• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 5 אני קורא את המדריך לשחקן שוב ושוב, אבל אני לא מצליח להבין איך לחשים עובדים

Nir the Collector

פונדקאי מהשורה
לחשים כל הזמן מבלבלים אותי, אני כבר לא יודע מה הדרך הנכונה להשתמש בהם, אז החלטתי לעזוב את הsrd ואת הסרטונים המבלבלים ביוטיוב ולקרוא על לחשים במדריך לשחקן
וזה גם לא עזר.
אני יודע על היחידות לחש, על ההטלה עצמה, על לחשונים, הבעיה היחידה שלי היא איזה לחשים יש לי ומה זה להכין לחשים ולחשים ידועים
דבר ראשון, איזה לחשים יש לי? אני בחרתי לשחק cleric, אז יש לי את כל הלחשים מהרשימה בפרק 11, או שאני צריך לבחור לפי מספר הלחשים הידועים שלי, או שיש לי את כולם אבל אני צריך להכין אותם? ממש התבלבתי עם זה.
הכנת לחשים, איך זה משפיע?
ולחשים ידועים הם בעצם הלחשים שיש לי? כי לפי החישוב של הדמות שלי יש לי שמונה כאלה, 4 יחידות לחש מדרג 1 ועוד 3 מדרג 2
בקיצור אני ממש מבולבל, מישהו יכול להסביר את העניין הזה?

התשובה הטובה ביותר
לחשים ידועים: אלו הלחשים שהדמות שלך יודעת ויכולה להכין מתוכם לחשים. במקרה שלך (כהן) אתה יודע את כל הלחשים ברשימת הכהן ויכול להכין מתוכם לחשים.
לחשים מוכנים: בתחילת כל בוקר, הדמות מחדשת את יחידות הלחש שלה. אם אתה "מטיל ספונטני", כמו כושף (sorcerer), אתה לא מכין לחשים - אתה יכול להשתמש ביחידות הלחש שלך כדי להטיל איזה לחש שאתה רוצה. לעומת זאת, אם אתה מכין לחשים, לדוגמא כהן, אתה צריך לבחור את הלחשים אותם תוכל להטיל ביום.
ככהן, אתה משנן פעם אחת לחשים שמספרם שווה ל(דרגת הכהן שלך) + (מתאם החכמה שלך). לדוגמא, אם יוסי הוא כהן בדרגה 3 עם חכמה 16, הוא מכין בכל בוקר שישה לחשים - 3 בגלל הדרגה שלו ו3 בגלל מתאם החכמה שלו.
הלחשים שיוסי מכין יכולים להיות מכל דרג שהוא יכול להטיל. במשך כל היום, יוסי הכהן יכול להטיל את הלחשים האלה עד שנגמרות לו יחידות...
אם כתוב לך שאתה יכול ללמוד 4 לחשים מדרג 1, אתה פותח את הרשימה שלהם, ובוחר 4 לחשים. לחשים יודעים הם לדעתי הלחשים שיש לך, והחדשים שאתה צריך ללמוד. אם למשל למדת 4 לחשים מדרג 1 בדרגה 1, וכתוב לך בדרגה 2 שיש לך 6 לחשים ידועים, וכתוב לך שאתה יכול ללמוד לחשים מדרג 2, אתה יכול ללמוד 2 לחשים מדרג 2. ואיך הגעת לשמונה? 4+3 שווה 7... בנוסף יש לך להטוטים, שהם לחשים שאתה יכול להטיל כמה פעמים ביום.

אם יש לך לחש מדרג 2 שלא ניצלת, ונגמרו לך כמות הלחשים שאתה יכול להטיל בדרג 2, אתה יכול להטיל אותו ברמה 1. קצת שבור, אבל הלחשים שאתה מטיל בדרג 1 חלשים יותר.

מקווה שהסברתי את זה כמו שצריך.

לחשים ידועים: אלו הלחשים שהדמות שלך יודעת ויכולה להכין מתוכם לחשים. במקרה שלך (כהן) אתה יודע את כל הלחשים ברשימת הכהן ויכול להכין מתוכם לחשים.
לחשים מוכנים: בתחילת כל בוקר, הדמות מחדשת את יחידות הלחש שלה. אם אתה "מטיל ספונטני", כמו כושף (sorcerer), אתה לא מכין לחשים - אתה יכול להשתמש ביחידות הלחש שלך כדי להטיל איזה לחש שאתה רוצה. לעומת זאת, אם אתה מכין לחשים, לדוגמא כהן, אתה צריך לבחור את הלחשים אותם תוכל להטיל ביום.
ככהן, אתה משנן פעם אחת לחשים שמספרם שווה ל(דרגת הכהן שלך) + (מתאם החכמה שלך). לדוגמא, אם יוסי הוא כהן בדרגה 3 עם חכמה 16, הוא מכין בכל בוקר שישה לחשים - 3 בגלל הדרגה שלו ו3 בגלל מתאם החכמה שלו.
הלחשים שיוסי מכין יכולים להיות מכל דרג שהוא יכול להטיל. במשך כל היום, יוסי הכהן יכול להטיל את הלחשים האלה עד שנגמרות לו יחידות הלחש. לדוגמא: יוסי הכין את הלחשים הבאים: ברכה, גילוי קסם, מגן האמונה, ריפוי פצעים, אחיזת אדם, והגנה מרעל. אלו הלחשים שהוא יכול להטיל, ובכל פעם שהוא מטיל לחש שכזה, הוא מאבד יחידת לחש אחת מדרגת הלחש.
מהרגע ששיננת את הלחשים, אלו הלחשים שתוכל להטיל מעתה ועד עולם, אלא אם תבחר לשנן בתחילת יום הרפתקנות כלשהוא לחשים חדשים. לאחר שתשנן אותם הם יהיו הלחשים אותם תטיל באמצעות יחידות הלחש.

לסיכום:
ככהן אתה יודע את כל הלחשים ברשימה שלך, אבל אתה צריך להכין אותם כדי שתוכל להטיל אותם.
אתה יכול להכין בכל בוקר יום הרפתקנות לחשים שמספרם שווה ל(דרגת הכהן שלך) + (מתאם החכמה שלך).
מהרגע שהכנת את הלחשים, אתה יכול להטיל אותם עד שתכין לחשים אחרים. כשאתה מטיל לחש, אתה מאבד יחידת לחש אחת מדרגתו.
מושגים:
לחשים ידועים - לחשים שאתה יכול להכין/לשנן בבוקר יום ההרפתקנות.
לחשים מוכנים/משוננים - לחשים שאתה יכול להטיל במהלך היום באמצעות ניצול יחידות לחש.

וולף - לא ממש הבנתי מה אתה רוצה, במיוחד לא את הפסקה הזו, שנשמעת מאוד מאוד מוזר:
lonewolf אמר/ה:
אם יש לך לחש מדרג 2 שלא ניצלת, ונגמרו לך כמות הלחשים שאתה יכול להטיל בדרג 2, אתה יכול להטיל אותו ברמה 1. קצת שבור, אבל הלחשים שאתה מטיל בדרג 1 חלשים יותר.
אם הבנתי אותך נכון, אתה מעוות כאן את החורים בצורה שמנוגדת לגמרי למשמעות שלהם...

התשובה הטובה ביותר
lonewolf אמר/ה:
ואיך הגעת לשמונה? 4+3 שווה 7...
הגעתי לשמונה הלחשים ידועים, הדרגה שלי (4)+מתאם החוכמה שלי (4) היו שמונה, אבל לפי הדרגת כונן שלי אני מקבל 4 יחידות לחש מדרג 1 ועוד 3 מדרג 2, כנראה טיפה בלבלתי פה.

וחוץ מזה, תודה שעשיתם לי סדר בדברים, כל הנושא הרבה יותר ברור לי עכשיו, אבל עדיין יש לי שאלה קטנה, אביעד אמר פה שכושף למשל לא צריך להכין לחשים, איך אני יודע מי צריך להכין ומי לא? יש לי בקבוצה כושף (sorcerer), מכשף (warlock), פלאדין, פלאדין/אשף (wizard/paladin) פייטן (bard) סייר (ranger), ודרואיד, מי מהם צריך ומי לא?

Nir the Collector אמר/ה:
הגעתי לשמונה הלחשים ידועים, הדרגה שלי (4)+מתאם החוכמה שלי (4) היו שמונה, אבל לפי הדרגת כונן שלי אני מקבל 4 יחידות לחש מדרג 1 ועוד 3 מדרג 2, כנראה טיפה בלבלתי פה.
בדיוק, אני אבהיר שוב - הלחשים המוכנים שלך הם הלחשים שאתה יכול להטיל באמצעות יחידות הלחש שלך, כלומר: יש לך את 7 יחידות הלחש האלה כדי להטיל איתן את 8 הלחשים המשוננים שלך, באיזה צירוף שאתה רוצה - אתה יכול להטיל לחש אחד שבע פעמים, או 7 לחשים פעם אחת, או כל צירוף אחר.
Nir the Collector אמר/ה:
יש לי בקבוצה כושף (sorcerer), מכשף (warlock), פלאדין, פלאדין/אשף (wizard/paladin) פייטן (bard) סייר (ranger), ודרואיד, מי מהם צריך ומי לא?
אתה קורא את תיאור המקצוע ושם אתה רואה מי מכין לחשים ואיך.

ד"א, שכחתי להעיר על זה קודם, אבל אם אתה מתחיל עדיף לך לא לשחק מטיל לחשים - במיוחד שאתם קבוצה של מתחילים כנראה, ויש לכם 7 אנשים שזו כמות גדולה יחסית, אז הייתי ממליץ לכם לשחק ברברים לוחמים נזירים ונוכלים, פשוט כי הם יותר פשוטים בהתחלה. אין סיבה להסתבך. אני בעצמי מריץ כרגע לכמה מתחילים פאתיפ'ננדר, הם לא משחקים מטילי לחשים, ומאוד נהנים. בהמשך נגיע איתם גם ללחשים, אבל למה להסתבך בהתחלה?

אביעד אמר/ה:
ד"א, שכחתי להעיר על זה קודם, אבל אם אתה מתחיל עדיף לך לא לשחק מטיל לחשים - במיוחד שאתם קבוצה של מתחילים כנראה, ויש לכם 7 אנשים שזו כמות גדולה יחסית, אז הייתי ממליץ לכם לשחק ברברים לוחמים נזירים ונוכלים, פשוט כי הם יותר פשוטים בהתחלה. אין סיבה להסתבך. אני בעצמי מריץ כרגע לכמה מתחילים פאתיפ'ננדר, הם לא משחקים מטילי לחשים, ומאוד נהנים. בהמשך נגיע איתם גם ללחשים, אבל למה להסתבך בהתחלה?

מעריך את ההצעה והאמת שבתור שה''מ הצעתי לשחקנים לא להיות מטילי לחשים על ההתחלה, אבל הם עשו את זה והתמודדו עם זה ממש טוב
האמת שהפייטן שלנו למשל התחיל כנזיר ועשה ריבוי מקצועות, כנ''ל הכושף שבמקור הוא נוכל, אבל התחלנו לפני חודש וחצי ואנחנו לומדים הרבה כל פעם ואנחנו לא לגמרי מתחילים, והם כולם מסתדרים מעולה והם מעדיפים בהרבה להטיל לחשים ולעשות דברים מורכבים ומגוונים מאשר אך ורק לחימה פיזית עם נשקים.
(הערה קטנה, אם אתם שואלים את עצמכם למה הכנתי לי דמות אם אני שה''מ, לפעמים גם האחרים רוצים להיות שה''מים וגם אני רוצה להתנסות בלשחק דמות משלי, אני בטוח שגם אתם)

הלחשים הידועים זה הלחשים שהדמות יכולה עקרונית להטיל, כשהם מחולקים לדרגים.
יחידות הלחש זה כמו ה"כסף" שיש לך. אתה יכול להשתמש בהם כדי ל"קנות" /להשתמש בלחשים ידועים. אתה יכול להשתמש ביחידת לחש מדרג מסוים כדי להטיל לחשים באותו הדרג או נמוך יותר.

נ.ב. ריבוי מקצועות זה באמת טיפה מורכב בייחוד שזה כן "משחק" בצורה שונה במהדורה חמש עם דרגי לחשים לעומת מהדורות אחרות

קצת קשה במהדורה הזאת לא להיות מטיל לחשים, כי לרוב המקצועות יש יכולת הטלת לחשים כלשהי (בחלקם זה תלוי באיזה נתיב הם בחרו בדרגה 3, כמו למשל נוכל ולוחם).

Nir the Collector אמר/ה:
יש לי בקבוצה כושף (sorcerer), מכשף (warlock), פלאדין, פלאדין/אשף (wizard/paladin) פייטן (bard) סייר (ranger), ודרואיד, מי מהם צריך להכין ומי לא?
זה קצת מסובך.
Wizard - יש לו ספר לחשים, שהלחשים מתוכו נלקחים מרשימת לחשי המקצוע. הוא מתחיל את המשחק עם 6 לחשים מדרג (level) 1 בספר. בכל דרגה שהוא עולה, הוא יכול להוסיף 2 לחשים לספר שחייבים להיות מדרג שאותו הוא יודע להטיל. בכל יום הוא מכין מתוך הספר מספר לחשים ששווה לדרגה שלו + תוסף intelligence, שאותם הוא יכול להטיל באותו יום עם שימוש בסלוטס.
Sorcerer - הוא יודע כמות קבועה של לחשים בהתאם לדרגה שלו. הלחשים שהוא יודע נלקחים מרשימת לחשי המקצוע, וחייבים להיות בדרג שאותו הוא יכול להטיל. באמצעות שימוש בסלוטס, הוא יכול להטיל כל לחש שהוא יודע.
Paladin - בכל יום פלאדין יכול להכין לחשים מתוך רשימת לחשי המקצוע. הוא מכין מספר לחשים ששווה לחצי דרגתו כפלאדין+תוסף כריזמה. את הלחשים שהוא הכין הוא יכול להטיל באמצעות שימוש בסלוטס.
Bard - הוא יודע כמות קבועה של לחשים בהתאם לדרגה שלו. הלחשים שהוא יודע נלקחים מרשימת לחשי המקצוע וחייבים להיות בדרג שאותו הוא יכול להטיל. באמצעות שימוש בסלוטס, הוא יכול להטיל כל לחש שהוא יודע.
Druid - בכל יום דרואיד יכול להכין לחשים מתוך רשימת לחשי המקצוע. הוא מכין מספר לחשים ששווה לדרגתו כדרואיד + תוסף Wisdom. את הלחשים שהוא הכין הוא יכול להטיל באמצעות שימוש בסלוטס.
Ranger - הוא יודע כמות קבועה של לחשים בהתאם לדרגה שלו. הלחשים שהוא יודע נלקחים מרשימת לחשי המקצוע וחייבים להיות בדרג שאותו הוא יכול להטיל. באמצעות שימוש בסלוטס, הוא יכול להטיל כל לחש שהוא יודע.
Warlock - הוא יודע כמות קבועה של לחשים בהתאם לדרגה שלו. הלחשים שהוא יודע נלקחים מרשימת לחשי המקצוע, וחייבים להיות בדרג של הסלוטים הזמינים לו או נמוך יותר. שים לב שהוא מקבל מעט סלוטס, שכולם באותו דרג. הוא יכול להשתמש בסלוט כדי להטיל כל לחש שהוא יודע, ואם הלחש בדרג נמוך יותר מהסלוט, אז הוא מוגבה אל הדרג של הסלוט (ונחשב כלחש משופר; ראה תיאור כל לחש כדי להבין מה קורה כשמטילים אותו בסלוט גבוה מהרגיל). להבדיל מכל שאר המקצועות, הוא מחדש את כל הסלוטים שלו אחרי מנוחה קצרה או ארוכה (כל השאר רק אחרי מנוחה ארוכה).
Wizard/Paladin - זה כבר די מאתגר... קודם כל שים לב לאיך כל מקצוע בנפרד מכין את הלחשים שלו כפי שפירטתי למעלה. כל מקצוע יכול להכין לחשים בהתאם לחוקים הרגילים שלו ובהתאם לדרגה שלך בכל מקצוע. כמובן שכל מקצוע יכול להכין רק את הלחשים של המקצוע (למשל אם בתור פלאדין אתה יכול להכין 3 לחשים, אז אתה חייב לבחור אותם מתוך רשימת הלחשים של הפלאדין, ואי אפשר לבחור מתוך ספר הלחשים של הwizard). שים לב שהדרג המקסימלי שממנו אתה יכול לבחור לדעת ולהכין לחשים הוא לפי הדרגה שלך בכל מקצוע. למשל, אם יש לך 3 דרגות כwizard, אז הדרג המקסימלי של לחשי wizard שאתה יכול להוסיף לספר הלחשים שלך הוא 2 (כי זה מה שזמין לwizard בדרגה 3).
כדי לקבוע כמו סלוטס יש לך, אתה מוסיף את דרגת הwizard ואת חצי מדרגת הפלאדין. את המספר שיוצא לך אתה בודק בMulticlass Spellcaster Table (עמוד 165 בספר), וזה אומר לך כמה סלוטס יש לך מכל דרג. זה כמות הסלוטס הכוללת שזמינים לך במהלך היום כדי להטיל לחשים, בלי קשר למאיזה מקצוע כל לחש הגיע. שים לב שיכול לצאת שיש לך סלוטס מדרג שבו אתה לא יכול להכין לחשים. זה אומר שאתה יכול להשתמש בסלוטס האלה כדי להטיל לחשים מדרגים נמוכים יותר, והם יקבלו שדרוג (ראה תיאור כל לחש להשפעה שזה עושה).

מאחל בהצלחה לחבורה המגוונת הזאת :D

חזרה