• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

פאת'פיינדר 1 פאת'פיינדר מקצועות יוקרה מול ארכיטייפים

במסגרת העבודה על גיבורי הסערה, יצא לי להסתכל בדי הרבה ספרי הרחבה של פאת'פיינדר, והרושם שקיבלתי הוא שאם בתחילת הדרך פאת'פיינדר, כמו מבוכים ודרקונים 3.5 לפניו, מאוד הדגיש את מקצועות היוקרה. אבל בספרים היותר מאוחרים, נדמה שמרבית הדגש הוא על הארכיטייפים למיניהם.
למעשה, זה נדמה כמו שההשראה לתתי-המקצועות של מבוכים ודרקונים 5, הגיעה מהארכיטייפים של פאת'פיינדר, רק שהם שולבו בשיטה מראש ולא הגיעו בשלב מאוחר יותר.
כשחשבתי על מה מבין השניים אני מעדיף, הגעתי למסקנות הבאות:
- מקצועות יוקרה מציעים אפשרות לקונספט מכאני הדוק ומגניב, באופן שאי אפשר פשוט לקיים עם ארכיטייפ. זה מיני-מקצוע בפני עצמו, לא רק התאמה.
- הרבה יותר קל להשתמש בארכיטייפים, זו פשוט התאמה של המקצוע - לעומת מקצוע יוקרה שהוא דורש החלטה מודעת ושינוי משמעותי. ארכיטייפים מציעים חופש בחירה ואפשרות קלה להתאים את המקצוע לקונספט שלך.
- אפשר לקחת כמה ארכיטייפים, בכמה מקצועות, עם ריבוי מקצועות בקלות - המגבלה היחידה היא שאם כבר לקחת דרגה במקצוע, זהו.

נדמה שארכיטייפים זה יותר פשוט, לא בהכרח פחות מגניב, ובטח יותר קל להבין ולהכיר אותם - מה שגם מסביר למה במו"ד 5 זו הבחירה של השיטה, כחלק אינטגרלי. בעוד מקצועות יוקרה מציעים עושר מכאני ופלאפי, הם גם דורשים הרבה השקעה: לקחת מקצוע יוקרה? לרוב זו ה"בחירה" של הדמות.

בעקרון מסכים עם הכל, אבל שים לב שבפאת'פיינדר יש לחלק מהמקצועות יש נתיבים (תחום שליטה, התמחות במסורת...) שקובעים יכולות בדרגות-מפתח, וזה בנפרד מארכיטיפים (סייר עירוני, דרואיד מאגי) שמחליפים את היכולות ה"בסיסיות". שני סוגי הבחירות הללו הופיעו כבר קודם לכן במו"ד 3-3.5, ופאת'פיינדר נתנה לשניהם קצת יותר דגש, ובהמשך יותר דגש לארכיטיפים מאשר לנתיבים.

במו"ד 5 עשו את הנתיבים יותר מובנים (לכל המקצועות יש נתיבים וגם דרגות קבועות שבהן הם בוחרים נתיב או מקבלים את מאפייני הנתיב), אבל לא ראיתי עדיין ארכיטיפים כמו של פאת'פיינדר (לדוגמה - עדיין לא ראיתי לוחם שמאבד את השליטה בשריונות כבדים כדי לקבל מיומנויות ימאי).

אתה צודק שקיימים נתיבים, אבל הסיבה שלדעתי ארכיטייפים יותר דומים לבילדים/נתיבים היא שהם קיימים לכל המקצועות, בעוד הנתיבים בפאת'פיינדר קיימים רק למקצועות מסויימים.
אני בספק שנראה משהו דומה במו"ד 5- הנתיבים הולך להם מצוין, נראה לי שקודם נראה עוד מקצועות בסיס, פסיון לדוגמא. ובכל מקרה הם מעדיפים לשמור את השיטה "קלה" אז קשה לי להאמין שהם יכנסו לסיבוכיות כזו. ובקצב הנוכחי שהם מפרסמים תוכן חדש, הם גם לא צריכים.

חזרה