתחת לאף של צבא כרתים.
סוסות דיומדס - הייתי לוקח סוס ומגדיל את נזק הנשיכה שלו. אאל"ט הסוסות הן לא סוג של מפלצת מיוחדת אלא הסיפור שדיומדס פשוט הרגיל את הסוסות הרגילות שלו לאכול בשר אדם וזה עבד כי מיתולוגיה.
גריאון הענק בעל שלושת הגופים - תורגם לאחד מדוכסי הגיהנום (ספציפית, אחד מארבעת הדוכסים המודחים - הוא החליף את לויסטוס ואז הוחלף שוב על ידי לויסטוס). יש בחלק מהמהדורות את הנתונים שלו, אבל ב-3.5 הוא שימש כשריד של מקצוע הכובל מהספר Tome of Magic, שזה קצת כמו פטרון של מכשף.
אורתוס - כלב מוות.
לאדון - באהיר, או דרקון ים.
אנטיאוס - לדעתי הוא באמת לא קיים בספר רשמי.
קרברוס - הופיע כמפלצת אגדית בכמה ספרי הרחבה של מהדורות שונות. בתכלס לא אמורה להיות בעיה ליצור אותו על בסיס זאב בלהות.

באופן קצת מצחיק, במהלך השיטוטים שלי בחיפוש אחר עתקים וכו' ל3.5, נתקלתי בספר הזה:

images

מסתבר שיש ספר (לא רשמי למיטב הבנתי, קרי-צד ג') שמכיל נתונים מלאים למערכה אולימפית, לרבות חפצים כמו השריון מהאריה הנמיאי, השריון של אכיליס, הגיזה המוזהבת והברק של זאוס.

הוא כמובן מכיל את כל המפלצות שגדלנו לאהוב, בין אם זה סיכלה, דרך שלישת המכשפות עם העין האחת וכלה בציקלופים. האמת, יש גם את סוסות דיומדס שם

חזרה