• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

דרקונים ונתונים [דו"נ12][מו"ד5] שיקוישי

שיקוי, נדיר מאד

הערה: מבוסס על שיקוי שמישהו מהכיתה שלי המציא בתור בדיחה במו"ד בקופסאות - אז נזכרתי בו והחלטתי לשחזר אותו כאן.

השיקוישי, או השיכושי שיש גם הקוראים לו שיקוי-כושי, הומצא על ידי הקוסם התאוותן קסבובו, שחיפש כל הזמן דרכים נלוזות להגביר את אונו הדל. לאחר ששמע שמועות-שווא על גבריותם המתפרצת של בני הדרום כהי העור, רקח שיקוי שנועד לאפשר לו להשתוות להם. אלא שקסבובו לא היה קוסם טוב במיוחד, והשיקוי השתבש בצורה די מוזרה.

מי ששותה את השיקוי צריך להצליח בגלגול הצלה כושר בד"ק 15. הצלחה מביאה להקאה של השיקוי, אבל מי שנכשל מגלה שעורו מתכהה, שיערו מתקרזל, וכעבור עשר דקות של פרכוסים הוא הופך לכושי. יתכן שישנו טיפול שהופך את השפעת השיקוי, אבל זו כבר בעיה שלך לגלות אותו אם היית מספיק טיפש כדי לשתות אותו.

זה נגוע בגזענות לגמרי - זו כל הפואנטה.
השאלה היא מה עושים עם זה במשחק. אני יכול לדמיין קשת תרחישים שלמה, החל מ"חה-חה אתה כושי" ועד קמפיין היפסטרי ופילוסופי שמבוסס על כתביו הפוסט קולוניאליים של פרנץ פאנון, בדגש על "עור שחור, מסיכות לבנות".

כשרשמתי בחיפוש תמונות בגוגל African Elves זה מה שיצא לי:

1437406508064.jpg

האמת - נראה כמו גזע שחקן קביל והגיוני לגמרי. אפילו לא צריך לכתוב אחד חדש - זה שיש בני אדם כהים ובהירים לא אומר שאין את ההבדלים האלה אצל אלפים גבוהים למשל, ובהחלט אפשר לדמיין את "אפריקה הפנטסטית" עם אדם כהה, אלף כהה, גמד כהה, זוטון כהה וכו'.

dvav אמר/ה:
כן(קרא את הנאמר לעיל בנימה מבודחת)

אני חושבת שזה נכתב בצורה מבודחת, אבל עד כמה שזכור לי יש הבדלים ממש בצבעים של האלפים ובמאפיינים שלהם. אלף אפל כדוגמא....

ברמת העיקרון, לתת-הגזעים של האלפים אכן יש צבעי עור, שיער ועיניים אופייניים - אבל זה לא מחייב לדעתי ואפילו בתוך אותו תת-גזע יכול להיות מנעד רחב למדי של צבעים. במרוצללים למשל התייחסו לזה ואמרו שאחרי שהקסם חזר לעולם אנשים מכל הגזעים חזרו לצורה המקורית שלהם של אלפים, גמדים וכיו"ב.

ואלפים אפלים הם לא בעלי חזות אפריקנית - השיער שלהם לבן לגמרי, וצבע העור שלהם ממש שחור. לא כהה - שחור כמו פחם או הבנה. יותר שחור מהכושי הכי שחור מדרום לסהרה.

זה כבר מאוד תלוי באיך שציירו אותם - דריזט למשל מופיע בחלק מעטיפות הספרים כסתם שזוף, אפילו פחות כהה מהישראלי הממוצע. האלפים האפלים האחרים מופיעים בכל מיני גוונים של כחול-אפור, שחום, חום-כהה וכו'.
אבל במקור הם תוארו כשחורים לגמרי.

זה חפץ שמתאים לרוח הדברים של מוד"מ 1 ואולי אפילו 2... אבל כבר מזמן אין חפצים שגורמים להשפעות בלתי-הפיכות, בטח שלא ב-5. אם רוצים לשחק מו"ד קופסאות אז יש את... מו"ד קופסאות, או אחד מתריסר החיקויים שלו.

הממ... זה מלא בגזענות, אבל אם היא באה בהומור ולא מתוך כוונה לפגוע (מה גם שהיא לא פוגעת פה מי יודע מה) אין עם זה בעיה.

אלפים שחורים... אין לי בעיה עם שחורים, אבל... זה נשמע... מוזר. באופן כללי, קצת לא קשור להמיר גזעים צפון אירופיים לאפריקה, יותר... ״קשור?״... להמציא גזעים אפריקאיים ילידיים. סתם דוגמה, אנשי אריה או פיל. למרות שבני האדם באפריקה כל כך מגוונים שאין הרבה טעם להמציא משהו-מסאי גבוהים, פיגמאים גמדים (הממ...) ועוד שבטים מגוונים.

אבל זה עקרון בסיסי של מהדורה 5 - שאין השפעות לא הפיכות. כמובן שאפשר לעשות חוק בית להכל, אבל זה חפץ שעושה שינוי די מרכזי בעקרונות המשחק. חפץ כזה למו"ד 5 היה צריך להיות לדעתי זמני, וזה לא היה משנה את המהות שלו בפסיק.
באותו אופן גם היית יכול לכתוב שיקוי ששואב דרגות, גורם לאיבוד נק"ן או הופך חפץ אקראי לאבק. כל זה היה קיים במהדורות קודמות, אבל נמחקו בחמש (וגם בארבע, והרוב אפילו בשלוש)
אפשר להגיד שזה לא כיף, אבל אחזור לאמירה הקודמת שלי: מי שמחפש את הפיצ'ר הזה אז יש המון שיטות רטרו, חלקן טובות מאוד.

לא יודע אם צריך להחליף שיטה שלמה או "לעשות חוק בית" רק אם רוצים לשלב במשחק חפץ או אירוע מיוחד מסויים.
זה כמו שאם אני לא אוהב לחשי החייאה במשחק שלי ומוציא אותם החוצה, לא אומר שהפסקתי לשחק מו"ד או שיניתי מהותית את עקרונות המשחק.

אני משער שאתה אומר לשחקנים לפני המשחקים שאין החייאה (גם אצלי לעתים אין החייאה במשחקים)
אם אתה אומר לשחקנים "תזהרו משיקויים, כי יש שיקויים שיכולים לדפוק את הדמות שלכם או לשנות אותה יסודית באופן אקראי", זה משהו אחר ואז זה סבבה. אבל אם לא, זה כן מבאס ולא במקום לשים חפץ כזה.
בכל מקרה, זו אזהרה שלא מופיעה בתיאור החפץ (מומלץ להזהיר שחקנים מראש שיש דברים כאלו במשחק), במקרה שבו מנחה יאמץ את החפץ ואז לא יבין למה השחקן Freaks out.

לא יודע, כנראה פשוט לא שיחקתי אף פעם לאורך זמן עם שחקנים ש"מתחרפנים" מדברים כאלה.

שום דבר שקורה בעולם המשחק הסביר הוא לא בלתי הפיך לגמרי - זה חלק מהאתגר של השחקנים לפתור את המצבים האלה. היה לי פעם שחקן שהדמות שלו בילתה כמה סשנים בצורת זאב (חברי הקבוצה הציגו אותו ככלב מאולף כדי לחסוך אי נעימויות מדבש"ים חשדנים) עד שהוא מצא דרך להרפא מהקללה הזו. מכיוון שהוא שיחק את זה ממש טוב, צ'יפרתי אותו בכך שהוא נשאר עם חוש ריח חד גם כשחזר לצורתו האנושית.

זה מסוג הדברים שהשיטה לא מעודדת, קצת כמו שתיארת בעץ אחר שכריתת איברים זה דבר שמו"ד לא מעודדת כחלק מהשיטה באף צורה. אם מישהו נתקע לכמה סשנים בצורת זאב זה מגניב, אבל ליצור עכשיו לחש שאומר "מישהו משנה צורה לזאב לשבוע" זה פשוט נגד רוח השיטה.

אם לתת דוגמה, ורפרנס לסדרה מוכרת, נגיד והיה מהלך שהיה גורם לקוסם לאבד לחלוטין את כוח הקסם שלו. לגמרי, בלי דרך חזרה, כול הקסם שלו נלקח ממנו, ומישהו היה משתמש בו על השחקן. השחקן היה מתנגד, כועס, השיטה לא אמורה לאפשר לדבר כזה לקרות- זה חלק מה'חוזה הלא כתוב' שמגיע ביחד עם השיטה בה אתה משתמש.

מו"ד לא מעודדת כריתת איברים משתי סיבות - זה ידרוש יותר מידי שינויים במכניקה הכי בסיסית שלה, ויהפוך אותה להרבה יותר gore מה שיפגע במכירות לקהל יעד צעירים עם הורים שמרנים.

במשך רוב ההיסטוריה של מו"ד, היו בה המון לחשים, חפצי קסם וכו' שיצרו השפעות מתמשכות מאוד או כמעט בלתי הפיכות (כאלה שדרשו הפגת קסם או הסרת קללה במקרה הטוב ומשאלה במקרה הפחות טוב). ככה שאי אפשר לומר שזה "נגד רוח השיטה" כמו "לא עולה בקנה אחד עם הנורמות הקיימות כיום" - כי עדיין יש השפעות משמעותיות וארוכות טווח, פשוט הן יותר נדירות.

אישית, לא הייתי מכניס למשחק את "שיקוי הכושי" כמו שהוא מתואר כאן (ולו בגלל שהוא קומי מידי), אבל כן השפעות כמעט-בלתי-הפיכות עם מרחב החלטה לדמויות. אם נישאר עם "שיקוי הפיכה לכושי", אז אפשר להציג במשחק שיקוי שהוא בעצם משחה, שנותנת השפעה מועילה כלשהי, למשל 1+ לגלגולי הצלה בפני אש וחום, או הגנה מפני שמש ואקלים חם שמשפרת את השרידות והעמידות של הדמות בסיטואציות כאלה (למשל מסע במדבר) אלא מה - יש למשחה הזו תופעת לוואי. בשימוש ממושך היא מכהה את העור עד כדי השחרה. שינוי שהוא בלתי הפיך אלא אם כן משתמשים בקסם כלשהו כדי להוריד את הצבע.

אני יודעת שאני מדלגת כאן על הרבה דברים , אבל עם כל הבוז ל"שיקוי הפיכה לכושי" - במשחק המחשב מנזובררן ( אלפים אפליים חטפו את החברים שלכם, לכו תמצאו את דריזט שיוביל אותכם לעיר של העלפים האפלים ותוציאו אותם משם, הגרפיקה גרועה עוד יותר מהעלילה )אחד הקווסטים הנדרשים הוא למצוא קוסם שיהפוך אותכם ל"דמויי אלפים אפלים". תחשבו על עיר שאתם מסתובבים בה וצבע העור שלך בלבד מסמן אותך כאוייב לכל מי שנמצא בה, ותבינו שגם השיקוי הזה, מטופש ככל שישמע, יכול להיות כלי משמעותי בעלילה.

חזרה