• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מבוכים וIQ ?

A

Anonymous

Guest
שלום לכולם
אם זה לא המקום אז סורי מראש

אני בשנים האחרונות שומע על קשר "מדעי" בין מבוכים ודרקונים ואיי קיו גבוה

בשנים האחרונות גם הרבה הורים נראה שחושבים ככה

למרות כמה חיפושים בגוגל לא ניתקלתי באף מחקר רשמי אובייקטיבי (כלומר כזה שפורסם בירחון רפואי מוכר) שמעיד על כך

האם יש מישהו שיכול להפנות אותי ללינקים בנושא? (חיפשתי בהרבה וריאציות בגוגל גם בעברית וגם באנגלית)

יש כל כך הרבה משתנים מתערבים, עד שאי אפשר למצוא שום קשר סיבתי ששווה משהו.

דוגמא למשתנה מתערב - טרנדים ואופנה. אם יש טרנד של לשחק משחקי תפקידים במסגרות של אנשים עם מנת משכל גבוהה (שהיא לא מדד לשום דבר חוץ מהיכולת להוציא ציונים גבוהים במבדקי משכל) אז יראה כאילו יש קשר בין התחביב לIQ. אם התחביב נהיה מיינסטרימי ואופנתי יותר (הייתה תקופה כזו בשנות התשעים) אז פתאום הקשר יראה פחות מובהק.

כמו כן יש איזה מיתוס שגיקים אוהבים לטפח על עצמם, כאילו הם יותר אינטיליגנטיים משאר האנשים ושזה איכשהו קשור לתחביבים שלהם. זה כנראה לא נכון - כי עושה רושם שיש מספיק גיקים טיפשים מכדי שזה יהיה במסגרת מרחב הטעות הסטטיסטית של מדעי החברה (שהוא 5%. למה? ככה).

-מפקד אלמוני השאלה שלי מאיפה המיתוס הזה נבע? כי שוב לאחרונה שומע הרבה הורים אומרים שזה "הוכח מדעית"

מה שאני מחפש זה האם יש פירסום ספציפי כי שוב און ליין לא מצאתי כלום אפילו לא איזה בלוג ממומן שמצטט מחקר בדיוני כלשהו לכן אני מנסה להבין מאיפה השמועה? האם זה רק עקב כמה מפעילים גדולים פה בארץ שפשוט רשמו בדיות באתר שלהם? או בדף הפייסבוק שלהם? (כאלו מצאתי הרבה אגב) אני מנסה לברר האם יש גב מציאותי?

זה לא קשור לגב מציאותי או להמצאה. זה קשור לנרטיב שהחברה מכתיבה לנו. בתחילת המשחק, הדעה המקובלת הייתה שמבוכים ודרקונים משויך לכתות שטניות ומי שנמשך לשחק בו זה כופרים ואנשים בודדים שמחפשים נחמה בעבודת השטן. בימינו, בעקבות מה שהמדיה מעלה (שתי דוגמאות שעולות לראש הן הפרק על מבוכים ודרקונים בגרביטי פולס והפרקים שעוסקים בנושא בסדרת המפץ הגדול), נוצר הרושם שמבוכים ודרקונים הוא תחום של nerds, ומאחר שאותן מדיות מקשרות את הארכיטיפ של "חנון" גם לאינטיליגנציה וגם למבוגרים ודרקונים, נוצר הקישור הלוגי המוטעה. הקשר האפשרי היחיד הוא שהגיוני (לא חקרתי) שאנשים עם דמיון מפותח, שהוא מאפיין של חלק מהאוכלוסייה המחוננת בעולם, יתחברו ביתר קלות למשחק. אבל לא כל מחונן הוא חנון, לא כל חנון הוא מחונן, ולא כל חנון משחק מבוכים ודרקונים (רוב מי שאני מגדיר כחכם לא משחק. לדוגמה.)

אני לא מכיר מחקר כזה. אבל אינטואטיבית, כמו שאמר ילו אסיד זה הגיוני בהקשר שזה תחביב שפונה מראש ל"חנונים".
קודם כל הוא דורש קריאה וגם כתיבה (לפחות למנחה), אז ילדים צריך ללמוד לקרוא ולהשתמש בזה. יש בו קצת מתמטיקה, דרישה לריכוז במשחק של כמה שעות, בטח שיש בו דמיון וכך הלאה - אז הוא מפתח יכולות של מחשבה ויצירתיות. האם זה תורם לעליית IQ? אין לי שמץ.. האם זה יעזור ללימודים וכך הלאה? לדעתי בהחלט. לכן כהורה, הייתי שמח אם הילדים שלי משחקים מבוכים ודרקונים (וגם משחקי לוח או מיניאטורות לצורך העניין)

אוקיי אז כהורה לא ניתקלת בשום דבר כזה (אין איזה פארנט-נט סודי או משהו כזה שאולי שם זה הוזכר :) )

קצת התקדמות אם כך בגילוי התעלומה...

לדעתי, מבוכים ודרקונים מפעיל את המוח מאוד, מה שהרבה בני נוער לא עושים מספיק. צריך לחשוב, לתכנן, להפעיל את הדמיון קשות - ולהנות מכל רגע. ככה שהוא גם פונה למי שאוהב להפעיל את מוחו, וגם עוזר לך להתפתח.
בנוסף, מבוכים ודרקונים יכול להופיע בכל עולם, בכל מצב - למדתי המון היסטוריה, גאוגרפיה ועוד ממבוכים ודרקונים.

yds אמר/ה:
[post]678646[/post] הקשר האפשרי היחיד הוא שהגיוני (לא חקרתי) שאנשים עם דמיון מפותח, שהוא מאפיין של חלק מהאוכלוסייה המחוננת בעולם, יתחברו ביתר קלות למשחק.
זה באמת יהיה מעיין לחקור מה היחס של המחוננים כאן בפורום.

משחקי תפקידים יכולים לתת פלטפורמה להפעלת מיומנויות חשיבה ודמיון, אבל זה לא אומר שכל מי שמשחק במשחקי תפקידים עושה את זה.

למו"ד תמיד היה דימוי של משחק לחנונים - גם בשנות התשעים, כשבערך כולם שיחקו (ראיתי לפחות שתי קבוצות של ערסים אמיתיים!) זה עדיין נחשב למשחק של חנונים שפשוט באופנה כרגע. מה שכן, הייתה תקופה שזה נחשב למשחק לאנשים מוזרים ומבודדים ושהוא ממכר ומעודד הפרעות נפשיות וסטיות מיניות וחברתיות. כמענה לכך, חברת TSR שכרה מתישהו ב-1984 (או קצת לפני/אחרי, אל תתפוס אותי בתאריך) איזו פסיכולוגית מפוקפקת בשם ג'וייס ברודרס שעשתה את שמה מכתיבת כל מיני מדריכי עזרה עצמית, שתכתוב מחקר (שיצא כמובן בהוצאת TSR) שמהלל את המשחק ותרומתו הרבה לפיתוח כישורים חברתיים ואמפתיה - אולי זה המחקר ששמעת עליו.

yellow_acid אמר/ה:
yds אמר/ה:
[post]678646[/post] הקשר האפשרי היחיד הוא שהגיוני (לא חקרתי) שאנשים עם דמיון מפותח, שהוא מאפיין של חלק מהאוכלוסייה המחוננת בעולם, יתחברו ביתר קלות למשחק.
זה באמת יהיה מעיין לחקור מה היחס של המחוננים כאן בפורום.

להיות מוכר כמחונן זה קצת כמו להיות מוכר כדיסלקט - זה תלוי בעיקר בעומק הארנק של ההורים וכמה הם משלמים על האבחון הרלוונטי. זה לא שאין מחוננים או דיסלקטים במציאות, אבל הם משום מה נפוצים יותר בשכונות עם כסף, בעוד שבשכונה חרדית הם יאובחנו כ"מתמיד" או "שבבניק" ובכפר בדואי לשניהם יקראו "בהלול" (תמהוני שמפגין את החסרונות הרבים שבנישואי קרובים).

הורים גם אומרים שהוכח קשר מדעי בין חיסונים לאוטיזם ( מה שלא הופרך מדעית, אלא הוכח כשקר מכוון)
משחק תפקידים הוא משחק, כמו הרבה משחקים הוא יפתח ויאפשר לחדד מיומנויות ( חשבון וסטטיסטיקה כבר אמרו למעלה ) , אבל הוא לא ילמד אותך ( מישהו כאן לימד את אחד השחקנים שלו סטטיסטיקה ?) מיומנויות שאין לך, הוא דורש מיומנויות מסויימות ברמה גבוהה יותר מלכתחילה ( שוב, שחקן שיתקשה לחבר שלוש תוצאות של קוביות סביר להניח שלא ימשיך הלאה איתנו ) וכמובן - יש גם את החוגים שישמחו למכור לך ישיבה פאסיבית סביב שולחן בתירוץ של " זה מפתח את החשיבה "

אני חושב שזה משחק שבעיקר מושך אליו אנשים עם דימיון מפותח (מעצם העובדה שהוא מתנהל בדימיון בסופו של דבר ולא בהטלת הקוביות) ואני חושב שדימיון מפותח זה דבר שנמצא אצל הרבה אנשים חכמים-אחד הפיזיקאים הגדולים של הזמן שלנו ידוע בכך שהוא פותר משוואות בראש שלכתוב אותן לוקח דפים שלמים.
אז לפי דעתי זה הקשר, למרות שניתן להגיד אותו דבר על ספרים וגם אפשר להגיד שיש אנשים חכמים שאין להם דימיון מפותח ולהפך-אנשים טיפשים עם דימיון פורה.

(תמהוני שמפגין את החסרונות הרבים שבנישואי קרובים). - וואו זה יכול לתאר כמה מהחברים הקרובים שלי חחחח

אבל תאכלס "המפקד האלמוני" תודה אני אחפש את המחקר הזה

TheKnightWhosaidKnit כן הורים אומרים גם את העניין על החיסונים אבל זו הנקודה אפשר למצוא הרבה חומר על הנושא און-ליין נכון או לא למעט מה ש המ"א אמר (שלא חיפשתי עדיין) אין שום דבר אחר בנושא המבוכים או משחקי תפקידים בכלל...

ניסיתי להריץ חיפוש על Joyce brothers + dungeons and dragons ומצאתי ציטוטים בנושא שמיוחסים לה אבל לא את הספר הרלוונטי. בדף הויקיפדיה שלה הוא לא מוזכר:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joyce_Brothers

היא הייתה סוג של סלבריטי והשתתפה בהמון תוכניות טלויזיה של ייעוץ פסיכולוגי פופולרי, וTSR שכרו אותה כדי שתתרום מהמוניטין שלה לשיפור שמו הטוב של המשחק. נתקלתי גם באזכור לזה שהיא התנסתה במשחקי מו"ד בעצמה, כולל המודול המוזר Dungeonland ששולח את הדמויות לגרסת מו"ד של ארץ הפלאות - הארנב הלבן הוא גם קוסם בדרגה 20 והכובען המטורף והארנביב הם נזירים רבי עוצמה בדרגה גבוהה...

מפקד אלמוני - אתה יכול אולי לתת לי את השם באנגלית? (ואולי אפילו קישור למאמר?) אני מצאתי משהו אבל זו נראת לי שחקנית קולנוע ולא האישה שהזכרת

כן זה גם מה שאני מצאתי תודה
אז אוקיי מבין שלמעט בדיה מסחרית\קידומית מקומית פה בארץ אין מחקר עדכני כלשהו (אפילו לא רישמי)

הייתי בודק האם יש מחקרים גם על נושאים חופפים, למשל משחקי קופסה (למרות שחלקם *שיעול* מונופול / סולמות ונחשים לא מבוססים על שום מחשבה).
בסופו של דבר משחקי תפקידים זה לא באמת פעילות / תחביב חריג מכל תחביב אחר, יש לו בני-דודים. לחילופין, אתה יכול להסתכל על הפעילויות שמבוצעות במסגרת משחק תפקידים, כמו שתואר לעיל, ולראות האם יש קשר בין הפעילויות הללו לבין מנת המשכל.

חזרה