• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

הגזעים המוזרים ביותר בתולדות מו"ד

מראשיתה, מו"ד הציגה גזעים "טולקינאיים" כדי למשוך קהל - מלבד בני אדם היו בהתחלה אלפים (ומהר מאוד גם חצי אלפים), גמדים והוביטים (שמטעמי זכויות יוצרים הפכו מהר מאוד לזוטונים). במוד"מ1, כבר הוסיפו גם חצאי אורקים (שהיו טובים בלהיות רוצחים, ולא לוחמים/ברברים כמקובל היום -במוד"מ לא היו ברברים כחלק רשמי בשיטה עד יציאת האנארטד ארקאנה ב1985) וננסים (הגזע שעבר הכי הרבה שינויים - בהתחלה הם היו סוג של גמדי גינה שיכלו להיות אשליינים).

עם השנים, המהדורות וספרי ההרחבה, נוספו עוד הרבה מאוד גזעים ותת-גזעים. חלקם היו די מוזרים, ולא בהכרח תפסו פופולאריות, אבל בכל זאת כדאי להכיר אותם:

קורובוקורו: תת סוג של גמדים מכוערים ושעירים במיוחד (עם זקן בכתפיים ובגב ולא רק בפנים) שנועדו למשחק בעולמות דמויי המזרח הרחוק.

פורצ'ין: זוטונים מזוקנים שחיו באיגלואים ועם פינגווינים באיזה כוכב קפוא. הופיעו באיזה הרפתקה של ספלג'מר והתגלגלו למדריך השלם לזוטונים וננסים.

בשנות התשעים יצא גם "המדריך השלם לדמויי אנוש" שנתן כללים למשחק של אורקים, גובלינים וכו', אבל גם לכמה גזעים באמת תמוהים כגון:

אראקוקרה: הייתם יוצאים מנקודת הנחה שמשחק שיש לו "מבוכים" בשם וחלק גדול מהעלילה שלו מתרחש במנהרות תת קרקעיות צרות, לא יציג גזע שחקן של תוכים עם כנפיים של שש מטר וקלסטרופוביה, נכון? אז תחשבו שוב.

פרמלין: הוא בגובה 30 סנטימטר, שמן ומעצבן, יש לו כנפיים והוא חסין לכלי נשק בלתי קסומים. אה, והוא גם אוהב להסתובב עירום ולהתגאות בגופו. מתנת חנוכה מושלמת לשחקנים מעצבנים ומחרבי סשנים שעד עכשיו נאלצו להסתפק בקנדרים.

איש כלאיים (מונגרלמן): עשוי מכל מיני חלקים של מפלצות, מכוער ומסריח ומזיל ריר. נכון שתמיד רצית לשחק פייטן שיכול רק לשנות לרעה את התגובות של דב"שים כשהוא מתחיל לשיר (או ליתר דיוק לילל, לגהק ולנבוח)?

בוליווג: כי מה שצריך בחבורה זה קרפד קניבלי שחייב להתרחץ 3 פעמים ביום אחרת העור שלו מתייבש והוא מתחיל לספוג נזק.

סאוריאלים: דינוזאורים אנושיים שלא יכולים לדבר ומתקשרים ע"י הפצת ריחות. יש להם ארבעה סוגים - טריצרטופסים שטובים בלהיות קוסמים (יש להם מקלות במקום ספרי לחשים, ופיזית הם דווקא מגיעים עם שריון טבעי די חזק והתקפות שעושות מלא נזק), סטגוזאורים שנוטים להיות כוהנים, פטרנודונים קטנים ופרנואידים שהם בדרך כלל גנבים, ואיזה גזע שלא קשור לשום סוג של דינוזאור אמיתי אבל דומה דמיון חשוד ל"דנבר הדינוזאור האחרון" מהסדרה המצויירת, שנקרא "פינהדס" (יש להם סנפיר על הראש) והם יכולים להיות פלדינים (במוד"מ2 רק בני אדם יכלו להיות פלדינים).

איזה גזעים תמוהים אתם מכירים?

א) הדיון נפתח בפורום שעוסק במו"ד - כאשר באותו פורטל יש גם פורום שעוסק במשחקי תפקידים במובן הכללי שלהם, במדע בדיוני ופנטזיה ככלל, ובמשחקי וידאו.

ב) כותרת הדיון היא "הגזעים המוזרים ביותר בתולדות מו"ד".

מן הסתם במשחקי וידאו, סרטים, סדרות וכו' יהיו יצורים מוזרים ביותר (מספינת חלל אינטיליגנטית ועד גיבור על בצורת ציפור מעצבן שיוצא משעון הקוקיה) אבל הכוונה שלי כאן היא לעסוק בגזעים המוזרים ביותר שפורסמו רשמית עבור השיטה המוכרת, הנפוצה והמיינסטירימית ביותר.

לא ידעתי שבוליווג היו גזע שחקן "ליגיטימי'.
אם אתה מכניס את פת'פיינדר תמצא גם אנדרואידים)?!(

היה במוד"מ מפלצת שדמויות נשיות סיירות יכלו להפוך אליה-
אשת ברבור. Were-Swan.
כן. הן מסדר ששומר על הטוב בעולם, ויכולות להפוך לברבורים או לחצי ברבורים.

זה לא גזע שחקן ישירות, אבל זה הוצג כאפשרות ליגיטימית לחלוטין.

עלמת הברבור מופיעה כגזע אופציונלי במדריך השלם לדמויי אנוש. היא יכולה להיות או סיירת או דרואידית (לא גם וגם בכלל מגבלות נטיה) ויש לה גלימה או קמע מנוצות שמאפשרים לה ללבוש צורת ברבור (אין צורת כלאיים). לא ברור למה לבסס גזע שלם על חפץ קסם, אבל שיהיה.

היה גם פעם מוצר שנקרא "council of the wyrms" שנתן לך כללים לשחק דרקונים. לא דם דרקון, לא חצי דרקון, לא מכשף שיש לו כוחות של דרקון, אלא את הדבר האמיתי.

גזעים מוזרים ותלושים מופיעים בדרך כלל לצד גזעים מוצלחים בספרי תוכן שיש בהם תוכן מעולה למשחק, אבל מישהו צריך היה להוסיף עוד כמה עמודים אז הוא דחף פנימה רעיון גרוע.

בספר ההרחבה Underdark לגרסה 3.5 של הממלכות הנשכחות, הוצגו מספר גזעי שחקן חדשים שחיים באפלת המעמקים ומתאימים למערכות שמתרחשות כמעט אך ורק מתחת לאדמה. בין הגזעים המוצלחים- deep imaskri - הם שליטי אימפריה קדומה שנאלצו לברוח אל מתחת לאדמה לאחר שהעבדים הרבים שלהם מוטטו את האימפריה מבפנים. מאז הם נאלצו ללמוד ענווה מה היא. Grimlock - אתם מכירים אותם כמפלצות ממגדיר המפלצות הבסיסי של 3.5, מן קניבלים חסרי עיניים. ובכן, טוויסט! הנתונים ממגדיר המפלצות מתייחסים לגרימלוק מושחת, שמדוזה, מכשפה או מצליף-מוח השתלטו עליו! יש גם שבטים "טהורים" של גרימלוקים במעמקי האדמה שכמעט ואינם באים במגע עם שוכני העולם שמעל האדמה. הם מכוערים ואוכלים בדרך כלל בשר נא, אבל לא בוזזים, לא קניבלים, ודווקא בגלל שהם מכוערים ועיוורים, יש להם נפש של מוזיקאי.
אלא שלצד הגזעים המוצלחים היו כמה הברקות פחות טובות:
דארו - גם אותם אתם מכירים ממגדיר המפלצות. אבל אותם אתם מכירים באמת - כלומר, כל הדארו הם גמדים לבקנים ומטורפים, עם נטיות סאדיסטיות בלתי ניתנות לשליטה וחוסר יכולת לשתף פעולה עם כל יצור שאינו דארו. הטירוף של הדארו הוא תוצר של התערבות האלה דריאנקה, כך ששום קסם מלבד נס לא יכול לרפא את הטירוף של הדארו. נהדר! בדיוק הגזע המושלם לחבורת הרפתקנים!

ספר ההרחבה "המדריך המורחב לפסיונים" של 3.5 הביא רשימת גזעים רלוונטיים לתחום הפסיונים. היו בו בעיקר גזעים של עולם המערכה השמש השחורה (טרי-קרין, חצי ענק) אבל גם כמה גזעים חדשים כמו האלאן. ביניהם היו גם זלף שהוא בן אנוש עם עור כהה, שחי באקלים טרופי וזהה לבן אנוש מכל בחינה, אבל יש לו יכולת פסיונית לרוץ קצת יותר מהר, והמאינאד שהוא בן אנוש בהיר עור וגבוה, עם שתי יכולות פסיוניות - היכולת לצעוק ממש חזק (עד כדי 1ק6 נזק) והיכולת לוותר על פעולות חשיבה כדי לקבל אפקטים שדומים לזעם ברברי.
אז יש לנו בן אנוש שחור שרץ מהר ובן אנוש בהיר וגבוה שנכנס לזעם וצועק חזק, וכל אחד מהם הוא גזע ייחודי בפני עצמו, ולא בן אנוש. גזעני? כך נראה. מיותר? מאוד.
למה לא לשחק פשוט בן אנוש ברברי עם לוק נורדי או בן אנוש נזיר\סייר עם עור כהה? שאלה מצוינת.

המדריך לשחקן 3 של מהדורה 4 הוסיף גזעים... מוזרים, יחסית לשאר הגזעים בשיטה. ה-Shardmind הם גזע של... קריסטלים מהלכים, שבעבר היו חלק מהשער שהפריד בין העולם שלנו ל-Far Realm. אחד מהרקעים שמוצעים להם הוא שארדמיינד שמאמין שכול פעם ששארדמיינד מת הוא חוזר להיות חלק מהשער שנהרס ממזמן- ולכן מסתובב בעולם ורוצח את בני הגזע שלו.
אפשר לשחק את הגזע הזה בצורה נורמלית אם רוצים, אבל אני מחכה להזדמנות לשחק אחד טרובדור- הם יוצרים טרובדורים טובים בצורה מגוחכת יחסית לעובדה שהם קריסטל מזמר.

ה-Shade שהוצגו בספר גיבורי הצל היו אחד מהגזעים הכי נוראים מכאנית שהוצגו אי פעם. פלאפית הם היו אנשים שהחליפו את הנשמה שלהם בשביל כוח ממישור הצל (מה שהפך אותם לשחורים, קצת גזעני). הם היו גזע כול כך גרוע מכאנית שכול המדריכים על מכאניקה בשיטה אומרים להתרחק ממנו כמו מאש. הם מאבדים פרצי ריפוי- מה שאומר שהם בעייתים לחבורה עם הרבה קרבות, במיוחד שרוב המקצועות המוצעים להם הם לא מקצועות עם הרבה פרצי ריפוי. הכוח גזע שלהם לא שמיש ("אני משתלב עם הצל... רגע זה לוקח לי את הפעולה הכי חשובה בתור ולא עוזר בשיט"). ובכללי, הם מגיעים מהספר של גיבורי הצל, הספר שרבים פשוט עושים עליו instaban כי הוא פשוט מעפן.

בנוסף, אני חושב ששווה להזכיר את הפיקסי שהוצגו ב-Heroes of the Feywild. אין להם רקע מוזר, או משהו כזה, אבל בשיטה שכולה מתבססת על איזון מספרי הם פשוט נתנו לגזע בלי למצמץ את היכולת לרחף (ובכך להתעלם מכול תוואי שטח שקיים) ולחלוק משבצות עם אויבים. זה נשמע לגמרי מגניב לשחק פיה קטנה שיוצאת badass, אני לא יודע למה היוצרים הפכו את זה לגזע כזה שבור.

במהדורה 3.5 היה גזע בשם Goliath שפשוט היה גדול וחזק. ו"שבור". באחד הקמפיינים בהם הייתי שחקן, שיחקתי גמד לוחם בשם "נורין" עם לא מעט אופטימיזציה (מהדורה 3.5). הייתי הטנק של החבורה. זה היה תפקידי בקרבות - לספוג נזק ולגרום נזק. שאר הדמויות היו ברובן הרבה פחות טנקיות. והנה, בא שחקן חדש ומצליח לשכנע את השה"מ לשחק Goliath ברברי. עם אופטימיזציה לא קיצונית מידי, הדמות שלו פשוט גרמה יותר נזק והייתה מסוגלת לספוג יותר נזק מאשר נורין הגמד שלי. הוא פשוט השתלט על אור הזרקורים של הדמות שלי, שדיי נדחקה הצידה. בסופו של דבר השחקן הועזב כי התנהג בצורה לא מכובדת (ושטלתנית) לשחקנים אחרים.

זה גזע שקשה למצוא לו הצדקה סיפורית - נראה לי שכל הפלאפ שלו היה שתיים-שלוש פסקאות בלי ממש "קרסים" למשחק דמות מעניין - ושעיקר תפקידו במשחק - הצגת יכולות לחימה טובות יותר מאלו של הגזעים שבספר השחקן.

היה גם Warforged - גזע שחקן של רובוט במהדורה 3 או 3.5, מהעולם של "אברון". ב"אברון" הייתה לגזע הזה הצדקה סיפורית מעולה למיטב זכרוני, בעולמות אחרים הוא לא ממש התאים לאווירה.

המפקד האלמוני אמר/ה:
עלמת הברבור מופיעה כגזע אופציונלי במדריך השלם לדמויי אנוש. היא יכולה להיות או סיירת או דרואידית (לא גם וגם בכלל מגבלות נטיה) ויש לה גלימה או קמע מנוצות שמאפשרים לה ללבוש צורת ברבור (אין צורת כלאיים). לא ברור למה לבסס גזע שלם על חפץ קסם, אבל שיהיה.

היה גם פעם מוצר שנקרא "council of the wyrms" שנתן לך כללים לשחק דרקונים. לא דם דרקון, לא חצי דרקון, לא מכשף שיש לו כוחות של דרקון, אלא את הדבר האמיתי.
יצורים קסומים ששואבים את כוחם מחפצים קסומים זה לא רעיון חדש, ואני חושב שבהרבה סיפורי עם ומיתולוגיות יש יצורים כאלה. בעיקר כל מיני דברים כמו מכשפות שאם אתה לוקח להן את אבן-השקר-כלשהו אז הן הופכות לאבק או משהו (ומזה שאבו השראה לnight hag לפי דעתי).

לגבי דרקונים - על פי החוקים היבשים, במהדורה 3 אפשר לשחק כל יצור שיש לו מתאם דרגה. ולחלק מהדרקונים במגדיר מפלצות יש מתאם דרגה, כך שניתן לשחק אותם. הבעיה שרובם זה תינוקות דרקונים או דרקונים ממש צעירים, ככה שזה לא באמת מגניב.

אז יש לנו בן אנוש שחור שרץ מהר ובן אנוש בהיר וגבוה שנכנס לזעם וצועק חזק, וכל אחד מהם הוא גזע ייחודי בפני עצמו, ולא בן אנוש. גזעני? כך נראה. מיותר? מאוד.
אע? נראה לי אתה מתלהם פה לחינם. ייתכן שזה סטריאוטיפים שמבוססים על תפיסה שטחית של אפריקאים ואירופאים נורדים, אבל גם יכול להיות באותה מידה שזה מבוסס על אגדות עם ומנהגים של אנשים במקומות שונים. אם תיצור גזע של בני אדם שחומי עור שיש להם כוחות שקשורים לחלומות, תגיד שזה גזענות כלפי אבוריג'נים?

וקראתי עכשיו על Goliath, וזה באמת סתם גזע שבור בלי שום הצדקה וואטסואבר. 4+ לכוח, 2+ לחוסן, יתרונות של יצור גדול, סוג של דמוי אנוש מפלצתי במקום דמוי אנוש (מה שהופך אותם חסינים להמון לחשים), ועוד כהנא וכהנא יתרונות לא שגרתיים. וכל מה שמאזן את זה זה 2- לזריזות ומתאם דרגה 1+. זה בתכלס פשוט או טמטום או שגיאה.

אני חייב לציין שהמחושלי קרב פשוט מפריעים לי בעין. איכשהו רובוטים ופנטזיה באים לי כמו סלט ירוק עם נוטלה.

מה שתמוה בהגדרה של עלמת הברבור כגזע, זה שטכנית אתה יכול לתת את החפץ נוצות הזה לכל בחורה שהיא דרואידית או סיירת, זה לא שהיא נולדה עם נוצה ביד.

אם אני זוכר נכון, בקארא-טור (החלק הסיני-יפני-תאילנדי של ממלכות נשכחות) היה גם גזע של "בני רוח" - אנשים שהם חצי אדם וחצי "רוח טבע" של, למשל, במבוק. לא, אני לא רוצה לדעת איך הכלאה בין אדם לבמבוק מתרחשת בפועל.

במדריך השלם לפסיוניסט של מוד"מ2 לא היו גזעים (היו כמה מפלצות מעפנות) אבל כדי להדגיש את הזרות והאקזוטיות של המקצוע ציירו את רוב הפסיוניסטים שם כבעלי חזות אסיאתית-משהו, ולבושים בטורבנים, כאפיות, נעלים מחודדות שרוואלים ושאר בגדים שנגנבו מחבל הכביסה של איזה ערבי.

פלאפי אמר/ה:
וקראתי עכשיו על Goliath, וזה באמת סתם גזע שבור בלי שום הצדקה וואטסואבר. 4+ לכוח, 2+ לחוסן, יתרונות של יצור גדול, סוג של דמוי אנוש מפלצתי במקום דמוי אנוש (מה שהופך אותם חסינים להמון לחשים), ועוד כהנא וכהנא יתרונות לא שגרתיים. וכל מה שמאזן את זה זה 2- לזריזות ומתאם דרגה 1+. זה בתכלס פשוט או טמטום או שגיאה.
זה חלק מבעיית ה"שבירות" הנפוצה מאוד בספרי הרחבה של מו"ד 3.5*. הרבה מהם בנויים גרוע ולא עברו בדיקה מקיפה מספיק. כמעט ולא יצא לי להיתקל בגזע או מקצוע או אפילו כישרון מספרי ההרחבה שלא היה בעייתי במשחק מבחינה מכאנית.

אה, והיה ספר הרחבה למהדורה 3 (או 3.5?) שמאפשר לך אשכרה לשחק מצליף-מוח!

* כנ"ל ספרי ההרחבה של מהדורה 2, לא מעט מה"קיטים" היו פשוט גרועים והיו שם כל מיני אופציות קלוקלות מאוד.

המפקד האלמוני אמר/ה:
אני חייב לציין שהמחושלי קרב פשוט מפריעים לי בעין. איכשהו רובוטים ופנטזיה באים לי כמו סלט ירוק עם נוטלה.
מסכים איתך שהפלאפ שלהם צורם מאוד בעין בפנטזיית מו"ד, פנטזיה היסטורית, או ברוב סוגי ה"חרב וכשפים" הסטנדרטי. לעומת זאת ב"פנטזיה מוזרה", "חרב-וכוכב-לכת" או "פנטזיית מד"ב" הם עובדים היטב, וכן באברון שיש לו אלמנטים של מד"ב או לפחות סטימפאנק.

לדעתי עם זאת הם היו משתלבים הרבה, הרבה יותר טוב במו"ד סטנדרטי אם הפלאף והאיורים שלהם היו של גלמים או אף של דחלילים מונפשים בכוח קסם... אם כי גולם במו"ד הוא דיי בעייתי (בלשון המעטה) כגזע שחקן אפילו אם מחלישים אותו, יותר מידי חסינויות.

זה פשוט מרגיש מוזר מידי שיש לך עולם שהטכנולוגיה בו בתכלס תקועה בשנת 1453, ופתאום יש בו חללית, רובוט או לייזר. אז למה לעזאזל אנחנו מתשתמשים שם בספינות מפרש, עגלות עם חמורים וחרבות מפלדה?

עולם מד"בי "קלאסי" בעיצוב שלו שיש בו קסם ועל טבעי, מרגיש קצת יותר אמין. העולם של סטאר וורס למשל זה עולם פנטזיה לגמרי, אבל זה לא "רומח הדרקון שתקעו בו חלליות" אלא "ככה היו נראים רומח הדרקון וממלכות נשכחות אם היו נותנים למדע להתפתח שם איזה אלפיים שנה קדימה".

זה קצת לא הוגן להתלונן על מחושלי-קרב שהם הוצגו לשימוש בעולם של אברון, ולא בעולמות המו"ד הקלאסיים שלכם. יכול להיות שיש שהכניסו אותם לעולמות אחרים, אני לא חושב שהם כאלו "שונים" וטכנומאגיה זה מגניב- אבל במקור הם לאברון.

עולם המערכה "אברון" הוא עולם אחרי מהפכה תעשייתית טכנומאגית. יש תאגיד רכבות. יש ספינות אוויר. יש גם גזע של לוחמים מונפשים והוא מאוד מתאים לעולם ומאוד מעניין (בניגוד למצב שהיית מוסיף אותו בגרייהוק נניח).

אני זוכר שכשהיה את "מלחמת הכוכבים ק20", אז היו אנשים שייבאו משם גזעים למו"ד. האמת - ווקי לא נשמע כמו גזע מו"ד גרוע כל כך.

בדארק סאן היו כמה גזעים שגם כן התאימו לעולם, אבל ייצוא שלהם לעולמות אחרים היה מוזר מידי. גם אם נשים בצד את זה שבדארק סאן המקורי התכונות היו מאוגברות מלכתחילה (5-20 במקום 3-18 בטווחי הבסיס - זה היה ככה גם במהדורות הבאות?) היו שם גזעים שהיו או חייזריים מידי (טרי-קרין, צרצר ענקי עם ריבוי התקפות), או חזקים מידי (חצי-גמד). חצי-הענק היה יצור מוזר בפני עצמו: הם היו גדולים מאוד (וכמשתמע מכך - תוספות לכוח ונק"פ כפול בכל דרגה) והייתה להם אישיות מוזרה - הם היו מחקים בצורה אובססיבית דמויות אחרות, וגם חלק אחד מהנטיה שלהם (הציר סדר-תוהו או הציר טוב-רע) היה נתון לשינויים אקראיים ומצבי רוח.

חזרה