• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ש: האם לאפשר לשחקן לשחק דמות קנטאור?

סטטוס
נעול לתגובות.

Ferenheit

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
השאלה הבאה נשלחה אל כוכבי כסף וראינו לנכון לפרסם אותה כאן לנוחותם של אחרים.

שאלה:
אני שה"מ חדש (הרפתקה ראשונה שלי) ושחקן שלי שאל אותי אם הוא יכול להיות
קנטאור.
רציתי לבקש ממכם עזרה בקשר לפרטים והאם שחקן מסוגל לשחק קנטאור בהרפתקה
ממוצעת??

תשובה
...
באשר לשאלתך: באופן עקרוני אין מניעה לשחק דמות המשתייכת כמעט לכל גזע. עם זאת, ישנם כמה גורמים שעליך לשקול:

1. דרישה בסיסית היא שהדמות תהיה בעלת אינטיליגנציה ויכולת תקשורת. שקול בזהירות לפני שתאשר לשחקן לבנות דמות שלה נתוני משחק בעיתיים: תכונה טבעית אחת או יותר הנמוכה מ-3 ויכולת תנועה מוגבלת במיוחד הן דוגמאות לנתוני משחק בעיתיים.

2. בנוסף, שקול בזהירות את ההשלכות השונות והרבות של משחק דמות שאינה מגזעי הבסיס של מו"ד. הקנטאור, לדוגמה, הוא יצור גדול (ארוך). מבנים שונים (מבוכים צרי מסדרונות ומנהרות טבעיות, לדוגמה) יהיו בלתי נגישים לגביו במידה מסוימת. תאר לעצמך שאתה מריץ הרפתקאה כתובה לחבורה. החבורה כולה נופלת לתוך בור בריצפה, ויכולה לבחור אם לטפס החוצה או להימלט דרך פתח בריצפה בזמן שהקנטאור אינו מסוגל לטפס ביעילות, אם בכלל ובוודאי שאינו יכול להידחק דרך הפתח הקטן. הקנטאור יגלה שפונדקים שמארחים את שאר החבורה מסכימים להלין אותו - באורווה, הוא יווכח כי אין מקומות ישיבה המתאימים לו במסבאה, ושחשל השריונות דורש ממנו מחיר כפול לפחות תמורת שריון הולם למידותיו. הנסיבות האלו יכולות להוביל בקלות יחסית להרס של הרפתקאות ולמוות של דמויות. ניתן למצוא פיתרון אפשרי, אבל בחירתו של השחקן תשפיע על המערכה כולה. אם אינך מוכן לקבל את ההשלכות האלה ו\או אינך מאמין שהמצב יהיה לרוחו של השחקן - הצג בפניו את הבעיה והסבר לו את הסיבה לסירובך.

3. הקנטאור הוא יצור גדול, עוצמתי, בעל סיבולת וכושר תנועה גדולם בהרבה מאלו של אדם רגיל. הוא יש לו כח רב והתקפות קפא"פ נוספות (פרסות). בשל תכונות אלו קנטאור בדרגה 1 אינו שווה ערך לדמות רגילה בדרגה 1. לפי ההמלצה (במדריך לשה"ם באנגלית, ע"מ 22) יש לקנטאור מתאם דרגה של 5+. פירוש הדבר הוא כי דמות קנטאור בדרגה 1 היא שוות ערך לדמות מאחד מגזעי הבסיס שהיא בדרגה השישית. אם כן, על החבורה כולה להתחיל בסביבות הדרגה השישית או שווה ערך לה לפחות (כדי לשמור על שוויון והגינות). ההרפתקאה גם היא אמורה להיות מיועדת לדמויות בדרגה השישית. במקום להתחיל עם 0 נק"ן ולהידרש לצבור 1,000 נק"ן כדי לעלות לדרגה 2, היא מתחילה עם 15,000 נק"ן לפחות וזקוקה ל-21,000 נק"ן בכדי לעלות לדרגה 2.

לסיכום - מומלץ בחום שבתור התחלה תורה לשחקניך להשתמש באפשרויות הרבות שמובאות בספר החוקים לשחקן. משחק של דמות מגזע הקנטאורים אינו אסור אבל מומלץ שלפחות בהתחלה תגביל את שחקניך לאפשרויות הרבות המוצגות בספר החוקים לשחקן.

להוראות באשר למשחק של דמויות מגזעים לא שגרתיים:
ניתן להיעזר בספר Savage Species (עדיין לא תורגם לעברית, מפורסם על ידי Wizards of the Coast).
הספר Slayer's Guide to Centaurs (לא תורגם לעברית, מפורסם על ידי חברת Mongoose Publishing) עוסק בקנטאורים על כל ההיבטים השונים של שילובם במשחק.

נשמח לענות על כל שאלה נוספת בעתיד.

בן שלום.
כוכבי כסף.

סטטוס
נעול לתגובות.
חזרה