• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 איך אתם מחלקים את התכונות שלכם [3.5] + תוספת-ניפוץ

adidasv111

פונדקאי ותיק
היה לי ויכוח עם השה"מ שלי (או יותר נכון, הוא החליט משהו וכל הקבוצה מתנגדת) אז אני רוצה לבדוק איך רוב האנשים עושים.
עד עכשיו לכל דמות שבנינו היה מאגר של 78 נקודות (לא כולל תוספים כל 4 דרגות וכו') שאותן מחלקים לפי הרצון לתכונות (לא מעל 18 ולא פחות מ6 או 7).
השה"מ התחלף (אני הייתי ועכשיו החבר שלי) והוא רוצה להשתמש באיזה חוק חלופי שאומר שזורקים לכל תכונה 4ק6 ובוחרים 3 הכי טובות וזה התכונות (היא אפשר להחליט איזה מהשש תוצאות לכל תכונה אלא לפי הסדר). אחרי זה מותר לזרוק שוב תכונה אחת ולהחליף בין שתיים.

עריכה: הסבר יותר טוב לשיטה השה"מ רוצה בהועה הרביעית (ההודעה הבאה שלי).

אז באיזה שיטות אתם משתמשים?
מה אתם אומרים על השיטה הזאת? (אם אפשר אז תסבירו גם למה שיהיו לי יותר טיעונים נגדו או שאני אשנה את דעתי)

תוספת לא קשורה: אם יש לי את הכשרון ניפוץ, אז התקפת ניפוץ היא התקפה רגילה אבל על הנשק. נכון? זה לא איזו פעולה רגילה או משהו? אם כן, אני יכול לתקוף פעם את הנשק ופעם את האויב באותו סיבוב?

תודה, עדי.

השה"מ התחלף (אני הייתי ועכשיו החבר שלי) והוא רוצה להשתמש באיזה חוק חלופי שאומר שזורקים לכל תכונה 4ק6 ובוחרים 3 הכי טובות וזה התכונות (היא אפשר להחליט איזה מהשש תוצאות לכל תכונה אלא לפי הסדר). אחרי זה מותר לזרוק שוב תכונה אחת ולהחליף בין שתיים.
זה חוק חלופי? לא יודע... אני משתמש בשיטה הזאת מאז שאני זוכר את עצמי משחק מו"ד, ואת החלוקת נקודות בתור חוק חלופי...

הטלת הקוביות היא השיטה הרגילה וחלוקת התכונות זה משהו שאני לא מכיר- בד"כ משתמשים בשיטה של קניית תכונות אבל לא משנה... נראה לי שאתה לא אוהת את שיטת ההטלה כי זה אקראי מידי אבל זה כל הרעיון. דמויות מהסוג הזה מראות את האימונים שלהם או הלמידה לפי תכונה אחת, ואת ההזנחה של תכונה אחרת מצד שני. אני היום עשיתי דמות עם השיטה הזאת ויצא לה 18 , :cool: אבל גם 7. אני לא מאוכזב כי ברברי צריך יותר כוח מכריזמה :lol:

אני לא בטוח שהבנתם לגמרי (באמת לא הסברתי טוב).
יש את החוק הרגיל שזורקים 4ק6 ובוחרים את השלוש הכי טובות ומחברים. ואז אם יצא לי נגיד 16, 13, 8, 10, 12, 15. אז אני מסדר את זה כמו שאני רוצה (נגיד אני לוחם אז אני שם כוח 16, זרז 13, חוסן 15, תבונה 12, חוכמה 10 וכרז 8. לדוגמא.) זה מה שהכרתי תמיד אבל עברנו למאגר נקודות שלדעתי זה יותר נוח.
מה שהוא רוצה זה שמגלגלים ונגיד יצא 16, 13, 8, 10, 12, 15 אז בדיוק לפי הסדר שיצא: כוח 16, זרז 13, חסן 8, תבן 10, חכמ 12 וכרז 15. ואז מותר לשנות קצת (לפי מה שאמרתי בהתחלה). זה לא החוק הבסיסי שיש בסל"ש. וזה יוצא דפוק כי יכול לצאת לך תכונות שממש לא מתאימות למה שאתה רוצה להיות (לוחם עם 18 כרז ו8 כוח וחסן?)

זה באמת דפוק. אתה יכול להציע לו להישאר עם השיטה שלו אבל להוסיף לכל תכונה או כל התכונות כמה נקודות וזה יאזן.
אם הוא באמת חושב שזה מאוזן אז אין מה לעשות אבל יכול להיות שהוא מכין מערכה קלה יחסית והשיטה מגבילה את הדמויות בכוונה- כדאי לשאול.

קודם כל, אני נגד הגלגולים לתכונות. זה רנדומלי מדי, ופותח אופציות לזה שקיבל שורה של 18 לעומת זה ש8 יש לו בקושי. אבל אם אתם רוצים רנדומליות, ניחא.
אבל לקבוע את התכונות בסדר הגלגולים, זה פשוט גוועלד. הדבר הזה מגביל את המקצועות שאתה הולך לשחק-כי אתה לא הולך לשחק אשף עם 8 תבונה, לא? והגבלה על מה שחקניך ישחקו על ידי רנדומליות זה רע.

קופיל אמר/ה:
קודם כל, אני נגד הגלגולים לתכונות. זה רנדומלי מדי, ופותח אופציות לזה שקיבל שורה של 18 לעומת זה ש8 יש לו בקושי. אבל אם אתם רוצים רנדומליות, ניחא.
אבל לקבוע את התכונות בסדר הגלגולים, זה פשוט גוועלד. הדבר הזה מגביל את המקצועות שאתה הולך לשחק-כי אתה לא הולך לשחק אשף עם 8 תבונה, לא? והגבלה על מה שחקניך ישחקו על ידי רנדומליות זה רע.
הסכמה מלאה.

בסופו של דבר, מטרת המשחק היא להנות. יש אנשים שנהנים מסיכונים כבר בשלב של בניית הדמות (שיטת גלגול התכונות הרגילה).

השיטה של המנחה החדש שלך, למרות שהיא כן מוזכרת במדריך לשה"ם (!) לא ממש מוסיפה הנאה למשחק.
ניתן לטעון שזה יותר ריאלי, כי לא לכל אדם יש התכונות שהיה רוצה שיהיו לו או שמתאימות למה שהיה רוצה לעשות בחיים.
מצד שני, במקרה כזה יש לבחור את המקצוע רק אחרי גלגול התכונות, כי הדמות כנראה כן תלך לכיוון שטבעי עבורה - אולי היא לא תהיה לוחם כמו שרצתה, אבל תהיה נוכל במקום.
כאן נכנסת הבעיה: "אבל אני רוצה לשחק לוחם!".

תוספת לא קשורה: אם יש לי את הכשרון ניפוץ, אז התקפת ניפוץ היא התקפה רגילה אבל על הנשק. נכון? זה לא איזו פעולה רגילה או משהו? אם כן, אני יכול לתקוף פעם את הנשק ופעם את האויב באותו סיבוב?
קודם כל, יש לציין שהשם שונה ב3.5 ל"ניפוץ משופר" וניפוץ זה השם של הפעולה עצמה. בכל מקרה ניפוץ זה התקפה רגילה. בלי הכשרון אתה מעורר התקפה מזדמנת בעת שאתה מבצע ניסיון ניפוץ. והכשרון גם נותן לך 4+ לגלגול התקפה כדי לפגוע בחפץ אותו אתה רוצה לנפץ.

זו השיטה הכי מטומ*** ששמעתי עליה!
הקבוצה שאני בה זורקים 4ק6 אבל מסדרים את התוצאות באיזו תכונה שרוצים(ותמיד יש בתכונה החשובה 18)

מה שהשה"מ שלך עושה נקרא דמויות אורגניות, וזה גוועלד ברמות שקשה לתאר.
אני אישית לא אוהב גלגולים בכלל כדרך לקביעת תכונות, בגלל שזה יוצר חוסר איזון בין הדמויות השונות. אני משתמש במערך תכונות העילית (15,14,13,12,10,8), כמובן החלוקה היא לבחירת השחקן, ואפשר גם להשתמש בשיטה של קניית נקודות שהיא נחמדה מאוד ומפורטת במש"מ. שים לב שבקניית נקודות, ככל שערך התכונה עולה כך עולה יותר לקנות אותו (לדוגמא - כדי לקנות תכונה בערך של 13 אתה צריך להשקיע (נניח) 5 נקודות, כדי לקנות תכונה בערך 15 אתה צריך להשקיע (נניח) 9 נקודות).

קודם כל, גלגול תכונות לא יוצר חוסר איזון. מכיוון שאיזון בין השאר נסמך רבות על סטטיסטיקה, אז סטטיסטית אם כולם מגלגלים אותו מספר של קוביות, אז כל הדמויות מאוזנות. על זה אין ויכוח.

גלגול תכונות צריך להיקבע על פי ההעדפה של השחקנים והמנחה, וכאמור לכל דרך יש את היתרונות שלה.
יש את הגלגול הבסיסי, שזה 3ק6 לכל תכונה (שאם לא הבנתם, זה למה התכונות הולכות מ3 עד 18). ואז אפשר לשים את 6 המספרים שיצאו איך שבא לך, וסוף סיפור. זה מתאים לקבוצות שאוהבות יותר את תחושת הסכנה וליצור דמויות מממש 0 מוחלט ולפתח אותן בהמשך. קבוצות כאלה כנראה גם יתחילו תמיד בדרגה 1. זה אומנם מסוכן, אבל בסופו של דבר נותן סיפוק שונה.
אם המנחה לא רוצה להסתכן יותר מדי, הוא יכול לתת מגוון אפשרויות בחירה שנוספות לגלגול הבסיסי - או לגלגל 4ק6 לכל תכונה ולבחור את ה3 הגבוהות יותר, או לגלגל 2, 3 סטים של תכונות ולבחור, או שנותן להעביר כמות מסוימת של נקודות, וכו. זה הדרך המועדפת על הרבה אנשים, כי היא עדיין שומרת סוג מסוים של אקראיות (ועל כן תחושת הסכנה, ומשם גם הסיפוק אם יוצאות לך תוצאות טובות), אבל ממתנת מקרים קיצוניים של תכונות נמוכות.
לקבוצות שמתחילות מדרגה גבוהה יותר ומעוניינות בדמויות בנויות היטב, שיטת חלוקת הנקודות היא העדיפה. הוא נותנת לך את הבחירה במה להשקיע, וזה כנראה תוך מחשבה אסטרטגית עתידית על איך הדמות שלך תראה. אין פה שום סיכון, וההגבלה היחידה היא בעצם כמה נקודות המנחה נותן לחלק. יש מנחים שירצו דמויות עוצמתיות וייתנו 85-90 נקודות, ויש כאלה שרוצים לתת לשחקנים שליטה בדמויות, אך מעדיפים לחלק 65-70 נקודות כדי שהבחירה תהיה יותר אסטרטגית והשחקנים יצטרכו לחשוב קצת יותר מה להקריב.
לבסוף, יש את השיטה של מערכי תכונה קבועים מראש (בדרך כלל או מערך תכונות עילית [15 14 13 12 10 8] או מערך הגיבור [18 16 14 12 10 8]). מערכים כאלה בדרך כלל שמורים לבניית דמויות מהירה, אבל אפשר להשתמש בהם גם כאשר בונים דמות לקמפיין ארוך. בכל מקרה, לדעתי אם לא חייבים להשתמש בזה, אז לא רצוי, כי כל הדמויות יוצאות די דומות בסופו של דבר. מצד שני, מבחינת "איזון", זו גם הדרך הכי מאוזנת ליצור קבוצה של דמויות.

פלאפי אמר/ה:
קודם כל, גלגול תכונות לא יוצר חוסר איזון. מכיוון שאיזון בין השאר נסמך רבות על סטטיסטיקה, אז סטטיסטית אם כולם מגלגלים אותו מספר של קוביות, אז כל הדמויות מאוזנות. על זה אין ויכוח.
אני לא מסכים איתך. שעוד שיחקתי בחוג, כולנו גלגלנו 4ק6, לקחנו את ה-3 הטובות ושיבצנו איך שרצינו. מה שיצא, שהיתה דמות עם: 17, 16, 16, 15, 14, 12. והיתה דמות עם: 15, 13, 11, 10, 10, 8.
זה יצר תחושה מאוד לא נעימה. מצד אחד, היה את אלה שהיו להם נתונים גבוהים מאוד, ובדרגות הנמוכות דברים כאלה קריטים. הם פגעו כל הזמן, גרמו נזק מאוד גבוה והיה קשה מאוד לפגוע בהם או להשפיע עליהם אם משהו שדורש הצלה. מצד שני, היו את האנשים שהיו צריכים גלגול מאוד גבוה כדי לפגוע, גרמו מעט מאוד נזק ולא יכלו להשקיע במה שהם רצו. זה יצר גם סוג של "יריבות", וגם תחושה חזקה של אי הוגנות. בסופו של דבר, כולם זרקו תכונות המון פעמים, עד שיצא להם משהו שמוצא חן בעיניהם (אבל לא מוגזם), וככה פתרנו את זה.

אדידס- השיטה הזאת באמת גרועה מאוד, וכופה על השחקן להיות משהו שהוא לא רוצה להיות. מצד שני, יכול להיות באמת שהשה"מ רוצה ליצור דמויות לכאורה כמו במציאות, שכל אחד מקבל מה שהאל נותן לו. אני הייתי מנסה לבוא לזה מכיוון אחר. תנסה לשכנע אותו שבמקום שכל אחד ישחק את הדמות שהוא גלגל לה תכונות, תגלגלו כולכם תכונות, וככה תיצרו מאגר דמויות. לאחר מכן, כל שחקן יקח את הדמות שמתאימה למקצוע שלו, וככה יהיה טוב לכולם.

תודה, זה יעזור לי לשכנע אותו.

דג, לא הספקתי לדבר איתו יותר מדי על זה, כי הייתי חייב ללכת אבל זה היה הטיעון שהוא העלה. שבמציאות כל אחד נולד איך שהוא נולד. אבל מצד שני, אם נולדת חלשלוש אתה לא תלך להיות לוחם או מרים משקולות. המקצוע אמור להתאים לתכונות שלך. זה אומר שבשיטה הזאת אני אצטרך לקבוע את המקצוע שלי לפי התכונות שיצאו. אבל אני רוצה לשחק איזה מקצוע שבא לי! אז מה הרעיון?
המאגר תכונות הוא רעיון לא רע אבל הבעיה שהקבוצה שלנו די אחידה מבחינת סוגי דמויות וכולם ירצו מאגרים עם תכונות חשובות יחסית דומות (שני לוחמי קפא"פ, וורלוק ונינג'ה).

דג אמר/ה:
פלאפי אמר/ה:
אני לא מסכים איתך. שעוד שיחקתי בחוג, כולנו גלגלנו 4ק6, לקחנו את ה-3 הטובות ושיבצנו איך שרצינו. מה שיצא, שהיתה דמות עם: 17, 16, 16, 15, 14, 12. והיתה דמות עם: 15, 13, 11, 10, 10, 8.
זה יצר תחושה מאוד לא נעימה. מצד אחד, היה את אלה שהיו להם נתונים גבוהים מאוד, ובדרגות הנמוכות דברים כאלה קריטים. הם פגעו כל הזמן, גרמו נזק מאוד גבוה והיה קשה מאוד לפגוע בהם או להשפיע עליהם אם משהו שדורש הצלה. מצד שני, היו את האנשים שהיו צריכים גלגול מאוד גבוה כדי לפגוע, גרמו מעט מאוד נזק ולא יכלו להשקיע במה שהם רצו. זה יצר גם סוג של "יריבות", וגם תחושה חזקה של אי הוגנות. בסופו של דבר, כולם זרקו תכונות המון פעמים, עד שיצא להם משהו שמוצא חן בעיניהם (אבל לא מוגזם), וככה פתרנו את זה.
לא הבנת בכלל. אמרתי שמכיוון שאיזון מסתמך רבות על סטטיסטיקה, אז גם שיטת גלגול תכונות שנותנת לכל שחקן לגלגל אותו הדבר, היא סטטיסטית מאוזנת. כמובן שלא תמיד ייצאו לכולם אותן תוצאות. מצד שני, אותו הדבר תקף בכל היבט של המשחק שכולל גלגול קוביות - שני נוכלים יכולים לבצע התקפת פתע ולאחד ייצא 11 נזק ולשני 56 נזק. שני מכשפים יכולים לזרוק כדור אש ומהכדור אש של אחד כל האורקים יצילו והשני ייצלה את כולם. שני לוחמים עם אותו תוסף הצלת רצון יכולים לקבל תוצאות שונות בגלגול נגד הקסמת מפלצת שמטיל הליץ' הרשע, וזה יכול להשפיע רבות על מה שקורה לדמויות בהמשך. אני לא רואה מישהו מתלונן במקרים האלה או ששני השחקנים שהיו צריכים לגלגל דורשים גלגול חוזר כדי שהדמויות שלהם יהיו מאוזנות. אותו הדבר בדיוק כמו בגלגול תכונות. אם מלכתחילה בחרת להשתמש בגלגול ולא בחלוקת נקודות או במערכי תכונות, אז אתה צריך לחיות עם זה שיכוליות שייצאו לך תוצאות לא משהו.

אני חושב שההבדל שדג מנסה להצביע עליו הוא ברמת ההשפעה.
חוסר מזל בכדור אש או בהתפקת פתע הוא נקודתי, ומשפיע על הקרב הנוכחי. חוסר מזל בגלגול התכונות של הדמות נגרר איתה לאורך כל חייה.

כמה דברים מניסיוני האישי:

במשך שנים היינו משחקים בשיטה של גלגול תכונות אקראי לחלוטין, אבל עם סידור התכונות לאחר מכן לפי ראות עיני השחקן, ועם אפשרויות שונות, כגון המרה (לא יודע אם זה קיים במו"ד- הרעיון הוא להוריד 2 נקודות מתכונה מסוימת כדי להעלות 1 נקודה לתכונה אחרת. זוהי עוד אופציה ללטש קצת את התכונות של הדמות).
כן, השיטה הזו היא לא שוויונית בעליל והיא ממשיכה לפגום במשחק לכל אורכו. עם זאת, באופן מפתיע דווקא השחקנים הם אלו שהתעקשו על הדרך הזו.. למה? 1) בגלל סוג של נוסטלגיה כנראה. 2) באופן מוזר למדי הם היו מוציאים מספרים ממש גבוהים..

לאחר מכן עברנו לשיטה של קניית ערכי תכונות בנקודות (עוד לפני שהיה קיים מו"ד 3, ככה שזה היה בצורה שונה קצת).
אין ספק בכלל שהשיטה הזו היא הכי שוויונית בעולם והכי טובה לשחקן מכיוון שהיא מעניקה לו שליטה אולטימטיבית על הדמות שלו. אז אם כבר- חובה ליצור סוג של שיטה טובה כזו שעובדת יפה ולהשתמש בה. היא בוודאות הכי טובה.

הערה אחרונה: להגנתה של השיטה האקראית ייאמר, ששחקן טוב, שמבין שהתכונה לא שווה הרבה מעבר לסתם מספר יפה בדף הדמות, גם לא ייתן משמעות כל כך לתכונה נמוכה יחסית שעיקרית לגביו. אין ספק שלוחם עם כוח 8 לא כיך לשחק, אבל לוחם עם כוח 13 הוא בהחלט אפשרי. ממילא ההבדל של 1+ לנזק או 4+ לנזק הוא סתם פיקציה. השה"מ הרי יקבע בעצמו מתי המפלצת תמות בלי קשר לנזק שגרמת.
אבל שוב, אין ספק שהשיטה הזו לא שוויונית, אבל היא אפשרית למשחק (עובדה- אנחנו שיחקנו בה במשך שנים ונהנינו).

כמו שאמרו, השיטה האורגנית אמורה לייצג שכל אחד מקבל את מה שהוא נולד איתו ונשאר תקוע עם זה לכל החיים שלו. הנקודה היא שמכאן הדרך קצרה מאוד כדי להחליט שקובעים באקראיות גם את צבע העור, צבע שיער, וגם גזעים ("בעיה שלך שנולדת גמד כשרצית להיות אלף"), מקצועות ("אז מה אם רצית להיות נוכל, שלחו אותך לקולג' לוחמים"), מיומנויות ("לא היה לך זמן להתאמן בשחייה, תמיד היית חייב ללמוד ידע (מאגי)"), וכשרונות ("לא מצאת מישהו שילמד אותך איך לנפץ נשקים טוב, רק מישהו שיודע איך להכשיל").
ואני מניח שכולם מסכימים שזה ממש לא כיף לשחק ככה.

חזרה