• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תבונה 9, נטייה לרשע, סמים זנות ופשע - תכנים מפוקפקים במשחק

הדיון האחרון בשיקויים שחלקם בעלי השפעות ממכרות, גרם לי לתהות - איך אתם מתייחסים לתכנים מפוקפקים במשחק המו"ד שלכם?
למה בכוונה אני מדבר על משחק מו"ד? כי בהרבה משחקים אחרים יש דווקא התייחסות אינהרנטית לעניין ואפילו התפלשות נלהבת בתכנים מפוקפקים ומעלה, בעוד שמו"ד, בתור השיטה הכי נפוצה והכי מוכרת, מנסה לשמור על נקיון כפיים מסויים ופנייה לכל הגילאים.

ודוק - אני מתכוון לתכנים מפוקפקים, לא לתכנים קשים - הסוג השני דווקא די נפוץ במשחקים "אפלים ובוגרים", אבל אני ממש לא מדבר על ההארדקור הזה של עינויים וקורבנות אדם ושאר הבעעע, אלא על משהו מהתחום הפחות מדמם ומזעזע וסתם לא מהוגן וקרימינלי.

למשל:
- נוכחות של סמים ואלכוהול בעולם המשחק. הן בפלאף והן במכניקה.
- התייחסות לפשיעה - מעבר לפעילות הדי-הרואית של הגנב או שודד האוצרות העתיקים. עבריינות מעפנה כזאת של גובי דמי חסות, סחר ברכוש גנוב, סרסרות ושידול וכיו"ב.

אם מתייחסים ל"מפוקפק" בהתאם לנורמות השמרניות-יותר שנוכחות מאוד בישראל ובכלל במערב, אפשר גם להכניס לפה עיסוק בסוגיות מגדריות שונות מחוץ למיינסטרים הכללי, אבל אני לא בטוח אם זה באמת נכנס לקטגוריה הזו אלא אם כן זה משתלב בהיבטים מפוקפקים אחרים, כלומר - כוהנת שמש ואלפית שהן גם זוג נאהבות (חלק מהקאנון של פאת'פיינדר) זה לא כאן, אבל דברים כמו חדר ההילולות של ססוס נגעזר (מאקסלטד) או מערכה בסגנון שודדי הקריביים שמתבססת על הספר "Sodomy and the Pirate Tradition" (באמת יש ספר כזה, וג'וני דפ קרא אותו כשהתכונן לתפקיד של קפטן ספארו, מה שמסביר הרבה דברים) - כן נכנסים לקטגוריה הזו.

ומה העמדה שלי?
מן הסתם יש בעולם המשחק אנשים מפוקפקים שעושים דברים מפוקפקים, צורכים חומרים מפוקפקים ועוברים על החוק וכללי המוסר, אבל באופן כללי אני בדרך כלל משאיר אותם ברקע ומעדיף סביבה קצת יותר נאיבית והרואית (אם כי לא יותר מידי) - הכיוון של קונאן פחות או יותר. נכון, הוא מסתובב עם שרלילות ובאזורים מפוקפקים וגם עוסק בגניבה ובשוד ימי - אבל הוא לא סרסור, לא אנס, לא סוחר עבדים ולא שתיין (באחד הסרטים יש סצנה שהוא מתמסטל ובאחר משתכר, אבל ממה שאני זוכר מהסיפורים הוא די נמנע מאלכוהול בגלל חינוכו הברברי - אולי אני זוכר לא נכון) והאנשים שהוא גונב מהם הם בדרך כלל טיפוסים שצברו את הרכוש שלהם ב"עושר שלא במשפט", מכשפים מגעילים וכו'.

סחתיין על הכותרת!
ולנושא-בעולם שאני בונה (ועולם יותר גנרי שאני מתכנן להריץ בו לחבר'ה מהכיתה בקרוב) אני לא מתתכנן לשלב יותר מדי תכנים... רעים, מעט בעולם ובכלל לא במערכה. סמים אין שם (חוץ מקפאין ואלכוהול, ותרופות), פשע... יש סיכוי שיהיה, אבל כדבר שלילי בהחלט. פאראפיליות (אני לא מאמין שאשכרה בדקתי בויקיפדיה כדי לדעת את המילה *סטירה לעצמי*) ממש לא, אבל ממש לא. אונס ומיני רצח מזוויעים מתרחשים ברקע, ומצד אנשים מרושעים, למרות שהם גם חלק מביזת העיר המקובלת.

זהו - שעינויים ורצח זה כבר קומה מעל. אני מדבר על סתם סליז.

ואם בפושעים עסקינן, אז בתרבות הפופולארית למאפיות וכו' יש הילה מאוד רומנטית ומושכת, אבל במציאות בדרך כלל מדובר באנשים רעים עם שיניים רקובות שסוחטים ירקנים וחיים על רווחי זונות נרקומניות.

עולה לי לראש 2 דברים "לא מקובלים" שהקבוצה שלי עשתה.

הראשון היה בקמפיין ישן שלנו ב4.. הגענו לביצה ואחרי קרב עם אל מתים בביצה, הגענו לכפר שהיה מלא במצורעים (כמובן) מטופלים על ידי אלפית אחות רחמניה. שכעבר 2 וחצי דקות גם השחקן האחרון בקבוצה כבר הבין שמשהו פה לא בסדר.

מצבור של 1 טבעי בבדיקות דיפולמטיה, מנע מהכפר לשים לב שהכוהן של הקבוצה ריפא חולים ביום, והם כבר שנים שם בלי שיפור, או לשים לב שהאלפית עושה טקסים אפלים, וכו'.

בהחלטה שקיבלנו, כשבהנו שמדובר באיזה עסק לא ברור שמנסה להמיר נשמות, הוחלט בלית ברירה שטובת הרבים גוברת על הפרט. אז טבחנו בכפר ההוא (וכמה נוכלים היה בכפר הזה) עד שהגענו לאלפית, שהפכה לאוני אשר גם אותה הרגנו... הקבוצה הפכה למבוקשת (עד היום לא זוכר למה, אף אחד לא היה שם ושרד לספר) אבל כולנו הרגשנו שעישנו את המעשה הנכון, או שהמטרה קידשה את האמצעים.

העניין שלא עשינו זאת מרוע, אלא באמת הדמיות הסכימו שעדיף לגאול את המסכנים מהייסורים שהם נמצאים בהם, מאשר שהנשמה שלהם תאכל על ידי איזה שד.

המקרה השני קצת יותר אישי, הדמות שלי שיחקה סוג של מתנקש עם חוש צדק לא בריא... הוצעתי להורג כוהנים של אלי שקר, חיסלתי אנשים מגידלת הגנבים כי הם גנבו והשתמשו בילדים בתור גנבים... לבסוף אחד מאנשי הגילדה לקח את אNPC שהיינו צריכים בתור בת ערובה, וביקש שנהרוג מישהו בישבלו כדי לקבל אותה.
אני לא חשבתי פעמיים ופשוט הלכתי להתנקש בה... במבט לאחור, שוב לא היה מדובר בדמות רעה, אלא בתפיסת עולם מאוד קנאית וחסרת פשרות.

אצלינו במשחק פחות מתעסקים עם פשעי מין כאלו ואחרים כי אף אחד לא באמת מרגיש בנוח עם דברים כאלה. אבל סוגים אחרים של טיפוסים מפוקפקים ומוסר קלוקל בהחלט אפשרי ומתקבל על הדעת. יותר מכך, לא תמיד הבחירה הנכונה היא ללכת בדרך הישר. הקבוצה שלנו כרגע מורכבת משתי דמויות ניטראליות למדי שלא תמיד מתיישרות עם הדבר ה"טוב" לעשות. זה מעניין להכניס למשחק אזורים אפורים בתחום המוסר, במיוחד במשחק כמו מו"ד בו קיימים גם יצורים שהם קיצוניים ומוחלטים במוסר או החוסר-מוסר שלהם. זה יכול ליצור אינטראקציות משעשעות ומעוררות מחשבה כשהם נתקלים בסיטואציות אפורות. או לחלופין, דמות עם מוסר אפרפר שנתקלת בסיטואציה קיצונית מבחינה מוסרית.

חזרה