• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מקור הקסם בעולם

סטטוס
נעול לתגובות.

בארני

פונדקאי ותיק
לאחרונה התחילה לפתח עולם מערכה חדש ואחד הדברים החשובים שעדיין לא חשבתי עליהם הוא מקור הקסם בעולם- מאיפה הקסם מגיע, איך מנצלים אותו, האם הוא סופי/אינסופי, גשמי/ לא גשמי וכו'.
כבר שיחקתי במספר מערכות ובכל אחת מהן היה בד"כ מספר מקורות קסם בעולם שכולם או מקצתן היו פתוחים לדמויות, אבל עכשיו אני ממש בבלק-אאוט.
הייתי שמח לשמוע ממכם על רעיונות- גם הכי בנאליים- למקורות קסם שאתם יכולים לחשוב עליהם.
תודה

אתה תמיד יכול ללכת על הרעיונות הנדושים כמו יהלום קסום או משהו בסגנון או להמציא משהו מגניב...
למשל:
עינו השמאלית של ענק העננים הזקן טרוידף שהושמדה בקרב הענקים הוחלפה ברסיס עגול להפליא שהתגלה כפיסה מהגביע הקדוש של זאוס.
התחליף לעינו של הטרול נפלה לאחר מותו על האדמה והקדושה הקסומה שבו חלחלה אל נבחי האדמה שם היא הצטברה התבססה ואפילו התרבתה, הכח שהצטבר התפרש על כל הארץ וזהו הגורם לקסם שבעולם.
אבל זה רק דוגמא אתה יכול לחשוב על דברים פי אלף יותר מגניבים...(חשבתי על זה ב-30 שניות..)

אני אניח שיש לחשים בעולם, אם כי לטעמי הרבה מעולמות הפנטזיה המגניבים באמת אינם מאפשרים סתם ככה לאנשים "להטיל לחשים", והקסם בא בצורות ביטוי אחרות.
כמה אפשרויות:

1. קסם מגיע מהספירות העליונות, זהו כוחו הראשוני של היקום שמצוי עדין בין הכוכבים. הוא נוחת לאדמה ככוכבים נופלים, בצורת חומר מעט גמיש וסגול בשם אקזוטיום. על מנת להטיל לחשים או ליצור חפצים קסומים צריכה הדמות כמות כלשהי של החומר הזה - לפי עוצמת האפקט הקסום המדובר. האקזוטיום די נדיר, אבל "תודות" למלחמת האלים הבראשתית שבה נברא העולם ובה נפלו מהשמיים כוכבים רבים, ניתן למצוא אותו גם מתחת לאדמה וישנם מכרות אקזוטיום.
אפשר לשחק על עניין הטוהר של העפרה - אולי אקזוטיום טהור, כזה שממש נפל מהשמיים ולא נכרה באדמה, הוא רב עוצמה יותר מאקזוטיום רגיל ונותן השפעת על-קסם (metamagic) שקשורה לתאריך האסטרולוגי בו הוא נפל.
אם אתה עושה אבחנה בין לחשי קודש למאגיה, יש כאן הבדל מעניין. למשל, אולי לחשי קודש אינם זקוקים לאקזוטיום.

2. בעולם זורמים נהרות של קסם - לא כמו lay lines, אלא נהרות אמיתיים של ממש. קסם בצורתו הטבעית הוא נוזלי, וזהו גם יסוד בעל חשיבות מיוחדת בעולם - חלק רואים אותו כקדוש, חלק כטמא, תלוי בדת ובאמונה. הנהרות זורמים לא רק על האדמה, אלא גם מתחתיה, בשמיים (ללא שום תמיכה), במעלה הרים ובסיבובים. הזרימה היא מחזורית, כך שהנהרות לא מתחילים או מסתיימים בשום מקום - למעשה מדובר רק בשלושה נהרות בכל העולם, רצועות ארוכות שמסתבכות וחוזרות על עצמן פעמים רבות. אגב, אמצעי מעבר חשוב מאוד בעולם הזה הוא שייט על הנהרות האלו על גבי ספינות קסומות המיועדות לכך.
כאשר מכשף מטיל קסם, הוא שואב אותו מהנהר הקרוב. קרבתו לנהר משפיעה על עוצמת הקסם, כך שרוב המקומות החשובים בעולם נבנים ממש על או בקרבת נהרות, בדרך כלל תוך התחשבות בכך שיצורים זרים עשויים להופיע פתאום ממעבר לעיקול הנהר, צי תקיפה למשל. אפשרות אחרת היא שהמים עצמם קסומים, ומכשפים צריכים לשתות אותם כדי להטיל לחשים. אם אספקת המים הקסומים נגמרת, הלחשים שלהם מחזיקים מעמד רק עוד יום או יומיים ואז מתפוגגים או שהם מתחילים לאבד דרגים. אנשים רגילים ששותים את המים מרגישים רעננות אבל לא יותר מכך - צריך אימון רב או יכולת מולדת כדי לשלוט על כוח הקסם הטבוע בהם.

3. אותו הדבר, אבל עם מפלצות. הקסם בעולם טבעי רק במפלצות קסומות, ומטילי לחשים מסוגלים להשתמש בו רק אם הם אוכלים את בלוטות המאנה של היצורים האלה באופן תדיר. כדאי להוסיף הרבה יצורים קסומים חדשים לעולם שכזה (אני מציע את פוקימון כהשראה, ברצינות), לא רק מפלצות נוראיות ורבות עוצמה אלא גם ארנבים שמסוגלים להסוות את עצמם כמו הדשא. מעבר לכך שהעולם הופך לצבעוני ומעניין יותר - אפילו רק לראות חיות באזור שטח חדש זה כיף בשביל השחקנים - אפשר גם להכניס פירוט לגבי תבשילים ומרקחות שמשתמשים בבלוטות האלו ובחומרים אחרים. בישול הופך למלאכה מגית, וייתכן שאת מקומם של האלפים כ-"אנחנו הכי מכושפים בעולם" תופסים דווקא בני-המחצית, שבעולם כזה תרבות הבישול שלהם תזכה למעמד מרשים וכבוד רב.

רעיונות מעולים! דברים בסגנון הזה אני מחפש. למישהו יש עוד??

נ.ב- פוקימון...?

בפוקימון רוב המפלצות שוחות ממש בקסם. תחשבו על פוקימונים שאש היא חלק מובנה מהם, (סינדקוויל וצ'ארמנדר הם דוגמאות מעולות) פוקימונים שיכולים לייצר מים באופן שלא תלוי בסביבתם, (רוב פוקימוני המים) או פוקימונים עם בלוטות (כנראה) שמסוגלות לייצר מטענים חשמליים עם עוצמה אדירה. וזה בלי להזכיר פוקימונים על-חושיים, שלהם יש קסם באופן מובהק.
ברור שאין סיכוי שתשמע את המילה "קסם", בגלל שזהו חלק כל-כך מובנה בעולם, שאף אחד לא מתייחס אליו כאלמנט על-טבעי. לדעתי, חלק מההגדרה של "קסם הוא שיש בו אלמנט על-טבעי. (ולא נראה לי שיש מישהו שלא יסכים עם זה)

ל- ice fury: אל תיעלב אבל התכוונתי לרעיונות של ננסק...
הרעיון שלך הוא אחלה אבל אני חיפשתי יותר את המקוריות של הרעיון עצמו ופחות את הרקע וההיסטוריה שלו.
ובקשר לפוקימונים- אני אבקש מהאחיין שלי בן ה-3 לתת לי קצת רעיונות משם...

http://www.pokemon.co.il/

גוגל נותן את התוצאות הכי טובות! ילד בן 3 לא יעזור הרבה (מה גם שהמידע באתר יהיה יותר יותר מדויק) יש הרבה אנימות עם רעיונות מצוינים לקסם.
שני רעיונות משלי:

אין דבר העומד בפני הרצון. המחשבה היא הכוח המניע את העולם, ומי שמנצל אותה, ישלוט בכוחות המדהימים ביותר...

ברעיון זה, הקסם מקורו במחשבה והרצון של האדם. רעיון זה מתאים לשני סוגי הקסם, המאגיה היא מימוש מחשבותיו של אדם, וכוח הרצון כולל בין השאר אמונה.

הרעיון השני עדיין לא מגובש, אבל הרעיון המרכזי שבו הוא שבהכל יש קסם. כמו תורת החלקיקים, בה כל דבר עשוי חלקיקים, כך "תורת הקסם" מצביעה על כך שבהכל יש מעט קסם. זה קיים גם בעולמנו, כי בכל חפץ יש אנרגיה.[/i]

הרעיון שלי הוא שתקנה את הספר "THE BOOK OF ELDRITCH MIGHT III: THE NEXUS" שיש עכשיו בsilver stars בהנחה ל30 ש"ח או בפונדק ב100 ש"ח. לי יש את הספר והוא מעוד נחמד ומתאים לסוגייה הזו. יוץ מזה יש בו המון לחשים חדשים וכל דבר שקשור בקסם.

בואנור קסם פשוט קיים. הסיבה לקיומו נעוצה בצורת הוצרותו של היקום- טעות.
לקיום הייתה תוכנית, מטרה- הקון- וכאשר התוכנית הזאת נפגע ע"י ישות שעשתה משהו שלא הייתה אמורה לעשות בזמן הלא נכון, הקון עבר זעזוע והיקום התפרץ מתוכו.
כיוון שהיקום נוצר פר-זמנו הוא הרבה יותר כאוטי ממה שתוכנן ולכן יש בו פתילים של (ואני ממש לא אוהב להשתמש במילה הזאת) "אנרגיה".
כאשר ישות החיים המורדת סידרה את ואנור לאחר מכן, היא יצרה בו את בריכת השמש, בריכה של חומר שאורג לתוכו קסם. הבריכה הזאת סייעת בעיצוב החיים על פני ואנור והאצת האבולוציה. גזע האנדריאן, שנוצר ע"י אלי החיים, סייע אף הוא בהאצת האבולוציה של מספר גזעים.
גזעים אלו הגיעו להתפתחות מלאה תוך סדר גודל של 1000 שנה, לעומת גזעים שלא רוממו ע":י האנדריאן שלקח להם פי 4 מזמן זה- עדין זמן קצת, אודות להשפעת בריכת השמש.

אם כן, הקסם מצוי ב"מארג" דרך-ומסביב לכל היקום עד לפרטים הקטנים ביותר. מטילי-לחשים בואנור מסוגלים לגעת בפתילי הקסם- או בהצטברויות גדולות יותר שלו, לעיתים נדירות- ולעצב אותם כרצונם. אולם ככל שהשינוי המתבקש מרוחק יותר מהמטרה המקורית של הקיום, כך הוא קשה יותר, עד לרמות בלתי אפשריות.

ישנם דברים אחרים שמתמשים בפתילי קסם.
יש אנשים בעלי כישרון טבעי לטוות את הפתילים לתוך עבודתם וליצור חפצים באיכות טובה בהרבה מאנשים אחרים. רובם עושים זאת ללא ידיעתם אבל מי מהם שלומד לשלוט ביכולת הופך להיות בין האמנים הגדולים בעולם.
אלכימיה משתמשת בפתילים על מנת לשנות ולהתמיר חומרים טבעים לחומרים מיוחדים ואז מאפשרת לארוג בין חומרים שונים לקבלת תוצאות. כך נוצרו ע"י גמדים וטרולים עשות חומרים בעלי תכונות קסומות.
רוקחות מאפשרת להשתמש בצמחים רגילים לכאורה על מנת לרקוח תחשירים בעלי תכונות פלא, כאשר פתילי הקסם משתמשים על מנת לארוג את תכונותיהם יחד.

ויש עוד דוגמאות רבות.

רק אזכיר שואנור בין קסם קדוש. מרבית הכהנים אינם מטילים לחשים, ומי מהם שכן כנראה למד כישוף על מנת לעשות זאת. רק הכהנים הראשיים של האמונות (כהן שלהבת החיים של אנורטרן וההגמון של כנסייה החיים לדוגמה) מסוגלים לדיבור אישי עם האלים ולשאילת כוחם במקרים מסוימים. אז הדבר חוצה את גבולות הקסם המוכר, כי כוחם של האלים הוא כוחם של הקיום בעצמו.

באמת העלתם הרבה רעיונות מגניבים...
רק לשם השוואה, הנה הרעיונות שאני כבר הספקתי להעלות במערכות שונות שיצרתי עד היום- בד"כ כמה מקורות קסם היו בכל מערכת משחק בו זמנית.

* מקור הקסם הוא באלים עצמם המעניקים אותו לבני תמותה באופן ישיר או עקיף. אלים כמובן יכולים להיות גם ישויות רבות עוצמה ולאו דווקא אלים כל יכולים.

* הקסם קיים בכל- באוויר, במים, בהרים. במערכה מסוימת שיחקנו ע"י כך שהקסם מחולק לתחומים (מים, אש, צמחים וכו') וכל לחש הרס את מקור התחום שעליו נשען בעולם האמיתי.

* קסם סדרי וכאוטי- "קסם" הוא פשוט שינוי מארג המציאות ע"י בעלי היכולת. ההנחה היא שכל הדברים בעולם מצויים ברמה כלשהיא של איזון- איזון בין היסודות השונים (מים, אוויר, אש, אדמה), איזון בין אנרגיה לחומר וכו'. קסם סדרי יוצר השפעות "קסומות" ע"י יצירת איזון חדש- לדוגמה: מעלה את אחוז המים באזור מסוים וע"י כך גורם לנחשול מים אדיר להופיע. קסם כאוטי פועל באופן זהה אך הפוך- ע"י הריסת האיזון הקיים והפיכת המצב הקיים ללא מאוזן.

* הקסם נובע ממוחו של מטיל הלחשים. באמת שאין מה להוסיף.

* מקור הקסם בעולם הוא החיים עצמם- לרוב מדובר בחיים של המטיל עצמו (ההולך וונחלש פיסית ברמת העיקרון עם הזמן). עם זאת, מטילים רבי עוצמה למדו להשתמש בחיים של אחרים.

* הקסם הוא מקור חוץ מימדי. כל מה שעושה מטיל לחשים הוא בעצם לפתוח פתח קטן או גדול (תלוי בעוצמת הלחש) וע"י כך לשלוט בכמות הקסם המגיעה לעולם. מטיל לחשים טוב יוכל לפתוח פתח גדול יותר ולעצב את הקסם טוב יותר. אחת מתופעות הלוואי של מקור זה היא הסכנה שיצור חוץ מישורי יגיע גם כן לעולם דרך השערים.

* מקורות הקסם בעולם מוגבלים לכוחות- כוח הוא לא בדיוק יישות בעלת תבונה אלא יותר אנרגיה, עיקרון. מטיליי לחשים הם אנשים מסתוריים שהצליחו בדרך לא ידועה להשיג ידע בשימוש בכוחות אלו- כדוגמת כוחות המוות או הטבע. במערכה אחרת שיחקנו שצריך היה לכרות ברית מסוימת עם כוח. המידע האמיתי והמלא על אופי החוזה תמיד נשמר בסוד בין השה"מ לשחקן המסוים.

* שאיבת קסם- מטילי לחשים מסוימים כיום חסרים את היכולת להשתמש בקסם המצוי בעולם- ולא משנה באיזה קסם בוחרים. הם כן יכולים לשאוב קסם מאחרים (סוג מטילים אחר, מפלצות וכו') ולעצב את האנרגיה הזו ללחשים משלהם.

* במערכה אחת שיחקנו במערכת של מס' עולמות הקשורים זה בזה. עם הזמן העבר נשכח בעולם של הדמויות והם שכחו את העולמות האחרים. אחת העלילות המרכזיות הייתה שבעולם אחר שאבו את הקסם מעולמן של הדמויות. כלומר: באותו עולם נגמרו כליל כל מקורות הקסם. מה שהם עשו זה לשאוב את אנרגית הקסם דרך שערים מעולם אחר לעולם שלהם.

נראה לי שזהו... או שיש עוד..? אני כבר לא זוכר..

בשמש שחורה (עולם מתקופת מוד"מ) שאבו את הקסם מהאדמה הפוריה ומצמחים, כך שבעקבות מלחמה עתיקה רוב העולם הוא מדבר כי שאבו את האדמה מעבר ליכולתה להתחדש, ישנם מלחמות גדולות בין אלו המנסים להגביל ואף לעצור את השימוש בקסם בכדי להציל את האדמה ולתת לה הזדמנות להתחדש לבין מחללי האדמה שלא מעניין אותם כי הם רוצים עוצמה, יש ערים שבהם השימוש בקסם אסור ודינו מוות מידי בשל הנזק לאדמה, יש קסם חלופי השואב חיים מהקרובים למטיל ללא אבחנה אם הם חברים או אוייבים. חפש ספרים בסיפריה העירונית או אצל חברים (לא ממש מאמין שהם עדיין קיימים בחנויות) שם המצוד אחר מקורות אנרגיה קססומה מתווה את כל התרבות של כל הגזעים (ובלי קשר זה גם ינפץ לך כמה סטראוטיפים על אלפים.

אפשרות נוספת היא שהאשף משתמש בנק"פ שלו (כוח החיים שלו) בתור אנרגיה כסומה לחש מדרג 1 יוריד 1 נק"פ לאש"ף לחש מדרג 2 יוריד 2 נק"פ וכו'.

אפשרות נוספת היא על סגנון ה"ספייס" של חולית, מי ששולט ב"ספייס" שולט בעולם כי הוא מקור הכוח וחומר המבוקש ביותר בעולם, ואז הגמדים הם אלא ששולטים בקסם כי הם יודעים היכן המכרות של הספייס.

חפש בפורום או תבקש מוונג שיסביר לך על ילדי הרונות שלו שזה רעיון מאוד מקורי לוויסות ולמקור הקסם בעולם.

בשמש שחורה (עולם מתקופת מוד"מ) שאבו את הקסם מהאדמה הפוריה ומצמחים, כך שבעקבות מלחמה עתיקה רוב העולם הוא מדבר כי שאבו את האדמה מעבר ליכולתה להתחדש, ישנם מלחמות גדולות בין אלו המנסים להגביל ואף לעצור את השימוש בקסם בכדי להציל את האדמה ולתת לה הזדמנות להתחדש לבין מחללי האדמה שלא מעניין אותם כי הם רוצים עוצמה, יש ערים שבהם השימוש בקסם אסור ודינו מוות מידי בשל הנזק לאדמה, יש קסם חלופי השואב חיים מהקרובים למטיל ללא אבחנה אם הם חברים או אוייבים. חפש ספרים בסיפריה העירונית או אצל חברים (לא ממש מאמין שהם עדיין קיימים בחנויות) שם המצוד אחר מקורות אנרגיה קססומה מתווה את כל התרבות של כל הגזעים (ובלי קשר זה גם ינפץ לך כמה סטראוטיפים על אלפים.

אפשרות נוספת היא שהאשף משתמש בנק"פ שלו (כוח החיים שלו) בתור אנרגיה כסומה לחש מדרג 1 יוריד 1 נק"פ לאש"ף לחש מדרג 2 יוריד 2 נק"פ וכו'.

אפשרות נוספת היא על סגנון ה"ספייס" של חולית, מי ששולט ב"ספייס" שולט בעולם כי הוא מקור הכוח וחומר המבוקש ביותר בעולם, ואז הגמדים הם אלא ששולטים בקסם כי הם יודעים היכן המכרות של הספייס.

חפש בפורום או תבקש מוונג שיסביר לך על ילדי הרונות שלו שזה רעיון מאוד מקורי לוויסות ולמקור הקסם בעולם.

בשמש השחור יש יותר מדיי סוגי קסם- לא רק קסם מצמחים, אלא גם קסם צל\שמש, "קסם" פסיוני, קסם כוח חיים(בעצם קסם צמחים, אבל מעט יותר חזק, ושואב את הכוח מבעלי חיים\דמויי אדם הסמוכים למטיל), קסם דרואידי וקסם הדרקונים.
בין כל הסוגים ישנו כל מיני אינטרקציות, קשרים, ובלה-בלה-בלה...

אבל כן, זה מנפץ סטיאוטיפים על אלפים, זוטונים, ענקים, אל-מתים, ושדים מצל.

ל- DM קצת הגזמת... לא נראה לי שיש מישהו שלא מכיר את השמש השחורה, זו אחת הסדרות הבסיסיות שגדלנו עליהן- סדרה לא משהו לטעמי, אבל בסיסית.
עם זאת, למרות שזכרתי שהקסם בשמש השחורה הרס את אתאס (זה השם של העולם, לא??) ושיש שם קסם מחשבה (="הדרך"=קסם פסיוני או איך שלא תקראו לזה בעברית) די שכחתי שיש שם מקורות קסם אחרים.. באמת היה שם קסם ששואב חיים מאחרים? (ממש חשבתי שזה המצאה מקורית שלי...) ובקשר לקסם דרקונים- לא היה שם רק דרקון אחד?!

בארני אמר/ה:
ובקשר לקסם דרקונים- לא היה שם רק דרקון אחד?!
כל מלך-מכשף הוא דרקון, או שואף להפוך לדרקון. במקור, רובם הם אלו מחברי המסדר משמו ההוא ששרדו(המסדר של הפסיכים שניסו להכחיד את הגזעים הלא-בני אדם: כל אחד מהם היה אמור לחסל גזע אחד).
המלך המכשף מעניק כוח קסם לטמפלרים- כוח שלא שואב אנרגיה מצמחים, חיות, שמש, כוח מוחי, וכו'.

אני יצרתי פעם מערכה שבה קסם הוא קריעת חתיכות מנשמתך שלך והיתוכן לתוך נקודה אחת.

במערכה הזו כמובן קסם היה די נדיר, ואלו שמשתמשים בו תדירות הם במקרה הטוב מטורפים מעוותים בגופם ונפשם, או במקרה הגרוע צללים בני אלמוות מלאי שנאה וטירוף שמסתובבים ביקום מלאי ייסורים נצחיים ולא יודעים מנוחה לעולם. זהו המחיר שיש לשלם לאלים על ניפוץ נשמתך שלך במטרה לשנות את המציאות.

the worldender אמר/ה:
אני יצרתי פעם מערכה שבה קסם הוא קריעת חתיכות מנשמתך שלך והיתוכן לתוך נקודה אחת.

במערכה הזו כמובן קסם היה די נדיר, ואלו שמשתמשים בו תדירות הם במקרה הטוב מטורפים מעוותים בגופם ונפשם, או במקרה הגרוע צללים בני אלמוות מלאי שנאה וטירוף שמסתובבים ביקום מלאי ייסורים נצחיים ולא יודעים מנוחה לעולם. זהו המחיר שיש לשלם לאלים על ניפוץ נשמתך שלך במטרה לשנות את המציאות.
נחמד אבל אז זה לא פותר את בעיית הקסם בעולם כי אז אין כמעט קסם.
אגב למה הדאבל?
ולבארני:
זה ספאם...

סטטוס
נעול לתגובות.
חזרה