• ברוכים הבאים לפורום הפונדק
    הפונדק הוא הקהילה הוותיקה והמובילה של מבוכים ודרקונים, משחקי תפקידים ומשחקי לוח בישראל.
    ההרשמה היא בחינם ולאחר מכן תוכלו לפרסם הודעות, למכור ולקנות משחקים, לחפש קבוצה למשחק ועוד!

הרשמה /

מהדורה 3/3.5 כוהני מיסטרה חייבים להיות קוסמים?

מבחינה פלאפית...

יש אלי קסם, כמו מיסטרה למשל, שיש לה בין הסוגדים גם כוהנים ופלאדינים.

אבל איך זה עובד? כוהן שסוגד לקסם אבל הוא לא קוסם?
וכדי שבהכרח זה יהיה הגיוני, הוא חייב לקחת דרגות ככקוסם?<

התשובה הטובה ביותר
לא כל הכוהנים של אל המלחמה הם לוחמים ולא כל הכוהנים של אל החקלאות הם חקלאים. לכן גם לא כל כהן של אל הקסם או של אל הידע צריך להיות אשף.

כוהן של אל הקסם לא חוקר לחשים כמו אדם, אלא מקבל כוח מקודש כמו כוהן. הוא מבין באשפות יותר מאשר כוהנים אחרים, כמובן - לכך קיימים תחומי שליטה כמו "ידע" ו"קסם", שמאפשרים לכוהן שלך להכין מגילות לחשי אשף או להטיל לחשים "אשפיים".

כוהן של אל הקסם הוא ככל הנראה הכוהן שקוסמים למיניהם פונים אליו בבקשה ליעוץ דתי או גילוי מידע דתי, אך אינו עולה עליהם במקצוע שלהם משום שהם קודם כל בעלי מקצוע מומחים והוא איש דת ראשית כל.

כוהן של אל הקסם עם ריבוי מקצועות לאשף יהיה כנראה מסוג הכוהנים שחוקרים את טבעו של הקסם מתוך הערצה לפלאי האל (כמו הרמב"ם היהודי או מנדלה הנוצרי), אבל לא כל כוהן של אל הקסם הוא כזה

אני אישית מתייחס גם...
לא כל הכוהנים של אל המלחמה הם לוחמים ולא כל הכוהנים של אל החקלאות הם חקלאים. לכן גם לא כל כהן של אל הקסם או של אל הידע צריך להיות אשף.

כוהן של אל הקסם לא חוקר לחשים כמו אדם, אלא מקבל כוח מקודש כמו כוהן. הוא מבין באשפות יותר מאשר כוהנים אחרים, כמובן - לכך קיימים תחומי שליטה כמו "ידע" ו"קסם", שמאפשרים לכוהן שלך להכין מגילות לחשי אשף או להטיל לחשים "אשפיים".

כוהן של אל הקסם הוא ככל הנראה הכוהן שקוסמים למיניהם פונים אליו בבקשה ליעוץ דתי או גילוי מידע דתי, אך אינו עולה עליהם במקצוע שלהם משום שהם קודם כל בעלי מקצוע מומחים והוא איש דת ראשית כל.

כוהן של אל הקסם עם ריבוי מקצועות לאשף יהיה כנראה מסוג הכוהנים שחוקרים את טבעו של הקסם מתוך הערצה לפלאי האל (כמו הרמב"ם היהודי או מנדלה הנוצרי), אבל לא כל כוהן של אל הקסם הוא כזה

אני אישית מתייחס גם אל לחשי קודש כאל קסם נלמד, אבל שהוא "קבלי" במהותו - כלומר מבחר מאוד ספיציפי של טריקים קסומים שהאל או נביאים שלו הביאו לבני התמותה, שמתבטאים ראשית בכך שהם נשמרים בסודיות יחסית על ידי מסדרי הדת השונים, ושנית בכך שהם מצריכים כל מני הכנות מקדימות (ימי צום, לא פועלים אם אתה לובש עור של בעל חיים מסויים, צריך להטיל אותם יחף...)
כלומר הקסם של הכוהן דומה יותר לזה של הוו-ג'ן מהשלם למאגיה מאשר לקסם של האשף הרגיל, שמתבסס על מחקר טבע הקסם.

התשובה הטובה ביותר
כלומר הקסם של הכוהן דומה יותר לזה של הוו-ג'ן מהשלם למאגיה מאשר לקסם של האשף הרגיל, שמתבסס על מחקר טבע הקסם.
מה בעצם הרעיון של וו-ג'ן?
הוא קוסם כזה שמתמחה ביסודות, אבל בSpell Compendium 3.5 יש המון מהקסמים שלו לאשף, וכתוב שם איך להתאים אותם לוו-ג'ן.
ואשף Evoker או אפילו Focused Evoker יכול בקלות להתמודד עם וו-ג'ן מבחינת מכניקה (ונראה לי שהוא גם חזק יותר), במיוחד אם הוא לוקח כשרונות על קסם מהספר Complete Arcane כמו למשל Sudden Maximize ודומיו, או ליצור/לקנות/לגנוב/להשיג בדרך אחרת Rods of Metamagic וכו', וכמובן מיקוד לחש (עוצמה).

אביעד אמר/ה:
מה בעצם הרעיון של וו-ג'ן?
הוא קוסם כזה שמתמחה ביסודות, אבל בSpell Compendium 3.5 יש המון מהקסמים שלו לאשף, וכתוב שם איך להתאים אותם לוו-ג'ן.
ואשף Evoker או אפילו Focused Evoker יכול בקלות להתמודד עם וו-ג'ן מבחינת מכניקה (ונראה לי שהוא גם חזק יותר), במיוחד אם הוא לוקח כשרונות על קסם מהספר Complete Arcane כמו למשל Sudden Maximize ודומיו, או ליצור/לקנות/לגנוב/להשיג בדרך אחרת Rods of Metamagic וכו', וכמובן מיקוד לחש (עוצמה).

היי, שלחתי את ההודעה ה100 בפורום הזה!!!
כעקרון אתה צודק. הוו גן והאשף מאוד מאוד דומים. ההבדל בניהם הוא יותר פלאפי ממכאני, למרות שאתה יכול לראות בSC/CAr שכן יש לוו גן לחשים שאין לאשף ולהפך (הייתי מהמר שגם בCM, אבל קניתי אותו לא מזמן ולא יצא לי לעבור על רשימת הלחשים של הוו גן).

חזרה