• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

רוצה להתחיל לשחק מבוכים ודרקונים

A

Anonymous

Guest
היי
אני רוצה להתחיל לשחק מבוכים ודרקונים ואין לי שמת איך.
מה צריך לקנות? ( חשוב שיהיה בעברית.. ) איזה מהדורה הכי כדאי לשחק? כמה אנשים כדאי? מה עדיף להיות - שחקן או מנחה?
אם מישהו יכול לעזור לי אני אשמח

אם זה עברית - אין לך הרבה ברירות, הדבר היחיד שזמין בשוק זה פאת'פיינדר. כל מה שאתה צריך נמצא בסניפי צומת ספרים/סטימצקי - ספר הכללים ואסופת המפלצות.

כמה אנשים? בדרך כלל מקובל לשחק עם מנחה + לפחות 2-3 שחקנים. 5 שחקנים זה הכי הרבה שאפשר להתרכז בו לדעתי ויותר מידי זה כבר בלגן. קבוצות של 10-15 שקנים זה משהו שמקובל בחוגים אבל שם המטרה היא פחות לשחק ויותר להרוויח כסף מההורים של המשתתפים.

מה עדיף להיות? שחקן או מנחה? זה מאוד תלוי בך. אני למשל לא אוהב להיות שחקן ומעדיף להנחות וכמעט תמיד הייתי רק מנחה. יש אנשים שמעדיפים להיפך. אם אין לך קבוצה כרגע ותצטרך להקים אחת, כנראה שתצטרך גם להיות מנחה - תקרא את הספרים היטב, תשאל שאלות בפורום, תקרא על חוויות של מנחים אחרים ובסוף תלמד - אל תרגיש רע אם בהתחלה זה ילך קצת עקום, זו מיומנות נרכשת.

יתכן שתרצה להתנסות במשחק במסגרת חוג אם יש כזה במקום מגורייך - לפעמים זה יכול להיות ממש טוב, אבל בהרבה מקרים ממש לא. כמו בכל החלטה בחיים, שווה לאסוף קודם מודיעין מקדים - אם זה חוג עם קבוצות של 10-15 ילדים זה לא מומלץ. אם זה "מנחה בוטיק" שעובד עם קבוצות קטנות יותר (בהרבה מקרים בבית פרטי של אחד המשתתפים ולא במתנס או משהו) אז זה יכול להיות טוב יותר אבל לפעמים לעלות יותר (לא בהכרח).

כדאי גם ללכת ולהסתכל על משחק כזה ולהתרשם - הרי לא תרצה לשחק עם מנחה שקורא לשחקנים שלו "וירוס רקוב של איידס" או אומר להם "מאה מינוטאורים אונסים אותך" (סתם דוגמא לציטוטים של מנחה חוגים באיזה חוג מסחרי של חנות שבמקרה שמעתי לפני כמה שנים כשקניתי שם ספר). מומלץ גם לברר אם למנחה יש אישור מהמשטרה שאינו עבריין מין (חובה על כל גבר שעובד עם בני נוער להוציא אחד ולהעסיק אותו בלי זה זו עבירה על החוק) ובעידן מהפכת המידע של ימינו גם אפשר לעשות גוגל על השם שלו ולראות אם הוא לא מעורב בכל מיני עניינים מפוקפקים - לא בטוח שצריך לפסול מישהו רק בגלל שלפי התוצאה הראשונה בגוגל יש לו כרטיס אישי באתר שנועד לשדך בין גברים בודדים ומוזרים לנשים רעבות ללחם מאוקראינה (דוגמא אמיתית לגמרי), אבל זה בהחלט יכול להיות שיקול אם לבלות שעתיים בשבוע עם אחד כזה.

אני לא מסכים איתכם.

א. שנים שאני משחק עם חבורה של שני שחקנים נוספים מלבדי, אבל שיחקתי גם 1 על 1.

ב. אין חובה להיות שחקן בהתחלה, אבל זה כן עוזר לשחק עם אנשים מנוסים ממך כדי להבין את החוקים.

ג. אתה בכלל לא חייב לשחק בשיטה, אבל אם אתה כן רוצה, סביר להניח שמה שתצטרך זה סט קוביות, למרות שיש מגלגלי קוביות באינטרנט ואפליקציות לסמארטפון, וכיום בישראל יש בעיקר את פאת'פיינדר, משום ש4 הפסיקו להדפיס ( :( למה? הגירסה הכי טובה שהייתה...), אבל עם מאמץ תוכל להשיג.
אז תצטרך להשיג את הספר לשחקן, יש שם גם את החוקים לשה"ם, ואם אתה מסרב באופן עקרוני להסתכל באינטרנט באנגלית, אז תצטרך לקנות גם את ספר המפלצות.

ד. תמיד יש עוד שיטות משחק שהן לא מבוכים ודרקונים (מבחינתי פאת'פיינדר זה 3.75), עיר בערפל, גורל מואץ, עולמות פראיים ועוד שהרבה יותר פשוט ללמוד (בדר"כ).

מהדורה 4 איננה מיוצרת או נתמכת יותר, ועשויה להיות לך בעיה להשיג את שאר הספרים הנדרשים (ספר לשה"מ ואסופת מפלצות), כמו כן היא שונה לגמרי מכל מהדורה אחרת של מו"ד שבאה לפניה או אחריה באופן ממש מהותי.

אוקי.. אז אני יקנה את ספר החוקים לשחקן של גרסת פאת'פיינדר ( מספיק שיהיה ספר אחד לכל השחקנים או עדיף שיהיה לכל אחד משלו? )
ואיזה עוד ספרים/ אביזרים צריך לקנות?

אבזרים אתה תצטרך סט קוביות בעיניי זה יותר טוב מכל האפליקציות, אם אתה מנחה אתה צריך את הספר בשבילך ואם לשחקנים יש גם אותו זה מצוין אבל אם לא זה לא כזה נורא

אוקי
זה הספר היחידי שצריך לקנות? או שיש עוד?
וראיתי שיש כמה סוגים של קוביות עם מספר פאות שונה, עם כמה פאות צריך? או שצריך כמה סוגים של קוביות?

בכל חנות שמתעסקת במשחקי תפקידים אתה תמצא את הקוביות האלה, כמו גם בכל כנס.
חשוב לציין שהקובייה של ה100 היא בעצם קוביה של עשרות שמחברים את התוצאה שלה יחד עם הקוביה של ה10.
שוב, אם אתה לא מחפש מפלצות באינטרנו באנגלית אתה תצטרך גם את מגדיר המפלצות (זה בעיקרון מיועד לחלוטין עבור השה"ם, אבל גם שחקנים יכולים להינות מציורי המפלצות, או מהסטטים שלהן אם המנחה מרשה לקרוא)

יש את הממלכה בהוד השרון, פריק בתל אביב (בדיוק עוברים לתחילת רחוב אבן גבירול), ואפשר למצוא קוביות גם בחנויות קומיקס (כמו קומיקאזה בת"א, קומיקס וירקות בת"א וברעננה). ידוע לי שיש לקומיקאזה גם את הספרים של פת'פיינדר.
כמו כן יש בחנות שריון ברחוב השומר 8א' בת"א. לא יודע על עוד.

שלום האלק
א. ממליץ שתרשם לפורום, זה בחינם ויאפשר לך בין היתר גם לערוך את ההודעות שלך ועוד דברים טובים.
ב. ניסית לחפש קבוצה באזור/גיל שלך? אתה יכול לבדוק בפורום: https://www.pundak.co.il/forums/forums/31
ג. אם תקרא את ספר החוקים, כלומר את החלקים הרלוונטיים - לא צריך לקרוא את כולו מכריכה לכריכה - תבין איך המשחק עובד. כמובן שצריך להתאמן - במלים אחרות לשחק.
אתה תצטרך גם קוביות, הרפתקה ולפחות עוד חבר אחד לשחק איתו. עדיף שניים. הרפתקה אתה יכול ליצור לבד או לרכוש מוכנה. לצורך העניין זה סיפור שמוכן להרצה. אני ממליץ על מגילות העוצמה (אני כתבתי) - http://publishing.pundak.co.il/products.html

אוקי אני הירשם.
הסתכלתי על ההרפתקאה שהמלצת לי. והספר הוא רק 30 עמודים, זה נחשב קצת? תוך כמה זמן מסיימים את זה בערך? ובלי קשר, מה עדיף להיות מנחה או שחקן?
עכשיו רשום בתיאור על הספר שלך דרגות, מה זה אומר? ואיזה ספר צריך לקנות חוץ מהחוקים? ולגבי הקוביות, הסתכלתי באתר של פריק שמוכרים שם מוצרים שקשורים לכל העולם הזה ויש שם מלא סוגים של קוביות, אתה יכול לשלוח לי לינק או לומר לי מה אני צריך? וצריך לוח מסוים למשחק?
סליחה אם חפרתי אני פשוט מפחד שהמידע בספר חוקים לשחקן לא יספיק לי כדי להתחיל לשחק..

חלק גדול מהשאלות שלך יקבל מענה מקריאה בספר הכללים הבסיסי, שכאמור נגיש בכל סניף כמעט של צומת ספרים/סטימצקי.

תוך כמה זמן מסיימים הרפתקה? זה מאוד תלוי - הרפתקה היא לא כמו ספר קריאה - היא יותר דומה לתוכנית מבצע. אתה יודע לאן אתה נכנס, אבל לא בהכרח איך ומתי אתה יוצא משם, וכמו כל תוכנית - היא בסיס לשינויים ברגע שהיא פוגשת את "המציאות".

מה עדיף להיות מנחה או שחקן? זה לגמרי תלוי בטעם האישי שלך.

חזרה