• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 אז מה דעתכם על חזרת ה Multiverse במו"ד 5?

למי שזוכר, לפני בערך 15 שנה (או אולי 20 :) ), היו ספרים שנקראו Planescape ו- Spelljammer שהקונספט הבסיסי באותם ספרים / עולמות מערכה היה שכל העולמות שקיימים במבוכים ודרקונים מקושרים, וניתן לעבור בין ממלכות נשכחות לדוגמא, אל גרייהוק.
כעת, ה Multiverse חזר, ואפילו בספרי הבסיס - אז מה דעתכם על זה?
עדיף משחק "טהור" של עולם בודד, או יותר כיף שאפשר לערבב במערכה כמה עולמות יחדיו?

לי הייתה מערכה במה' 3.5, שבה השחקנים עברו מאיי הסערה אל Scarred Lands, אבל לא באמת היה קשר רציף בין העולמות, רק יחידי סגולה יכלו לעבור. זה היהה די מגניב.
אבל לא הייתי רוצה לראות "סחר" סדיר בין העולמות, אלא משהו יותר אופציונאלי.

זה נחמד. זה כמובן לא מונע מאיתנו לשחק באופן אקסקלוסיבי בעולם מערכה אחד ספציפי אבל נחמד שיש את האפשרות -spell jammer ו-planscape. אני בטוח שבמורד הדרך יצאו ספרים לשתי המערכות הללו.

בלי להכיר יותר מדי את הנושא, נדמה לי שליצור קשר קבוע בין העולמות האלה אמור להשפיע בצורה ניכרת עליהם ולהפוך אותם להרבה פחות ייחודיים. באופן כללי, כל תרבות שנמצאת בקשרי מסחר עם תרבות אחרת, מושפעת ממנה. זה אומר שכל עולם צריך להראות מאפיינים של עולמות אחרים שאיתם יש לו קשרים.
אני בהחלט מעדיף את הרעיון של שערים בין מימדיים וחד פעמיים שמצריכים קווסט מיוחד כדי לפתוח אותם.

השאלה היא כמה קל לעבור בין עולמות. אם זה לא משהו ששמור רק למי שממש מתאמץ בשבילו, זה יהרוס את הדינאמיקה הייחודית של הרבה עולמות. מה יקרה אם יביאו את הטכנומגיה של אברון לממלכות נשכחות, או לשמש השחורה? איך האלים של הממלכות הנשכחות יתחסו לאברון חסר האלים? איך ישויות עוצמתיות בכלל יתייחסו לעולמות אחרים?

מולטיוורס יכול לעבוד אם היחידים שעוברים הם ההרפתקנים בהרפתקאות ייחודיות, אבל בשביל זה עדיף ספר ייעודי, לא שילוב של המולטיוורס בהנחות הבסיס של השיטה.

ת'ור אמר/ה:
השאלה היא כמה קל לעבור בין עולמות. אם זה לא משהו ששמור רק למי שממש מתאמץ בשבילו, זה יהרוס את הדינאמיקה הייחודית של הרבה עולמות. מה יקרה אם יביאו את הטכנומגיה של אברון לממלכות נשכחות, או לשמש השחורה? איך האלים של הממלכות הנשכחות יתחסו לאברון חסר האלים? איך ישויות עוצמתיות בכלל יתייחסו לעולמות אחרים?

מולטיוורס יכול לעבוד אם היחידים שעוברים הם ההרפתקנים בהרפתקאות ייחודיות, אבל בשביל זה עדיף ספר ייעודי, לא שילוב של המולטיוורס בהנחות הבסיס של השיטה.

כן, וגם לגבי פלאפי אני מסכים, צריך שהמולטיוורס תהיה תגלית גדולה ונדירה שמתי מעט יודעים אותה ושרק בני תמותה ממש ממש חזקים יכולים לנסות לעבור בין יקומים, ויותר מזה-שיהיה מושרש בתרבויות של כל העולמות שהם העולם הכי טוב. ככה העברה של אלים או של טכנומאגיה/טכנולוגיה לא תהרוס את העולמות, מה גם שייתיחסו לזה בחשד.

לעומת זאת, אם המעבר בין העולמות יהיה קל אז זה די יהרוס את העולמות, יש עולמות שהקונספט שלהם ייהרס אם יבאו אליהם דברים מעולמות אחרים (שגם הם ייהרסו), כמו טכנומאגיה, אבק שריפה או דתות ייחודיות.

מסכים עם ת'ור פלאפי ודסטריקס, צריך שהמעבר יהיה קשה או לפחות לא נגיש לכל העם. יש גם את קונפליקט האלוהויות והעובדה שטכנולוגיה מסוימת תהפוך את העולם לעולך שונה בכלל.

המפקד האלמוני אמר/ה:
אישית, אני לא כ"כ אוהב את הקונספט.

באעטור! השכבה השמינית של הגהינום! מימד של אימה קפואה המאוכלס על ידי שדים דמויי חרק!
ועכשיו, בואו נשמע על סחר החוץ שלו עם העיר מי-מצולות...

עזוב את זה, השמש השחורה! עולם מצולק וקשה בו המזון והמים שווים זהב... רגע רגע, עד שהוא התחיל לסחור עם אברון ושאר עולמות בשביל טכנומאגיה שמייצרת אוכל ומים... עכשיו זהו עולם שמח ושליו...

גם אני מסכים עם פלאפי על הדרך שבה זה צריך להיות

ברור לכם שבספלג׳אמר שאני מאמין שהביא השראה לזה, המעבר בין עולמות היה קשה עד כדי גיחוך? יש רק אמצעי אחד לעשות את זה (ספלג׳אמרס). אין צורך לפאניקה כזאת. ההשפעה שלה על אברון או ממלכות נשכחות תהיה זהה להשפעה שהייתה לזה במהדורה השנייה. אתם לא זוכרים כזאת? יופי, גם פה לא תהיה ככל הנראה.

אני חושב שהדיבור על "שיבת המולטיברס" קצת מטעה.
הכירו את המהדורה החמישית של מבוכים ודרקונים. מבוכים ודרקונים, חברי הפונדק, מבוכים ודרקונים.

למהדורה החמישית יש עולם מערכה רשמי לחלוטין שהוא הממלכות הנשכחות (עד כדי כך שבגזע בני האנוש יש תיאור קצר של ארצות בולטות בבמלכות הנשכחות, עם השמות הנפוצים לבני אנוש בכל ארץ). חוץ מזה יש דיבור על "מוטליברס" שכל מטרתו היא להזכיר לכם השחקנים שזה לגמרי בסדר לשחק בעולם מערכה אחר. כל גזע מגיע עם פחות מפסקה של תיאור המקום שלו בעולם המערכה רומח הדרקון ויש גם אזכור של אלוהויות מעולמות מערכה אחרים או ממיתולוגיות קיימת.
זה לא כאילו אנשי אברון מוכרים פלדה לאנשי השמש השחורה בזמנם הפנוי. מעבר בין עולם מערכה אחד לשני הוא בהחלט מאורע שקורה רק לדמויות השחקן.

(אגב דווקא ממלכות נשכחות הוא עולם מערכה שמכיר בקיומם של עולמות אחרים - ספציפית קורולון לארתי'אן מתואר כמי שהוביל את האלפים אל הממלכות הנשכחות מאיזה עולם אחר, ויש כמה עמים של בני אנוש שמתוארים ככאלה שהגיעו מעולמות אחרים, כולל מהמציאות.

אז ה"מולטיוורס" של מה' 5 הוא בסך הכל הכותבים אומרים לשחקנים "יש הרבה עולמות מערכה שאתם יכולים לשחק בהם, וכולם טובים!"?
אני חושב שהיה עדיף להיות ישיר יותר ולכתוב כמה פסקאות בעניין במקום, הגישה הזאת יכולה להיות קצת מבלבלת.

וכמובן שיש את רייבנלופט שיכול לשאוב את קורבנותיו מכל יקום שהוא..

וככה לדעתי מולטי-יוניברס צריך לעבוד. מעבר בין יקום אחד לאחר הוא אירוע נדיר עד לא קיים. ואין שום יצור. בין אם אל או בן תמותה, שיכול לעבור סתם כך בין יקום ליקום.
אולי יקום הושמד וקבוצה אחת ממנו מצליחה להשתמש באנרגיה הזאת כדי לברוח ליקום אחר, או אולי כוח לא-תבוני-במובן-הפשוט-של-המילה יגרור נשמה מסיומת מיקום ליקום-אבל זהו. בלי לחש מעבר יקום ובלי שום מערכת מסודרת לעבור מיקום אחד למשנהו.

רייבנלופט היא מישור רגיל לחלוטין בפליינסקייפ. וקנה אפילו יצא ממנו אל סיגיל (שבר שני חוקים במכה אחת) בנסיון לשלוט בעולם :)

שוב, ה׳מולטיורס׳ הזה היה קאנון לפני 4. זה פשוט מופיע לעיתים נורא רחוקות כי זה לא מאוד פופולרי. גם מישור הצללים, גם המישור האתרי וגם הממלכות שמעבר מאפשרות בפוטנציה לעבור בין עולמות מערכה. אבל זה העניין - בפוטנציה. לא מתוארת שום דרך לעשות את זה, רק נאמר בכלליות שאולי אפשר. כמו שזה לא הפריע לאף אחד פעם, זה לא אמור להפריע לאף עכשיו.

מסכים בהחלט שה Multiverse הופיע במוד"מ (דווקא במה' 3 לא זוכר שהופיע במפורש). אבל אני לא זוכר באף ספר שזה הופיע בעמוד השני של החוקים.
אם זה יהיה כמו שפלאפי אמר, שזה בעצם אותו אופן שזה היה במוד"מ - זה אחלה.
אם ינסו לעשות קישור יותר הדוק, זה יבאס.

הבעיה הכי רצינית במעבר בין עולמות מערכה הוא היכולת לשבור עולם מערכה, כמו למשל נשקים נורמליים, מטבעות זהב, משאבים במידה רגילה - אני עובר לדארק סאן והופך לברון מקומי (לקחת מ"ז בדארק סאן זה כמו לקחת 100 מ"ז בעולם אחר, אין נשקי מתכת במחיר נורמלי והרבה פעמים יש מחסור חמור במשאבים - בקיצור, כיף)

דארקמו- אם יש לך מספיק עוצמה בשביל להגיע לדארק סאן, כסף הוא חסר ערך עבורך. אם יש משהו שאתה רוצה לקנות שום דבר לא יכול למנוע ממך להשיג אותו בכוח, ויש מעט מאוד דברים שאתה רוצה לקנות.

עריכה: ..בהנחה וזה עובד כמו במהדורות קודמות, ואני די בטוח שכן

למי שלא זוכר, במהדורה השנייה הוציאו בפירוש את אתאס מהמולטיברס וכתבו שאין שום אפשרות ריאלית לעשות ספלג'אם לתוך אתאס. הגיתיאנקי ניסו פעם לפלוש לאתאס והתנוונו לגזע תואם-גובלינים, אז אל חשש אף יזם מאברון לא ימכור פלדה להאמנו, ואם יש מישהו שמספיק מטומטם בשביל להסתובב באתאס עם שק מטבעות זהב - נו, הוא יגלה מאוד מהר מהו האפור.

לעניין המולטיוורס עצמו, הרעיון עצמו נחמד, כפי שאמרו פה, זה בסך הכל דרך להגיד "שחקו באיזה עולם שבא לכם". מה שמבאס אותי זה שחזרו לקוסמולוגיה הנדושה של ארבעת מישורי היסודות במקום הקוסמלוגיה המקורית (יחסית) והמגניבה של מו"ד 4.

הממ כן, הגיוני ונחמד. מישורי היסודות הם מילולית (כשזה נוגע למישורים, לרוב זה מילולית) חומרי הבנייה של היקום. יש מקום שממנו מגיעה כל האש בגלל ששילוב כלשהו בין ארבעת היסודות מרכיב כל דבר בעולם (ע"ע פילוסופים יוונים של פעם).

זה לא "כמו מישור החומר, רק עם ציפורים מאש". זה "גוש אש אחד ענק, עם אזורים פה ושם שהאש מפנה מקום לדברים אחרים, כנראה בגלל קסם מאוד חזק". עכשיו אתה יכול להגיד "היי, אני לא אוהב את הצורה הזאת של חומרי בנייה של העולם", אבל זה לא אומר שזה לא הגיוני, רק שזה לא לטעמך.

חזרה