• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

ספר החוקים לשחקן, טוב מספיק?

LikeAFish

פונדקאי חדש
היי,
זמן רב לא שיחקתי במבוכים ודרקונים וברצוני לשוב ולשחק עם חבריי. הבעיה היא שאף אחד לא יודע איך לשחק או להיות שליט מבוך, ומפני שהייתי הכי להוט החלטתי לקחת על עצמי את החיפוש. לאחר כמה חיפושים נפל לידי עותק של ספר החוקים לשחקן מהדורה 3. השאלה היא, האם מספיק לקרוא את הספר הזה כדי לדעת להיות שליט מבוך? אם לא, איך אני יכול להשיג כזו הכשרה?
תודה לעונים!

שלום וברוך הבא :)
קודם כל, ספר החוקים לשחקן של מהדורה 3 הוא מספיק בהחלט כדי ליצור דמויות, עם זאת הוא מיושן יחסית.
לא צריך לדעת הרבה כדי להיות שליט מבוך, בטח שלא להתחלה. אתה יכול להגיד לכל אחד מהשחקנים ליצור דמויות בדרגה 1 ולהתחיל - המידע שבו הופך לרלוונטי כשאתה מחפש חפצי קסם, מקצועות יוקרה ורוצה ליצור תוכן משלך. חלק מהתוכן קיים גם באופן חוקי באיטנרנט, למשל באתר www.d20srd.org
בכל מקרה, לדעתי השאלה הגדולה היא האם אתה רוצה להשתמש בהרפתקה מוכנה - שמכילה בעצם את כל הסיפור והמידע שאתה צריך בשביל להריץ כמה מפגשים או לא - אלא להמציא לבד.אם אתה ממציא לבד, כנראה שתרצה נתוני מפלצות שנמצאים במגדיר המפלצות, שתצטרך גם אותו.
אני ממליץ בכל מקרה להשתמש בהרפתקה מוכנה, אם זה בעברית יש את מגילות העוצמה או קבר להבות הנצח. שתיהן לפאת'פיינדר אבל סבירות. אתה גם יכול להשתמש בהרפתקה קצרה חינמית מכאן: https://www.pundak.co.il/dungeons-dragons/adventures היתרון שהן בחינם, אבל לרוב הן קצרות יותר (מפגש בודד ולא 3-5) ופחות מושקעות.

עוד הערה, אם אתה רוצה להיכנס לזה, יש מצב שכדאי שתשדרג לפאת'פיינדר (בעברית/אנגלית) או מבוכים ודרקונים 5 (באנגלית, יש גם starter set שמכיל מידע בסיסי והרפתקה)

אני מעולם לא חיבבתי במיוחד הרפתקאות מוכנות, אם אתה רוצה להוציא את המיטב אני ממליץ לך ללכת על הרפתקאות מקוריות (או ללכת עליהם אחרי שצברת קצת ניסיון עם מוכנות) בכל מקרה הספרים זמינים באנגלית באינטרנט (אתה תזדקק לשה"ם ומגדיר המפלצות). במידה ואתה לא חובב גדול של אנגלית הייתי מציעה לפרסם בבזר ודרקוניקה מכיל דוכן יד שנייה שסביר שתוכל למצוא בו לפחות אחד מהם.

מו"ד 3 די תואמת לפאת'פיינדר, ואת פאת'פיינדר אפשר למצוא בעברית בכל סטימצקי/צומת ספרים בהדפסה חדשה למדי.
יתרון מסויים של פאת'פיינדר - היא כוללת את ספר השחקן והשה"מ באותו כרך, ורק ספר המפלצות בא בנפרד.

באותה חנות גם תוכל לרכוש את אוגדן המפלצות. היתרון של ספר החוקים הבסיסי של פאת'פיינדר, כמו שנכתב, שהוא כולל גם את הפרקים של שליט המבוך. אישית הייתי ממליץ לרכוש גם (או במקום אוגדן המפלצות) הרפתקה. אלא אם יש לך כבר משהו בראש :)

למעשה, אם אתה טוב באנגלית, הייתי ממליץ גם לנסות את פאת'פיינדר 2. מבחינת פשטות הוא ממש דומה למהדורה 4 של מו''ד, שהיא מהדורה מאוד פשוטה אבל ממוקדת קרב בצורה אבסולוטית שמזכיר משחק מחשב. פאת'פיינדר 2 פחות ממוקדת בקרבות, ויש בה דברים שאני לא אוהב, אבל היתרון שלה זה שהיא בחינם :D

ואלישע - אתה לא חייב לאהוב הרפתקאות מוכנות, אבל הן גם טובות בפני עצמן וגם מהוות דרך טובה ללמוד על כתיבת הרפתקאות. ממליץ גם לך בחום לקרוא כמה הרפתקאות מוכנות.

אביעד אמר/ה:
מהדורה מאוד פשוטה אבל ממוקדת קרב בצורה אבסולוטית שמזכיר משחק מחשב.
לרוב אני מנסה להימנע מלהגיב על דברים כאלו, כי זה מצית מלחמת מהדורות.
אבל לא, מהדורה 4 יצרה לפחות 2 מערכות (טקסים, אתגרי מיומנות) כדי להתעסק בחלק שמחוץ לקרב, היא פשוט לא מילאה אותו פרטים, נתנה למנחה את השליטה האבסולוטית בחלק הזה של המשחק. למרות שטענות רבות הועלו על כך שהיא 'מזכירה משחק מחשב', משחק תפקידים הוא משחק תפקידים, ויש 2 משחקים בחתימה שלי שמוכיחים את זה, ומשוחקים במהדורה 4.

מהדורה 4 כבר לא זמינה להדפסה, אבל לעומת מהדורה 3.5, נותרו הרבה יותר עותקים ממנה שקל יותר להשיג. היא רחוקה מן הרוח של מהדורה 3.5, אבל אני ממליץ עליה. מצד שני, אם אתה מגיע מהעולם של מהדורה 3, פאת'פיינדר זהו ככול הנראה המוצר שאתה מחפש.

לי היא מזכירה.
בכל אופן, אני באתי והמלצתי על המהדורה, וציינתי שיש לה מאפיין מסוים שיכול להיות שתאהב ויכול להיות שלא.
אני אישית לא ממש מתחבר לפן הזה של המהדורה, אבל היא מהדורה די נחמדה.

חזרה