• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עולם מערכה בשלבי ייצור-עזרה בבקשה!

הח׳אן הטטרי

פונדקאי ותיק
פונדקאי מפגשים חבר.ה בהיכל התהילה פונדקאי החודש
אני בונה עולם מערכה חדש, הוא בשלבי ייצור עדיין, אשמח לעזרה!
אין לו שם (חשבתי על קראָסנאָיה זמליה, אדמה אדומה ברוסית, אבל אני לא בטוח). הוא מנסה לשלב את רומא העתיקה עם תככים רנסאנסיים נוסח מיקיאוולי (סופר מעולה) .עד עכשיו הספקתי לתכנן רק היסטוריה, גאוגרפיה וכמה דברים משמימים כמו כלכלה...

היסטוריה
עד ללפני 5 שנים הכל היה ברור: הקיסר מבית קסטרוצ׳ה שולט על האימפריה, יש לו הרבה וסאלים בתוכה (כגון בית אריוס במחניים ושושלת הח׳ליפים מהקסטל) ויש את הדומינה הקיסרית-שטח ענק, כולל שטחי בית קסטרוצ׳ה ושטחים ענקיים בגדה המזרחית (תהיה גם גאוגרפיה).
לפני 5 שנים עלה לשלטון הקיסר גאיוס קסטרוצ׳ה, מטורף, פסיכופת, מפגר-בשכלו, אכזרי, סדיסט בצורה מחליאה ועם עוד בעיות שעדיף לא לפרט. איקרוס, הלורד הכריזמטי של פיאודום מחניים, כרת בריתות עם 3 לורדים אחרים (מאיורוס מנהריים, ריאנוס מויסליגרד ואיונוס מליש), נישא (ספק פוליטיקה ספק אהבה) לח׳ליפית מהקסטל והחל בתעמולה נגד הקיסר. כשהלה החליט לשים לכך סוף ופלש למחניים כל הנסיכים הנ״ל מרדו בקיסר, ותוך שנה וחצי כבש איקרוס את רוב נחלות הקיסר (למעט נחלות בית קסטרוצ׳ה) והוציא אותו להורג. הוא הוכתר כקיסר איקרוס הראשון, והמורדים האחרים היו ווסאלים שלו (למעט הקסטל שהייתה שותפה שוות זכויות באימפריה). כעת, המלחמה בין הנסיכויות בוערת ומבצרי האימפריה הישנה במזרח על סף מרד או חורבן.

גאוגרפיה
במרכז בארץ עובר נהר ענק המכונה ״ניקוֹס״, שבקצהו הצפוני נשפך לים הגדול. על החוף מזרחית לו נמצאת רמת ים, עיר הנמל הראשית של איקרוס. מזרחית לה נמצאת ויסלוגרד שבשלטון ריאנוס הווסאל בלב המפרץ הדרומי. צפון מזרחית לה נמצאת מספנתיים שבשלטון אלכסנדרוס הווסאל. צפונית לה, על החוף שוכנת סונה שבשלטון ממלכת טרנטום, וביבשה נמצאת ליוויניום שבטרנטום. צפונית עוד יותר נמצאת סטייברי (אחת מנחלות הקיסר איקרוס מעבר לים) וטרנטום, בירת ממלכת טרנטום. סטייברי נמצאת בראש חצי אי שמזדקר צפונה, ומשם מזרחה נמצא מפרץ גדול אליו נשפך נהר הצפון הגדול.
על הניקוס נמצאות הערים ניקוסיה (בירתה העתיקה של הקיסרות), נמלצור שבדומינה המלכותית, נהריים שבשלטון מאיורוס הווסאל. בלב בארץ ההררית נמצאת מעלה קיסרים-בירתה החדשה של הקיסרות, שאותה מקיפות נסיכויות שהשתחררו מגאיוס.

קסם
כשהאל הראשי והראשון, אל, ברא את האלים, הוא נתן לכל אחד מתת-כוח כישופי כלשהו, שהאל יכל ללמד את כוהניו (תיאורטית-את מי שרצה, אבל מסיבות מובנות לא כל אדם למד קסם). בעל קיבל את קסמי הגשמים, הסערות והברקים, ים-את כשפי הים והגלים, מות-את הבחירה למועד מותו של כל אדם ואת קסמי המוות, וכן הלאה.
כל אל לימד 12 כהנים, כל אחד מאלה-עוד 12, וככה היום יש כמה אלפי קוסמים.

הבריאה
בני האדם נוצרו מהחימר בידי אל, מייד אחרי יצירת העולם. האלפים-מהעצים, הגמדים מהאבן והמפלצות מסלט שכולל שאריות מכל מה שציינתי וקצת צואה אלוהית, בידי כמה משרתים זוטרים של האלים.

דת
העולם נברא בידי האלים, כשכל אל אחראי על משהו אחר: ים ברא את הים (בטח לא ניחשתם...), בעל את הסערות והברקים, עשתורת את האדמה, ענת את היערות, מות את השאול, שפש את השמש וכן הלאה.
האלים נסגדים בקורבנות חיה ובתפילות, לרוב בבמות או מזבחים-אף אחד לא רוצה לעמוד במקדש מלא עשן של שומן כבש שרוף.
בקסטל היה מנהג מיוחד, הח׳ליפות: לפני כ-350 שנה מרד הכהן הגדול של הבעל, אריוויסטוס, בקיסרית אספאסיה השנייה ''הכופרת''. לאחר שהוביל את המורדים לניצחון בקרבות ואילץ את בנה (אספאאסיה נרצחה בינתיים בידי קנאים דתיים) אורסטס לחתום על שלום הוכתר כמלך כוהן של הקסטל, ובקסטליאנית-ח'ליף. המנהג נמשך בשושלת זכרית עד למות הח'ליף סאיוס הרביעי. בתו הבכורה פמריאנה כבר הייתה נשואה לנסיך ויי, וכדי שהקסטל לא תהפוך לחלק משטחי ויי ירשה אותה אחותה הצעירה יוליאנה. אחרי שהיא תמות כנראה שהמנהג יפסק, או שהתואר יהפוך לעוד אחד מתאריו של הקיסר מבית אריוס.

ערים חשובות

ניקוסיה: כבר חמש שנים עברו מאז פרוץ המרד של איקרוס, וניקוסיה עדיין עיר ספר בצל מלחמה תמידית. המושל מטעם הקיסר, ארתוסתנס, הצליח לגייס תמיכה בעזרת מתנות לנכבדים ותעמולה בקרב העם, אך סיעת בית קסטרוצ׳ה בעיר עדיין חזקה מאוד. מלחמת הסיעות מתבטאת בעיקר ברציחות פוליטיות, מהומות כל שני וחמישי ומשמר גדול ששומר על בית המושל מרעה...

נמלצור: חמש שנים חלפו מאז שהקיסר איקרוס הכריז על עיר הנמל העשירה והמשגשגת שעל נהר הניקוס כעיר סחר אוטונומית, וכבר הגיעו אליה סוחרים מכל העולם. הסוחרים הביאו פוליטיקה-וויכוחים בכיכרות, תגרות, תככים וקנוניות. סוחרים מבחוץ נחשבו לאויבים, והלה לא טרחו לסתור זאת. העיר על סף מלחמה פנימית, שתסתיים כנראה בטבח הסוחרים הזרים...

מה השחקנים עושים בעולם?

-מלחמת הנסיכויות בוערת, כשכל בית אצולה מנסה להוסיף ליוקרתו ולשטחיו. מרגלים, דיפלומטים ושכירי חרב הם בין הדברים שהשחקנים יכולים להיות.
-המסחר לא קפא על שמריו, וסוחרים עוברים לעתים מרחקים ענקיים-מנמלצור שעל הניקוס עד המצודות המזרחיות בארצות הברברים והאדמות הברבריות הרחוקות, בחפשם עושר ואדמות.
-מגלי ארצות לא נפוצים, אבל חלק מהאנשים הסקרנים וצמאי התהילה שטים רחוק צפונה, בחפשם איים ויבשות.

עזרה תתקבל בברכה!

אהלן,
טיפ כללי - מומלץ לקרוא עולמות אחרים וחשוב מה אהבת ולא אהבת בהם. יותר מבחינת אופן הצגת העולם והדגשים ופחות מבחינת התוכן עצמו.
מבחינת היסטוריה יש מספיק (אני מבין שזה בהשראה היסטוריה, כדאי לציין איזו). הסכם הכל נשמע מעניין.

השאלה היא מה הדמויות עושות בעולם, ובנוסף מכיוון שזה עולם של מו"ד איך הקסם מתפקד?
וגם, אילו גזעים יש בו? מפלצות?
שיטה שעובדת היא לתת כמה בולטים שמתמצתים את הקונספט של העולם.

למשל באיי הסערה - http://publishing.pundak.co.il/stormisles.html

גם אני בונה עולם, וההמלצה שלי היא שתבנה עולם מקטן לגדול.

אתה התחלת בגדול - יצרת עולם גדול, עם היסטוריה וגאוגרפיה וכלכלה וכאלה, אבל פחות יצרת את הדברים הקטנים. תתחיל מקטן, מעיר קטנה חשובה, תמשיך לארץ, יבשת ואז העולם כולו.

ככה אני יוצר. תעשה איך שבא לך.

תודה רבה על העצות. לניצן-יש גאוגרפיה כי כל העולם התחיל ממפה שציירתי כשסיימתי עבודה בחשבון ופרק בספר ״דיונים״ של מיקיאוולי. פירוטים על ערים יהיו בקרוב.
לאולדמן-קראתי כבר כמה עולמות, ואמרתי שק״ז בשלבי ייצור. בגזעים חשבתי בעיקר על בני אדם, אבל בשבטים הברבריים או מעבר להם יכולים לחיות גמדים או אורקים (אני לא אוהב דברים יותר מדיי לא אנושיים). קסם-נראה לי שהוא מתפקד ברפואה ובמדע, אני לא רוצה מגיפות ענק. מפלצות-בנוסף לקיסר גאיוס (שמפלצתי הרבה יותר מכל טרול או אורק) הסלבונים מהצפון מספרים על דרקונים מטילי אימה ושבטי המזרח סוגדים למשהו שמזכיר באופן חשוד גורגונות.

בנוסף, תחשוב עמוק ותנסה להסביר את העולם - יש רק קסמי רפואה? למה? מה יוצר את הקסם? איך הוא פועל? יש הר איפה שהוא - למה? שבר טקטוני? הרים אצלך נוצרים אחרת אולי?
איך נוצרו המפלצות?
ועוד עוד... ככל שתסביר יותר דברים כאלה, העולם יהיה טוב יותר, אמין יותר וכיפי יותר.

(אצלי זה הגיע לרמה שהסברתי באמצעים ביולוגיים איך יש מפלצות את יכולות של התרפאות מהירה).

אולדמן-ההיסטוריה מבוססת על: הרנסאנס באיטליה (בכל זאת מיקיאוולי), מרידות פיאודליות שונות, וחיי היומיום שלי (גאיוס, לדוגמה, מבוסס על ילד שאוהב להציק לי ועונה לכל התיאורים שתיארתי).

לילו-תודה, אני מניח, אבל אם באת, הסתכלת, וכל מה שראית זה אסתטיקה שולית של פסקאות ואנטרים, כנראה שלא באמת קראת.

עולם נחמד ודי מבולגן. מה בדיוק סיפור המסגרת שלך - השושלת העתיקה והמכובדת נפלה ועתה עלה קיסר חדש משושלת חדשה והוא עמל ימים כלילות על גיבושה מחדש של הקיסרות תוך התמודדות עם בעלי ברית מייגעים שמבקשים להזכיר לו מי תמך בו מול הקיסר המטורף? מה עם שותפיו של הקיסר המטורף מקרב הוואסאלים - האנשים ששיתפו איתו פעולה כדי לא להיות קורבנות בעצמם לטירוף שלו במקרה הטוב ואנשים שחלקו איתו כמה ממאפייני אישיותו במקרה הגרוע? על איזה בסיס שושלת קוסטריצ'ה משלה - זכותם האלוהית של המלכים, הצבא הגדול ביותר או מכח האינרציה?

הזכרת את החליפה מהקסטל. באיסלם, שממנו שאלת את התואר, מדובר בתואר דתי. האם מדובר במלכה כהנת של עשתורת? האם מדובר בתרבות מטריארכלית או שהחליפה ירשה את תפקידה מכח העובדה שכל המועמדים הזכרים הומתו?

מה רמת הטכנולוגיה של העולם?

איך הם סוגדים לבעל ועשתורת - קורבנות חיה, ומפעם לפעם, אדם או תפילה והעלאת קטורת?

האם הקיסרות רק פיאודלית - והאצילים מנהלים הכל מהכפרים ועד תנועת הסחר - או שקיימות קבוצות כח נוספות?

להלדין:
1)הסיפור שאמרת על איקרוס די נכון, רק שרוב הוסאלים (בני ברית) שלו גם הם עסוקים במלחמה ובביסוס הלגיטימיות שלהם, אז אין להם פנאי לערער את הלגיטימיות שלו.
2)לקיסר המטורף לא היו הרבה בני ברית-נסיכויות המזרח (9 במספר) ראו את הטובה שתצמח מנפילת השלטון הלגיטימי ואת השתחררותן, ושתי הנסיכויות שתמכו בו (בלוֹנה ולוֹקה) היו עסוקות בקרבות עם איקרוס ומאיורוס, בהתאמה.
3)שלטון בית קסטרוצ׳ה התבסס על זכות אלוהית, ניצחונו המפואר של טריאנוס קסטרוצ׳ה בקרב ניקוסיה על בית ברוּטוֹצ׳ה לפני 300 שנה ועל אהדת העם, עד עליית הקיסר המטורף, שערערה מאוד את אהדת העם, גם הזכות האלוהית התערערה-אם הבעל היה אוהב את משפחת קסטרוצ׳ה הוא לא היה מעניק לה ילד שכזה, ואם האלים לא מעניקים ילד נורמלי למשפחה מן הסתם הם לא יעניקו לה שלטון באימפריה. שני אלה מחקו מהתודעה ניצחון שקרה לפני 300 שנה ולא רלוונטי כלל בימינו.
4)במקרה של הח׳ליפה מהקסטל מדובר במלכה כהנת של עשתורת, שאחותה הבכורה נישאה ליורש פיאודום ויי ולכן לא יכלה לרשת את כתר הקסטל. הח׳ליפה נישאה לאיקרוס רק אחרי שירשה את הכתר מאמה (בפועל, רשמית אביה היה השליט). לפי חוקי הירושה, אם הבכורה הייתה יורשת את הכתר ויי הייתה משתלטת על הקסטל-לא להפך.
5)נראה לי שכבר הזכרתי את זה, אבל רמת הטכנולוגיה היא של תקופת הרפובליקה המוקדמת הרומית.
6)בנוסף לאצילים קיימים סוחרים עשירים, כהנים, כוהנות וכמובן הקיסר.
תודה רבה על התגובה המעניינת והמושקעת

הח׳אן הטטרי אמר/ה:
לילו-תודה, אני מניח, אבל אם באת, הסתכלת, וכל מה שראית זה אסתטיקה שולית של פסקאות ואנטרים, כנראה שלא באמת קראת.

ברור שלא קראתי, כשאמרתי שאי אפשר לקרוא את זה מבחינה אסטטית באמת התכוונתי לזה. אני לא הולך לשבור את העיניים שלי לקרוא טקסט שאני לא יודע כמה יעניין אותי.
עכשיו זה נראה הרבה יותר טוב.
אני בטח אקרא מתישהו בהמשך.

אמרת מיקיאוולי. אני מודה שלא קראתי את הנסיך, אבל איך זה ההשראה הזאת באה לידי ביטוי בעולם? האם ישנם נסיכים מיקיאוולים שמסדרים את שאר העולם לפי רצונם?

מה, בעצם, הדמויות עושות? נתת שלוש דוגמאות שזה מצוין, אבל אני לא חושב שהבנתי מהן יותר מידי. כיצד שונה מלחמת הנסיכויות מכל מלחמה אחרת? מה מעניין בה, איפה התככים נכנסים לידי ביטוי? האם הדמויות הן דיפלומטים שיצטרכו לשכנע את איקרוס לשלוח את הגנרל המוכשר שלו למלחמה למרות הסכנה הפוליטית שהוא מביא על עצמו בעקבות כך? האם הדמויות הן לוחמות בשירות אציל כזה או אחר, וצריכות לשרוד את שדה הקרב? כנ"ל לגבי שתי הדוגמאות האחרות, למה לעסוק בפעילויות שציינת בעולם הזה מעניין יותר מלעסוק בהן בכל עולם אחר?

גם אני לא קראתי את הנסיך, קראתי ״דיונים״, מין ביקורת על הספרים של טיטוס ליוויוס+מדריך פוליטי לנסיך איטלקי מהמאה ה-15.
ההשראה מתבטאת בשמות (קסטרוצ׳ה, ליוויניום, קלוסיום...) ובכך שהמדינאים היותר חכמים נוהגים לפי עצותיו של מיקיאוולי (ממליץ לך בחום לקרוא אותו).
השונה במלחמת בתי האצולה (אני יודע שזה מזכיר את משחקי הכס, אני מקווה שהשחקנים יהיו פחות אכזריים) ממלחמה רגילה הוא ש:
-החיילים מחויבים למשפחה כלשהי, לרוב תמורת שכר. בית אחר שיציע יותר כסף יכול להעביר אותם לצידו.
-המלחמה היא בין משפחות, לא מדינות. נישואין פוליטיים לבת של לורד א׳, קנוניה מיקיאוולית קלאסית+רצח פוליטי לא פחות של הבן של לורד א׳, אשתך יורשת את הכתר, אתה לוקח לה אותו או מחכה שבנך יקבל אותו.
האח הדמויות ישכנעו את איקרוס על מה שאמרת? רעיון לא רע, בהנחה שאיקרוס לא יוצא בעצמו לשדה הקרב. הדמויות יכולות להיות גם מרגלים ו/או דיפלומטים.
בעניין הסוחרים, יש לי רעיון להרפתקה-הדמויות הן חבורת סוחרים רגילה מנמלצור, כשהן שומעות שתכשיטי הכתר של בית קסטרוצ׳ה, שאבדו בכיבוש ניקוסיה, נמצאו במצודה בארצות הברברים. העלילה מסתבכת כשמגלים שהכתר היה מכושף, מתנה לשושלת מאת האל בעל לפני מאות שנים. סתם רעיון.

מעניין סה"כ - אבל הערה מתודולוגית - אם יש חלק שעוד אין לך רעיון לפתח אותו, עדיף להשאיר אותו פתוח ולהרחיב אח"כ כשיבואו לך רעיונות או בעזרת רעיונות של אחרים. למשל החלקים של הקסם והדת כרגע כתובים די כלאחר-יד, וחבל.

כמו כן, אם אתה מתבסס על דברים מהעולם האמיתי, בהרבה נקודות אפשר פשוט לומר "זה כמו זה", ולתת לדמיון של הקורא להשלים את הפערים. למשל, אפשר לומר ש"הדת בעולם מבוססת על המיתולוגיה הכנענית אבל בגרסא פחות אלימה ובלי קורבנות אדם". היכן שמשתמשים במושג מוכר אבל במשמעות אחרת, דווקא כדאי להרחיב. הח'ליפה למשל - ח'ליפה זה תואר דתי-פוליטי איסלאמי, ובעולם בלי איסלאם הוא כנראה יהיה עם משמעות אחרת, אז כדאי להסביר מהי, ולמה לאישיות הזו קוראים כך ולא משהו גנרי כמו "נסיך".

גיאוגרפיה - מפה, אפילו משורבטת (זה לא שבימי הביניים ובעת העתיקה מישהו צייר מפות מפורטות) יכולה מאוד לעזור. לא חייבים לצייר אחת מאפס - אפשר לגנוב מפות עולם מההיסטוריה או גוגל-ארת' (או מפות של עולמות מסחריים, אם זה לשימוש פרטי) או לעשות מה שעשה רוברט אי. האוורד שלקח מפה פיסית של אירופה והמזרח התיכון + חלק מאפריקה בתקופה פרהיסטורית בה הים התיכון עדיין לא היה קיים, ושם בה את "העידן ההייבוריאי" שלו.

מפה דווקא יש-כל העולם התחיל ממפה שציירתי בסוף שיעור מתמטיקה, אבל היא מאוד מפורטת-כולל שטחי העמים הברבריים במזרח, אפרסם פה אחת ערוכה מאוחר יותר.
את החלקים על הדת והקסם אערוך, בדיעבד גם אני לא אהבתי את הבעל והעשתורת לבד, בלי אל, מות וכל החבר׳ה.
דרך אגב, על העמים הברבריים לא פירטתי הרבה. אני רק יכול להגיד שחלקם מבוססי גרמאנים (אמיצים בטירוף, בגובה ממוצע של 2 מטר, חיים בביצות ויערות...), חלקם מבוססי גאלים (אמיצים מעט פחות וגבוהים מעט פחות, את השאר תשלימו בעצמכם), חלקם מבוססי הונים/ מונגולים/ טטרים (אני מת על העמים האלה...). אתם מוזמנים להמציא עליהם יותר.

נ״ב: ואיך השם של העולם?

חזרה