• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 4 מוצרי צד שלישי למו"ד 4

ODDin

פונדקאי ותיק
משגיח/ה בדימוס
הנה משהו מעניין שראיתי ב-RPGnet כרגע: http://forum.rpg.net/showthread.php?t=473595
בקצרה, מדברים על זה שזאת בעיה רצינית ליצור מוצרי צד שלישי למו"ד 4, לאור העובדה שאי אפשר לשלב אותם בתוך התוכנות של DDI, ובכך הם הופכים ללא רלוונטיים לחלק ניכר מהשחקנים.
אז קודם כל, בתור שחקנים, האם גם אתם לא הייתם משתמשים בחומרים שאין להם תמיכה ב-DDI?
ומאידך, אני תוהה מה יש לפונדק בתור הוצאה לאור להגיד בנושא. האם הדבר הזה מורגש איכשהו? האם זה משפיע על המוצרים שהוצאת הפונדק מתכוונת, תיאורטית, להוציא בעתיד?

לספרי קראנץ' לשחקנים, זאת בהחלט בעיה. אבל לא רק לצד ג', גם לויזארדז לדעתי.
למשל, לאחר שראיתי את martial power, אני והחבורה שלי די ויתרנו על רכישה של ספרי ה Powers הנוספים - פשוט לא שווה את זה.
החיסרון אבל גם יתרון של צד ג' הוא שהחומר שלהם לא נמצא ב Character builder. ולרוב לספרי צד ג' יש פלאף יותר שווה מספרי מכשפי החוף.
קשה לי להגיד אם זה יתרון או חיסרון (יתרון: צריך לקנות את הספר כי החומר לא נמצא ב CB, חסרון: לא נמצא ב CB אז אולי אנשים עצלנים לא יטרחו לפתוח ספר).

בקשר להרפתקאות, ספרים למנחה, מערכות וכיו"ב לא חושב שזה משנה ממש.

ב"ה
אני בכלל לא יודע מה זה DDI, אז יכול להיות שזה לא יפריע עד כדי כך.
מצד שני השימושים היחידים שלי למחשב בקשר למשחקי תפקידים הם חיפושים בSRD וגלישה בפורום הזה, אז אולי אני לא דוגמה טובה.

Dungeon & Dragon Insider שכחלק מהשירות שלו נותן תוכנה לבניית דמויות ותוכנה לבניית מפלצות.
הטענה היא שלספרים שלא יופיעו בתוכנות האלו יהיה קשה יותר להיקלט כיוון ששחקנים יעדיפו ספרים שכן נמצאים כיוון שזה מקל בהרבה על תהליך יצירת הדמויות.

לדעתי אם שחקנים הסתדרו במהדורה 3 עם מאות ספרי הרחבה ובלי תוכנות מתוחכמות, הם יסתדרו עכשיו. לחברות צד שלישי יהיה את היתרון של הוצאת ספרים עם תוכן ממשי, ולא רק מכאניקה כמו בספרים של WOTC- שכנראה באמת זקוקים לתוכנה הזאת.

תראה, זה דבר שעלה אחרי שחברה נסגרה, ונתנה את חוסר היכולת שלה לספק חומר ל-DDI בתור אחת הסיבות לסגירתה. ובעץ שקישרתי אליו, הרבה אנשים אכן אומרים שהם לא ממש ששים להשתמש בחומר שה-DDI לא תומך בו. ככה שזה שבחו"ל זה משפיע זאת פלוס מינוס עובדה.
נראה שבארץ זה לא כל כך משפיע. השאלה המעניינת היא, למה לא?

חחח אודין זאת שאלה די מטופשת. שלוש סיבות:
ראשית, אין קהל יעד גדול ל4, אז העניין פשוט לא מורגש.
שנית, מי בכלל משתמש בארץ בD&Di הזה? זה יוצא עסק די יקר לשחקן הישראלי הממוצע שבכלל לא אוהב את כל האנגלית שם.
וגם אין הרבה ספרי הרחבה בארץ שלא נמאים באינסיידר. יש או ספרים באנגלית שמוזמנים מחו"ל אישית (אם מישהו הזמין ספר, כנראה שהוא רוצה אותו מאוד ולא איכפת לו שהוא לא בתוכנה) או את הספרים של הפונדק (בעברית = יותר יעיל מתוכנה).

אודין, איזה חברה?
לפעמים לאנשים יש נטיה להתלונן. גם על פאיזו התלוננו שהם הורסים את שוק ה PDF בספר ב-10 דולר. שווקים זה דבר דינאמי, מי שלא מסתגל - מת.

אני רואה שלא טרחת באמת ללכת לקישור שנתתי, מה?
החברה היא One Bad Egg. והם בשום נקודה לא התלוננו על WOTC בצורה רעה על מה שהם עושים, ואמרו שמה שהם עושים זה רע ומרושע ואכזרי. אם כבר, להיפך. הם פשוט אמרו, עובדתית, שהנקודה הזאת היא אחת מהסיבות לכך שהם נסגרים.
בקיצור, כשאני פותח הודעה בקישור, יש סיבה לכך שהוא שם.

עכשיו קראתי יותר בעיון,
אכן מוצרי PDF נפגעים יותר מה ddi מאשר מוצרי נייר, מהסיבה הפשוטה שקהל היעד של PDF's רגיל לעבוד באופן אקסקלוסיבי עם מחשב ולכן הסבירות שיאמץ את ה ddi במאה אחוז גדלה.
בכל מקרה, זה עדיין גורם משני יחסית, לדעתי. מוציא לאור צריך להסתגל לשוק, והשוק היום כולל את ה DDI.

חזרה