• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מה לעשות כששחקן לא מרוצה מהדמות שלו

ביותר פירוט- לדבר עם השחקן ולהבין מה הבעיה. האם הבעיה היא איך שהוא בנה את הדמות? מבחינת כשרונות/כוחות/לחשים? האם הבעיה היא התפקיד שהוא ממלא בחבורה? או שהבעיה היא שהוא לא אוהב את הדמות עצמה?
אפשר להציע לו לבנות מחדש את הדמות בצורה יותר מהנה בשבילו, להחליף מקצוע/גזע, או להחליף דמות לדמות חדשה לגמרי. מה שכמובן ידרוש ממך, כמנחה, להעניק לו את ההזדמנות להחליף דמות. בין אם בהריגת הדמות הקודמת (בהסכמתו) או בנתינת מקום שבו היא יכולה לעזוב בלי בעיה.

או כמובן, פשוט להעלים את הדמות הקודמת באורח קסם כאילו היא מעולם לא הייתה קיימת. אם זה לא מפריע לחבורה, לאף אחד לא אכפת.

לכאורה הפתרון המתבקש, שהוצע כאן, הוא להחליף את הדמות.
מצד שני - ממה הוא לא מרוצה? יתכן שמדובר בפיצ'רים שאפשר לשנות תוך כדי משחק.

מקצוע זה השינוי הכי פשוט כנראה - אפשר להחליף מקצוע בלי להחליף את הדמות עצמה. בין אם על ידי ריבוי מקצועות למקצוע נוסף, או מהלך קצת פחות קאנוני בחוקים וזה להמיר חלק או כל מהדרגות של המקצוע הקיים במקצוע אחר. אבל איך מסבירים דבר כזה?

למשל - הדמויות משלימות הרפתקה שכוללת גילוי קבר עתיק של קוסם והסרת הקללה שמוטלת עליו (קצת כמו בעלילה המוזרה של "טירת אמבר" וקברו של סטיבן אמבר שנמצא מעבר לזמן והחלל) - בתמורה, הקוסם (שהוא מת אבל לא בדיוק) משתמש בכישוף מהעידן העתיק שכבר לא קיים יותר ומעביר לדמות חלק מהכוחות שלו והופך אותה לקוסם במקום נניח לוחם. את הרעיון הזה אפשר להתאים גם לחילופי מקצועות אחרים, אבל הוא יותר הגיוני כשמדובר במקצועות "קסומים" - קצת קשה לי לדמיין גנב לוקח למכשף את כוחות הקסם והופך אותו לגנב כמוהו, אלא אם כן מדובר בגנב שהוא בעצם אל-תעלולן כמו לוקי או הרמס.

החלפת גזע זה קצת יותר מסובך, אבל קיים בספרים מבוססי-מו"ד. בעולם השמש השחורה למשל יש מגדל מכושף שמשנה יצורים חיים - כל מי שנפצע באזור המגדל משתנה ליצור אחר או מפלצת, ובתוך המגדל עצמו אפשר לעשות טקסי שינוי מורכבים יותר. כך למשל הזוטונים, שיצרו את המגדל הזה במקור, הפכו את עצמם לכל שאר הגזעים האנושיים של העולם - אלפים, גמדים, בני אדם וכו'. אם השחקן מוכן להסתפק בתכונות של הגזע ולא רוצה את כל הגזע עצמו, אפשר לתת לו חפץ קסום בסגנון "חגורת הגמדים" שנותנת למי שלובש אותה את כל התכונות של גמד.

שחקן בן מחצית פאלדין, אינו מרוצה מהדמות שלו, הוא אינו אוהב את היותו בן מחצית והיה רוצה להחליף למקצוע של מטיל לחשים כלשהו... הוא חושב שמכוון שזו הדמות הראשונה שלו היא לא כול-כך טובה והוא לא מת עליה גם מבחינת אופי ודברים שאפשר לשנות. אני לא מסכים איתו, אך אני רוצה שיהיה מרוצה.

לא חייבים להרוג את הדמות סתם כי שחקן לא רוצה אותה - תמיד אפשר לתת לה איזה תפקיד שמונע ממנה לצאת להרפתקה, כמו ירושה של תואר או קידום למשרה ניהולית.

למשל - הפלדין הזוטון זכה לתהילה מסויימת בהרפתקאות, והוא מקבל זימון ממנהיג המסדר שלו לבוא ולשמש כראש הלשכה שלו. החבורה ממשיכה בהרפתקאות, וכבר על ההתחלה של ההרפתקה הבאה שלהם הם פוגשים בחצי אלף קוסם שזה הדמות הבאה של אותו שחקן.

כדי שהדמות החדשה לא "תוצנח" פתאום על החבורה, שווה לעשות את המפגש איתה כחלק מהמשחק. למשל:

1) החבורה מסתובבת ביער האסור ונתקלת בשני מכשפים שמנסים להתעלל בקוסם צעיר מהם באמצעות לחשיהם. הם מצילים אותו והוא מצטרף אליהם.

2) החבורה חוקרת את הפירמידה של פרעה אח'חמור ופוגשת שם חבורה אחרת. שתי החבורות מותקפות על ידי מומיה רצחנית של תנין שמלווה באנשי כת האכזרית שסוגדת לסובק אל התנינים האכזר, ורוב החבורה השניה נהרגת - הניצול היחיד הוא קוסם שמצטרף לחבורה של השחקנים, כי הם הצילו אותו אבל גם הוא עזר להם להלחם.

למה להתעסק בזה למען ה'??? הבחור לא מרוצה מהדמות שלו, לא רוצה לשחק אותה, מבחנתו שקראו לה למילואים והיא צריכה ללכת להכין את הקיטבג.... או שבולען בלע אותה והיא נפלא לעומק של 120 מ'... מה שמשנה שהבחור צריך להחליף דמות, בלי באלגאן, בלי רעשי רקע, בלי כלום

האמת שדווקא אפשר לבנות הרפתקאה שלמה על הסיפור של איך הוחלפה הדמות. אחד השחקנים שלי פרש לפני שנה, ובניתי הרפתקאה על כך שהוא חולה והם צריכים להביא לו תרופה, לבסוף, ממש בסוף הם גילו שגם המלך של העיר הגדולה צריך את התרופה ומוכן לשלם תמורתו הרבה, מה שהפתיע אותי זה שבלי לחשוב פעמים הם הביאו את התרופה למלך, כנראה שהם הבינו שהשחקן יפרוש והדמות ממילא תמות...

אבל למה? בשביל מה? כל רגע ששחקן משחק דמות שלא מתאימה לו, זה לא טוב, זה אפילו רע. לא צריך שום עניין סיפורי בזה. שהדמות פשוט תחליט שלא טוב לה כל ההרפתקנות הזו, ובדרך פלא, בפונדק ליד יש בחור שמחפש קבוצה. בזה זה מתחיל, בזה זה נגמר

כי זה אומר שהשחקן נשאר לשחק את הדמות שלו עד שמצליחם לחשוב על משהו, הייתה לי דמות שלא סבלתי, והשה"מ לא היה להוט להחליף אותה בכל חלק מהסיבות הללו, אני זוכר את ההרגשה, אין לאף שחקן סיבה להרגיש אותה

זה נכון, אבל זה תלוי בהתחשבות השה"מ ובמהירות בה הוא חושב על נסיבות, כפי שאתה רואה אני אפילו ניגשתי להתייעץ אתכם, ברגע שהתייעץ איתו אגש לפעולה. הסר דאגה מלבך.

אני לא מסכים עם הרבה ממה שנאמר בעץ הזה.

כששחקן רוצה להחליף דמות, אתה צריך להבין 2 דברים: למה הוא בחר בדמות הזו מלכתחילה, ולמה הוא רוצה להחליף אותה.

במצב שהחלפת דמות זה הפתרון האידאלי, שהוא מצב די נפוץ, התשובות הן 'בחרתי בדמות כי חשבתי שזה רעיון מגניב שאני אהנה לשחק', 'גיליתי שזה לא מהנה למשחק כמו שחשבתי'.

אבל יש גם הרבה מצבים אחרים. יכול להיות שהשחקן לא מרוצה מאיך שהמכאניקה עובדת, אבירי קודש פלאדינים הם עם נשקים קטנים וגורמים פחות נזק מאחרים, וזה גורם לו להרגיש לא יעיל כמו שהוא חשב. יכול להיות שהשחקן חשב שבני מחצית עובדים אחרת בעולם, אולי הוא חשב עליהם כגזע חביב ושוחר שלום כמו ההוביטים, ופתאום גילה שבעולם הזה בעקבות שעבוד שלהם לפני שנים רבות בני המחצית הפכו לגזע אפל שנאבק לשרוד בקצוות החברה. אולי הוא חשב שאבירי קודש בעולם הזה הם משהו מיוחד והוא יוכל לשחק גיבור בשירות האל, שכול מי שיראה יתפלא שבן מחצית אוחז בעוצמה כה אדירה, ופתאום גילה שאבירי קודש זה מקצוע נפוץ ברמות שבכול עיירה יש לפחות כמה וכמה כאלו ואף אחד לא אומר 'וואו'.

ומשם, אפשר לבדוק איך אפשר לשנות את הדמות, וזה מתקשר לשאלה הראשונה. מה הגניב אותה בבן מחצית אביר קודש. מה גרם לו לבחור בדמות הזו. יכול להיות שהוא לא מרוצה מהמכאניקה, ואז אולי תעשה איזו הרפתקה בה הוא מקבל את ברכת האל שלו ישירות, שמעניק לו דם קדוש וכוחות אלוהיים, והופך אותו לאאסימר בגודל קטן (או לתת סוג של אאסימר המתאים לשחקן, אם אתם משחקים פאת'פיינדר, זה די נוח כי יש כמה לבחור ואין חשש ששוב המכאניקה לא תתאים). אם הוא לא מרוצה מהתרבות של בני המחצית בעולם, אולי התרבות של הננסים קרובה הרבה יותר למה שהוא דמיין והמנחה אומר "טוב, בואו נשנה את היקום לרגע ונתעלם מזה שהוא היה בן מחצית, הוא היה ננס כול הזמן הזה. ממשיכים". אם הוא חשב שאבירי קודש מיוחדים ומאוכזב מזה שהוא לא מיוחד, יכול להיות שלהפוך אותו למיוחד זה פתרון- בין אם על ידי ברכה מהאל, עיטור של כבוד מהכנסייה על המעשים שלו שרק מאה אנשים בכול העולם קיבלו- וכול אדם יתפעל מלראות אותו- וכדומה.

ואם אין דרך לפתור את זה, והשחקן לא רוצה לשחק את הדמות כי הרעיון באמת כבר לא קורץ לו באף צורה, אז אפשר להחליף דמות, אבל לא צריך מיד לעשות זאת. זו בעיה שיכולה להיות כול כך שונה בכול מצב.

כהערה נוספת, בקמפיין אחר שהיה לי בהנחיית נקסטורל, נמאס לי לתקופה מסוימת מהדמות שלי. הדמות שלי הייתה מגניבה, אבל רציתי לנסות דברים אחרים, דברים שהגניבו אותי יותר ושרציתי להתנסות בהם, ואת הדמות שיחקתי יותר משנה ברצף והיא החלה מעט לחזור על עצמה. אז ביקשתי לקחת ממנה הפסקה, ולמרות שהמשחק הסתיים לפני שהספקתי לקחת את ההפסקה הזו, הייתה לי דמות מוכנה להחליף אליה להרפתקה אחת, דמות שונה לחלוטין שמאוד רציתי לנסות, שאחרי ההרפתקה האחת הייתי חוזר לדמות הרגילה שלי. גם זה יכול לקרות, ואם מצב כזה קורה, החלפה זמנית יכולה להיות דרך טובה לגרום לשחקן ליהנות. להיפרד ממשהו לזמן מה גורם לך להעריך אותו כשאתה מקבל אותו חזרה.

ואני מאוד בעד למצוא דרך שזה משתלב טוב בעולם, עוזר ליצור עולם עקבי, אלא אם השחקן סובל מלשחק את המדות.

חזרה