• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

עיר של פשע

סטטוס
נעול לתגובות.

S.D.Gat

פונדקאי ותיק
אני עובד בימים אלו על עיר למערכה שלי, ולא סתם עיר, אלא עיר שהושחתה לחלוטין ואיבדה כל צלם אנוש, עיר בה הפשע הוא בשגרה:

דיס ממוקמת על צוק מאיים שלאורכו ניתן למצוא מספר גופות רצוצות. העיר עצמה עברה תהפוכה פוליטית רצינית כשאחוות נוכלים מחתרתית בשם "הסכין השחורה" אשר גדלה בסתר במשך 20 שנה בחרה לצאת למתקפה יום אחד, הרגה את המלך ואת אנשיו החשובים בשיטתיות ועירערה את השלטון לחלוטין...
כעת בשלטון "הסכין" הכל השתנה, אכיפת החוק התרופפה ואנשי האחווה שהתפזרו בעיר זרעו הרס רב ונהגו בחופשיות, מנהיג "הסכין" לא אסר על אנשיו דבר והותר להם לרצוח, לשדוד ולבצע פשעים רבים ללא כל סכנה שייקרה להם דבר מה.
אט אט התושבים הבינו שהם חיים בג'ונגל שבו החזק הוא השורד והחלו לפשוע אף הם, על מנת להציל את חייהם בעיר.
מנהיג האחווה שמשל אז בעיר כולה היה אכזר ומושחת, היטה את כפות המאזניים לטובתו באופן תמידי ובאמצעות איומים וכוחניות הצליח לקבל את שירותיהם של כמה בעלי מקצוע חזקים מאוד ויצר הגנות על עירו (ויצר בנוסף צבא אל מתים שביום מן הימים כשהקרב יהיה אבוד האל מתים יצאו מקבריהם וייתקפו... :eek:rc: )
כל נהלי העיר בטרם "התהפוכה" (ככה קוראים לשינוי הגדול בעיר), נעלמו כלא היו, פעם היו רובעים של אצילים, בעלי מלאכה, אנשים פשוטים וכו', אך כעת אין חלוקה בעיר, הכל שורץ בנבלים...
ההליכה בדיס מסוכנת, רוצחים אורבים מאחורי כל קיר, קשתים מסתובבים על הבתים ויורים בכל מה שחשוד, בפונדקים שורר הרס תמידי ובאלאגן היסטרי (תגרות בארים, אבל הרבה יותר גרוע).
וכך חיה לה העיר זמן רב, על ראש צוק ומנותקת כמעט לחלוטין מהעולם שלמטה, שולט בה נוכל אכזר ומושחת, והעיר איבדה כל צלם אנוש.

אז, מה דעתכם? הניסיון שלי הוא ליצור עיר שכמעט ואין בה חוקים (והדמויות יחוו זאת על בשרן...), ואולי אני אצליח אפילו להכניס לביקור הדמויות בדיס את "נבואת תחיית המתים".
אם יש לכם רעיונות לתוספות אני ממש אשמח לשמוע... :)

אהבתי את הרעיון, למרות שלא ברור איך לעזאזל ראש אחוות נוכלים השיג צבא של אל-מתים.

לפי מה שהבנתי, מנהיג העיר הקודם אחראי על האלמתים.

לדעתי נראה חביב ונחמד, אבל אפשר להוסיף עוד טוויסט - חלק מהמשטר הקודם שרד, ועכשיו הם מנסים להחזיר את הסדר לעיר. מכיוון שה"וותיקים" (שם זמני) גם אחראים על תפקוד העיר במצב מתקבל על הדעת (לדוגמאת שיטת מסחר מפוקפקת, אך כזאת שהנוכלים לא היו מסתדרים בלעדיה - כי עיר לא שווה כלום בלי מסחר), וגם בעלי מלאכה שמצליחים לבצע את עבודתם, אז לנוכלים יש אינטרס לשמור עליהם בחיים. בו בזמן, הוותיקים מנסים להחזיר את מה שהיה קודם, ולכן מתנהלת מלחמה מתוחה וחד צדדית בין הנוכלים לוותיקים, בה הוותיקים מנצחים נצחונות מעטים וחסרי משמעות, והנוכלים מתעלמים מכך כדי שהוותיקים ימשיכו לעשות את עבודתם הנחוצה.
השפעת חוץ של זה, היא שבאופן רשמי לא קרתה שום מהפכה בעיר. לפי הרישומים של הממלכה,הכל שם מתנהל באופן סדיר. למרות שהסוחרים שעוברים במקום נעשים חשדניים יותר ויותר (יכול להיות מניע לדמויות להגיע לעיר בעקבות שמועות ששמעו מסוחר שהיה שם).

וגם צריך לתת סיבה למה התושבים לא עוזבים את העיר - אין להם יכולת כספית לעשות זאת, אין יכולת פיזית (החומות סגורות מבפנים), מה שעוזב ימות על ידי הנוכלים, העיר נחה על צוקים קשים למעבר, ולכן להגירה... צריך איזושהי סיבה, אחרת התושבים כבר היו צריכים מזמן לברוח.

אפשר לפתח את הרעיון שלך פלאפי ולהשתמש בנוסף לאנשים מהדור הישן שעובדים בעיר כדי ליצב אותה, בארגון מחתרתי של אנשים מהדור הישן שמנסים להציל את העיר, והדמויות מוצאות את הארגון ויכולה להיות הרפתקה בתוך זה - להציל את העיר.
לסיכום - אני רוצה שייראה שהמצב אכן אבוד מבחינת הוויתיקים, שהם משרתים את ה"סכין", אך בסתר פועל ארגון שמנסה להשיב את העיר לסדרה.
הצוקים שהעיר יושבת עליהם הם בעיתיים מאוד למעבר, וחייבים לטפס עליהם כדי לעבור לצד השני...
בקשר לישמעאל, אני מזכיר שאמרתי שהוא השתמש בשירותים של אנשים, כנראה גם של כוהן...

דיס זה שיכבה בגיהנום, לא?
בכל מקרה רעיון מגניב... עיר שהמשטר שלה הוא פושעים! אני דווקא הייתי מצפה מאחווה כזו לחוקים נוקשים במיוחד, כי אף אחד לא יעז להפר אותם.

מהגיגיי עם דארקנס בה"פ, על השם של העיר שלי - דיס.

דארקנס כתב:
דיס זה שיכבה בגיהנום, לא?

שחר אמר/ה:
משם לקחתי את הרעיון, זה לא השם המקורי של העיר, היא הפכה להיות ממש כמו גיהינום.

דארקנס אמר/ה:
אני חושב שכדאי שתפרסם את זה בעץ... משהו דרמתי כמו "המוות והמצב הנוראי בעיר גרמו לעוברים שבים לחשוב שהעיר יצאה מהמישורים התחתונים.. ומאז מכנים אותה "דיס, העיר מן הגהנום".

קודם כול, איך הכלכלה פועלת שם? בתור סוחר, אני לא הייתי מתקרב לעיר לעולם, נשמע מקום ממש רע למסחר... אל מתים ופשעים וכו' - ואתה לא יכול לשכנע סוחר לבוא גם אם אתה הגנב הכי מיומן בעולם. או שהכלכלה פועלת בדרך אחרת, מה העיר אוכלת? איך יש לה את המצרכים הדרושים למחייתם של התושבים?

ומה שפלאפי אמר, למה התושבים נשארים עדיין בעיר ההפכפה הזו, בתור איכר הייתי הוך מזמן למקום טוב יותר.

ובקשר למה יכול לגרום ל"וותיקים" לחשוב שהמצב הוא בלתי אפשרי? אני יכול לחשוב על הרבה הפגנות כוח מצד "הסכין"... תליה של כל מי שאפילו קצת מעצבן, ואז יש פשוט טונות גופות בעיר (ראשים של אנשים מסודרים על החומות וכו'), או משהו אפילו יותר אכזרי - שריפה של אנשים בחיים או משהו כזה, לפי האישיות של המנהיג של "הסכין"... ואז זה גורם להמון המון פחד אם אתה עושה את זה טוב... ופחד ברמה מסוימת מוביל לייאוש.
כמובן, זאת לא חייבת להיות הפגנת כוח בעזרת הוצאות להורג מופרזות, נגיד תהלוכות של צבא השלדים בעיר... זה גורם להמון פחד כשאלף שלדים מסתדרים בשורה וצועדים להם בעיר... (סתם דוגמה).

והיסטוריה, היסטוריה יכולה לשנות פה את כול התמונה.

זה מה שאני חושב שיוכל להוסיף... ככלל הרעיון של העיר ממש מוצא חן בעיני, ויהיה ממש טוב אם תפתח אותו, זה יכול להיות פה איתנו או בבית (שלך).

אני אגיד לך בדיוק איך הכלכלה פועלת מאטרים:

סוחרים מתרחקים מהעיר. זה ברור כשמש. והעיר צריכה אוכל. ואין מי שיספק אותו. יש ביקוש. עכשיו נדרש למצוא את ההיצע. כל אדם שמחזיק מעט אנשים חמושים ומאומנים יכול בקלות לעשות הון תועפות ע"י הבאת אספקה במחירים מופרזים לעיר. הוא יהיה אחד הספקים הבודדים, ולכן יהיו צריכים לקנות ממנו. השומרים החמושים שלו והעובדה שהוא מתרחק מהעיר וסוחר רק בקרבתה ימנעו כל ניסיון של השתלטות עוינת על המוצרים שהוא מביא.

זו אופציה אחת.

בקשר לכלכלה - שזה באמת גורם חשוב שחסר כרגע בעיר, הפתרון לטעמי הוא להוסיף משאב טבעי חשוב בעיר, שגורם לאנשים לא לעזוב אותו.
האופציה החביבה עליי, ושגם תתן הרבה צבע לדיס - להפוך אותה לנמל מסחרי עיקרי, פתח לטובין מכל העולם שבו אנשים צריכים לעבור. גורם להרבה תנועה בעיר והרבה דמויות חדשות שמגיעות ועוזבות.
אפשרות אחרת, היא להעניק לעיר משאבים טבעיים, משהו כמו מכרה אדיר מתחת לעיר.

פשוט, אחרת עיר כפי שאתה מתאר, לא תחזיק מעמד.
חוץמזה, מגניב.

הצעה למשאב של העיר: צמח נדיר שגדל במעט מאד מקומות מלבד העיר, ומשמש כרכיב חשוב מאד בהרבה שיקויים ולחשים.
אפשר להשתמש ברעיון הזה גם כדי לחזק את ה"סכין". אולי ראש הסכין דורש מכל קוסם שקונה מהצמח לספק בתמורה שיקוי/מגילה (או אפילו כמה מהם), שמחזקים מאד את מטילי הלחשים שלו?

למה להגביל לצמח מסויים ?

אם זה עיר שהפשע שולט בה - זה אחלה של אלמנט שכמעט לא קיים - מכאן, לעשות כסף ברמה שאחרים לא יכולים להתחרות איתה.
אם הסתבכתם, אני מתכוון שהיא תהיה עיר מסחר שהסחר שלה יהיה מורכב מכל דבר שהוא לא חוקי למסחר בערים אחרות נורמליות: סמים, עבדים, כלי עינויים, חומרי מאגיה שחורה וכ וכו.
ארגוני פשע מערים אחרות יהיו חייבות להגיע לפה אם הם רוצים להשיג את הרעלים המובחרים ביותר. קוסמים יצטרכו לעשות איתם עסקים עבור חומרים שקשה מאוד להשיג בכל מקום אחר (דם בתולות, דמעות תינוק וכו).

לא משנה מה המוצר, אם ניתן להשיג אותו אך ורק במקום אחד (או בעיקר במקום אחד) - יש למקום הזה ייתרון ומשיכה כלכלית חזקה.

אהבתי את הרעיון בגדול (בעיקר משום שאני מתכנן אימפריה מרושעת, מושתחתת וכאוטית לגמרי בעצמי, ואני מחפש רעיונות מגניבים), אבל אני אישית נתקע קצת יותר בנקודת הכלכלה והשליטה בעיר.

האם יש חוקים בעיר?
לדעתי גם חוק של "החזק שולט" הוא חוק, אבל חייבים לציין אותו.

האם העיר היא מן סוג של מקום שלא מתפקד מבחינה כלכלית וחוקית אלא מורכב מכנופיית פשע ששולטת על כל המקום ובראשו מנהיג יחיד (כמו כל סרטי הפנאק העתידיים בהם כדור הארץ מדרדר לפשע)?

איך המנהיג שולט בעיר במידה והיא מתפקדת?

מי אוסף מיסים? ואיך עושים זאת בעיר שבה כל אחד עושה מה שהוא רוצה?

לדעתי יש פה סוג של בעיה:
מנהיג כוחני שתפס את השלטון בכוח הזרוע בד"כ פונה לדרך דומה על מנת לשלוט. זאת אומרת שהוא יטיל משטר של טרור ברחובות שכל אחד יחשוב פעמיים האם לתקוף את משמר העיר ולהסתכן בתלייה או לשבת בשקט ולהיות עני (ע"ע עיראק עד לא מזמן בשלטון סדאם).

עם זאת, יש נקודה מעניינת שאתה מעלה והיא שהמנהיג פחות מתעסק עם מה שקורה בין התושבים ויותר עוסק בשליטה בעיר. זאת אומרת שמבחינתו כולם יכולים להרוג אחד את השני ולא יהיה אכפת לו בגרוש.
אבל גם פה צריך לציין איך הוא מקדם את המטרותיו ומהן בכלל מטרותיו. האם הוא רוצה "סתם" לשלוט בעיר לא מתפקדת? ואולי הוא רוצה לשלוט בכל האזור מבחינה כלכלית? מי פורק את הסחורות שמגיעות מהנמל ולמה שהוא יעשה את זה בכלל? מי הם בעלי הכוח בעיר שבה כל אחד יכול להרוג אחד את השני? למה עיר כזו ממשיכה לתפקד ללא אחיזת ברזל של השליט?

לדעתי צריך קצת לפזר את הערפל בנקודות האלה ולהמשיך לפתח את הרעיון שלך, שהוא בפני עצמו מהווה התחלה מעניינת ונחמדה.

אני אשמח לראות עוד פיתוח שלו.. :)

לא נראה לי שיהיה קשה מדי לתאר משטר בעיר:
קיים ראש/מפקד/מלך מושחת ששולט בעיר. כל מה שמעניין אותו זה לקבל את ההכנסות שלו מהעיר.
הוא ישלח את הבריונים שלו לאסוף את החלק שלו ברווחים (יעני פרוטקשיין). סוחרים מושחתים ופושעים שהגיעו לעיר כדי לנצל את חוסר משטר החוק שם ישגשגו, ולא תהיה להם בעיה לשלם - הם הרי מוכנים לזה- הם באו לעיר מתוך כוונה להרוויח ולשגשג, ולקחו בחשבון את ה'מס'.
תושבים תמימים שגרו שם לפני שהעיר הפכה למושחתת ושכמום, פשוט ייצטרכו להשתלב, או להתמודד מול הבריונים שבאו לגבות מהם את הכספים :)
כך או כך, זו שיטה מאורגנת שיכולה לעבוד. זה שהיא לא חוקית זה כבר סוגיה אחרת.

חוץ מזה, אהבתי את הרעיון שיש לו צבא של אל מתים. הרי כדי להקים צבא מאורגן, צריך חוק ומשטר לגיטימי, שמגייס תושבים ומאמן אותם להילחם - וה לא ממש אופציה כשהעיר מורכבת מתושבים ממורמרים, או פושעים שדואגים רק לתחת של עצמם.
האלטרנטיבה היא להקים צבא של שכירי חרב - או מה שהציעו פה - צבא של אל מתים.
שזה ממש מגניב לדעתי - המלך של העיר יכול להרשות לעצמו לשכרו נקרומנסרים / כהנים אפלים שייצרו עבורו אל מתים, ולאט לאט הם הופכים למסה גדולה של כוח בעל יכולת הרתעה.

קודם כול, לפי מה שהבנתי העיר הזאת ממוקמת על צוק! איך זה יכול להיות שהיא עיר נמל?!

אם אתה משנה את זה והופך את זה לעיר נמל, אז יש לי רעיון שייתן הרבה פתרונות לכמעט כול הבעיות שהופיעו את כה:
זו עיר נמל, ונהר שנמתח אל תוך היבשת ואל ממלכה רבת עוצמה נמצא מתחת/ליד העיר. הממלכה חייבית לסחור עם העיר ודרך זה אל הים הפתוח וממלכות אחרות, אחרת היא תיחנק מחוסר במסחר. כול ספינה שעוברת, מחויבת לסחור ולשלם מיסים כבדים בכדי לעבור, מה שיוצר כלכלה שבנויה על מסחר ודיג חזקים מאוד בעיר - שבהחלת יכולים להחזיק מעמד.
ובמקרה הצורך, המפקד של "הסכין" יכול לחסום את המסחר על הנהר ובכך "לחנוק"בעזרת איזשהו מצור את הממלכה הנידונה. :eek:rclol:

ולא הגבתם לרעיון שלי של הפחד :eek:rccry: .

אני בספק אם גורל ממלכה שלמה תלוי על גבה של עיר נמל פשע. גם אם לממלכה אין עוד ערי נמל והכל תלוי בעיר הזאת - אני חושב שמזמן המלך היה שולח חצי מצבאו כדי להחזיר סדר לעיר שגורמת לו לבזבז כל כך הרבה כסף על סחורה.

אני חושב שהסטיאורטיפ של העיר על הצוק המאיים נותן הרבה מאוד, זה מוסיף לפחד שיש לכולם מהעיר המבוצרת הזו...

זה שהיא לא חוקית זה כבר סוגיה אחרת.
אבל זה כן חוקי! אל תשכחו שלמרות שהשליט של העיר היה פושע לפני שהוא השתלט על העיר, הוא עדיין השליט! יכול להיות שדברים שחוקיים בדיס לא חוקיים במקומות אחרים, אבל הם עדיין חוקיים (כל עוד אתה בדיס).

סטטוס
נעול לתגובות.
חזרה