• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

איזה משחק ללמוד?

gnpashi

פונדקאי חדש
היי כולם.
אני כותב כדי להתייעץ איזה משחק כדאי לי ללמוד. זאת הסיטואציה: יש לי מעט מאוד ניסיון במו"ד 3.5 (חוג בכיתה ד) ולאחרונה הרצתי בתור מנחה משחק של ואנור לחבר'ה בצבא. אני מעוניין ללמוד משחק יותר 'רציני', כלומר מבוכים ודרקונים 5 או פאת'פיינדר, ואני לא בטוח מה כדאי לי. אני מעדיף משחק שגם יש לו קהילה גדולה בארץ וגם שאוכל ללמד אותו את החבר'ה. לי אישית אין בעיה עם אנגלית, כך שאני יכול ללמוד את מו''ד 5, אבל השאר אני לא בטוח שירצו או יוכלו, כך שמבחינת זו עדיף פאת'פיינדר, אבל מה עם הקהילה בארץ? של איזה משחק גדולה יותר? אולי יש עוד שיקולים שלא חשבתי עליהם בהקשר לזה שאנחנו שחקנים מתחילים?

תודה

אומרים שמהדורה 5 יותר קלה לשחקנים מתחילים. אם אתה מחפש לשחק ישר ולעניין בלי לטבוע בחוקים וכללים, אז זה שיטה בשבילך.
מהדורה 4 אומרים שהרבה יותר גיימיסטית (יענו כמו משחק מחשב) וכוללת טקטיקה קרבית מורכבת ומהנה. אבל יש האומרים שהיא מרגישה פחות כמו מבוכים ודרקונים משאר המהדורות.
מהדורה 3.5 ופאת'פיינדר (שהן בבסיס אותו הדבר עם שינויים קלים) הם מהדורות מורכבות ועשירות עם המוווון תוכן ואינסוף אפשרויות להרחבה. בגלל שמהדורה 3.5 הכי ותיקה יש לה הכי הרבה ספרי הרחבה וחוקים אלטרנטיביים, כך שאפשר בתחומי השיטה לייצר כמעט כל סוג משחק שתרצה. המינוס, זה שבקלות אפשר לטבוע בים של חוקים ומכניקות משחק.
כיום פאת'פיינדר נתמכת בעברית. מהדורה 4 גם קיימת בעברית, אבל כבר לא נתמכת (כלומר הפסיקו להדפיס לה מוצרים, אבל אפשר לקנות מוצרים יד שניה). מהדורה 3.5 התקיימה הרבה זמן בעברית אבל היום למצוא מוצר שלה באיכות טובה זה נדיר, כי היא ישנה.
אם אין לך בעיה עם אנגלית, פאת'פיינדר ומהדורה 5 שתיהן עדכניות ויש להן קהילת שחקנים חיה ותוססת. לגבי מהדורה 4 אני לא בטוח כמה היא זמינה וכמה משחקים בה. למהדורה 3.5 יש עדיין הרבה שחקנים, אבל ספרים פיזיים כמעט אי אפשר להשיג.

כטעם אישי, אני משחק ב3.5 מאז שיצאה (למעשה מאז מהדורה 3), ולא חשבתי לרגע להחליף. בסופו של דבר משחק בכל אחת מהשיטות יכול להיראות די דומה, ומה שמשנה, כמו בכל משחק תפקידים, זה מי חברי הקבוצה וכמה הם משחקים טוב ביחד.

והוא ביקש בין פאת'פיינדר ומו"ד 5, ולשתיהן יש קבוצות, ודרך מאוד נוחה לבדוק כמה אנשים בכול קבוצה מהן. אני לא רואה הרבה דרכים לדעת כמה אנשים מחוץ לספירה הזו יש, אבל הספירה עדיין יעילה.

שתי השיטות פופולאריות בארץ, אני חושב שפאת'פיינדר / 3.5 זה הרוב הדומם אבל יש הרבה שחקנים לשתיהן.
פאת'פיינדר / 3.5 גדולה יותר גם לפי נתוני מכירות הספרים, הם מוכרים בעברית בערך כמו ארבע אם לא קצת יותר, וזו גם שיטה ותיקה יותר.
אינדיקציה טובה זה להציץ כאן בפורום https://www.pundak.co.il/forums/forums/31 ולראות מה אנשים רוצים לשחק.

אם עברית זה הפקטור, אז פאת'פיינדר. אפשר לשחק כל שיטה אחרת גם בעברית, כולל מו"ד חמש, אבל מישהו צריך לתרגם תוך כדי משחק.

בקשר לערכת ההתחלה, שתיהן טובות. אבל לא בעברית - אז אם זה השיקול, עדיף לרכוש את ספר החוקים פלוס הרפתקה בעברית במקום.

נ.ב. אני מסכים עם פלאפי, הקבוצות בפייסבוק לא מייצגות כלל את כמות השחקנים בכל שיטה - זה שיש 2-3 אנשים פעילים בפאת'פיינדר לעומת שמונה במבוכים ודרקונים חמש, לא מעיד מה יותר פופלארי בארץ.

TheKnightWhosaidKnit אמר/ה:
אני אהיה פרקליטת השטן ואשאל למה דווקא מו"ד לדורותיו ?

כי הוא ביקש? כי זה נושא בפורום מו"ד ופאת'פיינדר? האמת שאין סיבה....

בכל מקרה...

שמע. אישית אני משחק ב3.5. זו גרסא די איכותית. את ארבע אף פעם לא אהבתי. חמש טובה, הבעיה היא התרגום לעברית. פאת'פיינדר דומה מאוד ל3.5, וקל יותר להשיג אותו בארץ כי עדיין מייצרים אותו.
ההמלצה שלי היא שאם יש לך אפשרות להשקיע בחיפוש של אנשים שימכרו לך את הספרים שלהם, לך על 3.5. אם אין לך בעיה עם אנגלית, לך על 5. אם אתה רוצה משחק בעברית בלי הרבה חיפושים, לך על פאת'פיינדר.

חזרה