• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

תהיות בנוגע לPathfinder.

Banshee_Wail

פונדקאי פעיל
אני השגתי את ספר הבסיס של פת'פיינדר לאחר מאמצים רבים וחוזרים. לאחר דפדוף בו אני משוכנע במאה אחוזים שאני אעבור להשתמש בשיטה הזו במקום ב3.5.

תהיתי אם מישהו כבר הספיק לעיין בספר הזה ולחוות את דעתו עליו כאן בפורום, ואם לא,

אז כדאי להעלות סיקור?

פלאפי אמר/ה:
מה שכנע אותך לעשות את המעבר?

אם אתה כותב סקירה, תוודא שקראת כמה סקירות לפני (רצוי של אולדמן) כדי לראות איך כותבים סקירה כמו שצריך.

עשיתי את זה, בגלל זה אני מהסס. כי זה נראה לי המון מאמץ XD

ומה ששכנע אותי זה הרעיונות הנהדרים שיש שם. באמת. כל דבר שחשבתי שצריך ליטוש במהדורה 3.5: אם זה גירוש האלמתים של הכהן, או עליבות מטילי הלחשים ברמות הראשונות

ועוצמתם ברמות האחרונות- הם איזנו את הכל בצורה שאני ממש הזלתי ריר כשקראתי. XD

אין סיקור מלא של השינויים בעברית לדעתי. אם זה נראה לך שווה את ההשקעה, אדרבא - אתה מוזמן לכתוב סקירה.
אם אין לך כוח לסקירה מלאה, אפשר גם לתמצת את מהות השינויים. גם ככה הקהל הוא בעיקר חברה שמשחקים ב3.5 כרגע.

אני התחלתי לקרוא בספר (PDF) הגעתי כרגע רק עד הנזיר. שזה לא הרבה (קשה לי לקרוא המון על המחשב).
ויש שינויים לעומת גרסת הבטא. אני מביא לכם התרשמות של מה שקראתי עד עכשיו מצתער שזה חלקי אני אשלים בהזדמנות.

מבחינת הגזעים יש מספר הבדלים קטנים
האלפים גבהו, שזה יופי וכל הגזעים קיבלו תוספות קטנות נחמדות למיומניות שמאפינות את הגזע שלה.
הפאלף של הגזעים נחמד יותר מזה של מוד.
הציורים של איך נראה כל גזע משגעים אותי בהיותי מבין משהו בפסיולגיה, כל הגזעים מצוירים עם פרקי גוף כמו של פופאי (ירך רזה וקצרה שוק שמנה וארוכה אין מפרק בפרק כף היד/ רגל ומידת כף רגל של כדורסלן) ורזים להחריד מלב הגמד שנראה כמו גרסת פופאי של השמן מאוסטין פאורס.
כל גזע יש לו מקצוע מעודף שכול עוד הוא נשאר במקצוע הזה הוא מקבל תוספת נקודת מיומנות כל דרגה. שזה מבחינתי אחלה לעודד להשאר במקצוע המעודף אבל לא מספיק.

מבחינת המקצועות מה שהספקתי לראות
יכולות מקצוע שנתנות מספר פעמים ביום הפכו ליכולות שנתנות על בסיס תור/ שעה והשחקן בוחר איך הוא רוצה לחלק אותם במשך היום. עם התקדמות בדרגה מקבלים עוד תורות. שזה בעצם עכשיו איזה משאב יומי שאני צריך לעקוב אחריו. יותר הגיוני מי זה שאני יכול לעשות משהוא רק פעם פעמים שלוש ביום שיש במוד.
מספר קסמי רמה אפס שאני יודע לפי הטבלות של המקצוע (3-4), ניתן להטיל מספר פעמים ביום כמה שאני רוצה. זה מצד אחד כיף. מצד שני דורש המון הגבלות של חוקי בית לכול קסם. כדי למשל שכהן לא יהפוך למכונת מזון ושתיה וירפא בלי הגבלה.
ברברי שכבר למד לקורא (כפים, כפים לברברי) לומד מספר יכולות מיוחדות לזמן שהוא ברייג' מתוך רשימה ארוכה שנותנות לו תוספים זמניים להתקפה, הגנה, תנועה או גלולי הצלה.
הכהן מגנניב ולא נראה לי שיהיה מצב בקבוצה שבה שוב אף אחד לא רוצה לשחק כהן. כהן שואב אנרגיה חיובית או שלילית שהוא יכול להקרין אותה לשחקנים שקרובים אליו או לגרש אל מתים. פה אני עוד לא הבנתי עם זה לכל מי שנמצא סביבו על אותה קוביה אחת של ריפוי או באופן סלקטיבי לשחקן בודד, נראה לי שהאופציה הראשונה היא הנכונה.
ותחומי השליטה שנותנות לכהן מגוון רחב של יכולות קסומות 'טבעיות' בדרגה ראשנה ועוד בדרגוה שמונה.
הטרובדור קיבל כמה יכולות הופעה נוספות לא התעמקתי לא מתחבר למקצוע הזה.
הדואיד נשאר כמעט אותו דבר פרט לשינויים הכללים שצינתי למעלה. החייה המלווה היא מתחזקת מאוד והיא באותה דרגה של הדרואיד כך שיש לה יותר ק"פ, יכולת התקפה, כשרונות, מיומניות, גלגולי הצלה וטריקים.
הלוחם הופך למכונת מלחמה משומנת היטב. מלבד הכשרונות הרגילים שהוא מקבל, הוא מקבל ארבע פעמים התמחויות בקבוצות נשקים. מה שנותן לו בונוסים להתקפה וליכולות הקרביות כמו פריקה וניפוץ כך שלוחם בדרגה 20 יש לו התקפה בסיסית בנשק שהוא בחר ראשון של 28. וזה עוד לפני כל הבונוסים האחרים של התקפה של יכולות, כשרונות, נשקים קסומים וכדומה. הוא במקביל מקבל בחירה של מיומנות בשריונות שמאפשרים לו להתגבר על המחסרים של השריון בין עם מגבלה על הזרזות או מחסרים במיומניות ועל ההגבלה במהירות התנועה.
הנזיר מקבל עוד הרבה כשרונות לבחירה מתוך רשימה ארוכה הרבה יותר, כך שאפשר ליצור סוגי אמני לחימה שונים מאוד. אה כן והוא מקבל יותר התקפות של שטף התקפות עם התקדמות מהירה יותר בהן.
המכשף מקבל יכולות תלויות הבלד-ליין שלו.

המיומניות. כל המיומניות עולות נקודה אחת בלבד, בלי קשר לבמקצוע לא במקצוע, רק שכאשר לוקחים מיומנות מקצוע מקבלים בונוס חד פעמי למיומנות של 3 נקודות. יש צימצום של מספר מיומניות בדומה לבמהדורה ארבע.

כשרונות. יש הרבה הרבה יותר מאשר יש בספר לשחקן של מוד.

יש הפשטה של חוקי הקרב במיוחד של ההתקפות מיוחדות עוד לא נכנסתי לזה.

הרושם של הפשטת חוקי המשחק עם מקצועות מגניבים יותר, נראה כיף.

עריכה
סליחה גזר קדוש אבל לא התאפקתי.

פארסק אמר/ה:
אני התחלתי לקרוא בספר (PDF) הגעתי כרגע רק עד הנזיר. שזה לא הרבה (קשה לי לקרוא המון על המחשב).
ויש שינויים לעומת גרסת הבטא. אני מביא לכם התרשמות של מה שקראתי עד עכשיו מצתער שזה חלקי אני אשלים בהזדמנות.

מבחינת הגזעים יש מספר הבדלים קטנים
האלפים גבהו, שזה יופי וכל הגזעים קיבלו תוספות קטנות נחמדות למיומניות שמאפינות את הגזע שלה.
הפאלף של הגזעים נחמד יותר מזה של מוד.
הציורים של איך נראה כל גזע משגעים אותי בהיותי מבין משהו בפסיולגיה, כל הגזעים מצוירים עם פרקי גוף כמו של פופאי (ירך רזה וקצרה שוק שמנה וארוכה אין מפרק בפרק כף היד/ רגל ומידת כף רגל של כדורסלן) ורזים להחריד מלב הגמד שנראה כמו גרסת פופאי של השמן מאוסטין פאורס.
כל גזע יש לו מקצוע מעודף שכול עוד הוא נשאר במקצוע הזה הוא מקבל תוספת נקודת מיומנות כל דרגה. שזה מבחינתי אחלה לעודד להשאר במקצוע המעודף אבל לא מספיק.

מבחינת המקצועות מה שהספקתי לראות
יכולות מקצוע שנתנות מספר פעמים ביום הפכו ליכולות שנתנות על בסיס תור/ שעה והשחקן בוחר איך הוא רוצה לחלק אותם במשך היום. עם התקדמות בדרגה מקבלים עוד תורות. שזה בעצם עכשיו איזה משאב יומי שאני צריך לעקוב אחריו. יותר הגיוני מי זה שאני יכול לעשות משהוא רק פעם פעמים שלוש ביום שיש במוד.
מספר קסמי רמה אפס שאני יודע לפי הטבלות של המקצוע (3-4), ניתן להטיל מספר פעמים ביום כמה שאני רוצה. זה מצד אחד כיף. מצד שני דורש המון הגבלות של חוקי בית לכול קסם. כדי למשל שכהן לא יהפוך למכונת מזון ושתיה וירפא בלי הגבלה.
ברברי שכבר למד לקורא (כפים, כפים לברברי) לומד מספר יכולות מיוחדות לזמן שהוא ברייג' מתוך רשימה ארוכה שנותנות לו תוספים זמניים להתקפה, הגנה, תנועה או גלולי הצלה.
הכהן מגנניב ולא נראה לי שיהיה מצב בקבוצה שבה שוב אף אחד לא רוצה לשחק כהן. כהן שואב אנרגיה חיובית או שלילית שהוא יכול להקרין אותה לשחקנים שקרובים אליו או לגרש אל מתים. פה אני עוד לא הבנתי עם זה לכל מי שנמצא סביבו על אותה קוביה אחת של ריפוי או באופן סלקטיבי לשחקן בודד, נראה לי שהאופציה הראשונה היא הנכונה.
ותחומי השליטה שנותנות לכהן מגוון רחב של יכולות קסומות 'טבעיות' בדרגה ראשנה ועוד בדרגוה שמונה.
הטרובדור קיבל כמה יכולות הופעה נוספות לא התעמקתי לא מתחבר למקצוע הזה.
הדואיד נשאר כמעט אותו דבר פרט לשינויים הכללים שצינתי למעלה. החייה המלווה היא מתחזקת מאוד והיא באותה דרגה של הדרואיד כך שיש לה יותר ק"פ, יכולת התקפה, כשרונות, מיומניות, גלגולי הצלה וטריקים.
הלוחם הופך למכונת מלחמה משומנת היטב. מלבד הכשרונות הרגילים שהוא מקבל, הוא מקבל ארבע פעמים התמחויות בקבוצות נשקים. מה שנותן לו בונוסים להתקפה וליכולות הקרביות כמו פריקה וניפוץ כך שלוחם בדרגה 20 יש לו התקפה בסיסית בנשק שהוא בחר ראשון של 28. וזה עוד לפני כל הבונוסים האחרים של התקפה של יכולות, כשרונות, נשקים קסומים וכדומה. הוא במקביל מקבל בחירה של מיומנות בשריונות שמאפשרים לו להתגבר על המחסרים של השריון בין עם מגבלה על הזרזות או מחסרים במיומניות ועל ההגבלה במהירות התנועה.
הנזיר מקבל עוד הרבה כשרונות לבחירה מתוך רשימה ארוכה הרבה יותר, כך שאפשר ליצור סוגי אמני לחימה שונים מאוד. אה כן והוא מקבל יותר התקפות של שטף התקפות עם התקדמות מהירה יותר בהן.
המכשף מקבל יכולות תלויות הבלד-ליין שלו.

המיומניות. כל המיומניות עולות נקודה אחת בלבד, בלי קשר לבמקצוע לא במקצוע, רק שכאשר לוקחים מיומנות מקצוע מקבלים בונוס חד פעמי למיומנות של 3 נקודות. יש צימצום של מספר מיומניות בדומה לבמהדורה ארבע.

כשרונות. יש הרבה הרבה יותר מאשר יש בספר לשחקן של מוד.

יש הפשטה של חוקי הקרב במיוחד של ההתקפות מיוחדות עוד לא נכנסתי לזה.

עריכה
סליחה גזר קדוש אבל לא התאפקתי.

ת'אמת?
אני מרגיש שהתרכזת פה בתפל ולא בעיקר.

הדבר שאני הכי התרכזתי בו כשקראתי את המקצועות היה בנוגע לבניית דמות ייחודית. בניגוד למהדורה 4 (שאני סופר-אנטי נגדה) שם אין הרבה אופציות בבנייה הדמות, הבנייה של הדמויות בפת'פיינדר- מבחירת הגזע (שהפכו למגניבים הרבה יותר) עד לבחירה השושלת המאגית, אסכולת הקסם, תחום ההשפעה, סגנון לחימה או קבוצת נשקים שבהם תתמחה- כל דבר שתעשה הוא ניתן לcustomization אדיר כך שתוכל ליצור דמות באמת ייחודית גם מבחינת קראנצ'.
חוץ מזה, בפת'פיינדר השאירו את העובדה שאף אחד לא תוקף באותה דרך כמו במהדורה 3.5 אבל שכל אחד יהיה תמיד שימושי, ולא רק אפקטיבי לחמש עשרה דקות בסשן.

אני ממש רוצה לכתוב לזה סקירה בעצמי. אבל אני מפחד שזה הרבה יותר מדי מאמץ ושאף אחד לא יתעניין :/

Banshee_Wail אמר/ה:
פארסק אמר/ה:
ת'אמת?
אני מרגיש שהתרכזת פה בתפל ולא בעיקר.

הדבר שאני הכי התרכזתי בו כשקראתי את המקצועות היה בנוגע לבניית דמות ייחודית. בניגוד למהדורה 4 (שאני סופר-אנטי נגדה) שם אין הרבה אופציות בבנייה הדמות, הבנייה של הדמויות בפת'פיינדר- מבחירת הגזע (שהפכו למגניבים הרבה יותר) עד לבחירה השושלת המאגית, אסכולת הקסם, תחום ההשפעה, סגנון לחימה או קבוצת נשקים שבהם תתמחה- כל דבר שתעשה הוא ניתן לcustomization אדיר כך שתוכל ליצור דמות באמת ייחודית גם מבחינת קראנצ'.
חוץ מזה, בפת'פיינדר השאירו את העובדה שאף אחד לא תוקף באותה דרך כמו במהדורה 3.5 אבל שכל אחד יהיה תמיד שימושי, ולא רק אפקטיבי לחמש עשרה דקות בסשן.

אני ממש רוצה לכתוב לזה סקירה בעצמי. אבל אני מפחד שזה הרבה יותר מדי מאמץ ושאף אחד לא יתעניין :/

ת'אמת ורק ת'אמת.
זו עדין מו"ד 3.5 או אולי 3.6 עם היכולת שלה ליצור דמיות מגוונת ומענינות שיכולת להחזיק קרב ארוך ומעניין.
וכולם פה יודעים מה ההבדל בין 3.5 ל4 אבל מעטים יודעים מה בין 3.5 לפאתפינדר ולזה כיוונתי.
עדין לא גמרתי לקרוא את הספר אבל אני מצפה בקוצר רוח לקרוא את הביקורת שלך.

זה הכל תלוי באיך אתה מגדיר "אופציה לבניית דמות". גמד פלאדין עם פטיש וגמד פלאדין עם גרזן הן אמנם שתי דמויות שונות, אבל כמעט אף אחד לא יגיד שהן אופציות שונות. לאנשים אחרים יש סף התחשבות בדקויות נמוך מאחרים.

ולגבי פאת'פינדר: אחרי "raging climb" ו "raging swim", הבנתי שמשהו מבריק לא ממש יצא משם, ולא טרחתי לקרוא הלאה.

doctor arbitration אמר/ה:
מעניין אותי מה ההבדלים בין גמדים פאלאדינים במהדורה 3 וחצי. הפיט שהם מתחילים איתו?

אפשר בבקשה לא להפוך גם את הדיון הזה לדיון בעד ונגד מהדורה 4? @___@"

אני חושב שמיצינו את הנושא הזה בכל עץ תגובות אפשרי.

ובנוגע לפת'פיינדר-

הכוונה שלי הייתה, מתום לב, להסביר שבפת'פיינדר יש השקעה רבה בפרטים של הדמויות ובגיוון שבכוחות שלהם, דבר שאני מאוד מתחבר אליו. כמו לדוגמא שאין "רמות מתות", כל רמה קורה משהו שקשור ליכולות המיוחדות, בניגוד ל3.5 שהיו לפעמים איזה שלוש רמות ברצף שלא היה קורה שום דבר משמעותי במיוחד.

הזעם, הו הזעם המבעבע, הגועש בליבם של לוחמי קודש אמיתיים. אתה לא "לא אוהב" את מהדורה 4. אתה לא "חושב שהיא גרועה". שלא נדבר על "היא עושה שינויים שלא לטעמך". לא. אתה סופר אנטי נגדה. מרשים.

ODDin אמר/ה:
הזעם, הו הזעם המבעבע, הגועש בליבם של לוחמי קודש אמיתיים. אתה לא "לא אוהב" את מהדורה 4. אתה לא "חושב שהיא גרועה". שלא נדבר על "היא עושה שינויים שלא לטעמך". לא. אתה סופר אנטי נגדה. מרשים.

בנאדם, לא לעניין. @_@"

אני בסה"כ הבעתי את דעתי, והשתדלתי גם למתן אותה ולא להגיד שום דבר שעלול לפגוע ברמת הדיון. לא רק שאתה לא התייחסת לדעה, אלא רק לשתי מילים מהתגובה הכוללת, אתה גם משתמש בהן כדי להלעיג את מה שאני חושב? כן, מאוד בוגר. אני לא לעגתי או אמרתי משהו לא בסדר,
אין שום סיבה שתפיל עליי פטיש של ציניות. זה כואב לפעמים, אתה יודע. >>"

ODDin אמר/ה:
הוא כתב בדיוק את הסיבה שהוא "סופר אנטי נגדה" - הוא חושב שאין הרבה מבחר לדמויות כמו שיש ב-3.5.ולמען האמת,גם אני חושב ככה (לפחות לגבי המקצועות מטילי-הלחשים).אם רוצים להמשיך בדיון בכיוון הזה צריך לפצל.

בכל מקרה,אני אשמח לראות סיקור על PFRPG - קשה לי להאמין שאני יקנה בזמן הקרוב,בטח לא במחיר המוגוחך של 50$ (כן,אני יודע שזה הרבה עמודי-צבע ושזה כמו המש"מ+הסל"ש וכו') אבל הבטא נראתה לי מאוד נחמדה ותיקנה כמה דברים מעצבנים ב-3.5.

PeskyTiger אמר/ה:
אני לא חושב שמישהו רוצה להמשיך בדיון בכיוון הזה...

אבל אם כבר קראתם את פאת'פיינדר - האם 50$ הם השקעה סבירה לא רק לחדשים, אלא למי שכבר משחק מוד 3? זה נראה כמו הרבה כסף לשלם לארטה.

תראה, חמישים דולר זה בהחלט סכום נאה, אבל סכום שווה בערך למחיר של ספר הרחבה או בסיס של מהדורה 3.5 (אוליי טיפה יותר). הספר הזה (לפחות בגרסא שלי יש), מציע לך את המדריך לשחקן+המדריך לשה"מ ועוד נספחים מעניינים. אני לא חושב שכל אחד זקוק לו, אבל אני חושב שכדאי שהוא יהיה בהישג יד. אני אישית חושב שהספר הזה ראוי להשקעה, הוא מכיל המון מידע (לדוגמא- המון כשרונות שלא כלולים רק במדריך לשחקן הבסיסי של מבוכים ודרקונים), הוא יפיפה ואני חושב שהשינויים בו הם מבורכים.

PeskyTiger אמר/ה:
1. יש SRD חינם. 2. נניח, לרגע, שיש כבר למישהו (לא אני) את הספרים של 3.5.
50$, על משהו שב90% זמין ברשת, וגם ככה ב80% חוזר על מה שיש לו.

האם ה10-20 % הללו שווים 50$?

כשאתה מציג את זה ככה, אני לא חושב. אבל אפשר לשאול את השאלה הזו על כל חומר שיצא למהדורה 3.5 וקיים בSRD.
כי חומר חדש הוא בהחלט מציג.

חזרה