• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 אני שה"ם מתחיל במו"ד 4, צריך עזרה.

לא מזמן התחלתי להיות שליט מבוך של קבוצה במהדורה 4. יש לי ניסיון מספק במהדורה בתור שחקן אבל אף פעם לא הייתי שה"ם לפני, כבר לא מוכרים את "המדריך לשליט המבוך" בעברית בשום מקום ואין לי אותו.
תוכלו להסביר לי על בניית היתקלויות, תגמול שחקנים בזהב/חפצים קסומים ובאופן כללי איך להיות טוב בזה מבחינה טכנית ?

אילתור. תאלתר, זה מה שאני עושה, ויש קצת על בניית מפלצות בפורטל...
לדוגמה: אני ש"הם ויש לי רק את מגדיר המפלצות 2 את כל מה שאין בו אני פשוט צריך להמציא :)
בניית התקלות:אין לי על זה כלום אני רק מקשר מפלצות לעלילה.
תגמול בזהב: כמה שאתה רוצה, אבל כדי להגביל את הקמות ולא לתת סכום מוגזם כמו יהלום אסטרלי.
חפצים קסומים:יש לך את ספר החוקים לשחקן? אם כן יש לך המון חפצי קסם ואיך לקרוא אותם, אם לא..אתה בבעיה.
מלכודות:תפתח כל מיני הרפתקאות במחשב ותראה כמה דוגמאות, אחר כך גם כן פשוט תמציא
תוואי שטח:עצים, סלעים, אבנים, צמחיות, חול טובעני, קוצים וכו. גם את זה קל לאלתר

מקווה שעזרתי :eek:rcwink:

שלום Adran וברוך הבא :)
קודם כל להיות שה"ם זה מגניב - אבל אתה צריך לחשוב מה מעניין אותך ובהתאם להריץ. כלומר, אם אתה אוהב קרבות טקטיים עשירים, תתמקד בזה, אם אתה אוהב עלילות ומזימות, אז זה הכיוון.
המדריך לשליט המבוך אינו זמין יותר, אבל כדי להתחיל, אני ממליץ שתבדוק הרפתקאות מוכנות - אפילו אם לא תשתמש בהן, גם תמצא שם נתוני מפלצות, גם תוכל לקחת היתקלויות וגם תלמד מדוגמא, שזה הכי פשוט. יש את מגילות העוצמה עם המרה למהדורה 4, וגם יש הרפתקאות להורדה בפונדק.

מבחינת תגמול שחקנים בחפצים קסומים, זה אחד הדברים הבעייתים באופן כללי במהדורה 4, לדעתי. בגדול אני ממליץ בגדול שכל פעם שדמות עולה בדרגה היא גם תמצא חפץ קסום או זהב מספק לרכישת אחד, בדרגה של הדמות + 2 רמות (פחות או יותר). המדריך לשה"ם לא היה שימושי במיוחד לזה.

עוד טיפים למנחה:
http://www.pundak.co.il/library/dnd/36-beginner-dm-tips http://www.pundak.co.il/library/roleplaying/187-adventures-plots

שלומות לך Adran!
קודם כל, כל הכבוד שהתחלת להנחות במו"ד 4.
יש לי הרבה ניסיון בהרצה במו"ד 4 (אני משחק בה מהיום שבו היא יצאה), זו השיטה העיקרית שבה אני משתמש.
לטעמי המנגנון ליצירת התקלויות הוא טיפה מורכב מכדי להסבירו באופן מספק בפורום.
קוראים לי אורי שילה, ואם אם תרצה אשמח להסביר לך בפרטי (בין אם במייל או בשיחת סקייפ, מה שתעדיף)
אם אתה מעוניין, המייל שלי הוא:[email protected]

שלום Adran, ההרפתקאות הקצרות כשמן כן הן: מדובר בהרפתקאות שמספיקות למפגש אחד או שניים. להערכתי צריך להשלים שתיים כאלו או אולי שלוש כדי לעלות דרגה.
הרפתקה באורך מלא היא מגילות העוצמה.

כהערה כללית לגבי נק"ן - אתה לא חייב לעבוד לפי חוקים. אתה יכול לבחור להעניק נק"ן בקצב שמתאים לך - למשל אם אתה רוצה שהדמויות יעלו דרגה כל שתי פגישות, תן להם נק"ן בהתאם. כנ"ל לגבי קצב איטי יותר. בכלל אני ממליץ לא להגיד לשחקנים כמה נק"ן הם מקבלים בסוף כל היתקלות, אלא רק בסוף כל הרפתקה, או מקסימום בסוף המפגש.

כעדכון להודעתי הקודמת,

מסתבר שהצלחתי לכתוב את ההסבר בצורה סבירה. והנה הוא.

אני אחלק את התשובה שלי לשני חלקים

חלק א' - בניית התקלות
כדי לבנות התקלות מאוזנת יש לקחת כמה דברים בחשבון
1) דרגת הקבוצה
2) מספר הדמויות
3) דירוג הקושי היחס של ההתקלות

לדרגת הקבוצה נקרא X
דירוג הקושי היחסי הוא מספר הדרגות הממוצע של מפלצת מעל דרגת הקבוצה (לדוגמה X+2) למספר זה נקרא Y.
קל = x-2
בינוני = X+0 או X+1
קשה = X+2 עד X+4 (שזה קטלני)

לדוגמא קבוצה של דמויות בדרגה 5 יוכלו להתמודד עם התקלות בדרגת קושי של 3 בקלות רבה, עם דרגת קוש של 5 או 6 באופן סביר ולהתקשות בקרב של דרגה 7 או 8.

בגדול על כל דמות בקבוצה מומלץ לשים מפלצת אחת. אם קבעת דירוג התקלות של 5 ואתה רוצה לשים מפלצת בדירוג 8 מבלי להקשות על ההתקלות ניתן להחליף את אחת האחרות במפלצת בדירוג 3 (כדי "לאזן את המשוואה")

יש גם תבניות שניתן להשתמש בהן כדי ליצר התקלויות יותר מעניינות ׁׁׁ( עמוד 58 במדריך לשליט המבוך בגרסה האנגלית)
כפי שתראה יש גם תבניות למפלצות בודדות שמהוות התקלות בפני עצמן הן מכונות מפלצות "בכירות" (SOLO) והן שוות לחמש מפלצות רגילות מאותה דרגה.
יש גם מפלתות "עלית" (ELITE) השוות לשתי מפלצות רגילות מאותה דרגה.
יש גם חפ"שים (MINION) ששוות לרבע מפלצת רגילה מאותה דרגה.

תמד ניתן לעשות שינויים בתבניות. בין אם זה להחליף שתי מפלצות רגילות במפלצת אחת או סתם לשמות את התפקידים שלהן (לדוגמה ממתגושש לבריון).

חלק ב' -תגמול
אוצר -
כל דרגה הדמויות אמורות לקבל אוצר ששוה למספר הדמויות כפול:
דרגה 1: 720
דרגה 2: 1040
דרגה 3: 1355
דרגה 4: 1680
דרגה 5: 2000
דרגה 6: 3600
דרגה 7: 5200
דרגה 8: 6800
דרגה 9: 8400
דרגה10: 10,000

וכך הלאה והלאה. חשוב לציין שלא נותנים חפצים קסומים שדרגתם גבוהה ב5 דרגות או יותר מדרגת השחקנים.
מומלץ גם לתת שיקויים וסתם חפצי אומנות שהשחקנים יכולם לאהוב או למכור.

נקודות ניסיון-
פשוט צריך לחשב את סך כל נקודות הניסיון שהמפלצות שוות כל קרב. גם על השלמת משימות מקבלים נקודות ניסיון אבל זה נתון לגמרי לשיקול דעתך.

מקצת ניסיון אישי- עם שחקנים שמכירים את השיטה ויודעים לבנות דמויות, וחבורה של דמויות מהמקצועות הטובים (רוב המקצועות הם כאלו, למרות ששמעתי שמועה שמכשפים הם די גרועים ביחס לסערים אחרים, למרות שלא בדקתי אותה, ואם יש לך Seeker או ערפד בקבוצה, או אביר קודש שנבנה רק לפי ספר הבסיס) אפשר לשים היתקלויות של דרגת החבורה+2 כנורמליות. היתקלויות בדרגת הקבוצה לקבוצה כזו ישעממו אנשים.

לא הבנתי אם רק אתה מתחיל במהדורה ואם לחברים שלך יש ניסיון עם דמויות בה, ואם יש שימוש בספרי הרחבה, אבל כדאי לציין את זה.

מסכים שרמת העוצמה של הדמויות, שהיא שילוב של נסיון השחקנים בבניית דמויות וכמות חפצי הקסם, משפיעה והרבה בארבע. גם המפלצות בהם משתמשים, אלו של המגד"מ הראשון חלשות.

בר-מן, ח"ח על המדריך.

אני רק רוצה לומר שהרבה ממה שמשתמשי הפורום סיכמו פה נמצא בצורה מורחבת במדריך לשה"ם. תנסה להשיג אותו- אפילו אם באנגלית/PDF- הוא עוזר מאוד למנחים מתחילים. יש שם מידע מפורט על כל מה ששאלת והרבה טיפים בכל מיני נושאים.

אם זה במקום חפצי קסם, זה לכל דמות וזה די סביר ואפילו נמוך. למרות ששוב, מה' 4 די גרועה בקטע של אוצר באופן כללי.
אם אתה נותן גם חפצי קסם, זה לכל החבורה, אבל אז זהב לא באמת מעניין. בנוסף החבורה צריכה לקבל ארבעה חפצי קסם, בדרגות X+1 עד X+4 (כלומר חבורה בדרגה 1 תקבל חפץ בדרגה 2, חפץ בדרגה 3, חפץ בדרגה 4 וחפץ בדרגה 5). מניסיוני זה חזק מדי, ולכן ממליץ במקום להפחית בכמות הזהב.

אבל אחרי שש שנים של משחק במו"ד 4, אין ספק שאוצר זה אחד הדברים היותר גרועים, שלזכרוני לא תיקנו בהמשך הדרך (למען הנסיון הכושל של לדרג חפצי קסם לפי רמות).

נ.ב. חובב מו"ד, כבר קיבלת אזהרה והודעה על כך שאתה כותב הודעות בניגוד לחוקי הפורום (מילה בודדת או ארבע). אני מזהיר פומבית כי כנראה שאתה מתעלם. דע לך שהדרך לבאן של 48 שעות עבורך היא קצרה אם תמשיך כך. ממליץ לקרוא את http://www.pundak.co.il/forums/app.php/rules

חזרה